Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DepthOfField

Un melc in saritura!  :-D ...  a, nu..ziceai ca are 2 ochi....  si face bzzzzzzz ?   :-P
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  18 Septembrie 2006, 09:05:14
Un melc in saritura!  :-D ...  a, nu..ziceai ca are 2 ochi....  si face bzzzzzzz ?   :-P


Nu este un melc in saritura si nici nu face bzzzzzz dar totusi are doi ochi asa cum am si precizat.
Ciuciulete te poti folosi de inca trei intrebari ajutatoare daca vrei.Cu timpul oricum se va afla ce este acel ceva galbui.Depinde de voi binenteles.Daca nu intrebati atunci cum veti sti?! :-P Bine, am sa mai las incaodata imaginea pentru cei care inca nu au vazut-o.
Va lasati batuti...sau mai incearca cineva? :roll: :-D


Citat din: jackie28t din  10 Septembrie 2006, 14:15:48
Ce credeti ca reprezinta acel obiect galbui din fotografia de mai jos pe care am fotografiat-o astazi?
Ce credeti ca am fotografiat?Ghici ciuperca ce-i? :-D



Shadowman

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

jackie28t

Citat din: Shadowman din  18 Septembrie 2006, 20:23:43
O molie ? Un fluturas ?
Din pacate nici molie si nici fluturas :|
Dar te invit la cele 3 intrebari ajutatoare Shadowman.Poate ca te va ajuta ca o idee. :wink:

Uite un exemplu al celor 3 intrebari ajutatoare dat de ciuciulete,binenteles ca intrebarile tale vor fi diferite.Sper  :-D LOL

Citat din: ciuciulete din  13 Septembrie 2006, 13:08:55
ok:
1) obiectul din imagine e de mancare?  :lol:
2) la ce distanta apreciaza martorul ca se afla obiectul? (fata de aparat)  :roll:
3) s-a fotografiat din camera prin geam?  :roll:

darkness

intrebarea 1: insecta sau animal?
intrebarea 2: ce sunete scoate cand zboara?
intreabarea 3: este un canar ?
intrebarea 4:molie nu e,nu face bzzzz, nu e fluture si nici melc.... :? e un rest de la vreo insecta?cum ar fi o aripioara de libelula in cadere?!
intrebarea 5: zana cea buna? :-D

jackie28t

Citat din: darkness din  18 Septembrie 2006, 21:08:58
intrebarea 1: insecta sau animal?
intrebarea 2: ce sunete scoate cand zboara?
intreabarea 3: este un canar ?
intrebarea 4:molie nu e,nu face bzzzz, nu e fluture si nici melc.... :? e un rest de la vreo insecta?cum ar fi o aripioara de libelula in cadere?!
intrebarea 5: zana cea buna? :-D
Raspunsurile pentru darness:

1. -insecta
2.-nu zboara
3.-nu
4. -nu
5. esti pe aproape  :-D LOL

jackie28t

Mai incearca cineva la ghicitoare sau va lasati batuti? :roll:

DepthOfField

CitatCiuciulete te poti folosi de inca trei intrebari ajutatoare daca vrei.
1) o fi ... paianjen?   :roll:  :-P  (dupa culoare, aspect, si celelalte intrebari puse)

daca nu-i paianjen, ma dau batut.

In orice caz, cred ca e un exemplu tipic de "ce-am vrut sa fotografiez, si ce-a iesit"..adica ai vrut sa fotografiezi clar, obiectul mic si foarte apropiat, dar, electronica automata a aparatului a "vrut" altfel, asa ca a focalizat la distanta. Sau asa ai vrut tu sa focalizezi manual?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Shadowman

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  19 Septembrie 2006, 22:58:50

1) o fi ... paianjen?   :roll:  :-P  (dupa culoare, aspect, si celelalte intrebari puse)

daca nu-i paianjen, ma dau batut.

In sfarsit avem un castigator.Intr-adevar este un paianjen. Ciuciulete,Felicitari
Vezi ...intrebarile ajutatoare sunt foarte folositoare. Da am folosit micro pentru a fotografia un paianjen dar deoarece aveam o pozitie nu prea confortabila cu camera la doi centrimetri de acea scumpa uratanie si s-a defocalizat de cateva ori si ups,asa mi-a venit idee pentru o noua ghicitoare.Voi incerca sa atasez toate cele trei imagini incluzand fotografia speciala.

Imaginea pentru ghicitoare:



Imaginea de la distanta pentru a avea o perspectiva:



Si imaginea cu acel ceva galbui care in fact a fost un paianjen,folosind programul micro :-D LOL



Multumesc celor care au participat la aceasta ghicitoare.Sper ca va amuzat intr-o oarecare masura.
Voi lasa acum loc si altui coleg pentru o noua ghicitoare.Nu uitati sa reprezinte o imagine pe care a-ti fotografiat-o personal. :wink:

jackie28t

Apropo, apasand pe legatura de mai jos puteti vedea si fotografia in rezolutie mai mare.Am lasat la 50% din fotografia originala ca marime.Asta in cazul in care va place paianjenul pe care l-am botezat ''Spirit-Galbui''  :-D LOL
http://img236.imageshack.us/img236/3827/50paianjendy3.jpg

pri3st3ss

 :lol:  frumoasa arahnida, dar i-ai indus in eroare..un paianjen are mai multi  ochi, din cate stiu eu :-D

ce ghicitori aveti?am sa incerc si eu sa imi dau cu parerea...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

udar

Imi poate spune cineva ce sunt astea?

http://img175.imageshack.us/img175/2923/dsc00658eg3.jpg

Precum vedeti, in poza aceasta nu exista aceste luminite:

http://img240.imageshack.us/img240/2500/dsc00659bp9.jpg

Povestea: Faceam poze cat eram in masina cu speranta ca va aparea ceva :). Si acuma cand ma uit apar luminitele acelea... Ce pot fi? Apropo, petele intunecate sunt murdarie de pe parbriz... Vine cineva cu idei? (nu stiu ce sunt, deci nu e ghicitoare)
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

darkness

pai cred ca ai facut pozele una dupa alta,nu?

eu zic ca sunt picaturi de apa/vapori, sau reflexia vreunui obiect stralucitor de pe acolo..unde e asta, la campullung muscel?

si daca nu e ghicitoare,de unde stim cine a castigat? :?

pri3st3ss

era ceva pe lentila? stranutase cineva, fire de praf etc?? :-D
ca doar nu sunt orb`s :-D
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.