Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Explozie misterioasa la Bacau - obiect bubuitor neidentificat ( voi ce credeti?)

Creat de pri3st3ss, 21 Aprilie 2006, 14:26:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

assiris

Singurul lucru care pare plauzibil in cazul meteoritului ar fi dira de fum/abur pe care a semnalat-o gospodina (asta in cazul in care nu a pus un cioban de mamaliga si a aprind focul :) )

spooky

cand am vorbit de avion de spionaj supersonic m-am referit la poate unul din: SR-71, proiectul Aurora, sau alte avione foarte rapide si puternice (Americane, NATO sau de alta natie...)... vom afla cu greu sau niciodata daca a fost vorba de asa ceva sau nu... dar astfel de bumuri sonice, care sa se aude pe arii atat de indepartate deobicei e cauzat de navetele spatiale americane (evident, nu a fost cazul) sau de ceva asemanator...

iar in ceea ce priveste avioanele care au decolat la baza aeriana din Bacau... nici macar nu le-am luat in calcul...

cazul unui meterorit... asa cum s-a mentionat, ar fi lasat urme pe cer... nimeni nu a raportat asa ceva.

alta teorie nu cred ca merita luata in calcul... nici macar cea a unei explozii in mina care ar fi trebuit, asa cum am zis, sa fie de o putere extrem de mare... si nu cred ca ar fi trecut neobservata...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

assiris

Personal daca as face spionaj, as face in tacere si nu la vitaza supersonica (nu spun ca nu e posibila si varianta ta). La o viteza mai mica, pot inregistra mai multe informatii, pe o arie mai intinsa.
In ce priveste explozia de mina nu avea cine sa o raporteze caci minele sunt in conservare adica inchise.
Oricum, timpul le va/nu le va dezvalui pe toate. Cel mai important ar fi in acest moment, sa mai bubuie odata macar la fel. Poate se trezesc autoritatile si o iau la plimbare pe munte. Macar de agrement, cu ocazia zilei de 1 Mai

apokryphos

Avioanele de spionaj care au aceeasi tehnologie ca U2, SR71 sau chiar ipoteticul Aurora ajung la viteza de croaziera cu mult inainte de a trece peste zona pe care o spioneaza. U2 e subsonic, SR71 e ineficient si pierde mult combustibil la viteze subsonice. Aurora cu atat mai mult. Unde esti "emil" sa ma corectezi daca bat campii?

Sunt mai inclinat spre ipoteza unui meteorit de mica dimensiune roca, metal sau fragment cometar (gheata) care a explodat la altitudine. Posibil ca fumul vazut sa nu aiba legatura cu evenimentul.

A.

DepthOfField

urmariti linkul urmator: http://www.spaceweather.com/  care in fiecare zi arata alte cateva imagini interesante din domeniul dat de titlul sau.
Astazi, 20 mai, au pus ca subiect "Firewall Movie", anume filmarea unui bolid cu boom sonic, zic eu asemanator cu ceea ce cred ca s-a intamplat la Bacau. Urmariti filmuletul si explicatiile.

Deoarece pe site, subiectele nu stau decat o zi-doua, ulterior va trebui sa va uitati in partea dreapta a paginii web, la sectiunea "View archives", si alegeti data de 20 mai 2006, si apasati butonul View.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

spooky

CitatAvioanele de spionaj care au aceeasi tehnologie ca U2, SR71 sau chiar ipoteticul Aurora ajung la viteza de croaziera cu mult inainte de a trece peste zona pe care o spioneaza. U2 e subsonic, SR71 e ineficient si pierde mult combustibil la viteze subsonice. Aurora cu atat mai mult. Unde esti "emil" sa ma corectezi daca bat campii?

Corect... dar nu am spus ca noi suntem zona spionata...

Din alt punct de vedere... spun... "se pare"... nici armata, nici SRI nu au nici cea mai mica idee referitor la acest eveniment. Si ei sunt la fel de nedumeriti...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

apokryphos

Citat din: spooky din  26 Mai 2006, 21:38:52
Corect... dar nu am spus ca noi suntem zona spionata...

Din alt punct de vedere... spun... "se pare"... nici armata, nici SRI nu au nici cea mai mica idee referitor la acest eveniment. Si ei sunt la fel de nedumeriti...

La asta nu m-am gandit. Distanta pentru a atinge zidul sonic ar trebui sa fie sub o suta - doua de kilometri chiar si pentru aparatele experimentale, deci ar trebui sa vina de pe aproape. Un aparat ca Aurora, daca se respecta strategia de pana acum, ar pleca din US sau Diego Garcia.

Ipoteza meteorului mi se pare mai probabila, dar aceleasi efecte sunt si la fenomenul invers, in care un obiect accelereaza in atmosfera, trece de bariera sonica si dispare in spatiu.

Stie cineva care sunt, daca exista, echivalentele rusesti ale SR71 sau Aurora?

A.

DepthOfField

Spuneam ca mie mi se pare plauzibila ipoteza bolidului care a explodat in atmosfera.

Pe site-ul www.spaceweather.com au pus si astazi, 16 iunie, un nou paragraf intitulat "Fireball Update", despre un meteor-bolid care a patruns in atmosfera, saptamana trecuta, in Norvegia. S-a estimat (din analiza  datelor din domeniul infrasunetelor cat si din date seismice), ca energia cinetica a fost de 300 tone TNT.

Deoarece pe site, subiectele nu stau decat o zi-doua, ulterior va trebui sa va uitati in partea dreapta a paginii web, la sectiunea "View archives", si alegeti data de 16 iunie 2006, si apasati butonul View. (sau poate 17 iunie).

Se presupune ca meteorul din Norvegia ar fi putut ramane suficient de mare cat sa fi cazut pe Pamant. Cazul este asemanator cu un alt meteor,  cazul "Park Forest meteorite of 2003", unde un meteor s-a spart in bucati si a lovit o zona populata. Urmariti explicatiile si fotografiile (!) aici: " http://www.psrd.hawaii.edu/Aug04/ParkForest.html "

Brrr...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

spooky

si totusi nimeni nu a observat nici un meteor... sau vreo explozie in aer...
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

DepthOfField

Citatsi totusi nimeni nu a observat nici un meteor... sau vreo explozie in aer...

Nu stiu exact conditiile concrete, dar spun:
cine sa fi observat, cine  uita pe cer, ziua in afara orasului? Si explozia sonora se aude la secunde/zeci de secunde bune dupa explozia propriu-zisa, si deci cand te uiti dupa ce ai auzit zgomotul, probabil sa mai vezi vre-un foarte mic norisor ceva, confundabil cu restul norilor de pe cer...

Cum spunea si pe spaceweather.com , evenimentele astea sunt relativ dese la nivel global, dar foarte rar observate la nivel local:

CitatIt happens more often than you might think. Every few days or so, somewhere on Earth, a small asteroid will hit the atmosphere producing a fantastic fireball. Astronomers call them "bolides." They cast shadows, let loose a sonic boom, and explode in mid-air.
CitatRemarkably, most bolides are never noticed by anyone. Some streak over uninhabited oceans and deserts. Others appear during broad daylight when the sun outshines them, or in the deep of night when people are asleep and not looking up.

Principiul probabilitatilor mici in plina actiune...

Tu l-ai fi observat daca erai pe camp la arat sau semanat? Ai fi auzit bubuitura, si nimic mai mult...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

assiris

Din discutia cu localnicii despre ceea ce s-a intimplat, se pare ca ipoteza pe care am expus-o mai sus prin care bubuitura s-a produs datorita unor acumulari de metan in puturile de ventilatie a unor mine dezafectate, e singura care sta in picioare.
Chestia cu avioanele, meteori, ozn-uri, antimaterie, bombe, toate cad la cercetare.
E drept ca in partea cealalta a muntelul au fost vazute convoiuri militare, care se deplasau spre presupusa zona centrala a exploziei, si ca elicoptere ca acelea militare americane care cara desant au survolat partea dinspre comanesti a muntilor, primarul a trimis propria echipa de oameni din politie si jandarmerie. Nimeni nu a gasit absolut nimic palpabil.
Am spus "presupusa zona" deoarece din cauza reliefului muntos si a faptului ca s-a defrisat masiv, din cauza ecoului, nimeni nu a putut localiza epicentrul bubuiturii, in acelas loc, fiecare indicind alte directii.
Cu asta cred ca e clar. Posibil sa mai apara asemenea fenomene

DepthOfField

Corect, assiris: si pentru mine ipoteza exploziei de metan din puturile de ventilatie a minelor este foarte plauzibila..sunt toate conditiile ... (si nu e prima data cand explodeaza) ... iar pe locul 2 retrogradez ipoteza meteorului :-D
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

apokryphos

Citat din: assiris din  01 Iulie 2006, 14:40:00
Din discutia cu localnicii despre ceea ce s-a intimplat, se pare ca ipoteza pe care am expus-o mai sus prin care bubuitura s-a produs datorita unor acumulari de metan in puturile de ventilatie a unor mine dezafectate, e singura care sta in picioare.

Assiris,

Cunosti cumva cam care e echivalentul in TNT a exploziilor pungilor de metan din mina? Ma intreb de ce nu au fost in stare seismometrele sa detecteze explozia respectiva. Sau exista cumva un mecanism mai special in deflagratie care face ca exploziile sa produca mai mult suflu in aer (si implicit zgomot) decat vibratii in sol?

A.

DepthOfField

citat
CitatCentrul exploziei pare sa fi fost in zona Comanesti, acolo unde s-a zguduit pamantul.

citat din articolul lui TurnusX:
CitatSeismografele din Romania nu au inregistrat nimic. Ciudat, cel putin, deoarece pamantul s-a zguduit.

Pai daca Pamanutul totusi s-a zguduit, dar seismografele nu au inregistrat, inseamna ca fenomenul a fost unul local, explozia s-a produs la suprafata, s-a descarcat in aer, iar seismografele aflate poate foarte departe nu au mai detectat mare lucru.

deci raman la ipotezele: explozie in mina sau explozia unui meteor in aer.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

assiris

Din experienta, tuburile in care faceam explozii cu carbid, nu aveau recul, doar zgomotul era evident. Chiar daca explozia de la Comanesti ar fi avut un oarece efect mecanic, de scuturare a scoartei terestre, in zona nu prea stiu sa existe seismografe, ci doar in zona Vrancei, iar acestea nu cred ca ar fi inregistrat o miscare mica in amploare.
Puteti face un experiment (cu atentie sa nu faceti accidente.
Se ia o teava din metal sau plastic mai gros in pereti, se infunda la un capat si la capatul infundat se face o gaura de 3-4 mm lateral la o inaltime de 5-10 cm de baza tevii. Se introduce in teava putina apa, apoi un graunde de carbid (folosit la sudura autogena, se infunda teava la gura sa se acumuleze gazul inauntru dupa care se desfunda teava si se duce o flacara la gaura mica prin care se aprinde amestecul de acetilena+aer din teava. Se produce o bubuitura. Conditia este sa se faca un raport aer+acetilena la pragul masei critice de explozie altfel daca este prea mult aer, nu se aprinde, daca este prea multa acetilena de aprinde si arde fara a exploda. Atentie insa, nu va uitati in teava cind ii dati foc si nu o indreptati catre o persoana sau materiale combustibile. Experimentul se mai poate face si in alte moduri dar sunt mai periculoase si nu va recomand.