Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Oameni extraordinari

Creat de padme, 22 Decembrie 2010, 14:47:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

padme


adrian75

Foarte interesant articolul! Intrebarea mea este de ce numai unii oameni manifesta asemenea capacitati extraordinare? Nu cumva aceste capacitati exista in fiecare din noi,dar nu stim sa le punem in evidenta....

DBlack

mintea ,psihicul uman este ce-a mai puternica arma creata vreodata , dar nu stim cum sa dezvoltam asta:).. exista puterea PSI , atacuri PSI .. si multe altele , dar nu stim cum sa dezvoltam asta..
Unii se nasc cu capacitati , altii trebuie le dezvolte :)
"Cum sa fii dupa moarte sfant , si in viata antichristul"

Nu ºtiu cu ce arme va fi luptat cel de-al treilea rãzboi mondial, dar cu siguranþã cel de-al patrulea va fi luptat cu beþe ºi pietre.  "Albert Einstein"


Cred în acel Dumnezeu al lui Spinoza

mr

#3
Citat din: DBlack din  27 Decembrie 2010, 17:58:11
mintea ,psihicul uman este ce-a mai puternica arma creata vreodata , dar nu stim cum sa dezvoltam asta:).. exista puterea PSI , atacuri PSI .. si multe altele , dar nu stim cum sa dezvoltam asta..

Corect! Mintea este interfata creatoare a spiritului in lumea fizica. "Puterile" exista, latente (in cele mai multe cazuri) sau active. Arta consta din a invata cum sa ne folosim de ele in scopurile pentru care au fost creeate si nu in a le "dezvolta".

Citat din: DBlack din  27 Decembrie 2010, 17:58:11
Unii se nasc cu capacitati , altii trebuie le dezvolte :)

Nu este o fericire sa posezi o "putere" din nastere. De cele mai multe ori aceste "capacitati" ajung sa devina o piatra de moara in evolutia celor care le poseda pentru ca ajung sa le foloseasca "invers" sau in scop personal. Acestea implica o mare responsabilitate si, din pacate, sunt putini cei care reusesc sa le foloseasca corect si altruist. "Puterile" folosite gresit, distrug.

Oamenii extraordinari devin aceia care in primul rand se inteleg pe sine. De aici si pana a intelege si a te "darui" lumii nu mai este decat un pas...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein