Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

Ce credeti ca reprezinta acel obiect galbui din fotografia de mai jos pe care am fotografiat-o astazi?
Ce credeti ca am fotografiat?Ghici ciuperca ce-i? :-D


Necunoscutul


jackie28t

Citat din: Seeker din  10 Septembrie 2006, 15:34:34
Reflexia Soarelui??? Mie asa mi se pare... :-)

8-)
Nu-i reflexia soarelui Seeker. :| Dar pentru ca te consider un coleg de treaba aici pe forum am sa-ti mai las o incercare. :wink:

Daca vi se pare ultima ghicitoare cam grea atunci puteti apela la cele 3 intrebari ajutatoare.
Ca pe un exemplu, puteti sa puneti 3 intrebari care v-ar ajuta.
Ca pe o idee ce va poate inspira spre un drum catre un raspuns corect pentru ghicitoare...cum ar fi,ca de ex:
-Obiectul este comestibil?
-A fost vazut cu ochiul liber?
-Natural-artificial?
si asa mai departe....ce spuneti?Mai incearca cineva? :-D

DepthOfField

CitatCe credeti ca am fotografiat?Ghici ciuperca ce-i?
Cred ca ai fotografiat ceva foarte mic si foarte apropiat de obiectiv, de aceea si foarte defocalizat. In plus, acel ceva este iluminat de soare se pare. Adica, daca nu e asa, poate sa fie si asa :-D . Ca acuma o fi vreo firimitura de paine lipita de obiectiv, sau ai aruncat tu cu o boaba de porumb in sus prin apropierea obiectivului, nu mai stiu :-D . Oricum, o sa ne spui in curand, nu?  :mrgreen:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  12 Septembrie 2006, 21:50:34
CitatCe credeti ca am fotografiat?Ghici ciuperca ce-i?
Cred ca ai fotografiat ceva foarte mic si foarte apropiat de obiectiv, de aceea si foarte defocalizat. In plus, acel ceva este iluminat de soare se pare. Adica, daca nu e asa, poate sa fie si asa :-D . Ca acuma o fi vreo firimitura de paine lipita de obiectiv, sau ai aruncat tu cu o boaba de porumb in sus prin apropierea obiectivului, nu mai stiu :-D . Oricum, o sa ne spui in curand, nu?  :mrgreen:
Esti pe-aproape Ciuciulete :wink:
Ceva lipit de obiectiv-NU :-P
Boaba de porumb-NU :-P
Alte idei si inspiratii? :-D

Eu nu inteleg de ce nu se foloseste nimeni de cele 3 intrebari ajutatoare? :roll: Pe cuvant ca ar fi mai distractiv.Ca pe un mic joc despre tehnica imaginii. :-D LOL Ciuciulete,poti sa spargi tu gheata cu cele 3 intrebari ajutatoare.Incearca si ai sa vezi ca o sa fie totul mai tensionat.
Va astept :wink:

udar

E o ciuperca?  :lol: :lol: :-D  :lol: :lol:
Un mar? O para? O piersica sau caisa? :D
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

Toate acele intrebari Udar puteai foarte bine sa le combini intr-o singura intrebare ajutatoare,ca:
-obiectul din imagine e de mancare? :-D

......bine va astept cu intrebarile ajutatoare.
Sau de ex:
-Obiectul din imagine este mai mare sau mai mica decat o nuca?
Gandestete ca raspunsul la intrebarea ajutatoare te poate duce catre un raspuns final corect :wink:

DepthOfField

ok:
1) obiectul din imagine e de mancare?  :lol:
2) la ce distanta apreciaza martorul ca se afla obiectul? (fata de aparat)  :roll:
3) s-a fotografiat din camera prin geam?  :roll:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  13 Septembrie 2006, 13:08:55
ok:
1) obiectul din imagine e de mancare?  :lol:
2) la ce distanta apreciaza martorul ca se afla obiectul? (fata de aparat)  :roll:
3) s-a fotografiat din camera prin geam?  :roll:
Raspunsurile:
1.Da....dar nu pentru noi oamenii. :-D
2.Mai mica de 20m  :-P
3.Nu

Sper ca raspunsurile ajutatoare sa fie de ajutor Ciuciulete si te astept cu raspunsul final :wink:
Mai incearca cineva? :roll:

DepthOfField

CitatSper ca raspunsurile ajutatoare sa fie de ajutor Ciuciulete si te astept cu raspunsul final
nu cred ca pot da raspunsul final, cata vreme imaginea este insuficient de concludenta... de fapt mai multe ipoteze pot avea aceeasi manifestare.
Uite, acuma ma gandesc la o samanta din aceea "plutitoare", ca o elice de elicopter, pe care nu stiu ce copac o face...deci samanta s-a rupt, iar tu ai vrut sa o fotografiezi in cadere sau mai bine zis zborul ei, cu zoom mare (de aici si profunzimea de camp mica vizibila pe imagine)..dar aparatul a focalizat automat nu aproape pe samanta-elice cum ti-ai fi dorit tu, ci pe frunzele copacului. iar samanta era iluminata direct de soare, aproape de obiectiv si mult in afara intervalului de claritate, deci foarte neclara...
:-P
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

ryn


jackie28t

Nu-i nici planta si nici fruct dar acel ceva galbui are totusi doi ochi.Oare ce sa fie? :-D

Ryn, te invit sa te folosesti de acele trei intrebari ajutatoare.Observ ca usor usor va apropiati de raspunsul corect.Este vorba de putin timp...oricum totul e doar o distractie pentru a mentine ghicitoarea mai palpitanta. :wink:


jackie28t

Citat din: Skywalker din  15 Septembrie 2006, 20:35:31
O musculitza?
Nu-i o musculita...dar si tu esti pe aproape Skywalker.Te invit sa te folosesti de cele 3 intrebari ajutatoare.
In asa fel ghicitoarea va deveni mai suspicioasa si mai distractiva.Incearca te rog :wink:

Shadowman

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY