Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Explozie misterioasa la Bacau - obiect bubuitor neidentificat ( voi ce credeti?)

Creat de pri3st3ss, 21 Aprilie 2006, 14:26:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pri3st3ss

Citat din: maya din  22 Aprilie 2006, 14:29:57
Citat din: TurnusX din  22 Aprilie 2006, 07:56:22
3 afirmatii din partea mea:

1. maya te rog frumos nu mai posta off-topic, nu afisa comportament "indecent" fata de colegii tai de aici.
2. udar, imi placi ca si spirit critic.
3. pri3st3ss. WOW, a girl! Si eu credeam ca suntem numai nerds pe aici :). Glumeam! Bine ai venit. Sper sa te avem pentru multa vreme printre noi.

--->ON TOPIC<---

  Interesant faptul ca autoritatile au zis ca e un meteorit si gata, nu mai cercetam. Putea sa fie o intercontinentala, la fel ar fi facut. In mod normal intrarea meteoritilor in atmosfera este monitorizata de sateliti. De ce nu s-au cerut detalii ca doar le-am oferit baze NATO pe Kogalniceanu.
  In ultima vreme ma tot lovesc de indiferenta romanilor fata de tot ce se petrece in jurul lor. E trist!

---->ON TOPIC<-----
Turnusx Interesant faptul ca dupa ce vorbesti aiurea  "te tot lovesti de indiferenta romanilor, ca (udar) si mai incerci sa speli si creerele altora. (Sa-ti traduc in limba romana?)
E trist!

Sunt de mai mult timp pe aici,dar am stat si am observat certurile voastre...mai aveti un pic si va incaierati....Tacerea se mai rupe din cand in cand :wink:...
Aaaah, apropos.....nu cred ca sunteti nerdes....sau daca sunteti, inseamna ca si eu sunt o  nerd... 8-)
Dar asta nu ma mai intereseaza, au venit timpuri noi...
Va rog si eu, ca si ryn, sa ramaneti pe subiect, fara sa inserati si MP-uri... nu stiu ce aveti unii cu altii, ma amuza treaba asta, dar eu voiam sa stiu ce credeti voi despre ceea ce am postat...atat...
Inca ceva, TurnusX : sunt o alintata si jumatate :-D, asa ca nu ma mai lauda, s-ar putea sa inceapa sa imi placa :wink:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

TurnusX

 Regret teribil interventia aiurita. A fost ultima de acest gen.
Ryn, nu crezi ca ar trebui sa trimitem pe cineva acolo sa gaseasca "urmele" de meteorit infipte in scoarta copacilor? Vad ca autoritatile nu misca un deget. Luam de buna treaba cu meteoritul sau facem cercetari ulterioare? Mie personal nu imi ajunge raspunsul lor. Meteorit care sa "bubuie" in halul ala si sa nu lase urme, mai greu. Sa ne amintim ca in perioada asta padurile sunt pline de uscaciune. Un meteorit ce explodeaza la 1 km deasupra pamantului ar trebui sa trimita o ploaie de foc peste copaci prin urmare cateva fuioare de fum nu sunt suficiente. In plus nimeni nu a vazut nici o bila de foc, nici un semn ca ceva de "sus" ar fi produs zgomotul.
As merge personal acolo ca sa ma pot interesa asupra subiectului insa din nefericire peste 2 ore incep o saptamana barbara cu program de 12 ore cu 12 la serviciu. Nu cred insa ca intr-o saptamana urmele ar dispare. Prin urmare daca se organizeaza ceva, anuntati-ma, chiar doresc sa vin si sa "bag degetele in rani" ca sa vad daca-s adevarate.

apokryphos


apokryphos

Citat din: TurnusX din  23 Aprilie 2006, 07:26:26
Meteorit care sa "bubuie" in halul ala si sa nu lase urme, mai greu.

Meteorii peste o anumita masa explodeaza si cad mai mult ca graunte de nisip pe suprafata pamantului, deci nu e greu de conceput. Cu toate astea, semnalarea de fum lasa sa se inteleaga ca au fost fragmente mari.

Citat din: TurnusX din  23 Aprilie 2006, 07:26:26
Sa ne amintim ca in perioada asta padurile sunt pline de uscaciune. Un meteorit ce explodeaza la 1 km deasupra pamantului ar trebui sa trimita o ploaie de foc peste copaci prin urmare cateva fuioare de fum nu sunt suficiente.

Fragmentele mici produse si chiar si cele mai mari coboara la viteza limita (echilibrarea dintre gravitatie si frecare), care nu e prea mare, asa ca au timp sa se raceasca. Fragmentele mari isi pastreaza din viteza si temperatura de dinainte de explozie si s-ar putea sa produca incendii.

Citat din: TurnusX din  23 Aprilie 2006, 07:26:26
In plus nimeni nu a vazut nici o bila de foc, nici un semn ca ceva de "sus" ar fi produs zgomotul.

Citeam ca nu s-au inregistrat unde seismice, deci cel mai probabil explozia s-a produs in aer.

Citat din: TurnusX din  23 Aprilie 2006, 07:26:26
Nu cred insa ca intr-o saptamana urmele ar dispare.

E primavara. In cateva saptamani vegetatia va acoperi o foarte mare parte din dovezile materiale.

O expeditie e o idee foarte buna, dar ar trebui sa aiba loc repede.

A.


TurnusX

 Sa ne amintim de evenimentul Tunguska. Daca acolo a avut loc o explozie a unui meteorit, cum s-a sugerat printr-o paralela intre evenimentul de acum si cel de atunci, seismografele ar fi trebuit sa inregistreze activitate. Atunci unda de soc a facut de doua ori inconjurul planetei. Asa ca... nu stiu ce sa zic.
Chiar in momentul asta fac un articol ce ar putea fi introdus in newsletter. Ma rog ... poate mai apar detalii. Din cate vad eu expeditia de "comunitari" trimisa in zona a ramas fara rezultate. Sau presa si-a pierdut interesul.

TurnusX

Iata cum arata in "viziunea" mea un articol de newsletter.

spooky

Bine v-am regasit...

inainte sa plec din oras am citit ceea ce incerca cineva sa scrie despre ceea ce a auzit in ziua respectiva.

Sa citez:
CitatNu cred ca era 10 dimineaţa când s-a auzit o explozie extrem de puternică. Geamurile au zdrăngănit şi, sub tălpi, am simţit cum blocul se clatină. Ca mine şi alţi locatari au ieşit la geam, apoi în faţa blocului să vedem, să înţelegem ce se întâmplă. Au trecut de atunci mai bine de 10 ore şi nimeni nu ştie nimic, nu se spune nimic. Dar bubuitura a fost, s-a auzit de parcă s-ar fi produs la blocul de peste drum.

Initial primul lucru la care m-am gandit a fost un bum sonic.

Acum dupa ce citesc cele postate, si pe aceasta cale multumesc  prie3st3ss ca ai deschis topicul... my little alien girl is back ;)

Am citit si articolul scris de TurnusX...

Singurul lucru pe care pot sa il declar dupa cele citite si auzite...
1. Nu stiu de ce discutat despre Concorde... cel care a mentionat prima oara cuvantul Concorde probabil ca acel ofiter de presa juca Solitaire in timpul interviului.
2. Ipoteza prabusirii a unui obiect de natura extraterestra e redusa sau inexistenta. Aceasta nu explica deloc sursa zgomotului.
3. Probabilitatea unui meteor e destul de ridicata... dar ca sa citez: "nimic nu dispare fara urma".
4. Probabilitatea ca aceasta explozie sa fie cauzata de explozii la nu stiu ce mine inchise e improbabila. Cantitatea de energie care ar trebuie sa fie eliberata pentru producerea unei explozii (care in mod evident nu ar fi eliberata in aer, ci in pamant / piatra... sau cel putin f. aproape de suprafata) ar trebui sa fie foarte mare ca sa putem sa avem un sunet suficient de puternic care sa se auda la peste 50 km distanta... si care sa evadeze si din mina/pamant.
5. Survolul... din cele mentionate sunt informatii extrem de putine referitoare la survol...
6. Nu exista nici o varianta oficiala...

Daca exista ceva acolo care noi (civilii) nu stim inca si ei (armata / oficilitatile) stiu despre ce a fost vorba... parerea mea e ca ei o fac pe prostii ceea ce e bine... lasa mai putin de banuit, mai putine greseli care pot fi exploatate.

Parerea mea finala e ca nu avem suficiente informatii... si oficialitatile ar trebui sa faca mai multe investigatii... daca nu le-au facut deja. Am o vaga impresie ca acel fum observat nu are nici o legatura cu cazul de fata si e o informatie care a fost fie articial implanta de EVZ pe motiv de gargara... sau cei care au raportat fumul... nu era nimic altceva decat un mic foc izolat care nu are nici o legatura cu cazul.
Cred ca ar trebui sa ne uitam si in alta parte in afara zonei... o investigatie civila... din partea noastra, dat fiind resursele limitate de care dispune, timp si bani in speta, trebuiesc canalizate doar in momentul cand adunam suficiente informatii care ar putea sa ne reduca zona de cercetare.

Pana atunci... toti cei care adunati informatii va invit sa le publicati aici.

MAYA... te rog sa-ti revizuiesti posturile... ti-am sters deja postul cu "always ... ".
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

pri3st3ss

Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

assiris

Am citit cu mult interes cela postate de dvs. referitor la "pleoscul" de la Comanesti.
E cineva din Comanesti?
Eu m-am nascut si am trait o foarte buna parte din viata acolo.
Am avut ocazia sa aud/simt personal cind a explodat un bloc de locuinte
din cartierul Zavoi, din cauza unor acumulari de gaze, un nefericit eveniment,
dimineata pe la ora 7. Aveam locuinta cam la 800-1000 m de locul cu pricina si evident s-a cutremurat blocul meu, iar directia de unde s-a auzit explozia era "de peste tot".
Din cauza zonei montane de acolo, din cauza defrisarilor masive din ultima perioada,
ecoul unei explozii se propaga peste tot.
Daca acele persoane care au semnalat fum ar fi relatat un fapt real, am fi asistat la un incendiu de proportii intrucit zona este destul de impadurita acolo.
Chestia cu meteoritul este si ea trasa de par ca de altfel si aceea cu Bang-ul sonic (din acestea am auzit suficient de multe caci cei de la Aero Bacau, veneau pe la Comanesti sa depaseasca viteza sunetului, ca nu se supara nimeni de bubuitura lor), stiu cum se aude si nu cred ca a fost vorba de asa ceva.
Orice explozie ar fi fost, trebuia sa produca si un efect mecanic vizibil.
Ce ipoteza am eu.
Imi aduc aminte ca atunci cind eram acolo, nu aveam petardele de azi, asa ca iarna la sarbatori, faceam si noi fel de fel de improvizatii de pocnit cu gamalii de chibrit iar cei care voiau sa "bubuie" si mai tare faceau niste pocnitori dintr-o tzeava si carbid (folosit la sudura oxiacetilenica.
O tzeava din aceasta, cu diametru de 15-20 cm si lunga de 1 metru, era capabila prin unda sonora provocata sa sparga geamurile la o casa daca se tragea cu ea de la 4-5 metri de geam.
Mai nou, un cetatean a reusit cu un sac de polietilena sa faca o bubuiture de a spart geamurile la toate casele din jur, pe o raza de 25-30 m.
La Comanesti, mine de carbuni sunt de foarte multa vreme. Bunicul meu, a fost maistru minier la primele exploatari miniere de acolo si de atunci tot pamintul este ca un burete de cit s-a exploatat. Au ramas in padure, fel de fel de putzuri de aeraj, care coboara in adincime sute de metri, prin care se facea alimentarea exploatarii cu aer de afara.
Oare, un asemenea putz de aeraj, nu ar putea fi un fel de tzeava de pocnit cu carbid, de data asta prin acumulare de metan la masa critica de explozie? In fond, bubuitura produsa in pilnia muntilor, eventual reflectata de stratul de nori, se putea propaga pe suprafata respectiva. In acest fel nu sunt nici semne mecanice, si se putea simti si vibratia pamintului.
Nu vreau sa o luati de buna, e doar ipoteza mea, iar pina la explozia unui OZN mai este cale lunga, mai ales ca cei capabili sa parcurga distante la viteze astronomice, si care bashca, nici nu au efectul de Bang-sonic din cite stiu, nu cred ca vin la Comanesti sa faca "pleosk!"

TurnusX


assiris

Nu mi se par, dat fiind formele de relief si la care se mai adauga coeficientul uman de exagerare.

spooky

Revenind la acest subiect... si dupa o scurta perioada in care s-au asezat lucrurile daca pot spune asa... singura mea banuiala este urmatoare: AVION DE SPIONAJ SUPERSONIC... o teorie acceptata de mai multi cu care am analizat situatia.
Mai mult, armata/aviatia/oficialitatile au declarat ca avionale lor nu au decolat si ca Concorde nu are ruta pe la noi... dar de ce ne-a mentionat de Concorde?... ori individul incerca sa dea o alta explicatie la ceea ce stia... ori asa cum am mentionat juca solitarie.

Mai mult, cineva a semnalat acest articol care seamana foarte mult cu fenomenul petrecut la noi.

Citat"Phenomena produce theories, but no answers
By Alex Roth
UNION-TRIBUNE STAFF WRITER

April 23, 2006

Life can serve up a good mystery every once in a while. Weird things
happen that defy explanation, that make us wonder how much we really
know about the world.

Something of the sort happened in San Diego County shortly before 9
a.m. Tuesday, April 4, and so far no one has come forward with an
explanation. "

...cititi restul articolului la adresa:

http://www.signonsandiego.com/news/northcounty/20060423-9999-1n23bigboom.html

Multumiri lui Dan pentru semnalarea linkului.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

DepthOfField

Eu cred ca a fost un boom sonic sau explozia in aer ale unui meteorit poate chiar ca si un bulgare de gheata.... de aici si lipsa "resturilor".. Explicatiile cele mai simple si mai plauzibile sunt de obicei si cele corecte... Desigur, s-ar putea sa ma insel.
Mi-aduc aminte cand eram copil, si nu exista interdictie, erau avioane militare care treceau de viteza sunetului (probabil cele de la aeroportul de la Ianca la vreo 40 km de Braila) in exercitii militare, probabil MIG-uri ma gandesc acum...
si, in fiecare zi aproape faceau bang-uri sonice...erau foarte stresante..zguduiau usi, geamuri...cateodata 2 banguri unul dupa altul la poate mai putin de jumatate de secunda diferenta...
Retin si acuma o experienta inedita: faceam baloane de sapun..si chiar faceam un balon pe o bucata de geam pusa orizontal pe o masa, si umezita..de fapt era o semisfera de sapun :d.
Si pe cand tocmai il "umflam" s-a produs un bang sonic...si am vazut cum balonul de sapun a avut o scurta oscilatie dus-intors pe acel geam, de vreo cativa centimetri...adica amplitudinea oscilatiei era de cativa cm...iar la o suprafata mare cum e a unui geam sau usi, nu e de mirare presiunea creata. Si, iarasi nu e de mirare, ca au fost interzise ulterior zborurile hyper-sonice in apropierea oraselor.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

assiris

Eu imi mentin parerea mea si iata de ce:
De la Bacau nu a decolat nici un avion. Oamenii din Comanesti sunt obisnuiti sa recunoasca Bangul de alte zgomote dat fiind ca fie se aude turboreactorul urmat de Bang fie invers, dar numai Bangul niciodata. Am auzit prea multe incit imi dau seama de asta.
Chestia cu meteoritul fie el si din gheata trebuia sa se vada sau sa se simta in aer explozia, din cauza ca ZGOMOTUL este produs de oscilatia unei mase de aer (din cite stiu in vid nu sunt zgomote), ori acolo a fost o bubuitura mare, si fara nici o oscilatie a aerului daca ar fi fost meteorit, cu propagarea undei de aer pe orizontala. Ideea mea cu "tzeava" facuta dintr-o gura de aeraj, ar sta mai mult in picioare din cauze ca unda de miscare a aerului ar fi avut sensul in sus, iar flacara putea sa fie intre dealuri, de amplitudine mica incit sa nu fi fost vazuta din localitate.
Parerea mea :roll:

DepthOfField

Si parerea ta, assiris, cu explozia unei acumulari de gaze de mina, prin puturile parasite, este foarte foarte plauzibila.
Dar si meteoritul de gheata, patruns in atmosfera, unul suficient de mare sa nu se dezintegreze in paturile exterioare rarefiate ale atmosferei (peste 50 km), dar suficient de mic ca sa nu mai ramana nimic de el pana la suprafata pamantului, si infranandu-se sa explodeze undeva la 3..20 km altitudine sta de asemenea in picioare (care VID spui? ). Si daca a explodat, pai ce-a ramas din el, doar poate o coloana de vapori, ca un norisor, repede disipat de curentii atmosferici.. Si nu trebuie sa va imaginati explozia ca ceva cu flacari, ca si o explozie cu flacari, care sa arda si sa se vada...ci doar o dezintegrare ultrarapida, ce determina o puternica unda de soc.Si daca era senin si lumea se uita in acel moment pe cer, in prealabil, poate sa fi vazut dara lasata de bolidul in cadere...In caz contrar, nimeni nu a vazut nimic, mai cu seama cei de la distante mai mari.

In orice caz, pana la OZN sau Concorde e cale mult prea lunga.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm