Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce cu/minti sinteti Toti

Creat de dida, 31 August 2011, 21:39:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dida


Fiu-meu, care are 24 de ani, imi zice:

- Totul e un Haos!

Eu ii zic:

- Dimpotriva, mie mi se pare O noua Ordine Perfecta!

...salve!

roxaline

de la fii-mea citire  8-)

avea vreo 4 ani si un pic si o luasem cu mine la biserica, eu m-am rugat in felul meu, ea s-a plimbat prin biserica.

Fii-mea: - Mamiiiii, da' de ce au facut adultii icoanele asa triste? Doamne Doamne nu este trist, e bucurie cum ma joc eu.
Eu: ... muta ... aaa .. nu stiu. Dau ochii roata si-l vad pe preot. Si ma gandesc ca scap, asa ca spun:" Mama nu stie, dar hai sa-l intrebam pe parinte". Si-mi tarai copilul in fata preotului. Si stiti faza cu mama care-si imboldeste copilul sa spuna ceea ce copilului nu prea-i vine sa spuna in fata persoanei respective. Cam asa si eu. "Hai, spune-i ce m-ai intrebat pe mine".
Fii-mea: " aaa ... stiti ... am intrebat-o pe mama de ce au facut icoanele asa triste, ca Doamne Doamne nu e trist.
Preotul cu o fata lunga:  aaa ... e prea complicat, tu esti mica sa intelegi asa ceva.
Fii-mea .. iesind din spatele meu pe unde se ascunsese si stand dreapta ca bradul, parand ca-l domina pe preot cu toata inaltimea lui : "ahaaa... si dumneavoastra tot mintit sunteti si credeti ca Doamne Doamne e trist. Cred ca-i boala de adulti."

... si face stanga imprejur lasand in urma mama chinuindu-se sa nu rada in hohote si un preot mut.  :roll:
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

dida

Citat din: roxaline din  03 Septembrie 2011, 00:05:40
de la fii-mea citire  8-)

avea vreo 4 ani si un pic si o luasem cu mine la biserica, eu m-am rugat in felul meu, ea s-a plimbat prin biserica.

Fii-mea: - Mamiiiii, da' de ce au facut adultii icoanele asa triste? Doamne Doamne nu este trist, e bucurie cum ma joc eu.
Eu: ... muta ... aaa .. nu stiu. Dau ochii roata si-l vad pe preot. Si ma gandesc ca scap, asa ca spun:" Mama nu stie, dar hai sa-l intrebam pe parinte". Si-mi tarai copilul in fata preotului. Si stiti faza cu mama care-si imboldeste copilul sa spuna ceea ce copilului nu prea-i vine sa spuna in fata persoanei respective. Cam asa si eu. "Hai, spune-i ce m-ai intrebat pe mine".
Fii-mea: " aaa ... stiti ... am intrebat-o pe mama de ce au facut icoanele asa triste, ca Doamne Doamne nu e trist.
Preotul cu o fata lunga:  aaa ... e prea complicat, tu esti mica sa intelegi asa ceva.
Fii-mea .. iesind din spatele meu pe unde se ascunsese si stand dreapta ca bradul, parand ca-l domina pe preot cu toata inaltimea lui : "ahaaa... si dumneavoastra tot mintit sunteti si credeti ca Doamne Doamne e trist. Cred ca-i boala de adulti."

... si face stanga imprejur lasand in urma mama chinuindu-se sa nu rada in hohote si un preot mut.  :roll:


Uite, sint in mina, desi foarte timida de felul meu,............nu vreau sa ating nici o Cunostere ,..le respect pe tote...doar ca am o mare hiba: NERABDAREA....


Roxaline, nu stiu daca ai urmarit emisiunile doctorului Andrei...renumit 'facut' ...de pe la tvr/antena 1... nu conteaza acete amanunte,..


Au fost acolo, niste emisii de 'cazuistica' reala, vis-a-vis de reactia Unor Copii pusi in fata simbolurilor bisericesti: anume: bratari asa zis sfintite,...icoane, iconite, etc...orice obiect similar care invoca 'Sfintenia"....

Iar acei copii, au reactionat tare "dimpotriva" lor


Pur si simplu, nu puteau macar atinge ..acele obiecte...


Stiut fiind, ca, cei mai puri in 'devenire!!!!!!!!!'....sint copiii, pna la virsta de cam 7-8 anisori, ma intreb, ca o nestiutoare,...de ce , copii numerosi, resping 'avatarele bisericesti"....inclusiv, aratarea in haine preotesti a celui mai bun reprezentant al binelui,??...nu pun ghilimelle


Eu:


Din copilarie, nu am simtit nici o atractie pentru Biserica, preoti si Obiceiuri religioase fixe!


Insa, nici nu am Respins, ba, chiar , am cautat sa cumpar o Biblie de la libraria cea mai apropiata de casa , pe la virsta de 7 ani!


Si m-am dus la libraria respectiva cu o siguranta de normalitate , cerind sa cumpar Biblia! (anul era 1967-68)...


............risete pe infundate, ghionturi, intre vinzatoare)....nu am inteles nimic...dr,...ele m-au trimis sa o cumpar...la Biserica...


Biserica,....care mie, nu imi spunea nimic,................dar am mers...


....Mai e mult de povestit,,,,



calator astral

Citat din: roxaline din  03 Septembrie 2011, 00:05:40
de la fii-mea citire  8-)

avea vreo 4 ani si un pic si o luasem cu mine la biserica, eu m-am rugat in felul meu, ea s-a plimbat prin biserica.

Fii-mea: - Mamiiiii, da' de ce au facut adultii icoanele asa triste? Doamne Doamne nu este trist, e bucurie cum ma joc eu.
Eu: ... muta ... aaa .. nu stiu. Dau ochii roata si-l vad pe preot. Si ma gandesc ca scap, asa ca spun:" Mama nu stie, dar hai sa-l intrebam pe parinte". Si-mi tarai copilul in fata preotului. Si stiti faza cu mama care-si imboldeste copilul sa spuna ceea ce copilului nu prea-i vine sa spuna in fata persoanei respective. Cam asa si eu. "Hai, spune-i ce m-ai intrebat pe mine".
Fii-mea: " aaa ... stiti ... am intrebat-o pe mama de ce au facut icoanele asa triste, ca Doamne Doamne nu e trist.
Preotul cu o fata lunga:  aaa ... e prea complicat, tu esti mica sa intelegi asa ceva.
Fii-mea .. iesind din spatele meu pe unde se ascunsese si stand dreapta ca bradul, parand ca-l domina pe preot cu toata inaltimea lui : "ahaaa... si dumneavoastra tot mintit sunteti si credeti ca Doamne Doamne e trist. Cred ca-i boala de adulti."

... si face stanga imprejur lasand in urma mama chinuindu-se sa nu rada in hohote si un preot mut.  :roll:

si....? ....ce vroiai pentru copil? Benny Hill pe cruce si icoane cu Stan si Bran facind grimase?!...
Sint momente pentru joaca si distractie cum sint si momente destinate reculegerii,meditatiei,rugaciunii.

angellla29

Citat din: roxaline din  03 Septembrie 2011, 00:05:40
de la fii-mea citire  8-)

avea vreo 4 ani si un pic si o luasem cu mine la biserica, eu m-am rugat in felul meu, ea s-a plimbat prin biserica.

Fii-mea: - Mamiiiii, da' de ce au facut adultii icoanele asa triste? Doamne Doamne nu este trist, e bucurie cum ma joc eu.
Eu: ... muta ... aaa .. nu stiu. Dau ochii roata si-l vad pe preot. Si ma gandesc ca scap, asa ca spun:" Mama nu stie, dar hai sa-l intrebam pe parinte". Si-mi tarai copilul in fata preotului. Si stiti faza cu mama care-si imboldeste copilul sa spuna ceea ce copilului nu prea-i vine sa spuna in fata persoanei respective. Cam asa si eu. "Hai, spune-i ce m-ai intrebat pe mine".
Fii-mea: " aaa ... stiti ... am intrebat-o pe mama de ce au facut icoanele asa triste, ca Doamne Doamne nu e trist.
Preotul cu o fata lunga:  aaa ... e prea complicat, tu esti mica sa intelegi asa ceva.
Fii-mea .. iesind din spatele meu pe unde se ascunsese si stand dreapta ca bradul, parand ca-l domina pe preot cu toata inaltimea lui : "ahaaa... si dumneavoastra tot mintit sunteti si credeti ca Doamne Doamne e trist. Cred ca-i boala de adulti."

... si face stanga imprejur lasand in urma mama chinuindu-se sa nu rada in hohote si un preot mut.  :roll:


Nu degeaba a zis domnul Isus: Lasati copiii sa vina la mine! Ei vad lumea altfel decat noi...Noi din pacate suntem orbi si muti.....

romulus

CitatNu degeaba a zis domnul Isus: Lasati copiii sa vina la mine! Ei vad lumea altfel decat noi...Noi din pacate suntem orbi si muti.....
A nu se uita faptul ca si noi astia... "orbi si muti "  de care zici , am fost candva copii ! Si poate - zic shi io - in suflet, multi inca mai sunt,  chiar daca au 60 - 70 -80 ori 90 de ani !

PS
Recunosc faptul ca nu prea am inteles cum suntem noi asa de cu/minti :?  dar in fine ....
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

angellla29

Citat din: romulus din  03 Septembrie 2011, 09:25:15
A nu se uita faptul ca si noi astia... "orbi si muti "  de care zici , am fost candva copii ! Si poate - zic shi io - in suflet, multi inca mai sunt,  chiar daca au 60 - 70 -80 ori 90 de ani !

PS
Recunosc faptul ca nu prea am inteles cum suntem noi asa de cu/minti :?  dar in fine ....
Am zis !

Da aveti drreptate domnule Romulus, dar noi ne-am pierdut acea candoare si puritate....asa cum si ei cand vor fi maturi ca noi o vor pierde deasemenea

Siberia

#7
Citat din: angellla29 din  03 Septembrie 2011, 09:33:40
Da aveti drreptate domnule Romulus, dar noi ne-am pierdut acea candoare si puritate....asa cum si ei cand vor fi maturi ca noi o vor pierde deasemenea

Nu este o regula.
Sunt multi care si-au pastrat acea candoare si puritate si sunt vazuti de restul societatii ca fiind "inadaptati".
In concluzie, probabil ca multi "prefera sa simuleze maturitatea" pentru a se putea integra in societate.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

Citat din: calator astral din  03 Septembrie 2011, 08:45:16
si....? ....ce vroiai pentru copil? Benny Hill pe cruce si icoane cu Stan si Bran facind grimase?!...
Sint momente pentru joaca si distractie cum sint si momente destinate reculegerii,meditatiei,rugaciunii.

Cine l-a ucis pe cel care a devenit cunoscut sub denumirea de Sfantul Stefan ? si mai ales pentru ce motiv ?  8-)

Tayka

Citat din: angellla29 din  03 Septembrie 2011, 09:14:49

Nu degeaba a zis domnul Isus: Lasati copiii sa vina la mine! Ei vad lumea altfel decat noi...Noi din pacate suntem orbi si muti.....
Cam ciudat răspunsul domnului la urmă(fonetic vorbind);După cum se înţelege parcă s-ar include şi pe EL în caracterizare..?
Citat din: angellla29 din  03 Septembrie 2011, 09:33:40
Da aveti drreptate ..dar noi ne-am pierdut acea candoare....
Da, aşa este...
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).