Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Un trib din Noua Guinee intalneste pentru prima data omul ALB

Creat de @Lex, 24 Iunie 2011, 11:04:22

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

@Lex

aici clipul  http://www.youtube.com/watch?v=oyLvdm1JXsg&feature=player_embedded#at=297
Pe la minutul 4 ia nastere un moment extraordinar unde 2 membrii ai tribului sunt lasati sa l pipaie pe maini pe unul din producatorii documentarului.EH, CAM ASA vom fi si noi cu E.T (zic yo) atunci cand va venii ziua sa intram in contact direct cu ei si sper sa vina cat mai repede.Oricum filmuletul este 'awesome'  :-)

StarDust

Pe crimetime, e versiunea mai lunga a filmului care e si mai graitoare:

http://www.crimetime.ro/dosare/cum-reactioneaza-membrii-unui-trib-cand-vad-pentru-prima-oara-un-om-alb-imagini-impresionante.html

Eu nu comentez, va las placerea sa-l vizionati. E o filmare extraordinara!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

Cred ca-l pipaiau fiindca voiau sa verifice daca trebuie fiert un pic mai mult inainte sa-l manince.  :-D

Serios acum, sint departe de pozitia ta, @Lex, apropo de reactiile post-eventual contact cu E.T. :-)
Da-o-n ma-sa de treaba, atit de primitiv te simti? :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

@Lex

nu , nu , nu , nu ma refer la noi 'astia' mai deskisi la minte , cei care avem o pasiune pentru lucrurile astea ozn istice , e.t si tot tacamul , ma refer la marea 'prostime' care chiar nu are nici o treaba cu lucrurile astea , inca exista o mare parte a populatiei si acum in 2011 care ar rade in hohote numai sa le spui ca exista E.T. eh , pentru ei cand va venii ziua sa se intalneasca cu un e.t face2face exact asa CRED ca s-ar comporta  :))) cel putin o maaare parte  :-)

Arhanghelul

Citat din: @Lex din  24 Iunie 2011, 14:18:47
nu , nu , nu , nu ma refer la noi 'astia' mai deskisi la minte , cei care avem o pasiune pentru lucrurile astea ozn istice , e.t si tot tacamul , ma refer la marea 'prostime' care chiar nu are nici o treaba cu lucrurile astea , inca exista o mare parte a populatiei si acum in 2011 care ar rade in hohote numai sa le spui ca exista E.T. eh , pentru ei cand va venii ziua sa se intalneasca cu un e.t face2face exact asa CRED ca s-ar comporta  :))) cel putin o maaare parte  :-)

Cred ca te refereai la exemplarele de mai jos ...  :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=pySsHkfGjPU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Qrg6Jn4uHgs&feature=related
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05


padme

Citat din: Xanadron din  24 Iunie 2011, 12:16:56
Cred ca-l pipaiau fiindca voiau sa verifice daca trebuie fiert un pic mai mult inainte sa-l manince.  :-D

Asta e chiar tare! :))))))))) Eu cred ca era propus pt gratar dupa cum il mangaiau pe muschi! :)))))))

Citat din: @Lex din  24 Iunie 2011, 14:18:47
nu , nu , nu , nu ma refer la noi 'astia' mai deskisi la minte , cei care avem o pasiune pentru lucrurile astea ozn istice , e.t si tot tacamul ,

Hade bre nea @Lex, vrei sa spui ca nu l-ai impinge nitel cu degetu' sa vezi daca e real?? Fiti destepti, invatati-i ca datul mainii e salutul pamantean si asa o sa-i pipaiti linistiti fara sa dati de banuit! :))))))))))))

Eu cred ca toti o sa ne uitam unii la altii precum se uita aceste doua civilizatii, sa fim seriosi, cine nu e curios??

@Lex

poi dupa cum se prezinta situatia :))  colega xanadron ne ia drept primitivi daca facem asta ,tu padme ne spui ca in fiecare exista aceasta curiozitate si simtim nevoia sa pipaim cand 'dam' de ceva nou pentru a ne inradacina si mai bine convingerea ca acel ceva este real si se afla in fata noastra. yo zic sa pipaim Putin (cateva secunde :P, doar de curiozitate si sa ne asiguram ca acel ceva chiar exista aici si acum ) dar nici prea mult ca o 'dam in primitiveala '' si nu da bine la reputatia noastra in cazul vreunei aliante galactice  :P   :-)Acum mai in serios , MACAR sa vina momentul cel mult asteptat si sa scoatem la o bere un e.t din nush ce sistem solar si abia atunci sa ne facem 'probleme' cum sa dam noi ca imagine la o adica in cazul unui contact: curios sau primitiv de curios  :))  :-)

StarDust

Citat din: Xanadron din  24 Iunie 2011, 12:16:56
Cred ca-l pipaiau fiindca voiau sa verifice daca trebuie fiert un pic mai mult inainte sa-l manince.  :-D
...

Tare! :)).
Referitor la chestia cu pipaitul, mai ales din punctul de vedere al cuiva care a citit cartile lui Karl May... Nu am nici o indoiala ca aborigenii al considerau pe explorator, un fel de "naluca" sau ceva de genul. Se vede clar bucuria ce-i cuprinde in momentul in care realizeaza ca acel om desi diferit de ei, e facut din aceeasi carne...
Acum, sper si eu ca exploratorul nu a sfarsit-o rau... :))) ar fi mare pacat, desi eu cred ca totul in asemenea cazuri e pe "muchie de cutit". Un singur gest, gresit, si interpretat gresit de aborigeni si totul se putea termina intr-o baie de sange si in ... oala.
Pe mine m-a uimit oricum reactia acelor oameni care de departe se vede ca e naturala, si erau absolut pasnici, dincolo de reticenta si suspiciunile ce le aveau la inceputul intalnirii.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

kefren

Interesant filmul,doar ca eu am ceva dubii-sa nu mi-o luati in nume de rau-si zic asta urmarind cateva reactii si gesturi ce mi se par............teatrale?.Ce mi-a sarit in ochii prima data-urmariti inregistrarea intre min.5,50 si 6,00-a fost chestia cu chibritul,sa nu-mi spuneti ca unul care nu a vazut in viata lui o cutie de chibrituri,nu stie la ce se foloseste si cum se foloseste,are acelasi mod -gest,miscare a mainii -cu a unui impatimit fumator care isi aprinde o tigara.Si ar mai fi cateva gesturi,dar le las pentru mai tarziu.

Siberia

Doar pe mine m-a intristat filmuletul asta ?!
Recunosc ca la inceput mi-a smuls un zambet naivitatea cu care se minunau Oamenii Liberi de aparitia Omului Alb, dar zambetul s-a transformat rapid intr-o grimasa cand am vazut oglinjioara si cutitul, obiectele lucitoare oferite la fel ca acum 500 de ani... Cred ca la fel s-au bucurat si aztecii de aparitia omului alb - si la ce le-a folosit ??? As putea trasa paralela asta mai departe pana la aparitia extraterestrilor pe care unii dintre noi ii asteapta cu atata nerabdare ... Aveti grija ! Daca un extraterestru va ofera o oglinjioara sau un cutit, fugiti cat va tin picioarele ! :D
(Mai exista vreun loc in care Omul Alb nu si-a bagat inca nasul ca sa schimbe scari de valori si destine in favoarea lui ?)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti