Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Manuscrisele Gnostice de la Nag Hammadi

Creat de @Lex, 18 Aprilie 2011, 21:27:57

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

@Lex

cine stie la ce se refera si in primul rand daca sunt adevarate.sa fie ele model de scriere pt. Biblie? care e legatura lor cu Biblia ?  :-)

Xanadron

Traducerea papirusurilor copte de la Nag Hammadi (100 BC - "evangheliile gnostice") e f. interesanta.

http://www.descopera.org/manuscrisele-de-la-nag-hammadi/

Scurt extras:
"Ipostazele Arhonilor
Ipostazele Arhonilor sau "Realitatea Conducatorilor" exprima mitologia gnostica a creatiei, a cosmosului si a umanitatii. Textul dateaza ca fiind scris in secolul III, e.n. si se presupune ca este originar din perioada tranzitionala in gnosticism, trecerea dintr-o etapa mitologica, intr-una filozofica.
Inceputul si concluzia documentului este crestin-gnostica, insa restul materialului este o naratie mitologica.
Lucrarea incepe cu un fragment cosmogonic. Desi numele sugereaza contactul cu legendele evreiesti, mitul se pare ca este anti-evreiesc. In afara de primul paragraf, lucrarea nu contine caracteristici non-gnostice. Deoarece textul original nu a fost descoperit inca, singura versiune disponibila astazi este cea gasita la Nag Hammadi.

Despre Originea Lumii
In lucrarea "Despre Originea Lumii" avem de-a face cu creatia si sfarsitul timpului. Cartea a fost gasita impreuna cu textele de la Nag Hammadi, in Codexul II. Cartea rescrie intreaga poveste a Genezei, si pozitia lui Yaldabaoth (demiurgul sau Satan) ca creator al lumii, indeplinind rolul de Zeu in Geneza. Mai mult, Sarpele din Gradina Edenului este descris ca un erou trimis de Sofia (insemnand intelepciune) pentru a ghida omenirea catre iluminare."

Un alt comentariu (luat pe fuga acum) si de aici:

http://parerea_mea.ablog.ro/2006-07-02/evangheliile-gnostice.html

"Oamenii de stiinta, cercetand manuscrisele gasite la Nag Hammadi, au descoperit ca anumite dintre texte relateaza originea speciei umane in termeni foarte diferiti de pasajele obisnuite ale Facerii: Revelatia adevarului de exemplu, spune povestea Gradinii Raiului din prespectiva sarpelui! Aici sarpele, cunoscut de mult ca aparand in literatura gnostica ca principiul intelepciunii divine, ii convinge pe Adam si pe Eva sa ia si ei parte la cunoastere in timp ce "Domnul" ii ameninta cu moartea, incercand cu gelozie sa ii impiedice a reusi sa atinga cunoasterea, si dandu-i afara din Paradis cand acestia totusi reusesc.

Alt text intitulat in mod misterios Tunetul, Minte Desavarsita ofera un poem extraordinar narat de o putere divina feminina: "Intrucat Eu sunt primul si ultimul. Sunt cel onorat si cel batjocorit. Sunt curva si preasfanta. Eu sunt sotia si fecioara . . . Eu sunt stearpa, si multi sunt fii ei . . . Eu sunt linistea cea de neinteles . . . Eu sunt rostirea numelui meu."

Varietatea larga a textelor merge de la evanghelii secrete, poeme si descrieri quasi-filosofice ale originii universului, pana la mituri, magie si instructiuni rituale. De ce au fost aceste texte ingropate si de ce au ramas ele practic necunoscute pentru 2000 de ani? Suprimarea si cenzurarea lor ca documente interzise, ca si ingroparea lor pe costisa Nag Hammadi-ului - ne apare acum - erau ambele parte dintr-o lupta critica pentru formarea crestinismului.

Textele de la Nag Hammadi ca si altele ca ele care circulau pe la inceputul erei crestine, erau denuntate ca "erezii" de catre crestinii ortodocsi la mijlocul celui de-al doilea secol. Se stia de mult deja, ca multi dintre primii discipoli si adepti ai lui Isus erau condamnati de catre alti crestini ca fiind eretici, dar aproape tot ce se stia despre ei provenea din atacurile curpinse in scrierile oponentilor lor. Episcopul Irineus, care conducea biserica din Lyon pe la anul 180 A.D. a scris cinci volume intitulate "Distrugerea si Rasturnarea Fals Asa-numitei Cunoasteri", care incepe cu promisiunea de a expune opiniile celor care propavaduiesc acum erezia..."


Sau din: http://scrierile.wordpress.com/2008/10/04/evangheliile-gnostice-de-elaine-pagels/

Alte ziceri din aceasta colectie, critica credinte uzuale ale Crestinismului, ca nasterea din fecioara sau invierea trupului, ca naive confuzii. Legat impreuna cu aceste Evanghelii este "Apocrifonul lui Ioan" (in traducere 'Cartea Secreta'), care incepe cu o chemare de a se descoperi "misterele (si) lucruri(le) ascunse in tacere", mistere despre care Isus l-a invatat pe apostolul sau Ioan.

Muhammad' Ali, mai tarziu a recunoscut ca o parte din texte s-au pierdut pentru totdeauna, arse sau aruncate. Insa ceea ce ramane este remarcabil: 52 de texte din primele secole ale erei crestine, inclusiv o colectie de Evanghelii crestine necunoscute pana atunci. In afara de Evanghelia dupa Toma si Evanghelia dupa Filip, descoperirea incude deasemenea "Evanghelia Adevarului" ca si "Evanghelia catre egipteni" care se identifica pe sine ca fiind 'Cartea Sacra a Marelui (Duh) Invizibil.' Un alt grup de texte este compus din scrieri atribuite adeptilor lui Isus, cum ar fi "Cartea secreta a lui Iacob", "Apocalipsa lui Pavel", "Epistola lui Petru catre Filip" si "Apocalipsa lui Petru".

Curand a devenit clar ca ceea ce a descoperit Muhammad' Ali la Nag Hammadi erau traduceri copte vechi de aproximativ 1500 de ani a unor documente mai vechi. Manuscriesele originale fusesera scrise in greaca, limba traditionala a Noului Testament: asa cum Doresse, Puech, si Quispel au putut sa recunoasca, o parte a unuia dintre ele, fiind descoperita de catre arheologi cu aproximativ 50 de ani mai inainte, cand au gasit cateva fragmente ale versiunii originale in limba greaca a "Evangheliei dupa Toma".

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

@Lex

mc Xanadro. citisem si eu putin mai devreme dupa siteurile care le ai pus si tu dar parca tot nu stim mare lucru din ce scrie pe ele.  acum sunt curios care e parerea ta cu privire la ele. am vazut  ca aici Satan e the good guy si am rams putin asa?! :? si ca el de fapt a vrut sa aduca la cunostiinta omului de ce poate fi capabil cel putin asa am inteles.poi si acum ce sa mai credem? yo nu sunt adeptul religiilor sima lasa rece toate jocurile astea de-a religia si credinta dar totusi imi vin o groaza de intrebari, care scrieri sa le mai credem cele summeriene sau astea din nag hammadi?!? bine inteles biblbia nu intra aici ca este CLAR ca este o copie a acestor scrieri cel putin sunt o groaza de dovezi. chiar sunt curios cum e cu manuscrisele astea  :-)

Siberia

In primul rand cred ca ar trebui sa le citesti mai cu atentie... concluziile nu cred ca se trag in 2 minute.
Eu, dupa ce-am citi acele manuscrise am stat sa "rumeg" ceva timp ca sa-mi asez propriile pareri. In orice caz, mi s-au parut mult mai logice decat textele din Biblie.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

@Lex

poi de citit le-as citii dar nu doar pe cateva fragmente cum sunt gasite pe net. concluzia nu am tras o pt. ca nu stiu ce concluzie sa trag. intrebarea era care au fost primele dupa care s-a scris biblia: cartile din summer sau manuscrisele astea si o intrebare intrebareata chiar sa fie aici descrisa adevarata geneza ? chiar sunt curios .  :-)

Xanadron

#5
Originea pagana a textelor "impumutate" de mare parte a Bibliei pare evidenta.
Iar conexiunile dintre diverse mituri (de la Mithra la Ghilgamesh etc) e la fel de evidenta.
Neavind timp de discutii sau chiar dispute :lol: teologice, recomand alte topicuri - indeosebi cele aduse la rampa de Urban:

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2277.msg41238.html#msg41238

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,893.0.html

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1942.0.html

...etc s.a.m.d.

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

@Lex

tocmai ce am citit articolul dat de tine ieri scris de Elaine Pagels (care culmea e si prof. de religie ) despre manuscrisele astea gnostice si am observat ca frate, in Biblie au fost modificate grav ''toate treburile'' dar pana si cuvintele lui Iisus si in comparatie cu Biblia unde totul este scris numai parca sa infricoseze si sa l faca pe om sa creada ca  nu este decat un pacatos nenorocit care trebuie sa si izbaveasca greselile pe pamantul asta.imi auc aminte ca in cls a 7 a parca profu' de religie ne spunea despre pacatele omului si de ce suntem pe Pamant si din discutie in discutie a reiesit ca omul in orice moment al vietii , pana si cand doarme el pacatuieste. :? astea au fost idei spuse de un prof. de religie; pana aici s-a ajuns in ziua de azi cu nesimtirea si indobitocirea oamenilor pe baza unor credinte mizerabile, modificate, inventate si scrise de unii pt. manipulare si control. deci pana la urma sa credem legendele si miturile din Summer ca parca tot sunt mai aproape de adevar fiind si mai vechi :))   :-)

andrei

   Salutare tuturor!
Dupa parerea mea treaba sta in felul urmator:Aceste texte sunt  parte din cele ce au circulat de-a lungul timpului si au dat batai de cap ,,luminatilor" conducatori ai Bisericii.Dar sunt numai o farama din cele care le incurcau ploile si care au fost  distruse sau tainuite de catre Biserica Crestina.E clar ca atunci cand spui tampenii ca sa prostesti pe toata lumea,nu lasi in circulatie niste texte care te contrazic pe fata.Le distrugi sau le faci disparute.Altfel risti sa se destepte,,prostimea ''sa puna intrebari, in loc sa plateasca la comanda si adio profit.Se pare ca cea mai mare parte a lor(a textelor care contrazic Biblia actuala rastalmacita in fel si chip) sunt pastrate in Arhivele Vaticanului.Mai cred ca si Biserica Ortodoxa detine asfel de scrieri.Dupa parerea mea, doar atunci cand se va permite cercetarea acestor Arhive vom avea sansa de a afla adevarata istorie a lumii si adevarul faptelor Biblice(probabil niciodata)sau peste foarte multi ani,atunci cand vorba lui Tayka se va opri de tot ,,gramofonul lor hodorogit"Pana atunci ne multumim cu resturi,scapate prin cine stie ce miracole de gheara lunga a Bisericii.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

padme

Citat din: @Lex din  19 Aprilie 2011, 12:34:21
imi auc aminte ca in cls a 7 a parca profu' de religie ne spunea despre pacatele omului si de ce suntem pe Pamant si din discutie in discutie a reiesit ca omul in orice moment al vietii , pana si cand doarme el pacatuieste. :? astea au fost idei spuse de un prof. de religie;

pai asa se face la astia mici, se ia una bucata creier si se lustruieste cu periuta de dinti pana se da luciu :))))))))))), iar mai tarziu avem fanaticul perfect! si eu am avut o colega de scoala care mai tarziu am aflat ca era "profesoara de religie", iar unul din elevi povestea ca-i pune sa faca conspecte din biblie si dupa aia sa le invete pt la oral?! alta data eram in scoala cand se auzea dintr-o clasa cum parintele si el un fel de profu' de religie, ii invata pe bietii copii sa cante prohodul, fara nici o legatura cu pastele! astea nu sunt ore de religie asa cum nici profesorii nu sunt profesori de religie. orele de religie pot fi chemate probabil cele pe care le-am facut eu in liceu si unde profesoara ne preda dupa istoria religiilor a lui mircea eliade!  :wink:

@Lex

de acord cu tine andrei dar  dupa parerea mea ''prostimea'' nu va stii poate niciodata adevarata istorie poate doar franturi pentru ca ''baietii'' nu vor ceda niciodata la control si putere.si cand nu vor mai avea de ales tot vor gasii  o cale vorba aia'' sa o intoarca ca la Ploiesti'' numai sa scape basma curata.yo zic ca adevarata libertate si scaparea de sub manipulare trebuie sa vina din oameni si din dorinta lor de a stii si afla adevarul atat cat se poate.atata timp cat ''oile raman in tarc'' si traiesc bine cu ce li se ofera ciobanul nu le va elibera niciodata.   :-)

andrei

   Chiar asta este impresia mea.Ca ne aflam la un asfel de moment,in care Biserica cauta sa o dea cotita.Asta se vede si din incercarile Vaticanului de a recunoaste viata extraterestra.Ca zice Papa; E.T.ar fi si ei fratii nostrii intru Domnul,ca un alt popa a declarat ca de abia asteapta sa boteze un E.T.bla, bla, bla.Numai ca e destul de greu sa te sucesti dupa ce 2000 de ani ai sustinut niste tampenii.Dupa ce mai bine de 60% dintre crestini cred cu tarie ce le-ai indesat in cap atata timp,nu ai decat doua variante dupa parerea mea:Ori recunosti ca ai mintit,dar asta inseamna sfarsitul crestinismului.Ori incerci sa o dai cotita dar cu grija sa nu se prinda multi.Spre asta cred ca s-au orientat si atunci teaba cred ca e nasoala rau.Vor trebuii sa puna in scena un scenariu care sa-i cuprinda si pe E.T.probabil pe post de ingeri,iar pt noi un soi de Apocalipsa,ca sa fie totul cum scrie la carte(Biblie) :-D.Dupa aceea (dupa Apocalipsa si tot tacamul)vor putea sa strige in gura mare:-Vedeti ca religia crestina este cea mai adevarata?Vedeti ca sa intamplat totul asa cum a spus Domnul?Vedeti ca e asa cum zicem noi?cu alte cuvinte De asta si sustin ca nu vom avea vre-o data acces la scrierile care sa demaste toata mascarada,decat daca prin cine stie ce minune nu le iese smecheria.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

@Lex

sunt de aceeasi  parere  dar in ce i-ar putea lega pe e.t de  aceasta apocalipsa cred eu k de fapt de ei vor sa ne ''pazeasca'' ca vezi doamne ei de fapt vor sa ne invadeze si bla bla vekile povesti cum ca ei sunt baietii rai.cica de fapt s-ar vrea sa se creeze un fals razboi impotriva lor si bineintels d-aia intervine biserica si semnele salvarii ar venii pe calea asta a biserici si defapt se vor folosii de prea vestitul HAARP.(vezi spiralele din Rusia , Norvegia si multe  alte  ''miracole'' sau semne de la GOD :)))  :-)

andrei

    De multe ori am stat si m-am gandit cum ar reactiona un om,un predicator fanatic, de acum 2000 de ani,adus in timpul prezent si pus in fata unui televizor, setat pe unul dintre canalele de stiri?Stii ce ?Pentru el imaginile acestea,nu ar fi decat Apocalipsa descrisa in Biblie.Nu lipseste nimic:revolutii,seceta,inundatii.boli ciudate,muritori de foame,scene de razboi,avioane de bombardament,ma rog cam tot tacamul.Il lasi cu ochii holbati la tv cateva ore,timp in care ii explici ca asista la sfarsitul lumii,apoi il cari inapoi in timpul sau si ai fabricat un profet original(de firma)ca sa spun asa. : :-D Odata ajuns in timpul sau,profetul (de buna credinta de altfel)daramat de ceea ce a vazut tine predici despre sfarsitul lumii,la toate colturile de strada.Iar tu trebuie numai sa ai grija ca,peste timp, povestile lui sa apara in cartile sfinte. Doua mii de ani mai tarziu, vei avea nevoie sa ti se dea crezare,iar profetul tau va fi un argument puternic.Atunci vei putea sa spui :De acum doua mii de ani sf.cutarica al nostru a spus ca asa se va intampla,scrie la cartea de capatai.Asadar credeti si nu mai cercetati. :-o :-D E doar o teorie,sau mai bine spus o posibila ipoteza,ca multe altele,fara dovezi.Dar mai stii? :?
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.