Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

ZOMBI ! Umani parazitati - mit sau realitate?

Creat de calator astral, 10 August 2011, 00:17:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calator astral

Cu totii am avut ocazia sa vizionam cel putin un film american SF cu aceste stranii creaturi,de o ferocitate inspaimintatoare, umani-roboti fara constiinta,parazitati, in ghearele celor mai joase instincte animalice,posedati de teribile entitati negative.
Deschid un nou topic pe aceasta tema. Orice opinie e binevenita.
Scopul este in principal de a diversifica si imbogati subiectele si eventual de a gasi un numitor comun cu tematica principala a forumului,exobiologia si ufologia.
Despre acesti zombi,o intrebare prealabila: ii considerati MORTI sau VII?
In opinia dumneavoastra mai putem vorbi de UMANI sau mai degraba de un fel de HIBRIZI, cu un procentaj uman superior dar sub controlul altor Forte,ar fi interesant de stiut cine sint acele forte,care e natura lor si maniera de a prelua controlul victimei.
Va invit sa scrieti orice doriti referitor la acest subiect, un mit ancestral,sint mentionati de mii de ani in cele mai vechi scrieri.
Grote,pesteri sau chiar metrouri si canalizari ar fi intrarile spre lumea lor subterana. Unii afirma ca ar fi reali,voi ce credeti?
L-am deschis deci si deoarece se pare ca acesti zombi ar exista pe bune si chiar se vor manifesta foarte curind,asa cum a prevazut chiar si Biblia,la Judecata de Apoi,intr-un episod nasol pentru intreaga Umanitate,cind se pare se vor revela sub adevarata lor infatisare.
Manifestarea lor ar putea lua aceasta forma violenta:

Super Soldiers Zombie attack in Russia

Cautatorul

Pai boala ce se cheama popular "Turbare" ii transforma pe oameni si animale in zombi.
Plus ca fiintele afectate devin violente si cauta sa-i infecteze si pe ceilalti.

calator astral

Citat din: Cautatorul din  10 August 2011, 00:51:09
Pai boala ce se cheama popular "Turbare" ii transforma pe oameni si animale in zombi.
Plus ca fiintele afectate devin violente si cauta sa-i infecteze si pe ceilalti.
interesant raspunsul tau,aveam un vecin pe care l-a muscat o VULPE, si el la rindul lui pina in ultima clipa vroia sa infecteze pe cei din jurul sau.
Deci un fel de virus semi-inteligent care obliga victima sa infecteze o noua prada pentru a se inmulti.
Cam la aceasta idee ma gindesc si eu,un "virus inteligent" dar in cazul patologic al zombilor la puterea o mie.
Dar nu ai raspuns la mica mea intrebare: crezi ca "ei" mai pot fi considerati "VII" sau sint deja,putem spune, oarecum...MORTI? 
As fi interesat de opinia ta,in momentul imediat urmator infectarii,inainte de a realiza grozavia, sint fara dubiu oameni,oameni bolnavi,dar cind sint dirijati sa faca victime si noi infectati crezi ca se mai poate vorbi de "UMANI" sau sint deja "altceva"?
Mersi pt participare,de citeva zile ma pasioneaza acest mit.

Xanadron

#3
Greu de lansat verdicte apropo de "zombii=vii sau morti?", moncher calator - din pdv fizic cel putin ar trebui sa fie totusi VII si cu metabolism in regula ca sa se poata misca - si eventual sa ne poata minca. :lol:

Dac-am intra in studiul originilor (deocamdata doar) zvonului/mitului horror care mi se pare mie ca-i tema asta a ZOMBILOR, ar trebui sa cintarim cu grija legendele create in jurul dictaturii lui Francois Duvalier (Papa Doc) din Haiti, unde ai sai securisti Tonton Macoutes se zice c-ar fi... zombificat, din 1959 pina prin anii '70, cu ajutorul unor "vrajitori" locali, destui adversari politici. :roll:
Exista oricum citiva partizani ai ideii acumularii unei energii negative imense atit in Haiti, cit si in New Orleans (alta zona "vrajitoreasca"), ce ar avea drept urmare dezlantuirea elementelor Geei - v. uraganul Katrina si cutremurul haitian, cu consecintze inca nerezolvate.

Legat de subiect, reamintesc doar un articol straniu postat pe 16 mai pe situl oficial al CDC (Centers for Disease Control and Prevention, cunoscutul organism-mamut guvernamental din America cu sediul la Atlanta).

http://emergency.cdc.gov/socialmedia/zombies_blog.asp

Evident ca autorul "o da in gluma", 8-) cotind-o de la necesitatea pregatirii populatiei in ipoteza unei situatii critice ca urmare a unei invazii imaginare (zice el) a... zombilor, :-o spre tema pregatirilor pentru alte situatii catastrofice (cutremure, tornade, inundatii etc).

Si totusi, modul de tratare a temei, facind o retrospectiva a unor ipoteze din filmele SF-horror, ma cam pune pe ginduri... :roll:



...Si-un zimbet in final (un Subaru 4WD nu strica la casa omului): ;)

Choose Wisely


Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

romulus

CitatDespre acesti zombi,o intrebare prealabila: ii considerati MORTI sau VII?
Pai sunt morti vii , ca sa zic asa.
Din cate am cetit, se pare ca fenomenul se manifesta preponderent (dar nu exclusiv) in zonele in care se practica voodoo ul si ar consta in "programarea" mortii unui subiect prin "vraja" facuta de saman/vrajitor/ . Scopul poate fi atat acela de a distruge un inamic insa si de a face rost de brate de munca pentru diferite munci nasoale(cum ar fi mineritul par igzamplu) la care aia vii nu se prea inghesuie, ori daca o fac trebuie ...platiti !
Am putea face o oarecare asemanare si cu strigoii (moroii) de pe la noi .
Si acu' sa va povestesc o intamplare recenta : 8 martie 2011- serbasem ziua de nastere a  unui amic la o cabana a lui pe deal, mai sus de Valea Calugareasca si pe la ora unu noaptea ne intorceam spre casa cu masina; zona fara case, drum bun insa ingust si de aceea  nu aveam viteza - cca 40 km/h cand,  deodata apare in lumina farurilor , venind spre masina un individ care semana al dracu' cu imaginea din filmele sf pomenite de calator in primul post: mi-a atras atentia in primul rand fata: era alba, alba de parca ar fi fost pudrata intens cu faina, ochii exoftalmici, cu privire sticloasa, fixa, privea drept spre botul masinii si chiar se indrepta oblic spre el ca si cand nu-i pasa ca-l vom lovi;pasea fara sa se clatine insa cu pasul acela slow al lenesului din padurile amazoniene ; hainele ii erau sfasaiate, ii atarnau chiar fasii din haina (era in costum) care avea mai multe gauri si era plina de pamant/praf/noroi..... Masina a fandat scurt (viteza nu era mare si soferul a avut timpul necesar) si l-a ocolit .
L-am zis celorlati sa ne oprim si sa vedem ce-i cu el, de ce arata asa, insa soferul (care era chiar sarbatoritu' in persoana) n-a vrut ; a zis " da-l dreku, o fi vreun betiv ..." si a continuat sa mearga  spre soseaua principala.
Ce- o fi fost chestia aia, habar n'am insa parea exact acel zombi de care se face vorbire aici!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Arhanghelul

Citat din: Cautatorul din  10 August 2011, 00:51:09
Pai boala ce se cheama popular "Turbare" ii transforma pe oameni si animale in zombi.
Plus ca fiintele afectate devin violente si cauta sa-i infecteze si pe ceilalti.

http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/turbarea-la-om
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

calator astral

Romulus,arhanghele,xanadron,cautatorul> va multumesc pentru participare,astept noi opinii sau linkuri scrise ori vizuale spre acest subiect,atit din partea voastra cit si a altora,mersi anticipat. Multam romulus pt marturia ta. Constat ca si pe alte saituri sau forumuri opiniile sint la fel de impartite,pt unii exista pt altii ba, pt unii e clar ca sint "vii",pt altii sint fara dubiu "morti".

ps> dupa analiza si reflectie,am exclus turbarea ca patologie la originea acestui mit,arhanghele,daca e ceva atunci sigur e "altceva".

Aliosa

http://www.medfam.ro/books/infectioase/rabia.htm
Perioada de incubatie poate fi mai mare de 2 ani, am avut o cunostinta care a manifestat boala dupa 9 ani de la o muscatura de vulpe. Un animal dragutz de care trebuie sa va feritzi e veveritza.
Rabia o potzi asocia mai mult cu vampirii/varcolaci.

Zombi sincer nu cred ca exista, nu stiu de vreun mit , e adevarat nici nu am citit si nici cautat subiectu.
Daca ar fi reali sunt siguri vii, morti in nici un caz :) , au activitate cerebrala si nu se misca pe baza de reflexe musculare :P

mistic

daca zombii sunt vii sau morti nu poti sti daca nu stii sigur exact ce inseamna conceptele de : viu-mort, si ce inseamna mai exact zombie? Un zombie poate fi mort: caz in care un corp a fost adus la viata(mort viu, undead); sau poate fi viu: o persoana hipnotizata, sau caruia i sau administrat diverse substante care ii permite altei persoane sa o controleze, sau o persoana controlata de un parazit.

zana@M

Citat din: calator astral din  10 August 2011, 00:17:29
Cu totii am avut ocazia sa vizionam cel putin un film american SF cu aceste stranii creaturi,de o ferocitate inspaimintatoare, umani-roboti fara constiinta,parazitati, in ghearele celor mai joase instincte animalice,posedati de teribile entitati negative.
Deschid un nou topic pe aceasta tema. Orice opinie e binevenita.
Scopul este in principal de a diversifica si imbogati subiectele si eventual de a gasi un numitor comun cu tematica principala a forumului,exobiologia si ufologia.
Despre acesti zombi,o intrebare prealabila: ii considerati MORTI sau VII?
In opinia dumneavoastra mai putem vorbi de UMANI sau mai degraba de un fel de HIBRIZI, cu un procentaj uman superior dar sub controlul altor Forte,ar fi interesant de stiut cine sint acele forte,care e natura lor si maniera de a prelua controlul victimei.
Va invit sa scrieti orice doriti referitor la acest subiect, un mit ancestral,sint mentionati de mii de ani in cele mai vechi scrieri.
Grote,pesteri sau chiar metrouri si canalizari ar fi intrarile spre lumea lor subterana. Unii afirma ca ar fi reali,voi ce credeti?
L-am deschis deci si deoarece se pare ca acesti zombi ar exista pe bune si chiar se vor manifesta foarte curind,asa cum a prevazut chiar si Biblia,la Judecata de Apoi,intr-un episod nasol pentru intreaga Umanitate,cind se pare se vor revela sub adevarata lor infatisare.
Manifestarea lor ar putea lua aceasta forma violenta:

Super Soldiers Zombie attack in Russia

Am gasit si eu ceva interesant  referitor la aceasta tema...
http://bluepressonline.wordpress.com/2011/03/04/descoperire-incredibila-niste-paraziti-transforma-furnicile-in-zombie/
"In mai putin de o saptamana, furnica intra intr-o stare de tip "zombie". Apoi, acest asa-zis zombie sau creier controlat afecteaza comportamentul gazdei, cauzandu-i moartea intr-o pozitie expusa, de obicei agatata si muscand suprafata frunzei." – se arata in studiul citat de Discovery.
Apoi, parazitul creste din capul furnicii, aruncand spori in aer, care ajung, apoi, pe furnici si pe diferite suprafete ale mediului inconjurator.
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

elena78

#10
S-ar putea  ca planeta Therra  sa se transforme  in adevarati zombi (daca nu ne trezim cat mai avem timp),acesta este planul celor din guvernul umbra,  sa ne aduca  in stare de transa  prin intermediul  vaccinurilor ,drogurilor ,s.a.m.d.domnilor forumisti parerea mea personala este   ca  zombii nu  reprezinta  un mit ,ci ei reprezinta realitatea...

p.s.  daca  nu deranjez voi veni sa va aduc,sa expun  o istorie adevarata  referitoare la zombii ....

uforever

Citat din: romulus din  10 August 2011, 09:17:28
Pai sunt morti vii , ca sa zic asa.
Din cate am cetit, se pare ca fenomenul se manifesta preponderent (dar nu exclusiv) in zonele in care se practica voodoo ul si ar consta in "programarea" mortii unui subiect prin "vraja" facuta de saman/vrajitor/ . Scopul poate fi atat acela de a distruge un inamic insa si de a face rost de brate de munca pentru diferite munci nasoale(cum ar fi mineritul par igzamplu) la care aia vii nu se prea inghesuie, ori daca o fac trebuie ...platiti !
Am putea face o oarecare asemanare si cu strigoii (moroii) de pe la noi .
Si acu' sa va povestesc o intamplare recenta : 8 martie 2011- serbasem ziua de nastere a  unui amic la o cabana a lui pe deal, mai sus de Valea Calugareasca si pe la ora unu noaptea ne intorceam spre casa cu masina; zona fara case, drum bun insa ingust si de aceea  nu aveam viteza - cca 40 km/h cand,  deodata apare in lumina farurilor , venind spre masina un individ care semana al dracu' cu imaginea din filmele sf pomenite de calator in primul post: mi-a atras atentia in primul rand fata: era alba, alba de parca ar fi fost pudrata intens cu faina, ochii exoftalmici, cu privire sticloasa, fixa, privea drept spre botul masinii si chiar se indrepta oblic spre el ca si cand nu-i pasa ca-l vom lovi;pasea fara sa se clatine insa cu pasul acela slow al lenesului din padurile amazoniene ; hainele ii erau sfasaiate, ii atarnau chiar fasii din haina (era in costum) care avea mai multe gauri si era plina de pamant/praf/noroi..... Masina a fandat scurt (viteza nu era mare si soferul a avut timpul necesar) si l-a ocolit .
L-am zis celorlati sa ne oprim si sa vedem ce-i cu el, de ce arata asa, insa soferul (care era chiar sarbatoritu' in persoana) n-a vrut ; a zis " da-l dreku, o fi vreun betiv ..." si a continuat sa mearga  spre soseaua principala.
Ce- o fi fost chestia aia, habar n'am insa parea exact acel zombi de care se face vorbire aici!
Am zis !

Salut romulus, am si eu o poveste reala asemanatoare cu a ta.Ce am sa va spun mi-a fost povestit de unul din membrii trupei HI-Q, asta ca sa stiti sursa, nu cred ca fabuleaza omul.Baietii se intorceau spre casa dupa un concert in ardeal, la un moment dat au tras masina pe dreapta, Mihai soferul fiind foarte obosit.Au coborat sa faca un pic de miscare dupa care au intrat in masina sa doarma putin.La un moment dat unul dintre baieti observa cum un individ in costum se apropie de masina, baiatul nu intelegea ce cauta unul in costum in pustietatea aia in camp.Individul se apropia de masina lent si parca levita(nu i se puteau observa picioarele).In timp ce se apropia tot mai mult de masina, baiatul a putut distinge cum acesta avea fata alba(ca laptele) si  ochii complet negrii.Cand sa apropiat la 2 metri la vazut clar, purta o palarie neagra, zambea sadic in coltul gurii  si nu spunea absolut nimic, doar se misca ca pe o banda rulanta.In momentul acela omul ca sa nu-l sperie pe Mihai, ia spus usor:<Mihai, nu te speria, e unul la geamul nostru, calc-o acum>.Mihai doar cand ia vazut fata langa masina a calcat acceleratia si au plecat in mare viteza fara sa se mai uite in urma.Omul imi povestea ca individul parca nu era om, era extrem de <rece>,nu era nici un betiv, nu spunea absolut nimic de genul ajutati-ma am ramas fara benzina.
Ce sa caute in camp in pustietate un individ la costum levitand si  cu un ranjet sadic pe fata? Dubios, nu?

romulus

CitatSalut romulus, am si eu o poveste reala asemanatoare cu a ta.
Uite ca se face un an de cand s-a intamplat sa vad chestia aia. L-am sunat saptamana trecuta pe amicul de care pomeneam  sa-i zic la multi ani si am batut saua  sa priceapa ... sa vedem daca ne invita iar la casa din deal, poate revedeam aratarea,  dar  s-a facut ca ploua, zicea ca inca e zapada  mare p'acolo.
Chestia e ca noi, cei trei-patru insi  care am vazut silueta in noapte, la lumina farurilor, am dezbatut ulterior subiectul zombie-ului insa  exceptand faptul ca toti acceptam ca aratarea era la costum si costumul era murdar, tavalit in praf, zdrentuit,  nu ne-am dumirit inca de   "ce" anume era! Poate avem bafta sa revedem "obiectul" cine stie, ca amicul inca n'a dat spritul de ziua lui, urmeaza !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

tudorflorin96

Zombie exista.in anglia in anul 1599 a fost o invazie zombie in nordul  capitalei Marii Britaniei Anglia.
Mi se pare ca aceasta invazie a fost distrusa datorita unui incendiu masiv.
Acesta este documentarul care l-am gasit pe youtube are vreo cateva minute.
The Zombie Invasion of 1599
"Politicienii sunt la fel peste tot. Promit ca vor construi un pod chiar si acolo unde nu exista nici un rau."

Siberia

Citat din: tudorflorin96 din  12 Martie 2012, 19:49:34
Zombie exista.in anglia in anul 1599 a fost o invazie zombie in nordul  capitalei Marii Britaniei Anglia.
Mi se pare ca aceasta invazie a fost distrusa datorita unui incendiu masiv.
Acesta este documentarul care l-am gasit pe youtube are vreo cateva minute.
...



Bravo !!! Cel mai tare documentar !
N-am mai ras demult cu atata pofta !
Multumesc tudorflorin96 pentru gluma zilei :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti