Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Analiza simbolisticii NWO a unor picturi murale

Creat de Xanadron, 21 Iunie 2011, 15:29:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Grifon

Probabil că va ieși fum, d-le @Tamerlan, dar nu de la mine. In urma neplăcutei note in care s-a terminat recentul intermezzo de pe subiectul Culianu, dintre mine si @fiulploii  (culmea, interlocutor pe care tocmai incepusem sa-l apreciez), am luat decizia de-a-mi răcori drastic elanul.

Spre satisfacția (posibilă) a altor colegi, voi evita sa mai "manipulez" publicul si aici (sau, după cum ar putea gândi mintea netedă a altora, "să mai trag pe alții de limbă"). Pictura prezentatà de dl @Xanadron merita, intr-adevăr, un studiu complex si serios, așa că greu imi pot imagina un "vârf de lance" mai potrivit decât @fiulploii pentru asta. Probabil, după ce va mai delecta auditoriul cu ipoteze precum a) pictorul a lucrat fresca pentru a se sinucide cu ajutorul ei...b) fresca s-a pictat singura, cu o bidinea cuantică  c) fresca a fost pictată de unu' care, de fapt, n-a vrut s-o picteze....sau altele similare...se va plictisi și va conchide 1) habar n-avem cine a pictat fresca....2) sigur nu vom ști, in veci, de ce a pictat-o...3) fresca poate reprezenta orice.

In rest, colegilor care chiar se vor strădui cu eforturi serioase, le doresc succes...spirit logic...si, de ce nu...inspirație.

Tamerlan

Colega @Grifon... hai sa lasam "sensibilitatile" si "alintarile". Suntem "detectivi" seriosi, ce naiba!?...  8-) Asa-i pe forum. Mai zice unu' ceva... mai baga altul o aluzie... mai spune altul jumatate din ce stie... altul un sfert... C-asa-i pe forum!...  :-D
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

Grifon

Apoi, deh, așa o fi pe forum...dar nu știu dacă asta trebuie sa fie si ceva bun.
Până la urmă, cel puțin ptr. mine, a participa la asemenea discuții este (sau ar trebui sã fie) o plăcere. Din clipa in care acest factor primordial dispare...ce ar mai rămâne ? Vreo necesitate ? Să fim serioși...ba chiar efortul ajunge să fie contraproductiv.
A ma implica si in discutia asta (pe lângă cea paralela cu IPC) ar implica o cheltuială de timp si de strădanii - căci, eu unul, nu obișnuiesc să lansez aserțiuni fără acoperire. Făcând asta...ca să mă trezesc constant cu insinuări, acuzații sau chiar insulte...oare nu e semn de neghiobie ?

In sfârșit, nu e vorba de "alintare". Oricum n-am zis ca parsesc discuțiile definitiv (mai ales că am ramas dator la subiectul IPC cu unele precizări promise - si nu sunt genul de lasa un angajament neonorat. Am zis doar ca-mi voi mai restrânge elanul - adică imi voi da mai rar cu părerea.

Xanadron

Aho-aham copii si frati, de 1 APRILIE sa nu uitati !!! :wink: :lol: :-D
...Fiindca asta fuse data postarii "misterioasei fresce pe chirpici" care evident nu apartine vreunui Arsenie Boca Reloaded, ci chiar subsemnatului. Si-a fost facuta nu-n secolul trecut, ci anul trecut (cum bine ai ghicit... printre alte schepsisuri, compadre abyss.)

Ce-i drept, e posibil ca si eu sa fi fost prins intr-o nada similara, in ciuda unor mici ponturi incluse (v. bisericile... coapte :lol: sau jet-fighterul ala cam prea modern.) Asa ca n-ar fi poate inutila o re-rumegare a posibilitatii aluziilor, (dez)iluziilor sau confuziilor inerente oricaror micro- sau macro-detectiveli derulate-n virtual.

Ca sa nu mai vb. de tema f. ontopic a relatiei comanditar-executant – motivul pentru care am si marshat acceptind "lucrarea" (facuta intr-adevar p-un perete pastrat "antic" de catre apropitaru' nostalgic, intr-o casa renovata-n rest).
Despre asta si alte simbolologii-poliloghii :moon: :planet: insa, data aviatoare - daca nu cumva ne-o intzepeni topicul vulturul alx pe motiv de mega-dezinformare murala amorala. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Grifon

Se poate, venerabile,  să ne duci..."cu fresca" in halul ăsta ? Haaahahahaaa !
Oricum, c-ai vrut, că n-ai vrut....aia e o STRIGĂ...după dimensiunile imense cu care o "hărăziși"...si cu atitudinea ei foarte marțială.

Dacă Ionică mai strigă des "Lupul"....s-ar putea să rămână singur când chiar va apare vreun lup...hahahaha !

P.S.- Chiar mă miram că nu speculează nimeni "ziua păcălelilor"...ar fi trebuit sa ma mir mai mult...

fiulploii

Citat din: Xanadron din  05 Aprilie 2016, 12:08:04
Aho-aham copii si frati, de 1 APRILIE sa nu uitati !!! :wink: :lol: :-D
...Fiindca asta fuse data postarii "misterioasei fresce pe chirpici" care evident nu apartine vreunui Arsenie Boca Reloaded, ci chiar subsemnatului. Si-a fost facuta nu-n secolul trecut, ci anul trecut (cum bine ai ghicit... printre alte schepsisuri, compadre abyss.)

Ce-i drept, e posibil ca si eu sa fi fost prins intr-o nada similara, in ciuda unor mici ponturi incluse (v. bisericile... coapte :lol: sau jet-fighterul ala cam prea modern.) Asa ca n-ar fi poate inutila o re-rumegare a posibilitatii aluziilor, (dez)iluziilor sau confuziilor inerente oricaror micro- sau macro-detectiveli derulate-n virtual.

Ca sa nu mai vb. de tema f. ontopic a relatiei comanditar-executant – motivul pentru care am si marshat acceptind "lucrarea" (facuta intr-adevar p-un perete pastrat "antic" de catre apropitaru' nostalgic, intr-o casa renovata-n rest).
Despre asta si alte simbolologii-poliloghii :moon: :planet: insa, data aviatoare - daca nu cumva ne-o intzepeni topicul vulturul alx pe motiv de mega-dezinformare murala amorala. :-D

     Asta nu te absolvă de sarcina explicării: " ce ai vrut dom'le sa zici in pictura aia ?"  :wink:
     Si dupa aceea o sa imi activez rolul de " vârf de lance" in a-mi da cu presupusul căutând sa citesc in cheia potrivită  8-)
     Așadar ....

Grifon

D-le @fiulploii...stii care e cea mai tare fază ? Că, vrând eu să te ironizez (imaginându-mi ce ai zice), fără voie, am nimerit-o ! Mai exact, iti atribuiam ca premisa "fresca e pictată de unu' ce de fapt n-a dorit asta"...iar ca solutie iti inventam varianta "fresca poate insemna orice"

Cumva, iată, "ai fi avut" dreptate ! Haaahahahaaahahahaha !
Să incercam asa si-n cazul IPC ...poate asa gasim solutia...hahahahaa...

Tyanu

#142
Pictură murală, realizată de către norvegianul Per Krogh, prezentă în camera de întrunire a consiliului de securitate ONU... din pacate (din cauza unor probleme tehnice ce nu depind de mine) nu pot atasa poza

http://gnosticwarrior.com/un-mural-of-phoenix.html
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

Grifon

Simbolismul acestei fresce este preponderent laic, ilustrând în mod explicit ideile și principiile ce au stat la baza fondării ONU - pace, egalitate, prosperitate, abolirea discriminărilor / persecuțiilor, etc.
Apar numeroase sugestii de lumină (stràluciri, ferestre deschise ), dar astea au fost explicit enunțate de pictorul norvegian, care a și declarat că scopul său a fost să sugereze cât mai limpede conceptul "luminii", pusă in antiteză cu intunericul nivelelor inferioare.

Există insă și elemente mai puțin laice. Se remarcă ușor Fiara / Balaur / Dragon ingropată intr-un străfund subteran ca o mină, stràpunsă zdravăn de un paloș gigantic (apropo de săbiile / dragonii ce au făcut obiectul discuției la "ley-lines"). Ca și cum Bestia nu-i "incarcerată" destul, unu' o mai și calcă  pe coadă (cam nerecomandabil, aș zice...).

Apoi avem Calul Alb (in partea dreaptă), căruia nu m-aș fi grăbit să-i dau vreo valență hermetică, dacă i-aș fi putut găsi vreo altă noimă, mai lumească, in ansamblu. N-are altă noimă. Necheaza așa, zglobiu, printre tot soiu' de "eliberați" si muncitori..de parcă tocmai l-a scàpat vreun fermier printre bidinelele "zugravului". Uite așa ajunge omu' să caute tâlcuri absconse...așa că l-aș vedea primul din cei patru "cai apocaliptici". Fiind ăla alb, se pare cà nu e menit la altceva decât "să fie cuceritor si să cucerească" - ceea ce ONU a si făcut, bombând (cu mandat) pe diverși "bezmetici" care nu s-au prins cine e "cuceritoru'". Lipsește insă "càlărețul"...dar poate la vremea picturii erau inca dubii...

In sfârșit, pe centru, peste "Phoenix" avem cuplul ăla covârșit de grandoarea unei clipe matrimoniale...pe care l-aș fi lăsat in bucolica-i naivitate dacă n-aș fi dat cu ochii de "pehlivanul" incolăcit in copac, care oferă, gentil, un măr fetei (n-ar fi dat fructa la băiat...să ne scutească de interpretări..hahaaaahahaaa !).

Una peste alta, am văzut și mai rele...fresca asta e destul de soft -core. O pun atașament, completând amabilitatea colegului @Tyanu.

fiulploii

http://knowthecrowdneverbelong.blogspot.co.uk/2014/08/artist-per-lasson-krohg-1889-1965.html?m=1

Câte ceva din opera pictorului si pun in atașament una pictura a cărui analiza simbolistica as dori sa te încumeți a o face , domnule Grifon  8-)

Grifon

Haaahahaaahaha ! Mulțam fain, d-le @fiulploii ! Mi-am uitat interpretările in haina cealaltă, de proctolog !
In sfârșit, după ce-aș fi măsurat cele două "emisfere", căutând cel mai "ley-line" loc unde ai fi putut infinge un "Excalibur" (ca să rimeze cu prim-planul), m-aș fi mirat de obsesiva repetare a runei "Sieg" pe care ...dezinhibatul artist pare s-o prețuiască in misterioasele desene la care se uită... fericita.
Zic "m-aș fi"...căci sunt aproape ilizibile.

Oricum, incă o dată, mulțumiri. Nu de alta, dar riscăm să ne luăm prea mult in serios....

fiulploii

#146
 Si uite cum cădem in plasa iluziilor .  :lol: si căutam conspirații acolo unde nu sunt - doar părerea mea in evoluție sau involuție  :lol:

Elegantă analiza dumitale, nimic de zis insa ar fi trebuit sa cauți ceva mai in planurile secunde, ceva ce nu sare in ochi ca doar conspirațiile asta fac, pun adevarul ușor umbrit sau adumbrit?
  Iti ofer spre studiu un anumit detaliu unde in cel mai depărtat plan putem fabula - mai mult sau mai puțin - ca se vede un om stilizat rezemat de o cifra 6 care poate fi simbolul vieții carbonice sau parte din blamatul numar 666 . Fiind numai una putem fabula in continuare ca ceva se întâmpla cu carbonul sau cu Michiduță - boss of the earth , depinde de varianta de interpretare . Aceasta varianta o putem alege funcție de celelalte simboluri scrijelite pe peretele la care se uita o femeie- aparențele Înșeală totuși domnule Grifon  :-D
   Nu iti răpesc plăcerea de a descoperi singur imaginea simbolizată in prim plan  :martiansmile:

Tyanu

Din punctul meu de vedere simbolistica e complicata si subtila. Daca la prima vedere pare ca merge pe aceeasi linie cu celelalte opere care fac parte din acelas trend, la o observare mai atenta putem vedea ca sunt de fapt mai multe tablouri incadrate intr-unul singur. Tablouri care se intrepatrund (cum ar fi "matrixul" din centru ) sau care se completeaza intre ele (a se observa pozele puse in antiteza in stanga si dreapta panzei )
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

Grifon

Tocmai când mă hlizeam ca prostu'-n târg, te găsiși să mă pui iar la treabă, herr @fiulploii !
Deci m-am holbat de mă dor ochii...dincolo de "rotunjimi". Concluzii:
1) Sunt un chior (nu văd cine se stă rezemat de nu știu care șase)
2) "Bucuroasa" pare a se uita la blocul de vis-a-vis, o fațadă cu balcoane (probabil și ăia se holbeaza la "fațada" și "balcoanele" ei, haaaahahaa !...da' asta mi se pare de-o sublimă...normalitate...)
3) Sunt 20 de balcoane / ferestre, mărginite (sau dacă vrei, inchise) cu balustrade sculptate in forma runicului S (SSS). De ce n-o fi pictat zăbrele drepte...nu știu. Poate ptr. că-i scandinav...
4) Cinci balcoane sunt obturate de tanti...15 se văd. Disting in cadrul lor ba un chinez cu clop de bambus, ba un soi de popă cu negru...ba unu' ce pare că zbiară la altu'...
5) Ultima concluzie - ecranul pe care mă canonesc acu' e prea mic.

P.S. - Ia mai caută, nu mai are o pictură-pereche..cu "dezvăluiri" din...față ?
P.P.S - Scuze, colegule @ Tyanu, abia acum am vãzut c-ai postat intercalat. D-ta te referi la Phoenix...bănuiesc...

Tyanu

Citat din: Grifon din  23 Aprilie 2016, 14:45:27
P.P.S - Scuze, colegule @ Tyanu, abia acum am vãzut c-ai postat intercalat. D-ta te referi la Phoenix...bănuiesc...

Nu.In centrul tabloului este un cerc ce face mici diferente intre culori prin toate tablourile prin care trece.
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/