Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

"Cercul perfect" de pe fundul Mării Baltice

Creat de melanogaster36, 04 Iulie 2011, 11:12:58

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

E un intreg talmes-balmes de zvonuri pe tema asta deocamdata, in lipsa unor comunicari "oficiale" pe situl cautatorilor de comori (ultima fiind de-acum 9 zile deja - 6 iunie adica):
http://www.oceanexplorer.se/

Pagina de facebook dedicata: http://www.facebook.com/groups/178384865554985/  (n-am FB, no thanks CIA 8-)) pare sa fie supraaglomerata cu diversi trolli (Dida o fi si ea p-acolo? :-D) si pseudoconfirmari a 1001 ipoteze aberante se suprapun cu chestii credibile - cum ar fi mailuri intre membrii echipei Ocean-X care confirma targetul financiar enorm pus in joc (btw -cautatorii astia de comori nu-s chiar fraieri si au clienti nu doar pentru aur/argint/artefacte - o sticla de coniac de-acum 200 de ani se vinde cu jdemii de euroi)...

Alte linkuri interesante:
http://truthfall.com/baltic-anomaly-oceanx-team-update/
http://www.ufo-blogger.com/2012/06/baltic-ufo-everything-is-top-secret-now.html
sau
http://www.guerrillaexplorer.com/2012/06/baltic-anomaly-lost-updates.html
...unde se vehiculeaza ideea ca manevrele militare americano-rusesti :wink: BALTOPS ar impiedica pe moment cercetarile (manevre programate insa anual).

Altii zic ca nici vorba de-asa ceva si tot asa pina ne-om clarifica... :lol: :ufo:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

#16
Pana una alta au confirmat indirect ca intreaga chestiune nu e doar un pietroi. Structuri mici si circulare din pietre rotunde au fost localizate pe aceasta structura circulara despre care au spus ca arata precum o ciuperca.


Totusi se pare ca sunt 3 anomalii sub apa de parca obiectul s-ar fi rupt in mai multe bucati (daca mergem pe ipoteza UFO-USO).













11.06.2012: Dennis Asberg:"Everything is top secret now ... because of the risks ... hope you all understand this is no game. But the truth will be reported shortly."





Exklusiv Bilder Ocean X Team ("Baltic Sea-Anomaly") 15.06.2012




Xanadron

...Pe pariu ca-i vorba de un HAUNEBU nazist? :ufo:
Fiindca Vril-urile erau ceva mai mici.

Stratul uniform de cca. 30 cm (1 foot) de mil (mal, in fine...) ascunde cumva detaliile deocamdata zic eu, dar confirma indirect ca "obectu' " nu-i antic, vechi si de demult, :lol: fiindca ar fi altfel acoperit de-un alt strat de sedimente baltice, mai gros si mai adinc, datind din epoca glaciara.

P.S. Zic si eu ca sa n-adorm, clar. :-P
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

#18
Nu pun pariu insa in egala masura ar putea fi o Vimana, asta tot ca sa nu adormim in transhee :)

Pe de alta parte nu ma mira timingul ales cu flotele pretenarilor fratzi de cruce... Observ si un fel de marketing... Daca doreau sa ingroape povestea ar fi facut-o din start.

Imaginile cu structura sferica sunt de la unul din pietroaiele care se afla pe structura circulara din zona 1. Deci pe acea structura circulara cineva a incropit niste vetre unde se pare ca a ars ceva. Nu inteleg de ce confuzeaza atata lumea... In orice caz fetzele lor exprima o tensiune enorma!



Aici se vede intrarea/putzul circular despre care se vorbeste:


kandaon

Nu stiu daca ar fi vreo legatura, dar imediat dupa al doilea razboi mondial s-a intamplat ceva interesant in zona aia

http://en.wikipedia.org/wiki/Ghost_rockets

Acolo apare si un document "top secret" al fortelor aeriene americane din Europa, din anul 1948 (declasificat abia in 1997), in care se vorbeste despre "farfurii zburatoare", inclusiv una consemnata deasupra bazei aeriene de la Neubiberg din Germania (baza aeriana americana desigur). OZN-ul / farfuria zburatoare cica ar fi plutit vreo juma de ora deasupra bazei, iar americanii ar fi discutat problema si cu serviciile de informatii suedeze, mai ales ca suedezii avusesera destule aparitii la acea data
Iar astia cica ar fi ajuns la concluzia ca "rachetele fantoma" sau "farfuriile zburatoare" observate atunci erau realizari tehnice la un nivel superior oricarei civilizatii cunoscute de pe Pamant

Ma indoiesc totusi ca obiectul in cauza (daca e ceva ne-natural pana la urma, dupa cum pare) ar fi extraterestru, iar daca ar fi, ca s-ar fi permis unor civili suedezi sa il ia in proprietate si sa-si bage nasu pe acolo, inainte sa treaca niste submarine americane (sau chiar rusesti) pe acolo.

E posibil sa fie insa vreun aparat de zbor mai neconventional din perioada celui de-al doilea razboi mondial, o structura artificiala scufundata cine stie cand sau poate o simpla iluzie optica produsa de o structura naturala de pe fundul marii.

Sa vedem insa ce vor spune cercetatorii, daca e ceva serios sau tot o goana mediatica dupa senzational si care nu va duce prea departe

zamotrak


Scafandrii spun cate ceva,despre obiectul ""pipait "" de ei pe fundul marii,dar nu nu ridica ""voalul"",....poate in episodul urmator.
Oricum ,turismul de toate categoriile,ia avant in zona!




http://ro.stiri.yahoo.com/video-noi-detalii-despre-ciudatul-obiect-gasit-marea-050100471.html

fiulploii

Fotografiile realizate cu sonarul expediţiei Ocean X arată faptul că obiectul este un cilindru masiv cu diametrul de 60 de metri şi o coadă lungă de 400 de metri, aflat pe fundul Mării Baltice. Un obiect similar în formă de disc se află la o distanţă de 200 de metri. Ele se află la capătul unei "piste de aterizare" de circa 300 de metri, pe fundul mării.
Am citat de aici : http://www.antena3.ro/life-show/bizar/un-obiect-misterios-descoperit-in-2011-in-marea-baltica-genereaza-noi-controverse-printre-oamenii-de-stiinta-171731.html

Deci, deducem ca se mai afla un obiect pe acolo  :-D

Siberia

#22
   Doh... daca se uitau cu atentie si-n stanga discului, ar fi gasit si cadavrele a doi extraterestri si cel putin o tablita mayasa... Face parte din programul anului 2012: Planet X, Space X, Ocean X, Factor X...
   Astept si Alien X la Olimpiada, ca doar ne-a avertizat Nick Pope ca va fi cel mai propice moment pentru extraterestri sa se arate in toata splendoarea lor :-D

Tot nu inteleg cum naiba or fi ratat si rusii si americanii, dupa ani de antrenamente in acel loc, asa ceva... Curios lucru...
Dar povestea scoate in continuare bani :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

Inteleg ca nu mai sunt bani pentru prea multe zile de explorat si oricum nu or sa intre inauntru prin acel sas sau ce o fi . Posibil ca amero-rusii sa fie ocupati cu altele si sa lase initierea -adica strangerea de dovezi pe seama particularilor si apoi , dupa lasarea serii sa vina sa culeaga merele de aur .
Zic si eu , fara dovezi, evident  :lol:

adelinn

eu as zice ca e o structura din piatra, dintr-o vreme cand in acea zona nu exista marea. treptat zona a fost inundata si asa a ajuns pe fundul marii. daca e asa ar trebui sa fie cea mai veche contructie descoperita, si poate cu vre-un rol religios ceva. astfel s-ar explica si acele cercuri din piatra care ar contine ceva de genul cenusei. traducerile folosesc cuvantul "semineu", cei de pe site "fireplaces" dar in imagine se vede ceva de genul focurilor de picnic, cu pietre puse in jurul focului. zic si eu :)
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

dorel6

Nu au ratat nici rusii nici americanii.Poate doar acuma fac publica stirea.
Cine stie ? Pentru bani poate.
Mai de mult aveai nevoie de o sulita sa supravietuiesti.
Acum ai nevoie de bani sa supravietuiesti. (Teoretic)
Există două metode de a cuceri și înrobi o națiune. Una este prin sabie. A doua este prin îndatorare.

Urban

#26
Suntem in avans cu tehnologia cu cel putin 100-200 de ani (ce vedem in vitrine si prin magazine e "praf in ochi" - avioane, submarine (mai bine Marin decat SubMarin) calculatoare performante, telefoane celulare, iPhone, iPod, scule muzicale si in genere tot ce tine de electronica si informatica - exista pe Terra oameni atat de bogati incat pot imparti planeta in doua si culmea, nici macar nu ii cunoaste lumea si nici persoane publice nu sunt...credeti voi ca tot ce vedeti in filme nu a fost deja "gandit" ca parte a unui proiect mai mult sau mai putin secret?... ia puneti-va singuri in pielea acelora care pot taia planeta in doua...daca ai avea resursele financiare corespunzatoare nimic nu va sta in calea concretizarii unui lucru sau a unei idei...sunt simple exercitii de gandire intr-un Sistem mai mult decat "controlat")

Avem impresia ca ceea ce "vedem" in jurul nostru e culmea tehnologiei, ei bine...nu stiu cat de adevarat poate fi sau nu dar vremea se controleaza de vreo 40-50 de ani daca nu mai bine, structurile guvernamentale ale diverselor tari se ocupa intens de evolutia tehnologiei si asa mai departe...ceea ce vedem pe cer ziua si noaptea (ma refer strict la OZNuri) nu reprezinta decat un varf de aisberg din tehnologia la care Omenirea a ajuns deja...ca nu are acces "Gigel" la ea, asta e alta poveste... nu poti sa dai pe mana unei oi o scula de ultima generatie, asta e clar...

Incercam sa prindem imaginea de ansamblu si ne pierdem in franturi de puzzle inteligent aruncate pe autostrada Informatiei...
Si ca sa fiu on-topic, voi chiar aveti impresia ca o sa stiti vreodata ce se intampla in Marea Baltica?  :-D

StarDust

#27
Nu stiu cum sa va spun, dar mie ultimele imagini filmate si prezentate in media nu imi seamana deloc cu prima imagine radar data publicitatii. E normal ca imaginea radar sa nu fie o imagine fidela a realitatii din cauza rezolutiei reduse, si alti factori, dar din ceea ce stiu eu, mi se pare ca exista neconcordante grosolane intre imaginea radar si ceea ce ni s-a aratat. E doar o parere personala, si s-ar putea sa gresesc.

L.E. A se citi sonar nu radar. Am scris in graba... :roll: (deh, daca sunt tot cu ochii pe sus nu in jos...) :-D
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Siberia

Mie imaginea aia de pe radar (ma refer la forma presupusului  obiect) imi aminteste de Gobekli Tepe
Ori vad eu stereo, ori poate de fapt sunt doar niste ruine ale unui fost oras care-a ajuns pe fundul marii.



"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

"Obectu' baltic" (c-o fi UFO, :ufo: c-o fi USO ori un artefact arheologic antediluvian, om afla sper curind) pare sa influenteze aparatura electronica de inregistrare:

Baltic Sea UFO/USO Disables "ALL" Electronic Equipment - June 21, 2012
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/