Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Programarea neuro-lingvistica

Creat de klingonianul mascat, 12 Decembrie 2010, 23:53:28

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

klingonianul mascat

Termenul de NLP vine de la Neuro Linguistic Programming (Programare Neuro Lingvistica) si a fost impus de John Grinder si Richard Bandler la inceputul anilor 70. Ei si-au inceput munca prin studierea mai multor terapeuti: Fritz Pearls, psihoterapeut si inventaror al terapiei Gestalt, Virginia Satir, cunoscuta pentru terapie familiala si Milton Erickson, binecunoscutul hipnoterapeut. Intentia era observarea celor mai buni terapeuti (identificare de patternuri), pentru ca si altii sa se poate folosi de aceste patternuri in scopul generarii....

de rezultate similare. Se poate spune ca prin NLP se identifica excelenta ca apoi sa se creeze tehnici de replicare a ei.

Si NLP este mai mult decat atat.

NLP atrage dupa sine si descoperiri anterioare, cum ar fi reflexele conitionate, studiate in 1904 de Ivan Pavlov. In NLP acest lucru se numeste ancorare. Se poate spune ca NLP ia constructe teoretice dezvoltate de altii si le face disponibile mie si tie in scopul de a ne imbunatati viata si starea.

NLP isi are originile in terapie si acum se aplica in toate ariile de interes umane, de la educatie la sport, de la sanatate la afaceri, etc.

Haideti sa ne uitam la termenul de Programare Neuro Lingvistica.

Neuro se refera la creier si neurologie, la cum ne reprezentam informatiile. De exemplu, iti poti folosi ochii pentru a vedea ceva. Alte cai de a experimenta lumea sunt auzul, kinestezicul (simtul tactil si trairi emotionale), gustul si mirosul.

Lingvistic se refera la limbajul – imagini, sunete, trairi, gusturi, mirosuri si cuvinte- pe care il folosim in amintirea unei experiente particulare (sau in a prevedea o experienta viitoare). De exemplu, ai luat micul dejun azi dimineata? Cand iti amintesti aceasta experienta, poti vedea o imagine mentala? Poti auzi anumite sunete (poate radioul din bucatarie) sau poti simti gustul si mirosul mancarii? Si in plus, cum te simteai? Fericit, obosit, entuziasmat?

In cazul unei experiente viitoare, te vezi pe tine reusind, fiind plin de succes? Sau te vezi esuand?
Imaginile, sunetele, emotiile, gusturile, mirosurile si cuvintele prin care descrii experienta viitoare, au o foarte mare legatura cu ceea ce urmeaza sa se intample! Tu iti creezi realitatea!
Programare se refera la obiceiurile, patternurile, programele si strategiile tale. Daca e o zi de lucru, urmezi anumite patternuri pentru a te pregati sa ajungi la munca? Poate iti place sa mai stai intins 5 minute dupa ce suna ceasul desteptator. Dusul il faci inainte sau dupa micul dejun? Cu siguranta, daca acorzi putina atentie la ceea ce faci, vei observa ca ai astfel de patternuri, obiceiuri, programe, strategii pentru tot ceea ce faci. Unele dintre aceste patternuri te ajuta, dar altele nu – astfel apar rezultate nedorite. Poti fi constient de aceste patternuri sau le poti constientiza doar cand cineva ti le scoate in evidenta, sau exista patternuri de care nu esti sau nu vei fi constient niciodata. Oricum ar fi, aceste patternuri influenteaza felul in care ai grija de tine, felul in care comunici cu altii, etc. Daca aceste patternuri genereaza lucruri pozitive in viata ta – FOARTE BINE! Daca descoperi ca unele patternuri nu iti sunt de folos sau te limiteaza, nu ar fi util sa le poti identifica si modifica astfel incat sa lucreze in folosul tau?
Intrebare: Cine ti-a structurat aceste patternuri, obiceiuri, strategii si programe? Tu ai facut-o! Deci cine le poate schimba? Tu poti! Primul lucru e sa iti dai seama ca tu conduci aceste patternuri.
Pentru mine acesta este unul dintre cele mai mari beneficii din NLP – constientizarea patternurilor pe care le aplic inconstient si pe care apoi le modific prin tehnici NLP pentru a obtine rezultatele dorite.
Dupa un articol de Roger Ellerton(sursa:http://www.nlpexplorer.eu/articole-nlp/ce-este-nlp.html)

AM SI EU O INTREBARE PENTRU COLEGII DE FORUM. SE POATE FOLOSI NLP PENTRU A "DRESA" MASE RESTRANSE DE OAMENI? E POSIBIL SA II FACI SA TE ASCULTE SI SA TE URMEZE FARA SA CRACNEASCA SAU SA PUNA LA INDOIALA DECIZIILE TALE?
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

amyra

 :-D :-D :-D

Pot sa imi dau seama de ce ai pus aceasta intrebare...raspunsul evident este DA.Programarea....creierului.Minunat.Interesant ar fii sa vedem si niste foi de curs...ca am vazut pe link-ul postat de tine ca se fac cursuri...si astfel am avea ocazia sa ne enervam un pic...de cat de prosti ne cred niste....UNII. :mrgreen:

Serban M

#2
Citat din: klingonianul mascat din  12 Decembrie 2010, 23:53:28
Termenul de NLP vine de la Neuro Linguistic Programming (Programare Neuro Lingvistica) si a fost impus de John Grinder si Richard Bandler la inceputul anilor 70. Ei si-au inceput munca prin studierea mai multor terapeuti: Fritz Pearls, psihoterapeut si inventaror al terapiei Gestalt, Virginia Satir, cunoscuta pentru terapie familiala si Milton Erickson, binecunoscutul hipnoterapeut. Intentia era observarea celor mai buni terapeuti (identificare de patternuri), pentru ca si altii sa se poate folosi de aceste patternuri in scopul generarii....

de rezultate similare. Se poate spune ca prin NLP se identifica excelenta ca apoi sa se creeze tehnici de replicare a ei.

Si NLP este mai mult decat atat.

NLP atrage dupa sine si descoperiri anterioare, cum ar fi reflexele conitionate, studiate in 1904 de Ivan Pavlov. In NLP acest lucru se numeste ancorare. Se poate spune ca NLP ia constructe teoretice dezvoltate de altii si le face disponibile mie si tie in scopul de a ne imbunatati viata si starea.

NLP isi are originile in terapie si acum se aplica in toate ariile de interes umane, de la educatie la sport, de la sanatate la afaceri, etc.

Haideti sa ne uitam la termenul de Programare Neuro Lingvistica.

Neuro se refera la creier si neurologie, la cum ne reprezentam informatiile. De exemplu, iti poti folosi ochii pentru a vedea ceva. Alte cai de a experimenta lumea sunt auzul, kinestezicul (simtul tactil si trairi emotionale), gustul si mirosul.

Lingvistic se refera la limbajul – imagini, sunete, trairi, gusturi, mirosuri si cuvinte- pe care il folosim in amintirea unei experiente particulare (sau in a prevedea o experienta viitoare). De exemplu, ai luat micul dejun azi dimineata? Cand iti amintesti aceasta experienta, poti vedea o imagine mentala? Poti auzi anumite sunete (poate radioul din bucatarie) sau poti simti gustul si mirosul mancarii? Si in plus, cum te simteai? Fericit, obosit, entuziasmat?

In cazul unei experiente viitoare, te vezi pe tine reusind, fiind plin de succes? Sau te vezi esuand?
Imaginile, sunetele, emotiile, gusturile, mirosurile si cuvintele prin care descrii experienta viitoare, au o foarte mare legatura cu ceea ce urmeaza sa se intample! Tu iti creezi realitatea!
Programare se refera la obiceiurile, patternurile, programele si strategiile tale. Daca e o zi de lucru, urmezi anumite patternuri pentru a te pregati sa ajungi la munca? Poate iti place sa mai stai intins 5 minute dupa ce suna ceasul desteptator. Dusul il faci inainte sau dupa micul dejun? Cu siguranta, daca acorzi putina atentie la ceea ce faci, vei observa ca ai astfel de patternuri, obiceiuri, programe, strategii pentru tot ceea ce faci. Unele dintre aceste patternuri te ajuta, dar altele nu – astfel apar rezultate nedorite. Poti fi constient de aceste patternuri sau le poti constientiza doar cand cineva ti le scoate in evidenta, sau exista patternuri de care nu esti sau nu vei fi constient niciodata. Oricum ar fi, aceste patternuri influenteaza felul in care ai grija de tine, felul in care comunici cu altii, etc. Daca aceste patternuri genereaza lucruri pozitive in viata ta – FOARTE BINE! Daca descoperi ca unele patternuri nu iti sunt de folos sau te limiteaza, nu ar fi util sa le poti identifica si modifica astfel incat sa lucreze in folosul tau?
Intrebare: Cine ti-a structurat aceste patternuri, obiceiuri, strategii si programe? Tu ai facut-o! Deci cine le poate schimba? Tu poti! Primul lucru e sa iti dai seama ca tu conduci aceste patternuri.
Pentru mine acesta este unul dintre cele mai mari beneficii din NLP – constientizarea patternurilor pe care le aplic inconstient si pe care apoi le modific prin tehnici NLP pentru a obtine rezultatele dorite.
Dupa un articol de Roger Ellerton(sursa:http://www.nlpexplorer.eu/articole-nlp/ce-este-nlp.html)

AM SI EU O INTREBARE PENTRU COLEGII DE FORUM. SE POATE FOLOSI NLP PENTRU A "DRESA" MASE RESTRANSE DE OAMENI? E POSIBIL SA II FACI SA TE ASCULTE SI SA TE URMEZE FARA SA CRACNEASCA SAU SA PUNA LA INDOIALA DECIZIILE TALE?

Raspuns : Da

http://www.youtube.com/watch?v=N9BeXEvdcpo

http://www.youtube.com/watch?v=D-5klVwASGg&feature=related

Sunt multi indivizi pregatiti sa foloseasca aceasta tehnica de manipulare prin mesaje subliminale. Insa.. nu oricine ii poate depista.  :lol:

Nox

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

klingonianul mascat

Citat din: Sirius13 din  13 Decembrie 2010, 00:26:46
Raspuns : Da

http://www.youtube.com/watch?v=N9BeXEvdcpo

http://www.youtube.com/watch?v=D-5klVwASGg&feature=related

Sunt multi indivizi pregatiti sa foloseasca aceasta tehnica de manipulare prin mesaje subliminale. Insa.. nu oricine ii poate depista.  :lol:

Ai idee cum s-ar putea depista aceste mesaje? Am deschis aceasta discutie pentru ca am senzatia ca se incearca un astfel de experiment asupra unui grup de prieteni de-ai mei, dar nu imi pot da seama cum si in ce fel se face chestia asta.
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

Serban M

Citat din: klingonianul mascat din  13 Decembrie 2010, 13:30:25
Ai idee cum s-ar putea depista aceste mesaje? Am deschis aceasta discutie pentru ca am senzatia ca se incearca un astfel de experiment asupra unui grup de prieteni de-ai mei, dar nu imi pot da seama cum si in ce fel se face chestia asta.

Uita`te la clipuri.

Urban

@Klingonianul

Prin utilizarea PNL in marketing si vanzari, consumatorii sunt determinati sa cumpere orice fel de produse, chiar si pe cele mai nocive sau de care nu au nevoie.
In afaceri, PNL este un instrument sigur pentru a determina rezultatul dorit in cazul unei negocieri.
In politica, a devenit arma psihologica numarul unu pentru a construi discursuri si a castiga alegerile.
In armata este folosit pentru antrenarea soldatilor astfel incat acestia sa-si doboare mai usor tintele, fiind scutiti de prea multe remuscari.
In justitie avocatii si procurorii il utilizeaza pentru a influenta deciziile Curtilor sau pentru a determina anumite marturii.
PNL este deci o arma psihologica periculoasa, un instrument perfid de manipulare, un mod de utilizare perversa a puterii cuvantului, un sistem comercial bazat pe faptul ca scopul scuza mijloacele...

Mai jos ai un text detaliat...

tractorbeam

da, si toti o folosim constient sau nu in viata de zi cu zi.

mr

Un exemplu foarte bun ar fi acela ca la birou sunt momente cand iti vine din senin sa-l intrebi pe coleg: "Tu cat timp pierzi zilnic la toaleta?"  :evil:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

#9
Pe topicul asta (btw - distractiv numele unei experte "PLM"-iste din interesantul material postat de Urban - Virginia SATIR  :evil: :-D) ar avea loc intrebarile retorice ale lui Michael Tsarion:

6. "The Subversive Use of Sacred Symbolism in the Media"
(Utilizarea subversiva a simbolismului sacru in mass-media)
   
"Signs and symbols control the world, not phrases and laws" - Confucius (551-479 BC)

• Why are the youth so delinquent, in these days of affluence and plenty?
• Why do over 70 percent of the products we buy have names that mean nothing in English?
• What are the occult techniques used by corporations and governments to manipulate thought and control behavior?
• In this so-called Age of Amnesia and Infotainment, are we owning our own thoughts?
• If we are under "psychic hypnosis" would we know it?
• How to we get back to being a "symbol literate" culture, and offset the worst effects of mind-control, addiction, delinquency and crime?
• What are the techniques that are used by the media to dumb-down, and influence the youth?
• Why are television programs, called "programs?" What do words like Lexus, Nissan, Coke, Visa, Nike, Fila, and Acura, etc., actually mean?
• Why do corporations such as Levi Strauss and MTV screen girls as young as 5 and 6 years of age?
• Why are banks and franchises designed to subliminally represent churches.
• Can a corporation be psychotic?


Is there a connection between the rising levels of crime, substance abuse, inner psychological dysfunction, emotional disassociation, and the subversive use of power images and words in our culture? In this the sixth of the "Origins and Oracles" series, Michael Tsarion reveals the occult meaning behind many of the brand-names and logos that infest our think- and mind-space - a psychic weaponry designed to eradicate their moral sensibility and willpower.

Adica, in rezumat:
Exista oare o conexiune intre nivelul in crestere al infractionalitatii, consumul de droguri, disfunctiile psihice, disocierea emotionala, si utilizarea subversiva a a imaginilor si cuvintelor din "cultura" contemporana? In cea de-a VI-a serie a "Originilor si Oracolelor", M. Tsarion releva semnificatia oculta din spatele numeroaselor nume de brand si logo-uri care ne infesteaza spiritul - arme psihologice focusate pe eradicarea sensibilitatii morale si a vointei tinerei generatii.

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/