Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

nemurirea in univers

Creat de maiami, 15 Decembrie 2010, 15:47:10

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

#15
Interesante discutii, care demonstreaza din nou oportunitatea doar relativa a "aruncarii la cos apriorice" a topicurilor gen "ce-i nemurirea si ce vrea ea"  :-D - prin Univers, evident.

Problematica formelor, metamorfozelor si etapelor... nemuririi elementului subtil al fiintzei umane ramine poate cea mai nebuloasa, desi si cea mai dezbatuta tema existentiala-n cursul istoriei - de catre filosofi, teologi, scriitori, forumisti, :wink: dar si savanti din domeniul stiintelor aplicate. Fara prea clare concluzii, trebuie sa recunoastem.

"Programul Terra" al lui Toni Victor Moldovan contine una din ipoteze (poate cea mai cruda.... in sens de cinica). Si mai sint vreo 1001 variante.
Care anume dintre ele-i valabila (sau poate ca niciuna? :roll:) cred c-o sa putem afla abia dupa ce dam coltzu'.
Sau poate nici macar atunci.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

jean

Vezi mr, mult mai bine, acum am inteles ce vrei sa spui. Cum am spus in linii mari gandim la fel, sunt de acord cam cu tot ce ai spus mai putin cu fraza:
CitatExista posibilitatea ca spiritul, ajuns la un anumit nivel de constienta in plan fizic (prin intermediul trupului , binenteles) sa-si poata pastra corpul si sa-l transporte si-n alte medii asa cum am inteles din ce am citit legat de stiintele traditionale. Adica, sa "invinga" moartea fizica a trupului.
Dupa mine nu exista aceasta posibilitate in mod normal, si nu se poate dobandi nici prin scoli initiatice, materia nu poate fi transportata in alte dimensiunii tot ca materie. Nu este compatibila cu acel plan al universului, nu pote exista acolo. Ar putea fi facut acest salt, poate, cu ajutorul anumitor entitati superioare omului si care pot modifica corpul fizic pt. al face compatibil cu noua dimensiune. Aceasta idee am gasit-o intr-o carte cu rapiri de persoane si acolo se faceau niste modificari ale corpului si spiritului persoanelor rapite. Cu ce scop...Pai daca asi sti.....Aici sunt multe de discutat si nu cred ca vom ajunge la un rezultat. Eu mi-am expus parerea si am sa ma opresc aici cu discutarea acestui subiect. Mai cercetam.
Adevarul este dincolo de noi

zamotrak

Am o nelamurire,poate ca cineva de pe forum a gasit o explicatie ,pe undeva.Ce importanta poate avea,pentru evolutia ulterioara a spiritului,felul in care are loc trecerea,adica moartea?Dupa cum se stie ....acel moment poate fii ....mai mult sau mai putin dureros/indelungat/violent/calm.....etc :?

mr

#18
Citat din: jean din  15 Decembrie 2010, 21:13:55
Fabulatii, mituri, vrajeli, doar nu crezi asa ceva?

Mi-ai dat ceva emotii la inceput ...si am fost mai timorat...  :-P :-D

Citat din: jean din  16 Decembrie 2010, 22:07:00
Dupa mine nu exista aceasta posibilitate in mod normal, si nu se poate dobandi nici prin scoli initiatice, materia nu poate fi transportata in alte dimensiunii tot ca materie. Nu este compatibila cu acel plan al universului, nu pote exista acolo. Ar putea fi facut acest salt, poate, cu ajutorul anumitor entitati superioare omului si care pot modifica corpul fizic pt. al face compatibil cu noua dimensiune.

Cred ca procesul se poate numi mai potrivit transformare, transmutare. Abilitatea spiritului ar fi aceea de a transmuta materia trupului in elemente si vibratii corespunzatoare celorlalte medii in care merge fara a-i schimba forma din lumea fizica.
O carte foarte interesanta si destul de "socanta" in acest sens:
http://www.edituraherald.ro/bookdetail.asp?cod_carte=70

Citat din: zamotrak din  16 Decembrie 2010, 22:20:35
Am o nelamurire,poate ca cineva de pe forum a gasit o explicatie ,pe undeva.Ce importanta poate avea,pentru evolutia ulterioara a spiritului,felul in care are loc trecerea,adica moartea?Dupa cum se stie ....acel moment poate fii ....mai mult sau mai putin dureros/indelungat/violent/calm.....etc :?

O carte care poate oferi cateva idei mai profunde asupra importantei modului in care se produce moartea fizica.
http://www.edituraherald.ro/bookdetail.asp?cod_carte=228&title=Cartea tibetana a vietii si a mortii

"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

jean

Citat din: zamotrak din  16 Decembrie 2010, 22:20:35
Ce importanta poate avea,pentru evolutia ulterioara a spiritului,felul in care are loc trecerea,adica moartea?Dupa cum se stie ....acel moment poate fii ....mai mult sau mai putin dureros/indelungat/violent/calm.....etc :?
Dupa mine acel moment are o importanta foarte mare. Dar cel mai important pentu  noi este sa constientizam, sa stim ca acel moment vine oricum. Cum spune o vorba ,,de la nastere ne pregatim pt. moarte". Constientizand ca fiecare dintre noi va muri, se va transforma, scapam de frica acelui moment. Facem trcerea fara frica si in mod constient stiind ca nu acela este sfarsitul si trebuie sa ne pregatim pt. ceva nou. Pe mine moartea fizica nu ma sperie, indiferent ca vine maine sau alta data. Nu-mi este frica de sfarsitul lumii, indiferent ce-l va produce ,de razboaie, etc. Binenteles, gandind asa nu-mi doresc sa mor, mai am multe de invatat despre aceasta lume fizica.
O seara buna.
Adevarul este dincolo de noi

zamotrak

Citat din: mr link=topic=3283.msg54416#msg54416 date=12925353


O carte care poate oferi cateva idei mai profunde asupra importantei modului in care se produce moartea fizica.
url="http://www.edituraherald.ro/bookdetail.asp?cod_carte=228&title=Cartea"]http://www.edituraherald.ro/bookdetail.asp?cod_carte=228&title=Cartea[/url] tibetana a vietii si a mortii



Si poate la fel de important...sau nu...este, ce se petrece cu trupul,dupa...adica,ars/inmormantat/devorat/sub ape....etc?1 :roll:

Tayka

#21
Citat din: zamotrak din  16 Decembrie 2010, 22:20:35Ce importanta poate avea,pentru evolutia ulterioara a spiritului,felul in care are loc trecerea,adica moartea?Dupa cum se stie ....acel moment poate fii ....mai mult sau mai putin dureros/indelungat/violent/calm.....etc :?
Pana in prezent nimeni nu sa mai intors de dincolo sa ne spuna precis cum a fost trecerea,dar sant f. multi care au revenit de pe granita dintre cele doua taramuri apreciimd aproape in unanimitate ca dincolo ar fii cu mult mai bine.Unii dintre ei descriu acest ultim pasaj al vietii ca pe o iesire a constientei prin zona superioara a corpului material(Sahasrara)si oprirea ei undeva langa acesta.Pana aici totul decurge involuntar,dar privirea din exterior a trupului apartinator,poate produce o panica totala accentuata si de eventuale situatii incluse:exemplu un accident de masina in urma caruia iti vezi familia,copii raniti grav.In acest moment, se pare ca tocmai pentru a fi protejat de urmarile neplacute,ti se taie vederea,vointa,perceptia realitatii,si urmezi involuntar pasii spre lumea de dincolo;Sentimentul de liniste,Lumina intensa si pura,entitati luminoase,tunelul,intrarea in alte dimensiuni,apoi daca pana aici nu apare o comanda de reintoarcere,cel plecat nu mai revine.Iar daca se  revine se spune ca aceasta dimpotriva este cu mult mai grea si dureroasa decat..plecarea.
Amanunte aici:http://www.descopera.ro/fenomenele-paranormale/4619590-experientele-de-dupa-moarte-amintiri-din-casa-mortilor  
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Tayka

Citat din: zamotrak din  17 Decembrie 2010, 00:13:00
Si poate la fel de important...sau nu...este, ce se petrece cu trupul,dupa...adica,ars/inmormantat/devorat/sub ape....etc?1 :roll:
Trupul(corpul material)se va descompune dela sine in elementele din care era compus,chiar daca a fost folosit ca hrana altei fiinte.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Urban

#23
O lectura on-topic.
Am incredere in ce zice respectivul.
Doamne Ajuta!

StarDust

#24
Citat din: zamotrak din  16 Decembrie 2010, 22:20:35
Am o nelamurire,poate ca cineva de pe forum a gasit o explicatie ,pe undeva.Ce importanta poate avea,pentru evolutia ulterioara a spiritului,felul in care are loc trecerea,adica moartea?Dupa cum se stie ....acel moment poate fii ....mai mult sau mai putin dureros/indelungat/violent/calm.....etc :?

Eu, am o vaga banuiala ca noi, fiind fiinte cu constiinta, si avand locul pe care il avem fiecare individ in aceasta lume, acest moment (moartea) ne este predestinat (poate de un for superior sau legi despre care nu stiu in ce masura putem discuta) in functie de modul in care trebuie sa ne incheiam existenta fizica curenta. Fie ca momentul vine fulgerator, sau la capatul unei anumite perioade de constientizare (suferinta, avand "calculatorul" intact sau nu) acest moment are un rol hotarator in incheierea acestui stagiu, si poate nu este pur intamplator. E doar o parere pe care mi-am format-o eu pana in acest moment. Binenteles, e doar o filolozofie care poate fi total eronata.

P.S.
Multam Urban, am s-o recitesc. Candva demult... am citit-o.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

mr

Citat din: StarDust din  17 Decembrie 2010, 01:21:12
Eu, am o vaga banuiala ca noi, fiind fiinte cu constiinta, si avand locul pe care il avem fiecare individ in aceasta lume, acest moment (moartea) ne este predestinat (poate de un for superior sau legi despre care nu stiu in ce masura putem discuta) in functie de modul in care trebuie sa ne incheiam existenta fizica curenta. Fie ca momentul vine fulgerator, sau la capatul unei anumite perioade de constientizare (suferinta, avand "calculatorul" intact sau nu) acest moment are un rol hotarator in incheierea acestui stagiu, si poate nu este pur intamplator. E doar o parere pe care mi-am format-o eu pana in acest moment. Binenteles, e doar o filolozofie care poate fi total eronata.

Intr-un fel, raportat la modul de gandire general al oamenilor de astazi, atat momentul mortii cat si felul aparent haotic si imprevizibil in care se produce, pare predestinat. Este ca un efect direct al separarii. Totusi, mai ales in ultima vreme, au inceput sa apara multe carti scrise de tibetani care descriu destul de convingator filozofia lor de viata iar ceea ce numesc ei "samsara" defineste exact starea de fapt de astazi. In samsara, un fel de lege a actiunii si reactiunii combinata cu o lege a rezonantei (probabil si alte legi) numita karma, determina acest mod de actiune care dintr-o perspectiva pur rationala si logica pare fara sens. Tibetanii vorbesc de "iesirea din samsara", orientalii in general de "arderea karmei", masonii de "Ordo ab Chao" ca un nivel superior (si intermediar) pe care putem ajunge sa ne eliberam de neputinta controlului propriului destin individual si de grup si mai departe pana la intelegerea si controlul "mortii fizice" impreuna cu toate fenomenele asociate acestui nivel. Ideea e ca se poate...
Filozofia ta (si nu numai a ta) poate fi eronata doar daca nu se accepta limitarea evidenta a logicii rationale si palpabile. :)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

#26
O stire postata luna trecuta de colegul melanogaster36 e cumva ontopic aici:

Se pare ca relativ in curand vom deveni nemuritori asemeni zeilor creatori.Sa fie oare in beneficiul intregii umanitati aceasta descoperire epocala?

http://www.newz.ro/stire/115705/secretul-'tineretii-eterne',-descoperit-de-cercetatorii-americani.html
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

#27
Ideea nemuririi apare in principiile si filozofiile de viata ale tuturor culturilor importante care s-au perindat pe suprafata pamantului. Una din ele, mai "tanara" dar fundamentala pentru doctrinele ce anima civilizatia moderna este cea evreeasca.
Pe langa multele referiri din Biblie cu privire la "biruinta asupra mortii" (Isaia 25:8, Osea 13:14 etc) m-am oprit la cele de mai jos care mi s-au parut sugestive si la obiect, chiar daca sunt exprimate arhaic. Descrierea transmutarii trupului este pomenita:

1 Corinteni 15
51. Iatã, tainã vã spun vouã: Nu toþi vom muri, dar toþi ne vom schimba,
52. Deodatã, într-o clipealã de ochi la trâmbiþa cea de apoi. Cãci trâmbiþa va suna ºi morþii vor învia nestricãcioºi, iar noi ne vom schimba.  
53. Cãci trebuie ca acest trup stricãcios sã se îmbrace în nestricãciune ºi acest (trup) muritor sã se îmbrace în nemurire.  
54. Iar când acest (trup) stricãcios se va îmbrãca în nestricãciune ºi acest (trup) muritor se va îmbrãca în nemurire, atunci va fi cuvântul care este scris: "Moartea a fost înghiþitã de biruinþã.  
55. Unde îþi este, moarte, biruinþa ta? Unde îþi este, moarte, boldul tãu?".  
56. ªi boldul morþii este pãcatul, iar puterea pãcatului este legea.


Noul Testament abunda de tot felul de imbolduri moralizatoare care au ca scop indreptarea spiritelor spre faza descrisa mai sus. Par a fi instructini clare care ghideaza pentru "arderea karmei". Un ex:

1 Tesaloniceni 5
14. Vã rugãm însã, fraþilor, dojeniþi pe cei fãrã de rânduialã, îmbãrbãtaþi pe cei slabi la suflet, sprijiniþi pe cei neputincioºi, fiþi îndelung-rãbdãtori faþã de toþi.
15. Luaþi seama sã nu rãsplãteascã cineva cuiva rãul cu rãu, ci totdeauna sã urmaþi cele bune unul faþã de altul ºi faþã de toþi.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

abyss

Citat din: Xanadron din  17 Decembrie 2010, 12:25:46

Se pare ca relativ in curand vom deveni nemuritori asemeni zeilor creatori.Sa fie oare in beneficiul intregii umanitati aceasta descoperire epocala?


Da...cercetatorii americani. Vom deveni Nemuritori intr-o stare de eterna imbecilitate pana cand se va opri inima cosmosului... dar poate se va gasi o cale de a depasi si acest minor obstacol si-i vom conferi imortalitate reala insusi Creatorului de Vise pe care-l vom imbeciliza inerent la final, caci Aceasta se va dovedi ultimul obstacol minor de surclasat. Apoi vom fi fericiti cu adevarat. Ni se va rupe de toti si toate intr-o eterna stare de ignoranta generatoare de libertate asoluta. Cu alte cuvinte o mare prostitutie cosmica la un nivel paroxistic ce poseda acte-n regula si in care Dumnezeu e marele codos ori cea mai dorita tarfa.

Oricat ar visa unii la scenariul de mai sus... nu va fi asa. Nemurirea inseamna desavarsire, calatorie infinita si comuniune prin iubire si mai ales manifestare dinamica si armonica. Acesta e singurul sunet pe care-l aud.

Dar mai bine ma intorc la chineza mea veche... caci descopar ca spun numai prostii :)
Deci, recunosc ca am avut de-a lungul timpului intalniri ocazionale desi nu toate intamplatoare cu diferite rase extraterestre. Cea mai frapanta pentru mine a fost cea cu o rasa umanoida ce avea capul de tip insectoid. ET-ul in cauza era un baiat super inteligent, plin de compasiune ce m-a ajutat enorm intr-un moment marcant de dupa o perioada lunga de mare suferinta fizica provocata de multiple leziuni si rupturi ligamentare la genunchiul stang. In fine, ce doresc sa spun si sa presupun este ca daca nu am avut halucinatii de-a lungul vietii ori cine stie ce eroare de proiectare la mansarda, atunci leitmotivul implica propagarea campului morfogenetic. Adica o data ce un anumit tip de forma vie apare si supravietuieste intr-un mediu, incepe si se propaga-n univers prin intermediul non-localitatii. Exista o enorma diversitate daca discutam in termenii exacti ai originii formei umanoide. In realitate, acelasi camp morfogenic conduce catre evolutie si alte forme de viata inteligente, fiintze capabile astfel de a atinge o masa critica a constientizarii de sine. Amprenta sau marca unei vieti inteligente superioare este abilitatea de a fi constient de Mintea Cosmica ori Suprema Fiintza sau Sinele Suprem cum i se mai spune.


Dupa cum bine a citat @mr:
"Nu toþi vom muri, dar toþi ne vom schimba"

Si-l citez si pe amicul @Urban:
"Acum noi suntem pe Val..."


PS - desigur ca e important momentul mortii si in mod deosebit starea mentala in care se afla omul in acele clipe. Aici ma refer la faptul ca daca nu esti treaz cu adevarat si constient adica, daca clipele vietii nu ti le-ai petrecut aflat la controlul atentiei ce guverneaza intentia de manifestare individuala prin existentza atunci...vax albina taticu´. "Dincolo" hardul din carne reprezentat de creier nu mai e la dispozitia observatorului pentru a sprijini cu anumite informatii manifestarea individualitatii, a eului personal in formarea de noi intentzii. Gandurile dispar dincolo, dragi prieteni... deoarece ele sunt rodul memoriei materiale. Doar no sa credeti ca pe lumea ailalta se vorbeste tot romana. Acolo te trezesti ca ti se ia totul in momentul trecerii, si apare pentru prima oara linistea si manifestarea mintzii tacute. Aceasta minte tacuta trebuie descoperita inca din timpul vietii. Ea se manifesta atunci cand nu facem nimic, ne relaxam profund si ne oprim gandurile usor, fara a manifesta o impunere fortata ci dimpotriva daca apare un gand la suprafata oceanului mintii, luati cunostinta de el si analizati: cine sau ce observa acel gand ce tocmai se manifesta? Cumva mintea tacuta, a carei manifestare este non-locala si care este Nemuritoare?

Alta cale nu este de iesire. O viata traita asemeni unei experiente onirice, adica lipsita de control la nivelul atentiei si al discernamantului conduce inevitabil catre o existentza ce nu va putea fi inteleasa si catre eterne clipe de cosmar. Unii se reancarneaza, altii cu un grad de constientiare ridicat raman blocati in "locuintza mortilor" in timp ce alti nefericiti bantuie intre cele doua lumi ori chiar mai rau... agonizeaza in eternitatea unei picaturi suspendate de timp.

Membrana electromagnetica a pamantului nu lasa pe nimeni sa iasa de aici...

"ªi nimeni nu s-a suit în cer, decât Cel ce S-a coborât din cer, Fiul Omului, Care este în cer."




Tayka

#29
@biss-Trebuie sa recunosc ca expunerea ta mi-a..umplut ochii de lacrimi  :cry:(si inca cateva batiste)dar nu pot sa nu te intreb totusi printre sughitzuri   :|daca dupa cum spui tu ca celui plecat i se taie numaidecat alimentarea computerului definitiv si irevocabil,cum de cei care revin de pe acolo ne povestesc cu lux de amanunte fapte si intamplari pe care le-am facut noi intre timp pentru ai readuce la viatza aici,fara ca acestia sa fii deschis macar odata vreun ochi,in timp ce noi ai electrocutam de mama focului,si dupa ce ai trezim cu chin cu vai, mai ca ne-ar lua si la bataie,ca dece i-am intors din ..rai. :? :? :-o :-o :-D
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).