Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

UFO crash

Creat de melanogaster36, 26 Decembrie 2010, 15:33:13

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

melanogaster36

Am sa supun analizei si opiniei forumistilor un video despre o prabusire OZN mai veche dar care dupa parerea mea are o mare doza de credibilitate.Repet, stiu ca este un caz mai vechi dar, din cate am vazut eu pe forum nu a fost tratat de nici un fel.Astept pareri avizate!

http://video.google.com/videoplay?docid=-9075306542842977658&q=lunar+base#docid=-4987931999759537743

Xanadron

#1
Mda, interesant si deloc "fake" in opinia mea cel putin - ca si asta la fel de credibil, cu urmarirea (ineficienta, evident :-D) a unui "trabuc" annunakian - sau nazist?! :roll: - de catre MIG-uri 21:

http://video.google.com/videoplay?docid=-9075306542842977658&q=lunar+base#docid=-4468185100897567649
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

melanogaster36

Desi voiam sa dechid un topic pe tema aceasta , postez totusi aici si acest LINK spre ceva cu adevarat cu adevarat neexplicabil:

http://www.youtube.com/watch?v=iDJpvzoh1Iw&NR=1&feature=fvwp

AndreiASM

Primele 2 video-uri sunt intradevar interesante. In primul caz obiectul ce se prabuseste mi se pare a fi incadescent (sa fi suferit o intrare "fortata" in atmosfera?...), iar al doilea caz mi se pare a fi un scenariu tipic de "aerial encounter", frecvent relatate de atat piloti militari, cat si de aeronave comerciale.

In ceea ce priveste insa turbina de vant, sunt oarecum sceptic ca o ciocnire cu un obiect (de orice fel) ar fi provocat daune minore; exista exemple in care se vede ca fie din cauza unor defecte de fabricatie fie din alte motive tehnice explicabile, elicele turbinelor cedeaza:

Ca si argument pro teoriei ciocnirii cu un obiect zburator e modelul sub care s-a distrus efectiv elicea; din ceea ce-mi dau seama, obiectul a lovit direct o paleta (cea lipsa, pe care a rupt-o) apoi cealalta paleta sa fi lovit obiectul si sa se indoaie. Ciudat si ca paleta rupta nu mai e de gasit nicaieri.  :-)

Numai bine!

jean

Nu avem o dovada ca in filmele prezentate ar fi vorba de OZN-uri. AndreiASM cred ca are dreptate cand spune: ,,obiectul ce se prabuseste mi se pare a fi incadescent, sa fi suferit o intrare "fortata" in atmosfera?" Si eu cred la fel. Pana si sondele oamenilor reusesc sa aterizeze cat de cat pe suprafata altor planete, dar ale extraterestrilor...Nu cred ca sunt asa incompetenti sa le buseasca de Pamant. Cel cu MIG-ul este interesant si poate fi adevarat. Turbina eoliana putea fi lovita de un obiect ca in primul caz, un obiect fara control. Un OZN sau o sonda cred ca este controlat si nu cred ca ET. nu ar fi vazut un camp de centrale eoliene.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

In filmul expus de melanogaster36 acel obiect, e clar controlat, chiar la inceputul filmarii se vede clar cum incearca sa se redreseze si sa evite impactul cu pamantul. Mie imi face impresia ca ar putea fi un nou tip de vehicul, cel mai probabil telecomandat scapat de sub control. Desi aspectul lui ca un corp energetic e cel putin ciudat. Stiu aceasta filmare de ceva vreme dar nu mai retin unde si in ce circumstante a fost facuta.
Filmul prezentat de Xanadron, iarasi e f. interesant, si bine cunoscut in cadrul fenomenologiei OZN.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

melanogaster36


In ceea ce priveste insa turbina de vant, sunt oarecum sceptic ca o ciocnire cu un obiect (de orice fel) ar fi provocat daune minore; exista exemple in care se vede ca fie din cauza unor defecte de fabricatie fie din alte motive tehnice explicabile, elicele turbinelor cedeaza:

Ca si argument pro teoriei ciocnirii cu un obiect zburator e modelul sub care s-a distrus efectiv elicea; din ceea ce-mi dau seama, obiectul a lovit direct o paleta (cea lipsa, pe care a rupt-o) apoi cealalta paleta sa fi lovit obiectul si sa se indoaie. Ciudat si ca paleta rupta nu mai e de gasit nicaieri.  :-)

Numai bine!
[/quote]
Nu sunt resturi nici de paleta si nici a obiectului colizionant.Foarte ciudat...?
Nu cumva este mai plauzibila explicatia ciocnirii cu un tip de nava practic indestructibila si care a luat cu ea si bucatile de "ventilator " rezultate in urma coliziunii?Pentru ca nu s-a gasit NIMIC!!!ABSOLUT NIMIC!!!

Xanadron

#7
1. Un OZN tot OZN (adica Neidentificat) ramane, chiar daca-i banuit a fi fabricat de oameni, dar originea lui ramine imposibil de stabilit cu precizie.

2. Stralucirea sau haloul ("glow") constatat in cele mai multe observatii OZN are diverse explicatii teoretice, legate in principal de modul de propulsie neconventional (posibil antigravific, cu manifestari paralele crearii unor cimpuri electromagnetice - sau de plasma - extrem de puternice).
N-are rost sa intru aici in definirea exacta a radiatiei Cerenkov, de pilda.
Exemplu sugestiv: imaginea surprinsa intr-o instalatie cu plasma de studiu al fuziunii din laboratorului Sandia (USA):



Asa ca "obiectele" stralucitoare-iradiante-cu halou etc respective nu-i musai sa se fi "prajit" :-D pina la incandescentza, dupa o presupusa reintrare in fortza in atmosfera terestra.

P.S. De acord cu plauzibilitatea redusa a ipotezei ciocnirii unui OZN cu respectiva turbina eoliana.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

AndreiASM

Citat din: Xanadron din  26 Decembrie 2010, 21:56:28
Asa ca "obiectele" stralucitoare-iradiante-cu halou etc respective nu-i musai sa se fi "prajit" :-D pina la incandescentza, dupa o presupusa reintrare in fortza in atmosfera terestra.

Just, insa aparent obiectul lasa in urma o dara, similara condensului generat de motoarele cu reactie (totodata, in urma impactului final, ramasitele care zboara prin aer au aceeasi stralucire bizara). Nu putem exclude insa ca acel obiect sa fi folosit, intradevar, mijloace de propulsie neconventionale, si cred ca putem fi cu totii de acord ca se afla sub un fel de control inteligent.  :ufo:

jean

#9
  Am mai vazut inca o data, de doua ori filmul si am observat ca obiectul are in afara darei din urma sa si un camp, radiatie aflat sub obiect si perpendicular pe suprafata Pamantului. Probabil acesta genereaza energia mentineri obiectului in zbor in zbor planat, iar cea din spate sa foloseasca pt. inaintarea aparatului. La primul contact cu Pamantul se observa o intensificare puternica a radiatiei corpului aparatului si sub el, probabil atunci s-a sticat motorul ce sustine aparatul in zbor. Poza 2. Cei care comanda acest aparat probabil au incercat sa ridice iar aparatul in zbor, fortaj, dar datorita contactului cu solul motorul aflat sub el a cedat si aparatul s-a prabusit din nou. Stralucirea mai intensa poate veni si de la lunina care cade intr-un amumit unghi. Totusi aparatul pare a avea lumina proprie. Este intradevar un OZN (nu extraterestru) scapat de sub control. Pe film mai apare ceva pt. scurt timp, parca ar fi filmat din spatele unui geam. Poza 1.
In cazul turbinei eoliene, am observat ca se afa intr-o pozitie nefireasca fata de celelalte. Axul elicei, generatorului, este rotit cu aproape 180 grade fata de restul, probabil datorat impactului.
Adevarul este dincolo de noi

romulus

Citatintensificare puternica a radiatiei corpului aparatului si sub el,
Drept sa zic, io la obiectul ala  nu vad nicio radiatie si niciun "motor" !
Prima asociere pe care am facut-o in creierashi, a fost aceea a unei pietre care este aruncata pe apa, razant, si ea mai sare, sare, pana isi pierde energia initiala. Altceva, nada !
Cat despre turbina, nu vad ce e asa de complicat: palele elicei sun confectionate de mana omului nu de Dumnezeu! Si omul mai si greseste: un mic por,gol, cavitate, cum vreti sa-i ziceti -  de 0,005 mm (zic si io la intamplare) combinat cu fortele de torsiune existente in acel cuplu, poate avea ca rezultat ce se vede in imagine. Si apoi chestia ca nu se gasesc fragmentele , e de ras bre, nu se vede si cu ochiul liber, fara microscop, cum se imprastie care'ncotro??!! Poate n-au vrut sa le gaseasca sa nu aiba aia de la firma de asigurari ce analiza..... :-D
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Xanadron

Inclin sa cred ca imaginile intr-adevar relevante cu detalii clare ale OZN-uri si ocupantilor obiectelor (umani ori extra- sau intraterestri) abia urmeaza sa apara.

Fiindca, fara vointza confirmarilor oficiale hotarite din cadrul unei "Big Disclosure", fac pariu ca, fie si daca o gasca-ntreaga de ET :martiansmile: ar dansa maine dimineata cazacioc :-D pe gazonul din fatza Casei Albe si-ar fi pozati de zeci de turisti, oficialii NASA, CIA, FBI, NSA etc, mass-media "mainstream", ba chiar si o gramada de UFOlogi respectabili ar convinge lumea c-a fost vorba doar de o "White House Hoax". :lol:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

darksid3

Subscriu! Asta e nivelul de limitare la care a ajuns aceasta civilizatie, pe Terra.
11.11

jean

#13
Citat din: romulus din  27 Decembrie 2010, 11:05:38
Drept sa zic, io la obiectul ala  nu vad nicio radiatie si niciun "motor" !
romulus, uite un cadru mai jos in care sunt evidentiate cu sageti cele doua dare. Vizioneaza inca o data filmul. Motorul nu se vede dar se presupune a exista, altfel cum sa zboare prin aer.
Citatse vede si cu ochiul liber, fara microscop, cum se imprastie care'ncotro??!!
Vezi ca incurci filmele. Cel in care se distruge centrala eoliana nu este acelasi cu cel in car apare o centrala eoliana fara o paleta si cu una stramba.
Adevarul este dincolo de noi