Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fenomen straniu surprins in zona Tohanul Nou

Creat de GabyS, 13 Noiembrie 2010, 13:59:37

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

GabyS

Fenomen straniu surprins in poza...
Am primit de curand de la o prietena (Aliz) o fotografie cu un obiect misterios facuta in zona Tohanul Nou (spre Campulung).
Poza a fost facuta de afara, deci este exclus o reflexie a geamului.
Inca nu am reusit sa deslusim ce anume reprezinta...
Astept parerile voastre legat de aceasta imagine.

http://www.dincolo-de-limite.blogspot.com/





StarDust

Pana una alta, am mutat subiectul la sectiunea "Laborator".

Personal, desi nu sunt expert, tind sa cred ca e vorba de un fel de reflexie a razelor soarelui (aflat in stanga la o inaltime aprox. 45-50 grade fata de orizont) printr-un strat de aer cu umiditate mare. Astfel se si explica de ce dintr-un alt unghi acea reflexie nu se mai vede. Niste descrieri in legatura cu modul in care a si fost observat fenomenul de catre martor ar fi fost si mai de folos pt. a putea trage o concluzie. Pe moment eu asta cred ca e cauza acelei lumini. Oricum e un fenomen deosebit de interesant si cred ca rar intalnit.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

GabyS

Este posibil sa fie o reflexie, nu este exclus... dar totusi lumina este prea puternica si de o forma chiar stranie...

Nox

Fenomenul a fost observat ºi cu ochiul liber? Dacã da, cum apãrea comparativ la fotografii?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

StarDust

Un lucru interesant... am marcat pe fotografia "unghi1" o lumina care apare sub acel fenomen si dupa pareera mea are legatura cu el, nefacand parte din peisaj, deoarece in poza "alt unghi" ea nu apare. Ori e reflexie interna din aparat, ori e altceva. De aceea cred ca e important ce a vazut si martorul pentru a clarifica ceea ce se vede in aceasta poza interesanta.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Vlad6

m-ar interesa cu ce obiectiv si la ce focala este facuta fotografia.
de asemenea ,ai avut filtre sau parasolar la obiectiv?

GabyS

Precizari:
Poza este facuta de o prietena de a mea de incredere, deci in acest caz iese din calcul un fals.
Acest "obiect" nu sa vazut cu ochiul liber doar abia dupa ce a fost descarcat de pe camera digitala.
Nu cunosc detalii despre aparat, dar din cate banuiesc este un aparat foto digital obisnuit.
Din cate am analizat si eu nu pare sa fie totusi o reflexie pt ca este prea puternica si forma este chiar ciudata...
Am zis ca merita atentie...
Va multumesc pt comentarii!

StarDust

Eu sunt sigur ca nu e vorba de un fals. Consider in continuare ca s-a fotografiat un fenomen deosebit, in cazul in care acesta a fost vizibil si cu ochiul liber.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

padme

#8
O reflexie asemanatoare am surprins si eu in mom. in care fotografiam altceva! Ca si in cazul prietenei tale s-a vazut in momentul in care am descarcat fotografia! Nu stiu cum pot s-o incarc pt o exemplificare/comparatie- cred ca m-am prins


adrian75

Ceva in genul asta am si eu pe o fotografie,dar fotografiam un apus de soare si sant absolut convins ca in cazul meu a fost doar reflexia soarelui in obiectiv ( o mica sfera stralucitoare pe fundalul cerului ).

GabyS

Nu as zice ca este sigur o reflexie Stardust ceea ce este in poza ta... dar desigur orice este posibil...
Dupa cum stiti probabil aparatele foto sunt mai sensibile decat ochiul "obisnuit" uman si de aceea sunt anumite fenomene reale care pur si simplu apar in poze...
Daca vrem sa depasim sensibilitatea  pe care o are un ap foto trebuie sa lucram si sa antrenam "al treilea ochi" si multe vom reusi sa vedem dupa... garantat! ;)

StarDust

Eu raman la curiozitatea si intrebarea mea principala. Ceea ce se vede pe fotografie, se vedea si cu ochiul liber sau doar pe display-ul aparatului foto? De regula ap. foto mai performante sunt dotate cu filtre astfel senzorul nu reproduce decat ceea ce ar vedea si ochiul uman, asta tocmai pentru a evita aparitia pe fotografii alte artefacte generate de alte lungimi de unda care in mod normal ochiul uman nu le percepe.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Vlad6

este o reflexie.ma pricep foarte bine la obiective si camere foto.2 ani de zile le-am mancat pe paine la scoala

toma_necredinciosul

Cu siguranta este o reflexie a razelor soarelui pe un acoperis sau ferestre ale unei case. Se poate observa si cu ochiul liber uneori. Chiar mi s-a intamplat intr-una dintre diminetile trecute cand am vazut o sursa de lumina puternica pe munte. Era de fapt vorba despre reflexia razelor soarelui (care tocmai rasarea) de pe acoperisul statiei de telecabina Cota 2000, Sinaia.

GabyS

Deci ceea ce a aparut pe foto nu era vizibil cu ochiul liber.
Orice este posibil... poate fi o reflexie, dar in acelasi timp poate fi si altceva...
PS: am lucrat si eu cativa ani in foto, cate ceva stiu si eu ;)