Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sunt misogine marile religii ale lumii ?

Creat de fiulploii, 13 August 2011, 01:30:12

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Credeti ca marile religii , trecute sau prezente , sunt misogine ?

da , stiu asta
12 (63.2%)
da, cred asta
2 (10.5%)
nu stiu , nu m-am intrebat niciodata
0 (0%)
aceasta intrebare este o blasfemie
1 (5.3%)
nu, nu cred asta
3 (15.8%)
nu, stiu ca nu
0 (0%)
nu particip la acest sondaj din diferite motive
1 (5.3%)

Numărul total de membrii care au votat: 19

Votare închisă: 22 August 2011, 01:30:12

fiulploii

De mult timp ma gandesc la problema asta si stau si io si ma intreb de ce marile religii ale lumii au pus femeia pe treapta de jos , ca sa ma exprimez doct  :-D pentru ca asta e parerea mea care poate fi argumentata .
  Insa , poate gresesc si de aceea s-a nascut ideea acestuia unui sondaj , argumentat daca se poate .

Pentru ca , eu zic ca atunci cand te temi de ceva sau de cineva , sau cand desconsideri ceva sau pe cineva , numai atunci procedezi asa . Asta e o caracteristica umana oare?

De ce se teme religia de Femeie si de ce o desconsidera ? - asta e o intrebare complementara  :lol:

Multumesc celor ce vor participa . Alea bune !

P.S. Are legatura cu modul cum privim/tratam problema extraterestrilor .

AndreiASM

Buna intrebare.

Un motiv la care ma pot gandi (cel putin in cazul crestinismului) e ca femeia e sursa pacatului primordial. Sau o fi din cauza ca Dumnezeu, Allah, Buddha, etc. sunt toti masculi?  :-D

Din punct de vedere fiziologic, intelectual, etc. nu vad cum ar putea fi inferioare femeile.

Xanadron

#2
DA, sint misogine - nu-i oricum vreo noutate de ultima ora stirea asta.
Stati sa vina colegul "matriarhalofil" Socrate prin zona si vedeti voi mai bine care-i treaba, popilor...
Run for your life, priests! :-D

Cred oricum ca tema topicului poate avea intr-adevar conexiuni cu tema ET - mai precis, cu intrebarea "De ce le e frica zeilor?" :roll:
De... femei, natural (printre altele).
Si de resursele lor (para)psihice deseori superioare barbatilor. :star:

Dar, cum aprofundarea discutiei asteia ar echivala c-un weekend consumat scriind argumentatii oricum inutile (ce, credeti ca BOR ar redeschide templele preoteselor babiloniene dupa o postare din asta? :-D) - ma dau batut si fuuug catre un alt nou topic, promis mai demult.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

angellla29

Citat din: Xanadron din  13 August 2011, 14:16:59
DA, sint misogine - nu-i oricum vreo noutate de ultima ora stirea asta.
Stati sa vina colegul "matriarhalofil" Socrate prin zona si vedeti voi mai bine care-i treaba, popilor...
Run for your life, priests! :-D

Cred oricum ca tema topicului poate avea intr-adevar conexiuni cu tema ET - mai precis, cu intrebarea "De ce le e frica zeilor?" :roll:
De... femei, natural (printre altele).
Si de resursele lor (para)psihice deseori superioare barbatilor. :star:

Dar, cum aprofundarea discutiei asteia ar echivala c-un weekend consumat scriind argumentatii oricum inutile (ce, credeti ca BOR ar redeschide templele preoteselor babiloniene dupa o postare din asta? :-D) - ma dau batut si fuuug catre un alt nou topic, promis mai demult.


Oh...am votat prima varianta...Daca si zeilor le e frica de femei :lol:

Guest

Parerea mea este ca exprima desconsideratie fata de femei, dar si fata de Cunoastere in general, cum e in cazul Crestinismului, unde iti este practic interzis sa aprofundezi anumite stiinte oculte, pentru ca o sa fii "pacatos".
Motivul cred ca este mult prea complex si depinde si de contextul istoric de-a lungul zecilor de mii de ani.
Eu cred ca datorita religiilor in general Umanitatea a stagnat din mai multe puncte de vedere, iar ceea ce au facut ele printre altele a fost sa dea "shut down" si sa zica "shut the f*ck up" la 50% din populatia planetei, insa asta numai aparent. Practic, e ca si cum ai lua la un test nota 5, abia e nota de trecere, pentru ca nu vrei sa lasi sa dezvolte potentialul din oameni- atat femei, cat si barbati :star:. Iar treaba asta a adus dezavantaje si barbatilor pentru ca nu se poate separa Umanitatea in femei si barbati, suntem toti aici cu scopul nostru. Nu putem spune ca pe barbati i-a avantajat prea mult situatia asta, pentru ca invataturile cuprinse in religii sunt in majoritate B.S.-uri.
Astia ne-au distrus pe toooooti! :-D

Siberia

Am votat dar ma abtin de la comentarii  :-D
Vorba colegului @Xanadron, il astept pe colegul @Socrate sa vina cu argumentele si sa-i ia la intrebari pe adeptii patriarhatului  :-D
Sau pe colegul @calator astral cu contraargumente  :-D
Defapt, sper sa nu se supere nimeni daca spun ca am credinta ca o discutie deschisa intre cei doi colegi ar fi foarte interesanta  :evil:
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

roxaline

Citat din: fiulploii din  13 August 2011, 01:30:12
De mult timp ma gandesc la problema asta si stau si io si ma intreb de ce marile religii ale lumii au pus femeia pe treapta de jos , ca sa ma exprimez doct  :-D pentru ca asta e parerea mea care poate fi argumentata .
  Insa , poate gresesc si de aceea s-a nascut ideea acestuia unui sondaj , argumentat daca se poate .

Pentru ca , eu zic ca atunci cand te temi de ceva sau de cineva , sau cand desconsideri ceva sau pe cineva , numai atunci procedezi asa . Asta e o caracteristica umana oare?

De ce se teme religia de Femeie si de ce o desconsidera ? - asta e o intrebare complementara  :lol:

Multumesc celor ce vor participa . Alea bune !

P.S. Are legatura cu modul cum privim/tratam problema extraterestrilor .

Nu cred sa aiba, in sine, ceva cu femeia ci doar o folosesc. Cu asa numita energie feminina, adica lumea interioara a fiecaruia, emotia, informatia si energia ordonata in anumite tipare ... asta da, este un spin in coasta marilor religii. Mai ales ca "reteta" este relativ simpla si prezenta in toate relegiile lumii si clar articulata in crestinism vechi (gnostic) : "Iisus le-a spus: " Când veti face din doi unu, si veti face interiorul totuna cu exteriorul si exteriorul totuna cu interiorul, si partea de sus totuna cu partea de jos.." Daca ar trata egal cele doua manifestari, atunci s-ar intampla mai des ca unii " sa faca din doua una" si ar creste gradul de "luminozitate" ... si cine ar mai avea nevoie de becuri  :-D Cand lumea interioara ( ceea ce unii numesc inconstient ) ar fi unita si integrata cu constientul ( aka energia masculina, exteriorul, forma ) si toate ar fi in echilibru ( o carte de 'retete" interesante este Cartea secreta a lui Ioan ), iluminarea si ascensionarea probabil ca ar deveni sport mondial. Si cine sa mai sufere, cine sa mai munceasca pentru nwo si altii asemenea?

Sau poate femeia si ce reprezinta ea este periculoasa --- doar este "puterea cea dintai si cea mai mare". Hmm.... Asa ca mai bine tampim un mapamond intreg sa-si refuze si sa blocheze toata lumea interioara , aka sufletelu' si inventam psihiatria, vindem medicamente si facem bani. Doar ca oricat ai forta si deforma lucrurile, un cerc nu va putea niciodata sa fie cerc fara interior. Exteriorul nu exista in lispsa interiorului. Si uite asa ajungem iar la Centru.
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

calator astral

#7
Citat din: roxaline din  17 August 2011, 10:21:51
Nu cred sa aiba, in sine, ceva cu femeia ci doar o folosesc. Cu asa numita energie feminina, adica lumea interioara a fiecaruia, emotia, informatia si energia ordonata in anumite tipare ... asta da, este un spin in coasta marilor religii. Mai ales ca "reteta" este relativ simpla si prezenta in toate relegiile lumii si clar articulata in crestinism vechi (gnostic) : "Iisus le-a spus: " Când veti face din doi unu, si veti face interiorul totuna cu exteriorul si exteriorul totuna cu interiorul, si partea de sus totuna cu partea de jos.." Daca ar trata egal cele doua manifestari, atunci s-ar intampla mai des ca unii " sa faca din doua una" si ar creste gradul de "luminozitate" ... si cine ar mai avea nevoie de becuri  :-D Cand lumea interioara ( ceea ce unii numesc inconstient ) ar fi unita si integrata cu constientul ( aka energia masculina, exteriorul, forma ) si toate ar fi in echilibru ( o carte de 'retete" interesante este Cartea secreta a lui Ioan ), iluminarea si ascensionarea probabil ca ar deveni sport mondial. Si cine sa mai sufere, cine sa mai munceasca pentru nwo si altii asemenea?

Sau poate femeia si ce reprezinta ea este periculoasa --- doar este "puterea cea dintai si cea mai mare". Hmm.... Asa ca mai bine tampim un mapamond intreg sa-si refuze si sa blocheze toata lumea interioara , aka sufletelu' si inventam psihiatria, vindem medicamente si facem bani. Doar ca oricat ai forta si deforma lucrurile, un cerc nu va putea niciodata sa fie cerc fara interior. Exteriorul nu exista in lispsa interiorului. Si uite asa ajungem iar la Centru.

straniu interpretarea pe care o faci roxaline despre rolul femeii în Biblie....eu cred ca este cazul sa restabilesc adevarul ,reproduc deci aici învatatura Credintei noastre crestine :

"Femeia să asculte învăţătura în linişte, cu toată supunerea. Nu îngăduiesc femeii nici să înveţe pe altul, nici să stăpânească pe bărbat, ci să stea liniştită. Căci Adam a fost zidit întâi, apoi Eva. Şi nu Adam a fost amăgit; ci femeia, amăgită fiind, s-a făcut călcătoare de poruncă. Dar ea se va mântui prin naştere de fii, dacă va stărui, cu înţelepciune, în credinţă, în iubire şi în sfinţenie." (I Timotei 2, 11-15)

"Femeilor nu le este îngăduit să vorbească, ci să se supună, precum zice şi legea. Iar dacă voiesc să înveţe ceva, să întrebe acasă pe bărbaţii lor, căci este ruşinos ca femeile să vorbească în biserică". (I Corinteni 14, 34-35)

___________

ps > este mesajul meu numarul 666.

fiulploii

Votare inchisa . Multumesc tuturor care au votat , celor care au raspuns si celor care doar au citit; sper sa aiba un motiv de a-si pune intrebari .

Din numarul total de membrii au votat circa 2,2% majoritar convinsi de misoginismul religiilor acestei umanitati .

Interesant este ca s-a considerat aceasta intrebare ca fiind o blasfemie si la fel de interesant parerea celor care zic ca religiile sunt ok - asta apropo colega @biss de parerea ta vizavi de forumul liber cugetatorilor  :lol: , parere care s-a topit in coada lui Elenin azi dimineata ca si raspunsul meu de altfel  :wink:

Nu in ultimul rand apreciez parerea persoanei care a raspuns ca nu participa la acest sondaj din diferite motive . Iti multumesc totusi pentru participare .

Concluzia? mai avem destul de lucrat , fiecare asupra lui insusi . Gresesc?  :roll:

calator astral

"Nu in ultimul rand apreciez parerea persoanei care a raspuns ca nu participa la acest sondaj din diferite motive . Iti multumesc totusi pentru participare."

Eu sint acea persoana. Marturisesc ca inca nu am o opinie clara, constat pozitia de inferioritate a femeii din lectura Bibliei,e evident,dar observ ca asta intervine numai daca femeia isi baga nasul unde nu trebuie si incearca sa dea "indicatii pretioase" sau sa explice ea Divinitatea in Biserica,de exemplu.
Atunci intervine o anumita rigiditate si raspunsul e invariabil "stai in banca ta,intreaba-ti barbatul!".
Cred ca o lume condusa de femei,intr-o societate matriarhala,ar lua-o razna foarte rapid,avind in vedera instabilitatea psihica si versatilitatea femeii,prea dominata de hormoni.

Nicipreaprea

Eu am votat ca intrebarea reprezinta o blasfemie. Conform definitiei cuvantului blasfemie, asa si este.
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Arhanghelul

#11
Eu zic ..ca cea ce  "expun" mai jos ... are legatura si cu intrebarea acestui topic ...
Dar cum v-am obisnuit ... cu modul meu de exprimare scurt si concis ... voi etala "faptele si dovezile "...

http://www.e-psiho.ro/barbatii-si-femeile-diferentehttp://www.youtube.com/watch?v=SIqKuSC12LY&feature=player_embedded#!

http://www.consultanta-psihologica.com/diferente-de-gandire-intre-femei-si-barbati/

http://www.youtube.com/watch?v=SIqKuSC12LY&feature=player_embedded#!

http://dragoscraescu.wordpress.com/2010/02/09/diferentele-dintre-femei-si-barbati/

:-D :-o :lol: :evil: :roll: :mrgreen:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

zana@M

Citat din: calator astral din  21 August 2011, 15:30:50
"Nu in ultimul rand apreciez parerea persoanei care a raspuns ca nu participa la acest sondaj din diferite motive . Iti multumesc totusi pentru participare."

Eu sint acea persoana. Marturisesc ca inca nu am o opinie clara, constat pozitia de inferioritate a femeii din lectura Bibliei,e evident,dar observ ca asta intervine numai daca femeia isi baga nasul unde nu trebuie si incearca sa dea "indicatii pretioase" sau sa explice ea Divinitatea in Biserica,de exemplu.
Atunci intervine o anumita rigiditate si raspunsul e invariabil "stai in banca ta,intreaba-ti barbatul!".
Cred ca o lume condusa de femei,intr-o societate matriarhala,ar lua-o razna foarte rapid,avind in vedera instabilitatea psihica si versatilitatea femeii,prea dominata de hormoni.

Te contrazic ,calatorule astral,ai o parere proasta despre femei(avind in vedera instabilitatea psihica si versatilitatea femeii,prea dominata de hormoni.).....
Cand Dumnezeu a facut femeia ,trebuia sa fie ceva deosebit .Ce spune EL???
-I-AM FACUT UMERII SUFICIENTI DE PUTERNICI .Ca sa poata suporta poverile lumii...dar in acelasi timp calzi si comozi.
-I-AM LASAT DARUL DE A DA VIATA ,SI CEL DE A ACCEPTA REFUZUL DIN PARTEA FIILOR SAI..Ce a mai spus Duminezeu/? I-a dat puterea sa lupte cand ceilalti abandoneaza ,puterea de a ingriji familia in ciuda bolii si a oboselii .Ce i-a mai dat Dumnezeu??Capacitatea de a iubi copiii cu dragoste neconditionata .Chiar si atunci cand ei o ranesc sufleteste.I-a mai dat forta de a-si suporta SOTUL in ciuda defectelor sale... si a-i ramane alaturi fara a-l TRADA .
SI IN SFARSIT CE I A MAI DAT DUMNEZEU FEMEII???......L A C R I M I L E......Numai prin intermediul LACRIMILOR  ajungem sa-i vedem INIMA.
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Urban

#13
Citat din: zana@M din  22 August 2011, 09:17:45
Numai prin intermediul LACRIMILOR  ajungem sa-i vedem INIMA.

Imi place, esti optimista...din pacate la profilul de mai sus nu se incadreaza decat Maica Tereza si atat... momentan.
Si totusi ar trebui ridicata o statuie femeii, toate imperiile au luat nastere si au murit datorita femeilor, razboaiele asemenea...

Guest

Citat din: zana@M din  22 August 2011, 09:17:45
I-a dat puterea sa lupte cand ceilalti abandoneaza ,puterea de a ingriji familia in ciuda bolii si a oboselii .Ce i-a mai dat Dumnezeu??Capacitatea de a iubi copiii cu dragoste neconditionata .Chiar si atunci cand ei o ranesc sufleteste.I-a mai dat forta de a-si suporta SOTUL in ciuda defectelor sale... si a-i ramane alaturi fara a-l TRADA .
SI IN SFARSIT CE I A MAI DAT DUMNEZEU FEMEII???......L A C R I M I L E......Numai prin intermediul LACRIMILOR  ajungem sa-i vedem INIMA.
Astea nu i le-a dat Dumnezeu, i le-a dat societatea. Mie mi se pare un profil de "fraiera"( scuze pentru sinceritate). Nu e necesar sa suferi ca sa ajungi la Inima, decat celor carora le place suferinta poate.
Deci, no thx! :wink: