Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Filme cu OZN'uri

Creat de jackie28t, 02 Decembrie 2005, 11:50:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

jackie28t

Filme cu OZN'uri /1:35min
Open Your Eyes - What Are These Things in Our Skies



spooky

jackie, multumim... foarte multe oznuri filmate, unele foarte celebre, obiecte care au ramas neidentificabile.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

PaulR

PAREREA MEA PERSONALA ESTE CA 50% DIN OZN-URILE FILMATE SI FOTOGRAFIATE SUNT TRUCAJE SI MINCIUNI,40% SUNT FENOMENE NATURALE,SI ABIA 10% SUNT OZN-URI TERESTRE SAU EXTRATERESTRE :D .

spooky

ne multumim daca si 1% raman obiecte zburatoare neidentificabile.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

PaulR

jackie28t ai inteles gresit. Nu am vazut toate filmele,parerea mea este o parere generala,pt toate informatiile pe care le-am vazut  despre OZN-uri.
          Am citit multe carti si am vazut multe filme si am vazut ca multi povestesc despre ozn-uri vazute in filme sau carti pur fictive si spun ca le-au vazut cu ochii lor .Cat despre filmari,se fac trucaje atat de bune incat nu mai poti fi sigur de nimic daca nu exista mai multi martori care sa confirme toti aceeasi poveste.Eu sunt genul de om care incearca sa dea la orice fenomen ciudat o explicatie stiintifica,nu cred in supranatural,dar sunt constient ca oamenii cunosc bine doar o mica parte din legile naturii.

Skp

Cred ca exista multi oameni in lume care...fac unele facaturi....dar ei  ..poate.....dar am zis ''poate...ca in sufletul lor.....o fac cu intentie buna.... sa zicem ca ...este o firma care face aceste filmulete  numita  Sci Fi sau ceva de genu asta.......Ei cred ca daca arata un film ''facatura'' omenirii......lumea o sa creada ....in ozn-uri..sau o sa ii  faca pe cei care nu cred....sa creada:)) Dar....faza e..ca cei care fac ''facaturi''.....fac mai mult rau..pt ca  majoritatea facaturilor sunt exagerate:)

wlady

foarte interesant : zbura foarte jos si foarte repede , era cam nesimtita , indecent isi expunea toata "frumusetea" ei , daca ne uitam la miscare , se misca exact ca forma ei (ca un titirez)

baaron

Jackie...extrem de interesant videoclipul cu OZN ul....
Totusi sunt cam sceptic...nu imi plac cum arata luminile si frecventa lor (aduc mai degraba cu spoturile din discoteca), parerea mea ar fi ca daca intradevar se confirma ca este un OZN real atunci extraterestrii ar trebui sa aiba o tehnologie mai avansata decat niste faruri.
Spre exemplu imi este greu sa cred ca niste extraterestrii cu o tehnologie care pe noi ne depaseste cu mai mult de 1 milion de ani sau chiar mai mult (vezi subiectul SUPERCIVILIZATIILE de pe prima pagina a siteului)nu au avut la indemana decat niste amarate de faruri secolul XX...

oare nu ar fi fost mai plauzibil niste plasma sau lumini gen aurora boreala sau ma rog....ALTCEVA decat faruri...

In rest interesant clipul....

draculasblood

m-am lamurit : E FAKE CURAT !!!
e imposibil sa fie adevarat...in rest de ce nu a filmat in continuare ?

baaron

Ok am inteles...ei bine atunci asteptam in continuare dovezile de care spui si sa speram ca ne vor oferi mai multe detalii....
Pana atunci eu imi mentin parerea....si hai sa analizam.

1.Este noapte...De ce acel tip de OZN a aparut noaptea si nu ziua?...poate ca era prea evidenta infatisarea lui prea ne extraterestra...zic poate...
Asa ca poate a fost mai convenabil sa apara noaptea deasupra unei autostrazi probabil mai putin circulate si mai prost iluminate in speranta ca va fi observat pana la urma iar scopul excursiei din acea noapte sa fie considerat un succes...anume...adaugarea inca unui mister la fenomenul OZN...care repet inca o data nu se stie cine il intretine si de ce exista atat de multe cazuri fabricate.

2.Zborul lin...intradevar...zborul lasa impresia unei tehnologii inaintate dar sa nu uitam ca dispunem la ora asta de exact aceiasi tehnologie si daca nu chiar mai mult.

3.Forma obiectului....parerea mea este ca e destul de arhaica si aduce cu OZN urile raportate acum cateva zeci de ani in urma...tin cont de faptul ca precizezi ca aceasta aparitie este mai noua....ca atare si infatisarea ar fi trebuit sa fie un pic mai altfel...adica....OZN urile de astazi pe care le consideram din punct de vedere stiintific ca sunt reale sunt mai aplatizate....mai dinamice...ma rog si lista ar putea continua.
Repet...forma este prea arhaica iar mie cel putin la prima vedere imi lasa impresia de fals grosolan.

4.Luminile sau sistemul de iluminare mai bine zis....cred ca esti de acord cu mine ca daca nu noi doi impreuna macar cel putin unul din prietenii nostri electronisti poate realiza EXACT acelasi tip de iluminare si exact aceiasi frecventa...Mi se par niste simple reflectoare de discoteca....Apoi mai este si scopul acelui mod de iluminare care dupa opinia mea se vrea un fel de TREN DE ATERIZARE sau ce altceva?...Nu vad scopul....nu cred ca extraterestrii sunt omuletii cu mii de leduri sau beculete pe cap....si implicit beculete pe farfuria zburatoare....In mod normal concluzia la care am ajuns (ca proba citeste SUPERCIVILIZATIILE ) tehnologia extraterestra se afla mult deasupra imaginii acelui OZN.....dar inca o data repet...este numai parerea mea....si nu te supara pe mine insa eu sunt mai sceptic si ca atare merg pana in panzele albe cu argumentarea stiintifica.....ironic nu....sa fiu asa de sceptic si in acelasi timp si un sustinator fervent al fenomenului OZN...

In rest numai de bine si astept noutati din partea ta Jackie...

wlady

baaron am niste pareri referitoare la opiniile tale :

1. Zbura noaptea pt ca era mai greu de vazut ( desi era cam mare si zbura cam jos )

2. Zborul : daca ai vazut cum se invarte un titirez atunci iti dai seama ca este o tehnologie destul de avansata si tot atat de inapoiata ( o combinatie )

3. Nu prea am ce sa zic aici , doar ca poate acel ET s-a gandit ca o fi mai ieftin unu de forma veche :lol:

4. la lumini nush ce sa zic sunt ciudate , foarte ciudate , in momentul deplasarii el nu arata ca si cand ar avea luminite dar la momentul stationarii ( coborarii ) au inceput sa ilumineze ca si cum ar fi un semnal ca si la avioanele din ziua de azi

Acum o parere proprie : ste greu sa falsifici atat de bine un astfel de obiect tinand cont ca fiecare secunda are cam 50 tablouri deci era chiar greu , dar cine stie ........
Poate e un fake poate nu dar un lucru e cam evident filmuletul nu este nou ( este filmat mai demult ) . Haideti sa dezbatem acest filmulet si sa atestam realitatea respectiv irealitatea sa.

Stunner

Nu ai cum sa spui chestia ca e greu de fasificat asa ceva ..... dupa parerea mea e foarte simplu si pt. un incepator ..... eu am si clipuri format DVD si sunt perfecte dar fake bineinteles !! O sa le postez cand le gasesc ca sa te conving !!

DepthOfField

off-topic: precizari ajutatoare
pentru a avea pe calculatorul propriu filmul cu conferinta UFO 2005 cu pricina, va spun cum am facut eu, poate ajuta:

deschideti linkul oferit de Jackie28t ...
asteptati multicel pana se incarca tot filmul (are vreo 200 MB)

dati o cautare de fisiere cu extensia flv in calculator (o sa-l regasiti in Temporary internet Files, ar trebui sa fie ceva de genul "JaimeMaussanUFOConfe[].flv"
copiati acest fisier in alta parte.

descarcati si instalati playerul gratuit de fisiere video "FLVPlayer"  (eu l-am gasit aici: http://www.download.com/FLV-Player/3000-2139_4-10467081.html  )

enjoy.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

#13
am vazut parte din filmul indicat de Jackie28t, de la 2005 UFO Conference....
ce pot sa spun...ia ghiciti? sunt pro sau contra?  :evil:

deci ca prime pareri partiale:
- primul caz, filmarea de noapte in infrarosu de un avion mexican.... am vazut deunazi la Discovery sau national geographic sau in alta parte...nu retin...despre acest caz, ca ei filmasera luminile si niste incendii de la niste platforme petroliere aflate undeva la peste 140 km distanta....catre orizont deci...iar noua ni se pare ca acele lumini se misca relativ fata de nori pentru ca de fapt avionul mexican e cel care se misca...iar norii aflati mai aproape par ca se misca in sens contrar unui reper (luminile in discutie) aflate departe...iar senzatia finala este ca luminile merg cumva paralel cu avionul in aceeasi directie de mers...culmea merg constant...deci, putem asocia atributul "constant" miscarii aparente a obiectelor.....
asa ca si mi s-a parut foarte foarte plauzibila explicatia din acel documentar...iar ceea ce am vazut cu ochii mei in acest film de la conferinta nu imi ofera nici un indiciu vizual care sa infirme acea ipoteza....in afara de comentariile vorbitorului, care spunea ca obiectele il inconjurau, il urmarea pe saracul avion....unde??? nu se vede asta in filmul prezentat...cam stravezie prezentarea vizuala efectiva, doar comentariile sunt mai misterioase....
- al doilea caz, ala cu filmarea cu doua camere, una in spectrul vizual si celalalt in infrarosu....i-am gasit rezolvarea imediat, si , atentie, sta la indemana mea sa fac ceva similar, si voi face zilele urmatoare cand am timp si dispozitia necesare, fara sa fac nici o prelucrare/trucaj pe calculator pur si simplu putina regie de studio.....va las intre timp sa va ganditi cum...  :evil: .... deci acest caz pentru mine reprezinta doar dorinta acelui martor de a se face cunoscut..apeland la un truc ieftin dar de mare efect....o sa revin cu argumente, dar mai ales cu simularea cazului!
- am parere foarte proasta despre unele din acele obiecte gen "carnati" albi plutitori in atmosfera...mi se par foarte evident niste structuri gen baloane sau saci sau tuburi alungite mai exact, albe sau chiar metalizate (aluminizate de exemplu, ca sa intelegeti la ce ma refer), probabil destul de mari, umplute cu heliu probabil si lasate sa pluteasca in atmosfera.... ca parte a vreunui experiment stiintific sau de ce nu social...ca altfel..mama lor de nave extraterestre ce forme idioate iau..numai sa ne faca in ciuda fata de inteligenta noastra....
in rest...mai trebuie sa vad....extraterestrii aia cam mi se par dubiosi rau.....chiar si prezentatorul a cam dat-o cotita cu filmul original ..cum ca s-a pierdut, nu existau copii bla bla..si totusi doar unele fotografii au putut fi obtinute..despre care se spune ca ar fi falsuri..dar el le prezinta ca parte a fenomenului...nu stiu...e prea subtire treaba....

si ca sa glumesc ca mi-adusi aminte, am mai vazut ceva extra-bonus  :-D :
ia uitati-va la film la secunda cam 2782....o sa vedeti o sageata tipica! (captura nu prea mi-a reusit, totusi o prezint sa stiti la ce ma refer). Nu cumva sageata aia destul de tipica nu face decat sa mareasca misterul obiectui filmat si a intregii scene?? sau e Getutza pasarica? sau Matilda insecta?  :-D

Ia sa vedem ce comentarii am starnit... :roll:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

DepthOfField

oameni buni, sariti, ma ciufuleste jackie..ia uitati ce fel arat:  :mrgreen:
LOL

nu prea am timp sa intru in alte detalii acum..(sa nu uitam, sunt la servici si muncesc cu drag si spor)..mai zic asa:

- pilotii mexicani....te-ai gandit ca in mod intentionat acei piloti impreuna cu serviciile secrete sau mai stiu eu cine sa fabrice acel caz??? de exemplu ca sa demonstreze tehnologia traficantilor de droguri din zona...sau alte motive.... deci? este oare musai un fenomen real si inexplicabil cum spui tu?
-filmarea in infrarosu...mai asteapta, ca vin si eu cu cazul meu extrem de natural, in care se va vedea si ca obiectul isi schimba pozitia!!! live!! LOL. este si acesta musai un caz real si inexplicabil cum spui tu? hmmm.. stati pe faza..
- "carnatii" plutitori.. vad ca zici ceva ce zic si eu..ca sunt "unelte pentru anumite scopuri"..de ce musai extraterestre? este si acesta musai un caz real si inexplicabil cum spui tu? hmmmm...parca eu din film am vazut ca se lansau bile mai mici din acei carnati, eventual colorate...ce energie?? poate bilele alea erau balast aruncat pentru a mentine flotabilitatea sau cine stie....si de ce carnatii aia nu apar decat in  preajma unui stat avansat cum este America? ii spioneaza ET pe americani? si prostii astia de ET, care pot fi si invizibili daca vrea muschiu lor, nu, se lasa vazuti de o tara cu putere stiintifica si militara deosebita si in ce hal se lasa vazuti...interesant de ce aviatia nu vine sa vada ce si cum acolo.....sau e o conspiratie?   chiar, de ce nu apar si la Braila?

o sa mai comentez poate si alte secvente din film, dar, va rog sa remarcati ca in toate interventiile mele, incerc sa demonstrez cum fenomene naturale sau interese umane (materiale, meschine, conspirative etc) pot explica deosebit de usor ANUMITE cazuri.... si anume cele de genul celor pe care le comentez eu....

iar Misterul OZN asta este la urma urmei: o increngatura de fenomene reale dar si manipulari, falsuri, expresii ale unor anumite actiuni si interese....

Iar eu incerc doar sa prezint latura naturala/omeneasca a fenomenului .... care nu trebuie uitata, este foarte importanta!
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm