Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Panspermia

Creat de Flight33, 09 Aprilie 2006, 08:44:49

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Flight33

Bacterii extraterestre inviate si clonate

Bruno D'Argenio, geolog la Consiliul National al Cercetarii din Italia si Giuseppe Geraci, profesor de biologie moleculara la Universitatea din Napoli au facut un anunt socant: au descoperit o bacterie extraterestra si - mai mult - au readus-o la viata.

"...si apoi au inceput sa se miste"

Bacteria in cauza, numita "cryms" de la "crystal microbes", a fos descoperita in interiorul unui meteorit pastrat la Muzeul de Mineralogie din Napoli. Nimic surprinzator pina aici, dat fiind precedentul cu bacteria descoperita de cercetatorii britanici in masa meteoritului ALH-84001. Cu totul neasteptata este insa readucerea la viata a bacteriei vechi de milioane de ani.
Referindu-se la aceasta descoperire, Bruno D'Argenio a declarat ca "in contact cu o solutie fiziologica, bacteriile au devenit vizibile si apoi au inceput sa se miste".
Asa cum era si de asteptat, un asemenea eveniment a pus in miscare intreaga lume stiintifica.

Contaminarea terestra este aproape exclusa

Odata ce au fost readuse la viata, aceste bacterii au fost clonate si puse intr-o cultura speciala, pentru a avea la dispozitie mai multe exemplare. Au fost efectuate si niste teste genetice, ale caror rezultate l-a facut pe Giovanni Bignami, directorul stiintific al Agentiei Spatiale Italiene, sa afirme despre codul lor genetic ca "nu seamana cu nimic cunoscut de pe Pamint".
Evident, la fel ca si in cazul ALH-84001, nu au lipsit nici banuielile ca meteoritii au fost contaminati cu microorganisme terestre. Dar, pe linga codul genetic nemaiintilnit pina in prezent, Giovanni Bignami mai are un argument: mostrele din interiorul carora au fost extrase bacteriile au fost sterilizate la 950 de grade Celsius si, ulterior, curatate cu alcool.

Panspermia - mai mult decit o ipoteza?

In masura in care aceste descoperiri vor fi verificate, se pare ca vom avea o confirmare a teorie "panspermiei", avansata pentru prima oara de catre chimistul Svante Aarhenius inca din 1900. Pansperia explica aparitia vietii pe Pamint prin faptul ca, in urma cu patru miliarde de ani, din adincurile spatiului ar fi ajuns microorganisme, purtate de meteoriti. Aceasta ipoteza a fost sustinuta recent si de Francis Crick, laureat al Premiului Nobel.

In viziunea lui Giovanni Bignami, directorul stiintific al Agentiei Spatiale Italiene, viata a aparut initial in interiorul nebuloasei protoplanetare, acel imens nor cosminc din care, prin condensare, s-au format planetele. Cercetatorii italieni au descoperit asemenea bacterii "cryms" in 50 de mostre de meteoriti, provenind de pe toate continentele.

Eventualele confirmari ale unor studii independente vor insemna sfirsitul ipotezei conform careia nu exista motive sa cautam viata in alte parti ale Universului, aceasta fiind un simplu "accident" terestru, rezultat al unui cumul exceptional de conditii de favorabile.

Oricum, pina la noi descoperiri, putem sta linistiti. Desi au ajus la respectabila virsta de patru milioane de ani si au supravietuit cu bine radiatiilor cosmice si temperaturilor extreme, bacteriile detectate de cercetatorii italieni nu fac fata antibioticelor.

silverstar

#1
Oricum, nu suntem singuri în univers. si, probabil, în timp, vor mai aparea si alte dovezi.  :roll:

//bluemoon8520 [fara text integral cu bold]

Necunoscutul

  Mi se pare interesant. Nu poti sa imi spui si mie te rog sursa ta?

8-)


Skywalker

 Mai am ceva de adaugat, daca nu cumva intru intr-o sfera offtopica:

  Posibil ca niste bacterii de tipul cryms sa fi fost promotorul vietii pe Terra. Insa acum sa ne gandim la niste creaturi superioare. De la australopitec si pana la Omul de Cro-Magnon, toate speciile de oameni au fost paroase. Si brusc, la Homo sapiens sapiens a dispaut pubescenta de pe corp. Nu credeti ca si aici am avut de a face cu un aport de materie extraterestra?

Skywalker

Si vin si cu o dovada in acest sens:

ELOHIMII
Elohimii sunt extraterestrii care i-au creat pe pamanteni prin inginerie genetica. Dupa ce au creat oamenii si au parasit pamantul ei au lasat societatea sa progreseze in mod natural, dupa propiile ei reguli, dar totusi au mentinut contactul prin profeti cum ar fi Buddha, Moise, Isus si Mahomed, toti alesi si educati in mod special de catre ei.

Ce credeti ca a vrut sa simbolizeze creearea Evei din coasta lui Adam? Eu asa cred ca aceea coasta a vrut sa reprezinte un material genetic. Voi reveni.

toma

Nimic nou sub soare. Microorganisme s-au gasit si pe Marte. Si se vor mai gasi, nu sintem buricul Univesrului!
CitatSi brusc, la Homo sapiens sapiens a dispaut pubescenta de pe corp. Nu credeti ca si aici am avut de a face cu un aport de materie extraterestra?
Da domne', Omul de Cro-Magnon a capatat un guturai cosmic si de atita stranutat si-a pierdut parul  :mrgreen: Nu, doar pura evolutie! V-ati gindit vreodata cum ar fi aratat paminul daca saurienii nu ar fi disparut "brusc"? Cum ar fi aratat homosaurus sapiensis?
CitatCe credeti ca a vrut sa simbolizeze creearea Evei din coasta lui Adam?
Pai sa ne uitam: Adam, adica barbantul are cromozoni X Y (mar rog, sa zicem ca seamana cu un X si un Y) iar ladi-jumatatea-noastra-cea-iubita are X X. De ce? Pai s-a luat un piciors de la X-ul masculului, ce seama izbitor cu o coasta, si s-a clonat pe o maimuta (sa nu se supere nimeni!) Si iat-o si pe Eva cu coastele, adica XX-ul in regula! Partea mai proasta e ca, spune stiinta arheologiei,  Eva a fost prima si pe urma Adam :evil:.
...dar totusi au mentinut contactul prin profeti cum ar fi Buddha, Moise, Isus si Mahomed, toti alesi si educati in mod special de catre ei. De ce nu-l pui la socoteala si pe Joseph Smith, fondatorul sectei mormonilor, care a fost vizitat de Moroni, un inger ce i-a recitat texte religioase in ebraica. Si sa nu incurcam lucrurile:  Buddha, Moise, Isus si Mahomed au trait in epoci diferite. Invataturile si profetiile lor se cam bat cap in cap! Si apoi de ce sa lasi un Isus si un Mahomed, pe acelasi pamint? Ca urmasii lor sa se ia la bataie si sa distruga un rezervor inestimabil de cunostinte (ma refer aici la Bibiloteca din Alexandria)? Bataie ce nu a incetat nici acum??? Mai, extraterestri astia ar trebui sa fie nitel mai logici, nu? Voi nu vedeti ce diferenta ideologica enorma  este intre Vechiul Testament si Noul Testament???
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Flight33

Ma bucur Toma pt ca pina in prezent esti singurul care a observat "diferenta ideologica enorma  care este intre Vechiul Testament si Noul Testament" desi eu zic ca una este Dumnezeu si una sunt extraterestri. Si`o o repet inca o data nu trebuie sa interpretam lucrurile 100% asa cum ne vin noua in cap sau cum ne sunt prezentate de alti...doar pt purul fapt ca asta ne face sa ne simtim bine. Uite de ex o amica face yoga pt ca zice ea ca asta o face sa se simta bine, dar ce ar fi daca ar trebui sa ii lasm pe toti sa fac ce vor doar pt ca asa se simt ei bine.? Nu stiu totusi nu putem sti ce a fost la inceput oul sau gaina. Spunea un cercetator ca daca ar fi sa ne luam dupa ce a descoperit stiinta pina in prezent,....ar fi ca si cum un Airbus ar trece la o distanta de 1 metru de pamint si prin crearea acelui vint sa`r fi creat omul.

Skywalker

CitatPai sa ne uitam: Adam, adica barbantul are cromozoni X Y (mar rog, sa zicem ca seamana cu un X si un Y) iar ladi-jumatatea-noastra-cea-iubita are X X. De ce? Pai s-a luat un piciors de la X-ul masculului, ce seama izbitor cu o coasta, si s-a clonat pe o maimuta (sa nu se supere nimeni!) Si iat-o si pe Eva cu coastele, adica XX-ul in regula! Partea mai proasta e ca, spune stiinta arheologiei,  Eva a fost prima si pe urma Adam .

Deci s-a elucidat misterul.

toma

CitatMa bucur Toma pt ca pina in prezent esti singurul care a observat "diferenta ideologica enorma  care este intre Vechiul Testament si Noul Testament
Nu sint primul! Si este destul de evidenta ca sa o vada toata lumea!

Citatdar ce ar fi daca ar trebui sa ii lasm pe toti sa fac ce vor doar pt ca asa se simt ei bine.?
Anarhie!

Citatnu putem sti ce a fost la inceput oul sau gaina.
Oul, uita-te pe scara evolutiva! :lol:

Skywalker, sa sti ca eu vorbeam totusi serios! Fiecare din cele patru parti ale X-ului cromozonian semana cu o ....coasta! Sti ce este interesant? Doar evreii, ce se considera popor ales (fara nici un fel de politica sau alte polemici pe acesta tema!!), cred ca Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea Sa! Restul au o multime de tot felul de zei si idoli, cu trasaturi, apucaturi, obiceiuri si ....pacate omenesti! Sa nu uitam greutatea cu care a patruns Crestinismul in Europa Antica si multimea de zei si semizei ce au trebuit inlaturati!  Dar...nici perioada grea ce a urmat!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Skywalker

CitatSkywalker, sa sti ca eu vorbeam totusi serios! Fiecare din cele patru parti ale X-ului cromozonian semana cu o ....coasta! Sti ce este interesant? Doar evreii, ce se considera popor ales (fara nici un fel de politica sau alte polemici pe acesta tema!!), cred ca Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea Sa! Restul au o multime de tot felul de zei si idoli, cu trasaturi, apucaturi, obiceiuri si ....pacate omenesti! Sa nu uitam greutatea cu care a patruns Crestinismul in Europa Antica si multimea de zei si semizei ce au trebuit inlaturati!  Dar...nici perioada grea ce a urmat!

Tu ce ai cu mine acuma. Am zis doar ca aceasta intrebare si-a gasit raspunsul;punct.
Tu nu crezi ca daca Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea Sa, asta ar insemna ca noi suntem buricul Universului? Acel chip si asemanare se referea la infatisarea oamenilor colonizatori. Eu zic sa citesti "Amintiri despre viitor" de Erich von Daniken. Imi vei da mai multa dreptate.

toma

CitatEu zic sa citesti "Amintiri despre viitor" de Erich von Daniken
Sorry, alta facatura nu puteai sa-mi indici? Am citit-o prin '60, apoi reciti-o de curind. Iti inteleg entuziasmul, intelege si tu dezamagirea mea! Erich von Daniken, un om cu bani multi, a calatorit prin lume incercid sa puna cap la cap lucrurile asa cum le-a vazut, inteles si crezut el!
P.S. Nu am nimic cu tine. Polemica e polemica si atit!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Flight33

#12
din ceea ce spuneti voi , Dumnezeu ar fi extraterestru............

//bluemoon8520 [continut sters; motiv: insulte]

xennon_2000

panspermia....imi pare o teorie mult prea absurda ca sa fie discutata...da ma rog!...e prea calculat sistemul solar si insasi viata ca sa se fi produs la intamplare :-o