Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Problema cu meditatia

Creat de SpiritAngel, 14 Mai 2011, 16:40:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

SpiritAngel

Sper sa nu radeti de mine,de cate ori ma pun sa meditez mi se face greata,e foarte aiurea pentru mine.De ce mi se intampla numai mie chestia asta,nu am mai auzit pe nimeni zicand ca i se face rau cand mediteaza,de ce mi se intampla asta?,care credeti ca at fi cauza?

arckadii

O problema psihica asociata cu ideea de a medita. Probabil ca o trauma mai veche sau anumite evenimente asociate iti determina starile respective.

Ark

SpiritAngel

Si crezi ca exista vreo posibilitate sa scap de starile astea? Daca da sputemi te rog cum?

arckadii

Ar trebui sa gasesti cauza care genereaza problemele tale, sa o identifici si sa incerci sa o rezolvi. Un psiholog te poate ajuta, probabil si un preot bun. De multe ori insa e un proces de durata.

Ark

abyss

Daca eu incep prin a spune ca am probleme cu fundul si uit sa adaug restul... lumea poate crede orice despre mine. Daca spuneam "fundul curtii" atunci era altceva :) .

Prin urmare @Spirit Angel, ar fi bine sa descrii ce fel de meditatii practici deoarece sunt mai multe abordari pe aceasta tema. Fara detalii e mare diferenta si aiurea intre ce doresti tu si ce anume vei capata

StarDust

Eu sunt de parere ca nu trebuie sa fortezi nota! Faptul ca iti fac rau, inseamna ca trebuie sa renunti la ele. Nu e momentul pentru asa ceva.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Arhanghelul

Citat din: StarDust din  15 Mai 2011, 08:49:33
Eu sunt de parere ca nu trebuie sa fortezi nota! Faptul ca iti fac rau, inseamna ca trebuie sa renunti la ele. Nu e momentul pentru asa ceva.

Corect ... asta trebuia sa vina din instinct ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

SpiritAngel

Citat din: Arhanghelul din  15 Mai 2011, 13:27:19
Corect ... asta trebuia sa vina din instinct ...

Asta nu e un raspuns,eu vreau sa fac meditatii,de ce numai eu nu pot?

silviu

Meditatia da poate fi ceva bun dar incearca si sa te rogi sa ii multumesti lui D-zeu ca existi si sa te ajute sa cunosti adevarul pt ca asa cum spune undeva in Biblie multe cai par omului bune dar la urma duc la moarte.
Incearca atunci cind meditezi sa te concentrezi sa fi atent doar la procesul respiratiei si o sa dispara starea de rau.

romulus

CitatAsta nu e un raspuns,eu vreau sa fac meditatii,de ce numai eu nu pot?
Ai citit ce ti se scrie aici ? Cineva iti spunea mai sus sa descrii cum faci dumneata meditatia ! E greu ?
Aceste amanunte, ne permit noua sa ne putem da cu presupusul,  ce si cum ...pentru ca unii de pe aici,  de pe acest forum au cunoscinte suficiente ca sa-ti puna un ...diagnostic !
Deci, asteptam de la tine ceva de genu' : ma asaz in ...fund...pe spate ....inchid (ori nu ) ochii ,.... si fac si dreg .......asa si pe dincolo ...curaj ...!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Cautatorul

#10
Citat din: romulus din  15 Mai 2011, 21:28:47
Ai citit ce ti se scrie aici ? Cineva iti spunea mai sus sa descrii cum faci dumneata meditatia ! E greu ?

Poate ca face meditatii la ... fizica, iar elevul care vine la meditatie miroase a ceva gretos...   :-D

Sau poate ca meditezi cu capul in jos si-ti vine mancarea inapoi, ori esti gras si cand te asezi in pozitia de meditat iarasi iti vine mancarea inapoi. ori locul de meditat este langa un loc care provoaca greata.... etc...

Unii cand sunt emotionati au o stare de rau... in sfarsit.

Pentru SpiritAngel sper ca ai simtul umorului...  :wink:

StarDust

Citat din: SpiritAngel din  15 Mai 2011, 19:28:08
Asta nu e un raspuns,eu vreau sa fac meditatii,de ce numai eu nu pot?

De unde stii ca numai tu nu poti?
Nu intotdeauna ceea ce vrem se si poate. Daca asa nu merge, exista cu siguranta alte posibilitati, care cu siguranta se pot aplica.
Ceea ce ti-am scris, era un sfat care nu l-am dat chiar in necunostinta de cauza. E parerea mea de care poti sau nu tine cont.
Mult succes!
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

abyss

Daca nu intelege lucruri simple precum cele oferite mai sus... atunci cum sa inteleaga ce i se intampla?

Pe scurt parerea mea este ca atunci cand se intampla asemenea lucruri gen greata, rau etc. este vorba de un blocaj energetic la nivelul toracelui, blocaj rezultat din o lipsa de exersare a atentiei si a rabdarii precum si evidente lacune de cunoastere a acestor lucruri.

Sfatul meu e sa mearga la un profesor de Yoga sau Arte Martiale eventual un Medic Acupunctor si sa-si expuna acolo problemele.

Daca cei de sus nu o rezolva sa mearga la psihiatru si la sfarsit la Popa unde banutzu rezolva orice problema.

Succes!

mistic

ai de gand sa ne zici odata ce meditatie practici? descrie procesul ala odata ...................................

Casiopeea

Scuzati-ma ca ma bag si eu in vorba...dar cred ca ati fost cam duri cu totii cu SpiritAngel. :oops: El a venit cu o problema la d-voastra si a avut incredere sa o expuna crezand ca v-a primi un raspuns la intrebarea dumnealui. Modalitatea agresiva de ai raspunde sigur l-a facut sa nu va mai relateze nimic...sper ca nu e o modalitate generala a forumului de a raspunde la anumite intrebari. Sper ca nu am jignit pe nimeni scriind acest mesaj. Va salut cu respect!