Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

[JOC/GHICITOARE] Ce credeti ca am fotografiat - reloaded

Creat de DepthOfField, 06 Aprilie 2006, 00:24:18

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sxn_b

Aaa, cred ca e ceva fotografiat prin telescop! Luna!
Ca in aceasta imagine.

Dreamy

Superrrrrrrrrrrrrr ai ghicittttttt!!!

Asa-i!!
de ziua mea ..ma rog am descoperit cadoul inainte...am primit un telescop...bineinteles ca asta am facut, am profitat de luna plina din ultimele zile si am facut poze...unele mai bunicele altela mai proaste...asta era o incercare...bun raspuns sxn_b !!!!
Luna fotografiata prin telescop!!!!


jackie28t

''dreamy''
interesanta fotografia expusa de tine aici.Daca tot s-a dat si raspunsul corect la ghicitoare ai putea te rog frumos sa ne arati imaginea intreaga sau o alta imagine mai clara in care s-a se observe luna prin telescop.Sunt doar curios cam cum arata defapt deoarece in acea imagine se observa doar o portiune foarte mica. :roll:

Si apropo sxn_b,Felicitari :-D

jackie28t

Bine...am sa expun eu urmatoarea ghicitoare dar va rog sa fiti mai seriosi.Fara spiridusi si sfirsitul reformei :-D LOL
Intrebarea este simpla: Ce credeti ca am fotografiat? :roll:
Oricine are dreptul sa-si spuna parerea si sa se ajute de cele trei intrebari ajutatoare.
Deci care arunca o incercare?Sa stiti ca este o ghicitoare foarte usoara dar asta depinde de inspiratie :wink:



DepthOfField

sxn_b a spus
CitatDe fapt este un stalp, iar dara aceea este bara care sustine becul.
Tu la ce te gandisei, Ciuciulete?
pai ma gandisem la O MACARA ca prima explicatie (picior vertical, brat, contragreutate), si la UN STALP eventual. A fost stalp. Mi-am dat seama cand ai precizat ca era vertical un brat / dara in stanga.
De ce nu se vede ca e stalp?! pai..datorita timpului prea mare de expunere a aparatului, astfel incat imaginea a iesit miscata, neclara. (ca si blocurile dealtfel)
___

Dreamy, si eu m-am gandit la imaginea lunii fotografiata prin ocular, dupa ce ai dat indicatii sugestive in acest sens. Si cred ca te invidiez pentru telescop  :wink:. Ai putea sa-mi spui ce fel este? Cu oglinda sau cu lentila, ce diametru ar avea lentila/oglinda principala si ce putere de marire maxima are?  8-) (sau ce model este, ca pe internet se vor gasi toate detaliile aferente). In orice caz, vei putea vedea craterele lunare, Saturn cu inelele sale, fazele lui Venus, Jupiter cu cei 4 sateliti mari pe care i-a vazut si Galilei, vreo 2 benzi paralele pe discul planetei si poate chiar celebra pata rosie, probabil calotele polare pe Marte, galaxia Andromeda si probabil si altele, cometa care tocmai ne-a vizitat daca stii unde sa te uiti (are mecanism de orientare telescopul tau?)... Eu pe astea le-am vazut/fotografiat (mai putin pata rosie de pe Jupiter si calotele polare a lui Marte) doar cu binocluri si fel si fel de improvizatii.. vreau si eu un telescop  :cry:
___

Hei, Jackie...parca recunosc hexagonul ala stil covrigel :roll: ...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Dreamy

'Neata la toata lumea!!

Scuze, dar aseara am clacat de oboseala!!!
O imagine mai mare dar nu si fff reusita(mi-a tremurat mana) cu Luna fotografiata prin ocularul telescopului...o sa mai postez si altele si sper sa ma specializez si cu claritatea fotografiilor...



Ciuciulete....dupa ce spui tu ca as putea vedea, ma gandesc la telescopul de la Observatorul Astronomic :lol:
Deocamdata nu stiu prea multe despre el si ce posibilitati are...o sa cercetez, ptr moment pot spune ca este, marca Tasco, are 3 lentile 4mm, 12.5mm si 25mm are o lunete de ghidare si inca cate ceva...Stai sa-mi treaca entuziasmul si sa pot studia cu obiectivism si calm :roll:

Daca-ti doresti fff mult un telescop nu trebuie sa faci decat ce am facut eu, sa-i inebunesti pe cei apropiati tie cu asta  :wink: pana la urma o sa cedeze si SURPRIZA...

Dreamy

OK jackie hai sa incerc eu... :roll:

1. Stea...cumva Venus?...prietena lui Ciuciulete :lol:
2. Avion...stralucind in apusul soarelui?? ...parca asa pare dupa reflexia pe nori..
3. Paianjenul buclucasi cred ca nu e de data asta, nu?? :lol:

sxn_b

OK..  Pai eu cred ca...:-D
e o fotografie facuta pe fereastra iar acel obiect era ceva pe geam care s-a defocalizat?

lory

devine distractiv :lol:

1. eclipsa?

2. elicopter? - seamana cu raspunsul lui sxn_b,"avion",dar eu cred ca e ceva mai micut...

3. fir de praf? scama pe lentila?incepea ploaia? :lol:

OFFTOPIC:
super poza,dreamy, vizionare placuta si multe poze la fel de interesante in continuare!!! ( priestess o sa fie invidioasa pe telescopul tau :lol: ) sa nu uiti sa ne mai arati si noua progresele tale!

jackie28t

In loc de trei intrebari ajutatoare m-am ales cu trei intrebari de ghicire. :-D LOL
Am sa fac altfel.Am doua intrebari despre imaginea expusa de mine la aceasta ghicitoare.
1.Ce reprezinta acel ''ceva'' din imagine?
2.De la ce provine acel ''ceva''?
Este mult mai clar asa.Va stept :lol:




pri3st3ss

nu e mai clar, ca ai uitat intrebarea nr 3 ajutatoare... :lol:

cred ca era ceva pe lentila aparatului sau pe geam...
sau vreo lumina din interior
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

jackie28t

Citat din: pri3st3ss din  08 Noiembrie 2006, 21:44:13
nu e mai clar, ca ai uitat intrebarea nr 3 ajutatoare... :lol:

cred ca era ceva pe lentila aparatului sau pe geam...
sau vreo lumina din interior
nu la amandoua :|
Ca sa va mai dau un indiciu.Poza este reala si a fost decupata din imaginea originala ca sa nu se dea in vileag alte elemente din jur si sa fie ghicitoarea prea usoara. :-P

dedeiu

Daca este in format jpg, poate este un bec poate o pata de sos de tomate pe obiectiv, nu imi dau seama. Daca este o poza clasica(din aia cu film), pare a fii arsa acolo. Hmm.

DepthOfField

Dedeiu, sa stii ca si daca e poza clasica pe film, sau in format jpg (adica digitala), poate fi bec sau pata de sos de tomate pe obiectiv :-D , nu inteleg de ce faci diferenta intre cele 2 metode de captare a imaginii... Obiectivul foto in ambele cazuri este tot "niste lentile de sticla".
Ia pune tu Jackie parametrii EXIF ai pozei, poate vedem si cu ce diafragma/distanta focala a fost facuta poza ;-). Caci oare ce-o fi covrigelul ala hexagonal din imagine? ;-) Si de ce hexagonal?
Oricum, ceva pe lentila nu poate fi..pentru ca pur si simplu nu ar aparea pe imagine (ci doar ar perturba-o eventual)
Eu stiu raspunsul la ghicitoare!! Este o luminita! :-D
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

dedeiu

Ciuciulete, scuze cred ca eram foarte somnoros. Facusem diferenta fiindca vroiam sa zic ca poate sa fie o "arsura". Precis nu e asta.