Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Hinduism şi Yoga: uneltele Satanismului?

Creat de calator astral, 05 Septembrie 2011, 09:43:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

angellla29

#30
Citat din: socrate din  08 Octombrie 2011, 22:32:16
Deciiii.....hinduism si yoga uneltele satanismului....!?,dar cretinismul patriarhal-crestin?,oareee....mozaica credinta si musulmana siii ..sii...etc... credinte patriarhale care se inchina masculului zeu creator si odioasei lui ideologi...indiferent de numele de "botez" a IMBECILULUI domn/dum zeu,NU FAC PARTE, OARE...DIN ACEIAS MARE FAMILIE PATRIARHAL'O/SFINTA????,care de la accederea la putere/guvernare pina la ora actuala au produs HAOS SOCIAL si astfel SFERINTA sub toate formele Fiintei Umane,inclusiv "creatilor" (ca doar sunt si ei fiinte, numai ca nu sunt NASCUTI ci "creati/obiecte").
cristuuu/cristosuuu dimpreuna cu tatsuu si sfintuu duhuuu,NU zisau ei ca cei ce pacatuiesc(produc o suferinta fizica,materiala,morala etc..) impotriva semenului sau au de tata pe diavoluuu/satanistuuu!!!???
Nu zisauu ei dimpreuna si sub forma de porunca nouaaaa...patriarhala??? NU va impotriviti celor ce VA ASUPRESC/NAPASTUIESC VA PRODUC SUFERINTAAA??,adicalea celor despre care tot ei imbecilii spun ca au de tata pe diavolul.
ASADARRR...cine este marele ocrotitor a SATANISTILORRR!!!!???,din cele afirmate de trinitatea patriarhal-cretina reiese ca, creatorul zeu mascul cu creatul lui fiu nascut(iar nu facut/creat) cristuuu/cristosulll dinpeuna cu duhul sfint ce pune in miscare creatiii....acestiiia ar fi satanistii.



PS.Cine NU pedepseste NEDREPTATEA,PORUNCESTE sa fie FACUTA
Leonardo da Vinci

     Numai o rusine cunosc eu pe pamant si aceea se chema:NEDREPTATEA
Franz Grillparzer


Ai perfecta dreptate...Ia ganditi-va daca si ei gandesc la fel depsre religia crestina? Eu nu prea am vazut hindusi sa faca cruciade sau "razboaie sfinte"....Razboiul nu e o scuza pentru nimeni....Deci lasati-o mai moale cu uneltele Satanei...Mie mi se pare ca acele crime de orice categorie...si intoxicatie intelectuala...asa cum fac "sfintii Parinti...ortodoxi, cica..... sunt uneltele Satanei!!! Ei sunt uneltele Satanei cand aduc niste"moaste sfinte"....dubioase..sa fie venerate de oameni...cand ei ar trebui sa se inchine Domnului Dumnezeu cel Sfant....

romulus

CitatEi sunt uneltele Satanei cand aduc niste"moaste sfinte"....dubioase..sa fie venerate de oameni...cand ei ar trebui sa se inchine Domnului Dumnezeu cel Sfant....
Nu stiu daca asertiunea citata mai sus este totalmente adevarata ! Si iata de ce : ei, popii, pot veni sa-mi  propuna pentru "venerare si inchinare " la ele , diverse lucruri:  moaste, scanduri, ramuri, bolovani si alte bazaconii ! Ce, ei strica ? Ori io sunt prost ca ma duc si ma inchin la ele ? Parafrazand o expresie consacrata, ei , popii imi pot flutura si-un tramvai , prin fata ochilor , eu pot bine merci sa  refuz sa ma inchin la el si merg sa ma rog intr-un colt al chiliei/casei/colibei mele !
E?
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

fiulploii

Citat din: romulus din  18 Octombrie 2011, 13:30:00
... Ce, ei strica ? Ori io sunt prost ca ma duc si ma inchin la ele ? Parafrazand o expresie consacrata, ei , popii imi pot flutura si-un tramvai , prin fata ochilor , eu pot bine merci sa  refuz sa ma inchin la el si merg sa ma rog intr-un colt al chiliei/casei/colibei mele !
E?
Am zis !

Nu e ! Pentru ca popii sunt formatori puternici de opinie . Nu stiu daca ai mai fost pe la biserica sa iei pulsul , ca sa zic asa   :-D
Pentru o mare majoritate , preotii sunt lideri necontestati si de aici toata influenta in societate. Nu te baza pe inteligenta   individuala pentru ca , atunci cand e vorba de suflet si de trairi spirituale , inteligenta e educata sa taca milc . Si asta vine din educatie , de la scoala , de la familie, de la anturaj, de la personalitatea individuala de a avea curaj pentru o alta conceptie decat majoritatea .
Puterea clerului vine din sute sau mii de ani de educare-indoctrinare si este ..inertiala .
Pentru ca , atunci cand vine seara si esti singur cu gandurile tale, cu necazurile tale , cu problemele tale cauti un punct de sprijin , cauti vremurile cand erai copil si daca aveai o problema te cuibareai in bratele parintilor si totul se rezolva usor pentru tine. Acea chemare , acel dor ramane si la omul adult .
Parerea mea...

andrei

   Salut !
Dupa mine toate religiile lumii slujesc scopurilor pentru care au fost create.Nu exista o anume religie care sa-ti dea siguranta ca te indrumna numai spre bine.Sunt religii care te indeamna,, sa-i  iubesti pe toti, ca pe tine insuti"si altele,sa zicem culturile noii ere,care sustin ca doar cei ce urmeaza,, calea lor" merita atentie.Parerea mea este ca nu o anume religie iti arata drumul pe care trebuie sa il urmezi in viata ci constiinta ta,educatia primita,felul in care simti viata si ceea ce te inconjoara,trairile de fiecare zi,emotiile adunate in ani,iti desavarsesc sufletul,intr-un sens sau in altul,spre bine sau spre mai putin bine.Poti fi aproape de Dumnezeu,sau aproape de Diavol, in functie de felul in care te comporti in viata ,fara a fi neaparat adeptul unei anumite religii.In sufletul nostru cred ca sta de fapt Raiul si Iadul si poti fi om sau neom,in functie de cum alegi sa-ti traiesti viata.


Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

horia2008

#34
Intr-adevar popii sunt formatori de opine; din pacate si Gigi Becali, si Dan Diaconescu sunt formatori de opinie  :oops::x
si nu e vorba de inteligenta, ci de un minim de educatie si de bun simt; pot fi de acord pana si cu inchinarea la moaste, o fi ceva si cu asta, dar pana la a te calca in picioare si sudui intr-un adevarat spirit crestin pentru asta.... :oops: :oops:
credinta (la care se refera romulus) este una (si nu trebuie sa fie neaparat crestin ortodoxa...si daca nu e crestin ortodoxa nu cred ca trebuie taxata ca satanista sau what ever...) iar popii si biserica la care se refera fiulploii este alta
satana lucreaza prin oameni (prin indivizi adica) si nu cred ca e cazul sa anatemizam o comunitate sau un cult, religie sau cum io zice, hinduism sau yoga....
credinta te poate inalta, popii (desigur cu exceptia preotilor daruiti cu har care nu-s multi din pacate) si biserica te tin in bezna, contrar perceptelor pe care le propovaduiesc din pacate...
si iarasi ajungem la eterna discutie despre credinta, religie, biserica, din nou, din pacate....
si ca sa inchei apoteotic iata un formator de opinie in actiune :?
Un preot bate un mos de ii sar dumnezii din cap

universis

Daca exista un singur Dumnezeu, atunci pentru ce folos religia? A...da stim ce folos...
dar totusi...de ce ne mai agatam de ea?
Eu n-am mai fost de foarte mult sa iau pulsul la biserica, iar cand vad cum se inchina unii cand trec prin fata bisericii ma apuca rasul si in acelasi timp tristetea, un paradox, nu?
Daca Dumnezeu este unul singur, iar noi parte din el, el se defineste prin noi in acelasi timp...so?
"Atunci cand va apropriati, lasati un spatiu intre voi.. lasati vanturile celeste sa danseze printre voi.Iubiti-va, dar nu transformati iubirea intr-un lant:transformati-o mai degraba intr-o mare, ale carei valuri se sparg de tarmurile sufletelor voastre"

fiulploii

Asa cum fiecare are nevoie de un profesor pentru indrumare in ale cititului, scrisului , invatarii unei meserii sau orice altceva asa si in domeniul spiritual , avem nevoie de indrumator de pasi ca doar nu exista tutoriale  :lol:  .
Problema apare atunci cand tutorele spiritual nu vrea sa renunte la rolul sau si tine mortis sa te indrume pana la ..cotitura finala si chiar dincolo de ea . Iar tu, care nu vorbesti fiind ca Mutulica din Alba-ca-Zapada ( care nu stia sa vorbeasca nu fiindca nu poate ci fiindca nu a incercat niciodata ) tu , eu, oricine are dezvoltata o dependenta in problema asta de ..tutorele spiritual .
Parerea mea...

angellla29

#37
Sunt convinsa ca toti stim cele 10 porunci...Dar va rog sa fiti atenti la porunca 1, 2 si 3 si sa vedeti cum isi dau popii ortodoxi cu stangul in dreptul... Ce scuze penibile gasesc atunci cand incalca poruncile Domnului

Care este porunca intai?

Porunca intaia este aceasta: "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau, Care te-a scos din pamantul Egiptului si din casa robiei. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine!" (Ies. 20, 2-3).

Ce invata aceasta porunca?

Aceasta porunca invata ca Dumnezeul cel din ceruri este adevaratul si singurul Dumnezeu, Caruia se cuvine slujirea si slava dumnezeiasca, si opreste inchinarea la alti dumnezei nascociti de mintea intunecata de pacat (idoli). Crestinul trebuie, deci, sa creada, sa nadajduiasca si sa-L iubeasca numai pe Dumnezeu, mai presus de orice; numai Lui sa-I inchine toate gandurile, simtirile si dorintele sale si sa nu se lepede de El, oricate suferinte s-ar abate asupra lui.

Porunca aceasta cere crestinului sa-si impodobeasca viata cu cele trei virtuti teologice: credinta, nadejdea si dragostea, singurele in stare sa-l pastreze in legatura stransa si continua cu Dumnezeu.

-Pinchini lor, nici sa le slujesti lor" (Ies. 20, 4-5).


. Ce invata porunca aceasta?

Porunca a doua invata ca crestinul nu trebuie sa se inchine la idoli, adica la lucruri facute de maini omenesti sau la alte fapturi ale lui Dumnezeu, pe care sa le socoteasca inzestrate cu puteri dumnezeiesti. Se opreste adica idololatria, atat de raspandita pe vremea cand Dumnezeu a dat poporului evreu cele 10 porunci.

. Dar ce inteles poate sa aiba aceasta porunca la crestini?

Este drept ca crestinii nu se mai gandesc astazi la zei mincinosi, adica la idoli, asa cum credeau unele popoare din vechime. Dar cuvantul "idol" a primit in crestinism si un alt inteles. De pilda, iubirea de argint, este numita de Sfantul Apostol Pavel "inchinare la idoli" (Col. 3, 5); tot asemenea lacomia la mancari si bauturi, caci dumnezeul lacomului este pantecele (Filip. 3, 19). Deci, banii, mancarea, hainele si alte lucruri care 1-ar face pe credincios rob al lor, pot fi considerate pe buna dreptate ca idolii lui.

De aceea, ca sa nu fie invinovatit de idololatrie, crestinul trebuie sa iubeasca pe Dumnezeu mai presus de orice.

120. Nu cumva prin cinstirea icoanelor crestinii calca in vreun chip porunca aceasta?

Nu, caci - precum s-a aratat - crestinii nu se inchina materialului din care sunt facute icoanele, nici zugravelilor de pe lemn, ci persoanelor al caror chip este zugravit pe icoane.

Porunca aceasta nu opreste cinstirea sfintelor icoane, care sunt reprezentari ale unor fiinte reale (Dumnezeu, sfintii) si despre care cel de al VII-lea Sinod Ecumenic a hotarat: "Este permis si chiar bineplacut inaintea lui Dumnezeu a face icoane. Acestor icoane sfinte nu li se da insa adorarea (inchinarea) care se cuvine numai lui Dumnezeu, ci venerarea sau cinstirea care se aduce persoanei infatisate pe icoana, iar nu materiei icoanei sau chipului de pe ea".

. Care este porunca a treia?

Porunca a treia este: "Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert, ca nu va lasa Domnul nepedepsit pe cel ce ia in desert numele Lui" (les. 20, 7).

. Ce invata porunca aceasta?

Aceasta porunca invata ca este oprit a huli numele lui Dumnezeu, adica a-l rosti fara cinstea cuvenita. lata si temeiul acestui lucru: Numele oricarei fiinte sau lucru trezeste in noi ceva din acea fiinta sau lucru. Asa se intelege ca anumite cuvinte au in ele ceva frumos si atragator. De pilda cuvantul "mama" sau "tata" trezesc in inima celui care le rosteste o mare bucurie si pretuire. Cu atat mai frumos este pentru adevaratul crestin numele Tatalui ceresc, Care i-a dat viata si binecuvantarile ceresti si Care este izvorul a toata sfintenia si dragostea.

De aici intelegem ca si numele lui Dumnezeu este sfant, precum Dumnezeu insusi este sfant.
In ce chip se poate lua numele lui Dumnezeu in desert?

Numele lui Dumnezeu se poate lua in desert prin:

1) Purtarea necuviincioasa in biserica;

2) Necinstirea lucrurilor sfinte;

3) Cartirea impotriva randuielilor lui Dumnezeu;

4) Injuraturi sau blesteme;

5) Nesocotirea fagaduintelor facute in numele lui Dumnezeu;

6) Juramant mincinos, adica atunci cand luam pe Dumnezeu ca martor pentru ceea ce nu este adevarat;

7) Calcarea juramantului cu stiinta si vointa;

8) Intrebuintarea cu usurinta a juramantului, atunci cand Dumnezeu este luat ca martor si chezasie pentru lucruri neinsemnate.

124. Juramantul este, oare, oprit cu desavarsire?

Juramantul nu este oprit atunci cand se face dupa voia lui Dumnezeu, adica atunci cand nu se face pentru un lucru neinsemnat si cand cel ce jura este hotarat sa spuna numai adevarul.

Insusi Dumnezeu S-a jurat pe Sine, dupa cum spune Sfanta Scriptura: "Dumnezeu, cand a dat fagaduinta lui Avraam, de vreme ce nu avea pe nimeni mai mare pe care sa Se jure, S-a jurat pe Sine insusi" (Evr. 6, 13). Mantuitorul S-a jurat, de asemenea, la judecata, ca este Fiul lui Dumnezeu (Matei 26, 63-64). Asemenea si Sfintii Apostoli s-au jurat, intarind prin aceasta adevarurile propovaduite (Rom. 1, 9; 1 Cor. 1, 23; Gal. 1, 20).

Cand Mantuitorul a spus: "Sa nu va jurati nicidecum... ci cuvantul vostru sa fie: ceea ce este da, da; si ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decat aceasta de la cel rau este" (Matei 5, 34, 37), El nu a oprit cu desavarsire juramantul, ci numai juramantul facut cu usurinta si pentru lucruri neinsemnate si neadevarate.

Juramantul drept si facut pentru lucruri inalte fiind o fapta de slujire a lui Dumnezeu, caci prin el se recunoaste ca Dumnezeu este atotstiutor si atotprezent, trebuie tinut cu sfintenie. Calcarea lui este pacat, dupa cum pacat este si juramantul mincinos (Zah. 5, 4). De aceea, crestinul trebuie sa se fereasca de a jura cu usurinta sau in chip mincinos.

125. Ce este fagaduinta sau votul?

Fagaduinta sau votul este indatorirea cu care crestinul se leaga de buna voie in fata lui Dumnezeu sa faca o fapta de o deosebita vrednicie morala, drept recunostinta pentru binefacerile primite. Fagaduinta nu poate cuprinde fapte la care omul este deja indatorat prin porunci si nici fapte lipsite de pret moral. Fagaduinta se poate face de catre orice credincios; ea este un mijloc pentru intarirea vointei in virtuti, pentru aratarea evlaviei adevarate si duce la desavarsirea morala.

In Sfanta Scriptura gasim multe pilde de fagaduinte facute de barbati evlaviosi. Astfel, Iacov, desteptandu-se din visul sau, fagaduieste ca piatra care i-a slujit drept capatai o va face altar de inchinare lui Dumnezeu (Fac. 28, 20-22); iar Sfantul Apostol Pavel si-a tuns parul capului, pentru implinirea unei fagaduinte (Fapte 21, 23-26).

Fagaduinta facuta trebuie implinita, caci altfel inseamna lipsa de credinta si de ascultare pe care le datoram lui Dumnezeu. "De vei da fagaduinta Domnului Dumnezeului tau, sa nu intarzii a o implini, caci Domnul Dumnezeul tau o va cere de la tine si pacat vei avea asupra ta" (Deut. 23, 21-22).

De aceea, inainte de a face o fagaduinta, crestinul sa gandeasca bine daca e buna si daca o poate indeplini, caci "Mai bine sa nu fagaduiesti, decat sa nu implinesti ce ai fagaduit" (Eccl. 5, 4).



Va las pe dumneavoastra sa va dati seama cum incalca preotii nostri aceste 3 Porunci....Pai sa  zicem:

1. Porunca de  baza spune sa nu te inchini decat Domnului....DAR  Sfintii si ingerii sunt pe aceeasi" treapta " cu dumnezeu....Ca sa ia popii mai multi bani de la botezuri...Si asta e un mic pacat....Pai ma rog Domnului nu la Sfantul....Asteapta!!!!


2. Porunca 2  spune sa nu te inchini la lucruri facute de mana omului....Pai aici avem: Icoane, Cruci de toate materialele, statui de toate materialele, bijuterii cu tenta crestina.....Asta intr-un cuvant inseamna BANI....Si BANII sunt ochiul stim noi cui....

3. Numele Domnului e luat in desert de Sfintii Parinti in ficare zi...pur si simplu incalcand cele 2 porunci sus amintite.....si multe altele....

horia2008

Citat din: horia2008 din  18 Octombrie 2011, 15:08:41............
si iarasi ajungem la eterna discutie despre credinta, religie, biserica, din nou, din pacate....






mr

#39
Citat din: fiulploii din  18 Octombrie 2011, 15:55:07
Asa cum fiecare are nevoie de un profesor pentru indrumare in ale cititului, scrisului , invatarii unei meserii sau orice altceva asa si in domeniul spiritual , avem nevoie de indrumator de pasi ca doar nu exista tutoriale  :lol:  .
Problema apare atunci cand tutorele spiritual nu vrea sa renunte la rolul sau si tine mortis sa te indrume pana la ..cotitura finala si chiar dincolo de ea . Iar tu, care nu vorbesti fiind ca Mutulica din Alba-ca-Zapada ( care nu stia sa vorbeasca nu fiindca nu poate ci fiindca nu a incercat niciodata ) tu , eu, oricine are dezvoltata o dependenta in problema asta de ..tutorele spiritual .
Parerea mea...

Tutorele spiritual care nu vrea sau nu stie sa renunte la rolul sau, la timp.... nu prea se  califica la statutul asta. Poate fi orice altceva... parte a samsarei.

,,Nimeni nu va poate arata mai mult decat ceea ce exista deja, pe jumatate adormit, in zorii cunoasterii voastre.
Maestrul, in umbra templului, nu le impartaseste discipo­lilor intelepciunea sa, ci mai curand le‑mpar­taseste din credinta si din iubirea lui."
Kahlil Gibran
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Siberia

   Eu am o singura intrebare care deriva din raspunsul @angelllei29 si care va poate parea offtopic - din punctul meu de vedere nu este, din moment ce am ajuns din nou sa discutam despre religie si biserica:
Citat din: angellla29. Ce invata porunca aceasta?

Aceasta porunca invata ca este oprit a huli numele lui Dumnezeu, adica a-l rosti fara cinstea cuvenita. lata si temeiul acestui lucru: Numele oricarei fiinte sau lucru trezeste in noi ceva din acea fiinta sau lucru. Asa se intelege ca anumite cuvinte au in ele ceva frumos si atragator. De pilda cuvantul "mama" sau "tata" trezesc in inima celui care le rosteste o mare bucurie si pretuire. Cu atat mai frumos este pentru adevaratul crestin numele Tatalui ceresc, Care i-a dat viata si binecuvantarile ceresti si Care este izvorul a toata sfintenia si dragostea.

De aici intelegem ca si numele lui Dumnezeu este sfant, precum Dumnezeu insusi este sfant.

Daca Dumnezeu este unul singur, indiferent de religii, care este Numele Sau cel Sfant ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

angellla29

#41
Citat din: Siberia din  18 Octombrie 2011, 18:54:29
   Eu am o singura intrebare care deriva din raspunsul @angelllei29 si care va poate parea offtopic - din punctul meu de vedere nu este, din moment ce am ajuns din nou sa discutam despre religie si biserica:
Daca Dumnezeu este unul singur, indiferent de religii, care este Numele Sau cel Sfant ?

Nu are nume....precum a zis si Iuda catre Isus in Evanghelia dupa Iuda...."Stiu Cine Te-a trimis....Nu sunt vrednic sa Ii rostesc NUMELE.....Deci....No  NAME....Ceilalti sunt Dumnezeii acestei lumi.....cum bine zicea Isus tot in acea Evanghelie....a lui Iuda....EL este Dumnezeul cel Adevarat si Sfant.....Cel fara de nume...

fiulploii

#42
Citat din: angellla29 din  18 Octombrie 2011, 19:39:05
Nu are nume....precum a zis si Iuda catre Isus in Evanghelia dupa Iuda...."Stiu Cine Te-a trimis....Nu sunt vrednic sa Ii rostesc NUMELE.....Deci....No  NAME....Ceilalti sunt Dumnezeii acestei lumi.....cum bine zicea Isus tot in acea Evanghelie....a lui Iuda....EL este Dumnezeul cel Adevarat si Sfant.....Cel fara de nume...
Cele de mai sus exprima conceptia crestina . Evreii au alta parere . Musulmanii alta iar budismul , hinduismul , zoroastrismul, confucianismul si toate celelalte credinte zic bineinteles, altceva in privinta numelui/numelor lui Dumnezeu .
Deci , are vreo importanta numele ?  :roll: Eu zic ca nu . Altceva e important .

Siberia

Perfect.
   Daca nu are nume, atunci sa se faca o reuniune a tuturor reprezentantilor religiilor si sa se puna de acord cu acest lucru. Sa-si upgradeze putin scrierile sacre. Fiindca in fiecare religie, Dumnezeu are un nume si acelasi Dumnezeu este unul singur si a creat tot ce exista :-D
   Poate daca ar face odata pentru totdeauna delimitarea intre Unicul Dumnezeu si ceilalti zei numiti Simpli Dumnezei, lumea o sa inceapa sa discearna cate ceva din aceste religii.
   Daca nu, sa se intoarca fiecare om la lumina Dumnezeiasca din interiorul sau si sa nu mai bata drumurile dupa moaste si alte cele, degeaba.
Si poate asa, vom scapa de subiectul asta de discutie :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

SLEAH19

Citat din: Siberia din  18 Octombrie 2011, 21:45:48
Perfect.
...............sa se faca o reuniune a tuturor reprezentantilor religiilor si sa se puna de acord cu acest lucru..........
.................. lumea o sa inceapa sa discearna cate ceva din aceste religii.
 

    De la o idee frumoasă, e un singur pas până la : Conciliuuu, Ecumeniiiism, Neeew Age!

Cred eu, că îndumnezeirea omului e de preferat ,,descentralizării lui Dumnezeu".
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !