Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

DepthOfField

#795
Legat de pozele misterioase ale lui Jean... a explicat foarte bine Alx (aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,328.msg22508.html#msg22508) ce sunt "misterele" din pozele acelea.

Legat de ultima ghicitoare... intr-adevar pot fi 1001 lucruri.. ma gandeam la urmatoarea s-o incerc fara a pune intrebari ajutatoare, si bineinteles profitand de raspunsurile deja date: or fi ochii vre-unui animal, lucind blitzul pe ei? (stiu ca la animale nu ies ochi rosii neaparat, ci alte culori cand faci poze cu blitzul, pe cand la oameni ies in general rosii) ?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

alx

Citat din: ciuciulete din  07 August 2007, 08:23:46
Legat de ultima ghicitoare... intr-adevar pot fi 1001 lucruri.. ma gandeam la urmatoarea s-o incerc fara a pune intrebari ajutatoare, si bineinteles profitand de raspunsurile deja date: or fi ochii vre-unui animal, lucind blitzul pe ei? (stiu ca la animale nu ies ochi rosii neaparat, ci alte culori cand faci poze cu blitzul, pe cand la oameni ies in general rosii) ?

AVEM UN CASTIGATOR   asa cum spuneam,nu era greu de ghicit...ciuciulete a intuit foarte repede despre ce e vorba,cu o singura eroare:fotografia nu a fost facuta cu blitz-ul,ci soarele e cel responsabil de acea iluminare...
   inca o data,felicitari CIUCIULETE!
iata si fotografia buclucasa...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

sper ca acum intelege toata lumea de ce nu puteam posta mai mult din fotografie...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

DepthOfField

LOL, am ghicit-o! Nu au fost elemente din care sa-mi dau seama, dar asa m-am gandit eu tinand cont ca erau 2 lumini orizontale..si ca ai folosit blitzul..si, evident, folosindu-ma de raspunsurile celorlalti colegi.

Si totusi, luminitzele alea sunt de la blitz, nu de la soare, caci ai folosit blitzul!
CitatMake - NIKON CORPORATION
Model - NIKON D80
ExposureTime - 1/60 seconds
FNumber - 5.60
ISOSpeedRatings - 250
ExifVersion - 0221
DateTimeOriginal - 2007:08:05 17:11:30
Flash - Flash fired, auto mode, return light detected
FocalLength - 135.00 mm
Dealtfel, se vede si pe limba catelului cum vine lumina de la blitz...  :-P
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

alx

adevarul e ca daca ma gandesc bine,blitz-ul era ridicat...tocmai fotografiasem ceva in contra-lumina,si il folosisem...deci e posibil sa fi iluminat si el,fara ca sa se observe,doar era ziua;desi aparatul foto era cu mult mai jos decat catelul,adica unghiul de fotografiere era de aprox. 35-40 grade, e posibil ca blitul sa-si fi adus partea lui de contributie...
  oricum,felicitari inca o data!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Yagg

Da, frumos caine  :lol: - ne-a pus bete in roate...

DepthOfField

#801
Ce credeti ca am fotografiat?

Este vorba de obiectul de deasupra apei, marcat cu sageata rosie, care, in cateva fractiuni de secunda si-a schimbat pozitia. (mentionez ca nu am observat obiectul cu ochiul liber, ci ulterior, pe calculator).

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

baguvix

in fine cand fotografiezi ceva trebe sa ai o idee un reper un obiect ... in finte ceea ce a iesit in poza e ciudat dak zici ca nu l-ai vazut cu ochiul liber inseamna ca avea o viteza foarte mare ... parerea mea ce te-a pus sa fotografiezi partea aceea a litoralului ?
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

alx

Citat din: baguvix din  13 August 2007, 13:36:38
in fine cand fotografiezi ceva trebe sa ai o idee un reper un obiect ... in finte ceea ce a iesit in poza e ciudat dak zici ca nu l-ai vazut cu ochiul liber inseamna ca avea o viteza foarte mare ... parerea mea ce te-a pus sa fotografiezi partea aceea a litoralului ?
off-topic:ciuciulete stie ce a fotografiat...topicul se cheama "ce credeti ca am fotografiat?"...intelegi?


on-topic:ciuciulete,cand spui ca nu ai observat obiectul cu ochiul liber te referi la faptul ca era invizibl sau doar era prea departe?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

DepthOfField

baguvix vrea sa spuna ca pozele mele nu prea au tema. Chiar, ce fotografiam eu acolo?

Raspunsul e altul: de fapt nu fotografiam, ci filmam, iar ceea ce v-am pus sunt doua cadre, nu chiar consecutive. In timpul filmarii, miscam camera dintr-o parte in alta, mai si bagam zoom...asa ca o tema exista, numai ca nu se vede in cadrele respective.

Obiectul nu stiu daca era invizibil, cat de departe si cat de repede se misca  (de fapt stiu acuma  :-D ca de-aia e ghicitoare), insa la momentul filmarii habar nu aveam de existenta lui, si deci, ca sa va raspund inca o data: nu stiu cat de departe era obiectul, daca era vizibil,  si daca si cat de repede se misca  :-D
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

baguvix

nu are cum sa fie asa ceva ...dupa mine obiectul e la o inaltime medie fatza de suprafata apei ... nush exact ce poate sa fie
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.

DepthOfField

#807
Citatsunt sanse sa semene cu asa ceva?
nu stiu ce sanse sunt, dar ce am filmat eu nu este o barca :D

Citatnush exact ce poate sa fie
nu stii, dar poti inventaria si gandi cam ce ar putea sa fie.. :D
Dre exemplu, Alx s-a gandit la o barca zburatoare (sau zmeu)...nu a fost sa fie :P

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

alx

Citat din: ciuciulete din  13 August 2007, 14:19:38
nu stiu ce sanse sunt, dar ce am filmat eu nu este o barca :D

nici acest obiect nu era o barca,ci un soi de zmeu gonflabil,pe care l-am vazut ridicat la aprox. 4-5 metri de la suprafata apei,din nefericire in momentul respectiv nu aveam camera la mine...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

baguvix

vorba ta alx cel mai probabil un zmeu ar putea fi dar sa ne uitam de unde ar putea fi ridicat?? daca am despoperii acest lucru 100% este un zmeu
Nu voi fi un om obisnuit, pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar.