Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

De ce-ar fi oare E.T. printre noi?

Creat de Xanadron, 12 Mai 2011, 14:44:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

De ce-ar fi oare E.T. printre noi?

Ca sa ne ajute/supravegheze evolutia, prin interventii discrete
8 (21.6%)
Doar ca sa ne studieze evolutia, fara sa intervina deloc
2 (5.4%)
Ca sa pregateasca o viitoare colonizare a Terrei de catre ei
0 (0%)
Doar sa ne protejeze de asteroizi si alte pericole
0 (0%)
Ca sa extermine treptat actuala serie genetica umana
2 (5.4%)
Numai in scop de "turism galactic"
0 (0%)
Pentru exploatarea unor anumite resurse naturale si-atit
0 (0%)
Ca sa ne "recolteze" sufletele pentru reproducerea lor "ingereasca"
0 (0%)
Alte explicatii (oculte, interdimensionale, experimentale etc)
7 (18.9%)
Toate de mai sus - existind diverse rase ET, fiecare cu interesul ei
17 (45.9%)
E.T. nu-s printre noi (ce sa caute p-aici?) asa ca nu bifez nimic de mai sus
1 (2.7%)

Numărul total de membrii care au votat: 37

Xanadron

Asa cum ziceam, mi s-ar parea interesant si un sondaj pe tema asta - a motivelor eventualei (subliniez, eventualei) prezentze a E.T. :martiansmile: pe Terra. Fiindca am inclus si optiunea negarii acestei posibilitati.

De asta data nu mai votez insa eu primul, ca sa nu influentez cumva raspunsurile altora. :wink:
Variantele de raspuns fiind insa mai multe decit la precedentul poll (11, ca tot ne-asteapta 11.11.2011 :-D), recomand in orice caz un moment mai lung de gindire inainte de bifarea unei anume optiuni.
Enjoy! :-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

darksid3

E cam greu de dat un motiv UMAN unui ipotetic motiv extraterestru/interdimensional. Foarte multi oameni se raporteaza propriilor limite, adica ar putea fi niste motive pe care nici nu le putem nascoci din putul gandirii :)
11.11

Xanadron

#2
Citat din: darksid3 din  12 Mai 2011, 15:06:20
E cam greu de dat un motiv UMAN unui ipotetic motiv extraterestru/interdimensional. Foarte multi oameni se raporteaza propriilor limite, adica ar putea fi niste motive pe care nici nu le putem nascoci din putul gandirii :)

Evident ca subscriu la ce spui, darksid3 - altfel de ce-as fi adaugat si optiunea "alte explicatii"?! 8-)
Care pot fi la fel de bine... non-umane, supra-umane, para-umane etc etc.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

darksid3

Sunt foarte multe raportari care se pot face, lasand la o parte infumurarea umana ca stim TOT sau DESTUL, cu o colonie de furnici, fiecare individ din colonie avand rolul sau si realitatea sa impartasita cu ceilalti. Ce ar insemna un OM raportat la aceasta colonie? Un OM cu grija de facturi, revizia la masina, s.a.m.d., notiuni ce nu exista in musuroiul de furnici si care habar nu are ca a trecut un OM si nu a luat in seama sau ca urmeaza sa le distruga musuroiul pentru a pune gazon sau pentru a ara terenul, sau...sau. Cred ca s-a inteles ideea. Similar se poate raporta o rasa extraterestra/interdimensionala cu civilizatia umana.
11.11

SLEAH19

      La evantaiul de variante, se poate veni cu argumente punctual , pro/contra,  folosind panoplia de pãreri individuale foarte diferite, dupã cum se va vedea .
     Am votat prima variantã, pentru cã aici se încadreazã dovezile clare de pânã acum cu privire la ET , restul de intenþii ale lor, doar le bãnuim.  Dacã vor acþiona ºi în alte sensuri , o sã-mi schimb atunci pãrerea !
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

Tzipi

Prin " a fi printre noi " se inteleg doua variante :
--- a fi pe Terra, si pentru asta avem dovezi suficiente
--- a fi in persoana amestecati prin populatia Terrei, in diferite scopuri. Si aici se ridica niste intrebari : in textele sacre exista descrieri despre cum luau zeii ... infatisare umana. Asa ca .... de ce nu ar face-o, daca interesele o cer ( luarea unor decizii la nivel de elite mondiale, care afecteaza intreaga lume ). Sau pot avea alte motive.
   
Cred ca tot aici ar trebui incluse si existenta clonelor umane sau a robotoizilor gen Data, din nu's care serial S.F. Am asa o intuitie ca filmele S.F. sunt de fapt, doar descrierea realitatii in care traim.

Xanadron

#6
Citat din: Tzipi din  12 Mai 2011, 15:59:25
Prin " a fi printre noi " se inteleg doua variante :
--- a fi pe Terra, si pentru asta avem dovezi suficiente
--- a fi in persoana amestecati prin populatia Terrei, in diferite scopuri. Si aici se ridica niste intrebari : in textele sacre exista descrieri despre cum luau zeii ... infatisare umana. Asa ca .... de ce nu ar face-o, daca interesele o cer ( luarea unor decizii la nivel de elite mondiale, care afecteaza intreaga lume ). Sau pot avea alte motive.
   
Cred ca tot aici ar trebui incluse si existenta clonelor umane sau a robotoizilor gen Data, din nu's care serial S.F. Am asa o intuitie ca filmele S.F. sunt de fapt, doar descrierea realitatii in care traim.

In principiu e OK ce spui, Tzipi, dar nu cred ca s-ar fi putut epuiza toate variantele posibile de raspuns fara umplerea intregului monitor cu 1001 optiuni. :-D

Pe tema Stargate SG-1 si-a altor SF-uri cu punct de plecare posibil real - dar poate si cu eventual scop de "fragezire" a mintilor noastre ca sa ne aclimatizam cu ideile si universurile astea stranii - s-a mai discutat p-aici si subscriu la ea.

Clonele "de fabricatie umana" sau eventual in cooperare cu ET- si evident fara suflet, dar cu ratiune (principala "uzina" fiind situata, dupa John Lear, in Arabia Saudita) nu-s oricum nici cai, nici magari :lol: din pdv al incadrarii lor intr-o anume categorie ET/IT, asa ca mi-am zis sa le las deoparte (inchipuie-ti ca incerc sa nu azvirl doar cu vorbe p-aici si-am incercat sa mentin poll-ul si concis, si cuprinzator cumva - mai ales cind un E.T. :-) imi comanda sondajele astea :-D).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Am votat "Toate de mai sus - existind diverse rase ET, fiecare cu interesul ei"

Dar... De ce n-am fi oare noi printre EI ?  :-P

Xanadron

#8
Citat din: @biss din  12 Mai 2011, 16:58:02
Am votat "Toate de mai sus - existind diverse rase ET, fiecare cu interesul ei"

Dar... De ce n-am fi oare noi printre EI ?  :-P

Si eu am votat la fel :wink: - desi eram tentat sa bifez varianta cu ET-ii rautaciosi :-( (aia cu "pregatirea colonizarii"). Continui sa cred totusi ca e-n plina desfasurare un conflict (inca insesizabil la modul evident) intre diverse factiuni E.T. - majoritatea, motivate dupa mine mai mult de interese proprii decit de impulsuri altruiste.
Nu-i cazul sa intram insa aici in detalii, fiindca am fi offtopic.

In rest, mai remarc doar ca au fost pina acum alese doar 4 din cele 11 variante de raspuns.

Ahm, si sa nu uit - sint convins ca sintem de fapt si (unii dintre) noi printre EI 8-) - egal daca prin bazele LOR subterane de pe Pamint ori pe Luna, Marte, prin inelele lui Saturn :planet: sau pe vreun sistem planetar de prin Aldebaran.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

#9
Am optat pentru "Toate de mai sus - existind diverse rase ET, fiecare cu interesul ei".... cu mentiunea ca fiecare dintre rase manifesta efecte mai mult sau mai putin departate de cauza primordiala. Constientizarea efectiva a existententei acestor rase ET nu ar fi decat nivelul urmator al coexistentei diverselor rase umane pe aceasta planeta, astazi.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Tayka

Eu am votat:Alte explicatii (oculte, interdimensionale, experimentale etc)
ªi asta pentru cã am convingerea cã facem parte din specia LOR.ªi ca atare consider cã se poate pune semnul = între EI ºi NOI.Diferenþa constã doar în faptul cã noi oamenii ne aflãm în evoluþia metamorficã undeva în faþa LOR;aºa cum larva îºi trãieºte viaþa înaintea nimfei sau adult-ului,care luate însã împreunã sânt de fapt una ºi aceiaºi fiinþã metamorfozatã.Aºa dar un rãspuns la întrebarea ;De ce-ar fi oare E.T. printre noi?-Dupã mine ar fii;Pentru cã facem parte din aceiaºi specie,familie(muºuroi,stup,bârlog,cuib,etc.) ºi conform legii firii trebuie sã ne îngrijim ºi sã ne creºtem unii pe alþii..
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Xanadron

#11
Citat din: Tayka din  12 Mai 2011, 23:31:08
Eu am votat:Alte explicatii (oculte, interdimensionale, experimentale etc)
ªi asta pentru cã am convingerea cã facem parte din specia LOR.ªi ca atare consider cã se poate pune semnul = între EI ºi NOI.Diferenþa constã doar în faptul cã noi oamenii ne aflãm în evoluþia metamorficã undeva în faþa LOR;aºa cum larva îºi trãieºte viaþa înaintea nimfei sau adult-ului,care luate însã împreunã sânt de fapt una ºi aceiaºi fiinþã metamorfozatã.Aºa dar un rãspuns la întrebarea ;De ce-ar fi oare E.T. printre noi?-Dupã mine ar fii;Pentru cã facem parte din aceiaºi specie,familie(muºuroi,stup,bârlog,cuib,etc.) ºi conform legii firii trebuie sã ne îngrijim ºi sã ne creºtem unii pe alþii..

Interesanta (desi nu total noua) ideea de simbioza ET-umana cu fire de conexiune prin- si dincolo de moarte in definitiv. :moon:
Care ar implica in orice caz modalitati de traficare-optimizare-reciclare a Corpurilor Spirituale, chiar daca nu 100% calchiate pe modelul dedus de TVM in "Programul Terra" - in continuare mult prea deprimant :-D pentru noi, zic eu.

Sau macar pentru cei mai evoluati dintre noi, care mi se pare improbabil sa raminem captivi ai ciclurilor de productie ET si dupa parasirea fizica a presupusei "planete-inchisoare" Terra. :-(

...Noi am fi deci "fluturasii" sexuati :wink: si ET - nimfele/pupele?! :roll:
Posibil, desi limitarile actuale ale fiintzei umane ar plasa-o aparent in ultima postura mai degraba.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Paraipan

"...pentru ca asta e planeta lor,nu a noastra".Ca sa bag un citat vehiculat des in filmele SF.

melanogaster36

Citat din: Tayka din  12 Mai 2011, 23:31:08
Eu am votat:Alte explicatii (oculte, interdimensionale, experimentale etc)
ªi asta pentru cã am convingerea cã facem parte din specia LOR.ªi ca atare consider cã se poate pune semnul = între EI ºi NOI.Diferenþa constã doar în faptul cã noi oamenii ne aflãm în evoluþia metamorficã undeva în faþa LOR;aºa cum larva îºi trãieºte viaþa înaintea nimfei sau adult-ului,care luate însã împreunã sânt de fapt una ºi aceiaºi fiinþã metamorfozatã.Aºa dar un rãspuns la întrebarea ;De ce-ar fi oare E.T. printre noi?-Dupã mine ar fii;Pentru cã facem parte din aceiaºi specie,familie(muºuroi,stup,bârlog,cuib,etc.) ºi conform legii firii trebuie sã ne îngrijim ºi sã ne creºtem unii pe alþii..
Ineresanta idee-de fapt Larry Niven a dezvoltat-o magistral in seria ""Protector"",si cu implicatii absolut fantastic de bine ancorate in realitate.S-ar putea explica astfel aproape tot ceea ce azi numim cu emfaza ""ezoterism"" si, de ce nu, chiar ar da un sens principiului neinterventiei, pe care vedem ca este aplicat cu strictete de catre ET de cateva milenii incoace.Am pute sa fim de fapt o ""cresa"" galactica, un punct de plecare.

Tayka

Citat din: Xanadron din  13 Mai 2011, 08:54:31
Interesanta (desi nu total noua) ideea de simbioza ET-umana cu fire de conexiune prin- si dincolo de moarte in definitiv. :moon:
Care ar implica in orice caz modalitati de traficare-optimizare-reciclare a Corpurilor Spirituale, chiar daca nu 100% calchiate pe modelul dedus de TVM in "Programul Terra" - in continuare mult prea deprimant :-D pentru noi, zic eu.
Aºa este ai înþeles perfect mesajul.Eu am mai subliniat ºi repet:În lucrarea P.T. d-nul T.V.M.a intuit perfect modelul,mare pãcat însã cã nu a reuºit sã se situeze într-un punct neutru de observare ci sa plasat direct ca adversar denunþând pânã la ostilitate ca fiind total nedreaptã ori ce acþiune a LOR.Unele acþiuni pot avea ºi cauze nesesizabile nouã oamenilor,aºa cum de exemplu animalele dela care se preleveazã pancreasul pentru insulina necesarã salvãrii vieþii oamenilor,ar numii aceastã acþiune crimã,pe când noi o numim acþiune de salvare...unde e adevãrul?Chiar ºi acþiunea de reducere drasticã a populaþiei Terrei are pânã la urmã ca scop revenirea la o viaþã omeneascã decentã,ºi probabil cã tocmai în acest sens s-au ales''dârele morþii''(chemtrails) ca arme de decimare,tocmai în ideia de a nu se putea nimeni sustrage.(un fel de ruleta ruseascã) :-D :-o
Sânt pãrerei proprii la care zic eu cã se poate ajunge doar dacã vei reuºii cumva sã treci peste principii ºi sã te situezi undeva într-o zonã neutrã.Altfel rãmâi captiv ideologiei de turmã. :oops:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).