Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Dreamy

Citat din: jackie28t din  09 Noiembrie 2006, 18:47:57
Din pacate nu :|

jackie... :cry: sunt dezolata
...daca nu e nici prietena lui Ciuciulete steaua Venus :lol:,
nici lumina de la un avion,
nici lumina de balizaj
:-(....ma dau batuta...habar n-am!! :?

DepthOfField

daca Jackie ne dadea si parametrii EXIF ai pozei, ne puteam da seama daca era Venus :-P

Maya, poza aia cu apusul e facuta de tine? Pentru ca regula acestui topic este de a posta poze personale cu titlu de ghicitoare (sau chiar daca nu stiti ce ati fotografiat si cereti pareri).

Oricum, in poza este un asa numit "sun-pilar", o reflexie a luminii  solare care apune (sau rasare) in atmosfera (vezi de ex aici: http://www.sundog.clara.co.uk/halo/pillar.htm ). Cat despre micul punct luminos, daca e ghicitoare personala, mai asteptam un pic pana la dezlegarea ghicitorii lui Jackie, nu?
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Citat din: ciuciulete din  10 Noiembrie 2006, 13:44:39
daca Jackie ne dadea si parametrii EXIF ai pozei, ne puteam da seama daca era Venus :-P

Uitasem..scuze ciuciulete.Oricum am crezut ca vei scoate tu parametrii exif din poza ca sa o expui aici ca doar nu era bai.Doar stii cum si tu esti primul care da fuga defapt la parametrii exif  :-D LOL

Ok,parametrii ''exif''

Orientation                   upper left
Software                      v771-77
Datetime                      2006:04:30 18:50:27
YCbCr positioning             co-sited
Exposure time                 1/400 s
F-number                      4.5
Exposure program              Creative program
ISO speed ratings             64
Date/time original            2006:04:30 18:50:27
Component config              YCbCr
Exposure bias value           0
Max. aperture value           3.6
Metering mode                 Spot
Light source                  Unknown
Flash                         
Focal length                  52.4 mm
                                                                                                                                 
Colorspace                    sRGB
Pixel X dimension             3200
Pixel Y dimension             2400

______________________________________________

Pentru ''dreamy''
Intr-adevar dreamy a inclus si raspunsul corect printre celelalte :-D
adica din postul lui dreamy 1

Citat din: dreamy din  08 Noiembrie 2006, 10:17:45
OK jackie hai sa incerc eu... :roll:

1. Stea...cumva Venus?...prietena lui Ciuciulete :lol:
2. Avion...stralucind in apusul soarelui?? ...parca asa pare dupa reflexia pe nori..
3. Paianjenul buclucasi cred ca nu e de data asta, nu?? :lol:

din postul lui dreamy 2

Citat din: dreamy din  10 Noiembrie 2006, 11:59:48
Citat din: jackie28t din  09 Noiembrie 2006, 18:47:57
Din pacate nu :|

jackie... :cry: sunt dezolata
...daca nu e nici prietena lui Ciuciulete steaua Venus :lol:,
nici lumina de la un avion,
nici lumina de balizaj
:-(....ma dau batuta...habar n-am!! :?

Deci pot spune ca dreamy a fost cel mai aproape intuind raspunsul corect printre celelalte raspunsuri.
Mai jos voi reda si raspunsul final dar va rog pe viitor si ma refer la voi toti cad se expune o ghicitoare incercati sa puneti 3 intrebari ajutatoare nu sa ghiciti de 3 ori ca asa nu are sens.
Intrebarile ajutatoare seamana cam asa...de exemplu :-D
-Obiectul este comestibil?
-A fost vazut cu ochiul liber?
-Se misca?
si asa mai departe...oricum intrebarile de mai sus au fost doar exemple voi puteti intreba ce vreti.Asta face ca sa va dea mai multe indici de a va apropia de raspunsul corect.Sper sa ma intelegeti ce vreau sa spun.Multumesc de intelegere.

_____________________________________________________________

Si acum raspunsul final!

Felicitari ''dreamy'' ai ghicit.Obiectul din imagine este o lumina defocalizata de la un avion.

Voi expune imaginile pentru a se intelege ca raspuns final.
Iesind afara pentru putin aer curat si o mica miscare si deoarece locuiesc in asa spus apropierea unui aeroport iar avioanele cam zboara si fac un ocol inainte de aterizare pe deasupra locatiei unde locuiesc...deci am avut ocazia sa iau mai multe imagini si pe monitorul aparatului m-a amuzat la o fotografie cand avionul sa intors si a indreptat felinarul de aterizare catre directia mea.In acel moment cand am fotografiat tremurand si mana putin imaginea sa defocalizat mai mult decat ar trebui si asa mi-a dat idea pentru o nua ghicitoare.
Imaginile va lamuri situatia :-D

imaginea completa:

2006:04:30 18:50:27

imaginea pentru ghicitoare care a fost decupata:


imaginea obiectului care reprezinta un avion (dupa 21 de secunde)

2006:04:30 18:50:48

Sper ca va distrat putin :lol: LOL
_____________________________________________________________

Acum las locul pentru o noua ghicitoare.Nu uitati ca trebuie sa fie o fotografie personala.Va astept!


Dreamy

Multam jackie 8-)...mi-a mai venit inima la loc :lol:!!

Si eu astept cu interes o noua fotografie ghicitoare!! :roll:

DepthOfField

CitatOricum am crezut ca vei scoate tu parametrii exif din poza ca sa o expui aici
Pai nu mi-am propus sa o ghicesc, vazand hexagonul acela, asa ca am omis sa ma gandesc ca poza ta are parametri EXIF (caci de obicei, pozele sunt postate fara...)
Era o sursa de lumina defocalizata, dar sursa era de ghici pur si simplu (sau din intrebari ajutatoare). Eu ma gandisem la Venus (si poza trebuia sa fie mai veche, nu de acum!), sau Statia Spatiala, dar cel mai probabil la reflexia luminii solare pe fuzelajul avionului
si mai putin la reflectorul pp-zis al avionului. De unde se deduce varietatea de solutii ce pot avea aceeasi manifestare, adica NECONCLUDENTZA. As mai adauga o reflexie pe geamul prin care ai fi facut poza eventual.
Cumva avem o noua ghicitoare? Maya?!
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

jackie28t

Asa e de acea am argumentat cum trebuie sa ne folosim de intrebarile ajutatoare pentru a deveni ghicitoarea mai distractiva si mai tensionata :-D


Citat din: jackie28t din  10 Noiembrie 2006, 17:13:07
Va rog pe viitor si ma refer la voi toti cad se expune o ghicitoare incercati sa puneti 3 intrebari ajutatoare nu sa ghiciti de 3 ori ca asa nu are sens.
Intrebarile ajutatoare seamana cam asa...de exemplu :-D
-Obiectul este comestibil?
-A fost vazut cu ochiul liber?
-Se misca?
si asa mai departe...oricum intrebarile de mai sus au fost doar exemple voi puteti intreba ce vreti.Asta face ca sa va dea mai multe indici de a va apropia de raspunsul corect.Sper sa ma intelegeti ce vreau sa spun.Multumesc de intelegere.

Da...si eu astept urmatoarea ghicitoare.Maya referitor la imaginea expusa de tine sunt nevoit sa-ti spun trei intrebari.
1.Este o imagine fotografiata de tine personal?
2.Ai expus-o ca pe o ghicitoare sau vrei sa stii parerea noastra despre acel punctuletz alb?
3.In cazul in care este poza ta personala si ai expus-o ca pe o ghicitoare vreau sa te intreb ai vazut acel obiect(acel ceva) cu ochiul liber?

Citat din: maya din  09 Noiembrie 2006, 23:09:18
pai nu vezi ozn-ul...vezi pe raza rosie, la mijlocul pozei o formatiune luminoasa...sa o desenez? nu se vede?
note: imaginea de mai jos este imaginea postata de membrul ''maya'' dupa cum se poate vedea si pe pagina anterioara.


sxn_b

Pai eu cred ca e la fel ca in poza lui Jackie, un avion.

maya

Inaltimea la care e plafonul ala de nori e cam mica pentru  ca lumina aia sa fie  avion...si nici Venus prin norii aia nu "strabate"...
Nu e nici o legatura intre reflexia rosie de la soare si spotul ala luminos..oricum pe mine nu ma impresioneaza "luminitele astea" poate daca m-ar bate pe umar Little grey sau Big foot atunci as fi mirata :evil:

jackie28t

Citat din: maya din  10 Noiembrie 2006, 20:30:35
Inaltimea la care e plafonul ala de nori e cam mica pentru  ca lumina aia sa fie  avion...si nici Venus prin norii aia nu "strabate"...
Nu e nici o legatura intre reflexia rosie de la soare si spotul ala luminos..oricum pe mine nu ma impresioneaza "luminitele astea" poate daca m-ar bate pe umar Little grey sau Big foot atunci as fi mirata :evil:

Maya...scuzama ca-ti spun dar tu tot nu ne-ai raspuns la intrebarile noastre de mai sus.
Acea fotografie este o imagine fotografiata de tine?
Ai expus acea imagine in acest topic ca pe o ghicitoare?
Te rog sa raspunzi acestor intrebari pentru a sti si noi ce se intampla.Nu este frumos sa te eschivesti si nici prietenesc sa lasi intrebarile neraspunse unor colegi de pe forum care te-au intrebat politicos.
Sau poate ca din greseala ai confundat topicul? :-D

DepthOfField

CitatInaltimea la care e plafonul ala de nori e cam mica pentru  ca lumina aia sa fie  avion...
Ce inaltime are plafonul de nori in imagine de o consideri prea mica pentru ca lumina aceea sa nu fie avion? Eu nu cred ca neaparat norii aceia sunt prea josi...
Si ar trebui sa ne spui ce-i cu poza, asa cum te-au intrebat mai multi membri.  :roll:
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

maya

cum adica ce-i cu poza?! daca e la topicul asta , nu e clar ce-i cu poza? Sau aici se posteaza pe criteriu...daca e poza "facuta" de vasile e ozn , daca e poza "facuta de gigel "e pasare sau avion"?
E doar o poza la subiect "ce credeti ca am fotografiat"...ce trebuia sa fie? o poza "ce farsa v-am facut"? :|uhh

jackie28t

Si este fotografiata de tine personal acea imagine?
Este foarte important sa stim deoarece asa cum spune regulamentul acestui topic trebuie sa fie o imagine fotografiata personal.Te asteptam cu un raspuns la aceasta intrebare dupa care vom da si noi cu parerea la ghicitoare.Daca fotografia este facuta de o alta persoana numita ''vasile'' sau ''gigel'' sau ''Aglaia'' atunci poza cu raspunsul final nu va mai avea credibilitate.

DepthOfField

hei, Maya, pare a fi o neintelegere, nu e nevoie de acuze. ;)
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

dedeiu


jackie28t

Haideti sa sarim peste politica si off-topic ca nu are nici un sens si nici nu vrem ca acest topic sa devieze de la subiect.
Toti trebuie sa discutam prieteneste si sa ne intelegem.
Noi am cerut doar sa ni se spuna daca poza este fotografiata de maya sau nu.Nu este o intrebare chiar atat de grea.Se poate raspunde foarte usor cu un DA sau NU ce atata discutie.

Rog ca de acum incolo cand se prezinta o poza in acest topic sa se spuna cel putin cateva cuvinte sau cel putin:
''-Ce credeti ca am fotografiat?'' ca sa se dea de inteles ca respectivul coleg a fotografiat imaginea.
Sau daca este prezentata ca o ghicitoare sau ca un obiect pe care fotograful nu stie ce este si ar vrea sa stie parerea noastra.Multumesc de intelegere.