Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Seismul din Japonia (11.03.2011) - consecinte, evolutii

Creat de Xanadron, 16 Martie 2011, 22:36:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mariusvlad

Daca tot suntem pe taramul ipotezelor vin si eu cu un dialog ipotetic care desigur nu a existat niciodata...
- Baaa...noi nu suntem datori baaaaa, noi avem rezerve, bancile noastre pot sustine...
-  :rocket:  cutremure?  :-D  sau tsunami?  :-P  ...grija mare la reactorul ala vechi...  :wink:
- Lasa ma ca poporul nostru e puternic si dezastrele ne unesc chiar daca am ramas fara rezervele alea...
- Cica un eventual cutremur ar putea sterge tara voastra de pe fata pamantului.  8-)
- Hai ma, voi chiar nu stiti de gluma.  :?

Siberia

   Colegule Ganditor, imi expuneam doar parerea, nestiind ca lumea trebuie impartita in tabere si-n fan cluburi pentru orice eveniment. Decat sa mai vad diferite satisfactii in inclinari de balante si pozitionari de tabere pe teren (folosind cuiva probabil, pe principiul divide et impera - stiu ca d-na Serbanescu zambeste satisfacuta :-D ) prefer sa imi tin parerile pentru mine de-acum si sa aplaud cu ardoare diversele fantasmagorii insirate in linkuri Fulfordiene. Btw, unii dintre cabalisticii lumii asteapta in fiecare zi cu zambetul pe buze, sa vada catusele zanganind in vant, vestind marele eveniment de arestare a Cabalei Mondiale...
   Se poate sa ma insel, evident, cum la fel se poate sa am dreptate. Ce stiu este ca exista intr-adevar o organizatie care ar fi putut produce acel eveniment doar din motivul razbunarii - dar din pacate, modul acesta de actiune n-a facut parte niciodata din tactica lor. Daca nu stiti la cine ma refer, trebuie doar sa aprofundati mai bine linkul colegului Arhanghel catre povestea Fulfordiana, fiindca in adancul ei, povestea vorbeste defapt despre o razbunare iezuita. Ori, intrebati-l si pe colegul Ronin: cand vreodata au actionat iezuitii in modul asta ? Cand au vrut sa se razbune, au organizat revolutii, i-au omorat pe cei ce le stateau in cale (de la familii regale franceze pana la Romanovi rusi), dar n-au omorat oameni nevinovati pentru a-i lasa sa scape pe cei pe care ar fi dorit defapt sa-i pedepseasca, niciodata. Cei ce trebuiau pedepsiti, au fost: chiar si dupa 100 de ani de astptare. Au lansat un avertisment ? Din punctul meu de vedere, l-ar fi putut lansa prin multe alte mijloace - neapeland la inscenarea unor catastrofe naturale.
   Americani, rusi, chinezi, japonezi, nemti, toti sunt mana-n mana. In 2011, China era deja in floare (inflorise uimitor de frumos cand s-a declansat criza-n 2008) si americanii deja luasera bani si de la ei. Banii, ca-s de la galbeni sau de la negri sau rosii sau albi, circula in acelasi cerc. Divergente, razboaie, revolutii, puci-uri, toate sunt desenate la aceeasi masa (rotunda).
   Nu exclud posibilitatea declansarii evenimentului japonez din cauza unui concurs de evenimente: anumite experimente Haarpiste precedente evenimentului, in colaborare cu diferiti factori solari, sau astronomici, ar fi dus la un sir de reactii care ar fi  culminat cu evenimentul japonez.
   Se pare ca noi uitam cu desavarsire ca Pamantul este viu, ca nu este doar o piatra stearpa pe care sa ne asezam noi picioarele ca sa nu umblam cu capu-n nori. Pamantul este intr-o legatura stransa cu oamenii, cu energiile dezvoltate pe Pamant, dar si cu Soarele, Sistemul Solar si asa mai departe. Nu inteleg de ce nu se iau in calcul toti factorii existenti intr-o perioada de timp relativa acelui eveniment, nu doar directiile care convin pentru sustinerea unei conspiratii.
   Credeti ca e asa usor de anticipat reactia tuturor placilor tectonice, dimensiunea valului tsunami sau a eventualelor alte desfasurari de forte naturale care se pot forma si asa mai departe ca sa produci un asemenea eveniment ? Ok, te duci pana-n Chile, te duci pana-n China, mai incerci un pic straturile si vibratiile, dar nu stiu cine ar fi intr-atat de nebun sa riste reactii in lant neprevazute (fiindca pana la urma si Pamantul asta are dreptul sa reactioneze in mod imprevizibil la tampeniile oamenilor) care ar putea distruge mai mult decat era necesar, sau care ar putea afecta portiuni de planeta pe termen lung.
   Stiu ca nu traim intr-o lume ideala, stiu ca cei care conduc lumea nu sunt nepatati, dar totusi , sa nu  uitam: pana si teoria conspiratiei face parte din joc :-D Reteta de 50% adevar combinat cu 50% falsuri aruncate pe piata, functioneaza de minune.
   Imi cer scuze ca am scris un "articol", dar din pacate n-am cum sa-mi sustin parerile proprii prin linkurile altora, atata timp cat s-au format in urma observatiilor personale. Zau, ca n-o sa mai fac !  :-D

Inchei cantand: La revedere, tabara draga... la revedere, noi plecam...

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

mr

Citat din: fiulploii din  25 Iunie 2012, 01:35:19
As aduce in discutie si un alt aspect , trecut poate de multi cu vederea . Si aici sigur voi intra pe nisip miscator  :-D
Pana la crestinism , toate - cel putin din cate stiu eu - toate culturile priveau moartea ca o prietena la care apelezi cand e nevoie . Moartea in lupta, glorioasa,  era cautata iar in cazuri clar specificate de societatea in cauza , moartea benevola era cel mai inalt gest ce putea fi facut de un om adevarat .
Cred ca ar trebui facuta o delimitare clara intre ce a insemnat venirea lui Isus, mesajul sau mantuitor si eliberator - care includea stiinta de a "muri" si  crestinismul formal, stabilit si votat prin conventii, aparut odata cu Consiliul de la Niceea  din 325 e.n.. Drept dovada, ptr cine citeste Noul Testament cu inima  deschisa, mesajul a ramas intact si de profunzime. Acest mesaj concorda pana la detaliu cu cele ale altor doctrine (cele care proclamau nemurirea sufletului) care au  precedat momentul Isus, inclusiv cu privire la momentul inevitabil al mortii care inchide intregul unei vieti pe pamant.

Acel consiliu, cred ca a facut ptr prima oara evidenta abordarea doar din perspectiva psihista, a ceea ce s-a vrut o eliberare a fiintei umane. Practic, au revenit la  fariseismul anterior, folosind mesajul christic ca pe o ademenire la doctrina asa zis crestina, transformand totul in "reguli de respectat". Asa cred ca au eliminat si denaturat treptat importanta mortii,  transformand-o in ceva negativ, care genereaza frica.

Privit intr-un cadru de ansamblu, aceasta proiectie negativa in mintile oamenilor asupra momentului mortii, nu cred ca face decat sa induca, pe langa alte proiectii  negative si asupra vietii insasi, o gandire din ce in ce mai limitata a maselor, o stare de constiinta din ce in ce mai joasa, finalizata, astazi in mod evident, printr-o posibilitate de manipulare si control fara precedent. Marea intrebare este: de catre cine controlati? Un mic indiciu lasat de Isus: "Nu voi mai vorbi multe cu voi, căci vine stăpânitorul acestei lumi şi el nu are nimic în Mine" Ioan 14:30 
Pana acum nu l-am identificat pe acest "stapanitor" dar vedem peste tot efectele sale. Interesant, nu? Simturile noastre nu-l percep si nu putem sa-l cuantificam  cumva, dar suportam zi de zi efectele sale. Oare Isus a avut dreptate? :)

Asa cum am mai sus si in alte randuri, logica dupa care vin spiritele pe pamant (ca se reincarneaza, ca vin prima data...nu conteaza) nu o putem patrunde gandind doar  rational. Cert e ca ea se intampla. Ar fi important de stiut, la nivel energetic (dpdv spiritual) cum se echilibreza anumite zone excesiv negative.
Si ma gandesc la cate milioane de spirite au plecat in primul si al doilea razboi mondial, in intervale scurte de timp. Ar fi prea simplist judecata daca s-ar  considera ca fiind o intamplare. Si e doar unul din multele exemple ale ultimilor 2000 ani.

Pe scurt, un om care stie sa moara (care este impacat cu ideea in sine si-i intelege sensul), stie sa si traiasca. Este un om LIBER. Si stramosii nostri daci stiau mai bine ca oricine acest lucru. "Conceptul" de "auto-moarte" l-au folosit doar atunci cand erau pe punctul de a-si pierde libertatea...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

Hai ca-mi placu ultima teza inainte de plecarea-n tabara, dear Siby! (calare p-un :ufo: poate?)

Serios acum, nu m-ar bucura deloc ca cineva sa fie de acord cu JE doar asa, ca-i trendy sa fii conspirationeishan-ist.
Si de fapt vreau sa cred ca n-am dat dovada de entuziasme prea facile p-aici - cu citeva exceptii NAZA- si naziforme :fullmoon: poate.

Cit despre "dubiosul" evreu anti-Kaballah Benjy Fulford, in ciuda tuturor simptomelor lui de intoxicator involuntar (zic eu cel putin), un lucru ramine cert: ca A FOST realmente consilierul principal al ministrului japonez de finantze, dupa ce demisionase de la Forbes si pe cind nu era asa "virusat" de nevoia mentinerii unui standard constant de star-whistleblower :star: cu orice pret, cum pare acum. Cind mai toarna si destule gogosi gogonate. :lol:

In fine, ramin totusi convins ca, macar atunci cind ne-om intilni p-o banca-n Jurassic Park prin 2082 (vedea-te-as deci de vreo 100 de ani... ca s-apuc si eu 126, evident :-D) unul din noi o sa stie sigur c-a avut cindva dreptate.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

Citat din: dms_ms din  25 Iunie 2012, 21:16:44

Nu stiu de ce considerati ca cel mai mare cataclasim, provocat...sau nu, ar fi cel de anul trecut petrecut in Japonia. Ma rog, cel mai mare...din...
Socotesc ca ar trebui mai intai sa revenim cu picioarele pe Pamint si sa ne uitam imprejurul nostru pina dam ochi in ochii celuilalt
Poate atunci vom avea prima revelatie.
1. Bun venit pe RUFOn, dms_ms!
2. Noi nu 8-) - Banca Mondiala-i autoarea estimarii:

http://www.washingtonpost.com/world/japan-earthquake-and-tsunami-caused-up-to-235-billion-in-damages-world-bank-says/2011/03/21/ABtzwn4_story.html

Desi-s voci care sustin ca uraganul Katrina ar fi "campionul pagubelor" (vreo 250 miliarde).
Oricum, sint doar estimari niciodata garantat exacte, iar sacrificiile umane nu pot fi vreodata contorizate-n bani, bani si iar bani... :evil:

In rest, cred ca nu-s doar eu singurul care asteapta ceva clarificari ale afirmatiilor tale cam incifrate, indraznesc sa zic. :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

http://www.businessinsider.com/a-stunning-36-percent-of-fukushima-children-have-abnormal-growths-from-radiation-exposure-2012-7

Adica: 36% din cei 38.000 de copii testati medical in districtul Fukushima aveau noduli si/sau chisturi tiroidiene la doar 1 an de la tsunami-ul cu implicatii colaterale dezastruoase.

Pe care vad, consternat de-a dreptul, :| ca japonezii n-au vreun gind sa le corecteze - spre deosebire de hulitele autoritati sovietice comuniste, care acum 26 de ani au fost totusi prompte cu "ingroparea" reactorului topit de la Cernobil.
Ceva ma depaseste aici - si nu doar pe mine, clar.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

SLEAH19

#111
    Doar părerea mea.

Comunism şi Capitalism . Unul este o utopie care şi-a exploatat cetăţenii iar celălalt a avut până acum ceva succes pentru că au exploatat resursele ţărilor din lumea a treia. Aşa au ajuns foarte bogate şi dezvoltate statele occidentale.

  Americanii si rusii, adversari în ultima ,,reconfigurare mondială "  ai Germaniei, Japoniei si Italiei, vor dori întodeauna să controleze/stopeze dezvoltarea acestor ţări, încât să nu mai ajungă împreuna sau separat, puternice. Americanii au aplicat planul Marshall ca să nu se menţină în sărăcie vestul Europei şi să apară curente comuniste în afara ariei stabilite la Yalta . Germania însă a întrecut aşteptările . Nemţii au ajuns în anii 80 cea de a 3-a putere economică a lumii. Americanii si ruşii au intrat la idei , trebuiau să-i de cumva în cap şi au propus unificarea Germaniei, aşa că  RFG-ului i s-a agăţat o remorcă greu de tractat,  fără ,,tuning",  (RDG) , pentru care au mai şi plătit enorm Rusiei, sperând că Germania va fi trasă înapoi vreo 20 de ani.                               

Dacă se iau în calcul paramentrii economici şi puterea de cumpărare , şomajul etc,  Germania a duso mai rău în anii 90 decât în anii 80. A venit însă criza şi cumva inexplicabil ,  lucrurile s-au aranjat în favoarea economiei germane, nu mai au şomaj şi trag UE după ei !
Deci geana pe ei şi pe ce li se poate întâmpla în viitorul apropiat!

  Zilele trecute când colegul Arhanghelul posta ceva în legătură cu dobânzile negative la obligaţiunile de stat în Germania şi precedentul japonez în domeniu , mi-am adus aminte de perioada când în Japonia persoanele fizice şi societăţile , plăteau comision pentru deţinerea  banilor la bănci iar dobânda era 0%  Să nu uităm că Japonia a fost forţată să  cumpere dolari pentru că economia lor, în anii 80 era a doua la nivel mondial şi creştea de 2 ori mai repede ca a Americii si astfel că  i-ar fi depaşit după ceva ani. Japonia avea deflaţie de  multă vreme,  preţurile se ieftineau de la un an la altul. Trebuiau opriţi cumva şi
înpinşi şi ei în criză, aşa că i-au lovit cu ,, bomba cu ţunamii" anul trecut, iar anul ăsta au ,, parte" de inundaţii nemaiîntâlnite fiind nevoiţi să dea ordin de evacuare la nu mai puţin de 400 000 de mii de japonezi.

De Italia ce pot spune , pe marginea prăpastiei ,  ţinută  în hăţuri ,de Camorra si Mafia, mafie comandata de capii din America.
Situaţie economică catastrofală, cutremure cu miile în zone în care societăţile de asigurare nu aveau prevăzut riscul de cutremur în ofertă!...
Momentan nu pune probleme.

  PS off topic .
             Fiind la capitolul Teoria Conspiraţiei (din capul meu) şi văzând cum se regenerează atât germanii cât şi japonezii , nu pot să nu mă întreb oare cum arată universul paralel în care Axa a câştigat WW II.
Dar cel în care Hitler ajunge fuhrer dar nu este nazist ci.. misionar creştin .


O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

mariusvlad

Citat din: SLEAH19 din  17 Iulie 2012, 18:56:58Fiind la capitolul Teoria Conspiraţiei (din capul meu) şi văzând cum se regenerează atât germanii cât şi japonezii , nu pot să nu mă întreb oare cum arată universul paralel în care Axa a câştigat WW II.
Europa arata exact cum arata in universul nostru. Unita si condusa de Germania care mai arunca din cand in cand cate un colt de paine nevoiasilor. O parte din visul lui Hitler s-a implinit cu o intarziere de 70 de ani. Cealalta parte (aia cu ovreii) e in grafic, numai sa inceapa olimpiada.  :-P

fiulploii

Mai nou , teoria conspiratiei zice ca in Japonia au actionat niste aparate ale altora pentru reducerea dimensiunilor dezastrului , exact ca si in cazul Cernobilului .
  Sunt curios daca si in Japonia s-au descoperit cateva tone de aluminiu rezultat in urma transmutarii uraniului , cum a fost cazul din Ucraina .
  Iar flota de ASTRA TR-3B a facut ceva contre celor ce se ocupau cu curatenia. De aici ar rezulta o parte din anomaliile fenomenului.
  Doar zvonuri ..

Xanadron

La ora 20.10 (a Romaniei) a avut loc un cutremur SERIOS (7,3 magnitudine pe scara Richter) linga Fukushima. :moon: :evil:

http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/cutremur-de-7-3-grade-langa-fukushima-316187.html

Situatia era oricum muuult mai grava decit sugera... tacerea mediei asteia perverse, :x ocupate cu orice altceva decit lucrurile realmente importante.
O sa revin probabil cu detalii.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

sunnyboy

Mie imi arata ca ai scris la 19:39:53 despre un cutremur petrecut la 20:10!

fiulploii

Citat din: sunnyboy din  25 Octombrie 2013, 20:58:54
Mie imi arata ca ai scris la 19:39:53 despre un cutremur petrecut la 20:10!
Si care ar fi concluzia? Forumul este dupa ora de iarna , ora la care se va trece sambata spre duminica.
  Citeam zilele trecute - nu mai stiu in ce publicatie engleza ca oceanul e cam gol de peste si plin de gunoaie produse de om.
  Sa mancam peste pana nu devine o raritate.
  Zic si eu...

Xanadron

#117
Ceasu' RUFOn e cu cuc paranormal :-D (arata c-o ora in urma).

Date suplimentare acum, strict seismologic vb:

http://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=340852#

O sa re-revin 8-) oricum cu date ALARMANTE despre situatia... pre-cutremur de la Fu(c)k-ushima - zona care risca sa devina groparul japilor in citiva ani (si-al nostru in citeva decenii), daca apatia stranie de pina acum continua.

L.E. Inca nu-s gata analizele complexe care sa confirme sau sa infirme eventualele concerte la HAARPa :evil: (clar implicate-n precedentul seism din 2011, deloc de 9 grade, da' cu tsunami umflat artificial).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  25 Octombrie 2013, 21:05:58
Ceasu' RUFOn e cu cuc paranormal :-D (arata c-o ora in urma).

Date suplimentare acum, strict seismologic vb:

http://www.emsc-csem.org/Earthquake/earthquake.php?id=340852#
Si asta inseamna ca acum e naturala 100% chestia?

Xanadron

Pentru curiosi, exista si-o transmisie LIVE a unei camere video (reactoarele 4-3-2-1- Fukushima Dai-ichi):

http://www.tepco.co.jp/en/nu/f1-np/camera/index-e.html

Ochiometric totu-i in regula, da' purceaua-i moarta de fapt (si-n curs de parpolire radioactiva) in cotetzu' nr. 4 mai ales. :|

In rest, situatia era demult iesita de sub control - n-are rost insa repetarea rapoartelor anterioare, dupa care se ascund nu doar japonezii, ci toata comunitatea internationala.
Care, repet, NU se mobilizeaza de nicio culoare sa INGROAPE-n mama ma-sii odata intr-un "sarcofag" solid mizeria pulsatorie de-acolo, care incepe deja sa pustiasca Pacificul.
Nimeni nu vine oricum cu vreo explicatie logica pentru apatia asta stranie :x (spre deosebire de reactia prompta a sovieticilor la Cernobil).

Un articol recent:
http://www.reuters.com/article/2013/10/25/us-fukushima-workers-specialreport-idUSBRE99O04320131025
"Special Report: Help wanted in Fukushima: Low pay, high risks and gangsters"
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/