Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Levitatia: cum sa atingi starea de levitatie?

Creat de qiprian, 03 Noiembrie 2010, 20:30:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

#15
Citat din: DeReLiCt din  04 Februarie 2011, 23:10:37
Deci... pe cuvant ca nu am mai ras demult asa cum am ras acum cand am citit topicul asta.
Pe unii dintre noi nici macar nu ai cum sa te superi ca scriu niste elucubratii pentru ca pur si simplu te prapadesti de ras inainte.
GENIAL !!!  :-D :lol:

Concluzie (aproape) finala: Tzara arde, Elenin survoleaza si baba leviteaza. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

Mistic...

CitatCiteste cartea a 3a a lu patanjali scrie pe google book 3 of patanajli, ca in romana nu prea gasesti. in principiu, concentrarea duce la meditatie, meditatia duce la samadhi etc etc

Ooauu... Asa repede si usor se ajunge la "samadhi" ??? Puteam sa jur ca am auzit pe undeva ca-ti trebuiesc ani buni de asceza si autocontrol ... numai ca sa ajungi la concentrati/meditatie...

Deci stai sa vezi daca am inteles bine tehnica - luam un pahar generos de "wisichi" cu gheta, ne trotilam sanatos si apoi ...incet, incet ne concentram asupra unui singur lucru din multitudinea de lucruri care "danseaza" prin fata ochilor.
Urmeaza "levitatia" sau modul in care trebuie sa dispari din  fata consoartei care cauta sa te indrepte pe calea cea dreapta a concentrarii fara "wisichi"... si daca ai noroc "levitezi" pana in pat neatins de "facaletzul zburator". :martiansmile: :-D , :evil:  :martiansmile:

Am inteles eu bine sau mai sunt si alte taine ale meditatiei

mistic

#17
ganditorule , nu e asa usor sa ajungi la samadhi, sa te concentrezi asupra unui lucru nu e lucru usor.......... e mult mai greu de cat pare. Insa concentrarea in timp duce la meditatie, meditatia in timp duce la samadhi , nush de unde ai tras tu concluzia ca e usor............



Ganditorul

Miastic
Citatnush de unde ai tras tu concluzia ca e usor............

Am tras concluzia asta pt ca asa este prezentat materialull - te concentrezi etc etc.
Concentrarea nu e de ajuns. E o etapa dintr-un sir mai lung de etape de evolutie. Postand numai asta poti genera confuzie si poate ceva mai mult decat atat . Ca sa nu lungim vb, cine vrea sa afle cat de cat despre acest "drum" poate incepe cu Mircea Eliade "Secretul doctorului H ...". Acolo sunt cateva repere care arata si drumul si pericolele la care te expui.

Ceva, ceva adevar exista in aceste legende cu levitatia si ma gandesc acum la "tehnica ninja". Samuraii, cat erau ei de educati si antrenati se ingrozeau la ideea unei confruntari cu teribilii ninja... iar relatari cu salturile extrem de spectaculoase si silentioase ale ninja sunt destule. O fi sau nu vb de levitatie aici... ?
Si in istoria tehnicilor budiste indiene exista referiri la levitatie... dar aici e greu sa separi adevarul de inselatorie. exista posibilitatea unei hipnize colective, a unor dispozitive care sa creeze senzatia vizuala de levitatie si multe alte trucuri folosite in dogmatismul religios din zona. Asa ca prefer sa iau ca referinta ...ninja.

fiulploii

#21
''Bodhidharma, fondatorul budhismului Zen, a invatat shaolinii din manastirile tibetane secretul folosirii energiilor pentru realizarea starii de levitatie.'' - citat din  articolul prezentat in link copiat de aici :

http://www.jurnalul.ro/paranormal/levitatia-516745.htm   articol din   2009
Apoi ,  http://en.wikipedia.org/wiki/Bodhidharma
''Zen a fost introdus in China de catre Bodhidharma. Acesta era un reprezentant al celei de-a 28-a generatii a discipolilor lui Buddha . In acea perioada China era divizata in state rivale . Haosul domnea peste tot. Tara era dominata de tirani si insingerata de rascoale . Dinastia Liang conducea unul din aceste state si imparatul Wu-Ti , seful acestei dinastii si practicant pasionat al budismului a auzit vorbindu-se de Bodhidharma si l-a primit la palatul sau. La intrebarea lui Wu-Ti -- '' Care este principiul fundamental al budismului ?  ''  -- Bodhidharma a raspuns  --'' Un gol imens. Un cer senin. Un cer in care nu se deosebesc ignorantii de iluminati. Lumea insasi , asa cum este.''   
     - Ce este Zen ? Introducere practica in meditatia zen - Dokusho Villalba
  Din cate cunosc eu , Bodhidharma nu a avut de a face cu calugarii shaolin iar incercarea de acreditare a levitatiei folosind nume sonore si lipsind dovezi e putin ...  ne- etica ?  :lol:
Despre clip :
   - personal privesc cu reticenta orice fenomen  care nu e facut la lumina zilei in clar, cu cel putin 3 camere filmat . Decorul aduce cu un studio - dupa mine . Daca chiar si leviteaza fericitul shaman e nesemnificativ neavand nici o aplicatie practica .

Mai curand as discuta despre pregatirea calugarilor tibetani , acea parte care zice ca intra in transa si calatoresc distante mari fara oprire  :-D
Asta e parerea mea .

L.E. sa nu confundam shaolin cu ninja , totusi  :wink:

daos

Cum sa atingi starea de levitatie? Nu cred ca este sau a fost la indemana multora in decursul timpului asa ceva. Cred ca se poate dar foarte greu. Trebuie corpul fizic sa devina asa .... putin transparent (un yoghin ar spune ca sa i se ridice nivelul vibrational, si cred ca are dreptate - vedeti mai noua teorie vibrationala a coardelor). Si nu doar. Corpul astral (sau dublul astral cum imi place mie sa spun spre disperarea lui Tayka) trebuie sa capete consistenta aproape materiala. Cum se poate obtine? Prin plasarea acestuia la nivelul nodului energetic de sub ombilic si mai ales practicand "incarcarea cu energie", adica sa preiei energie de la acele creaturi migatoare de la un om la altul (eu le denumesc dubli astrali ai unor oameni morti sau doar simpli demoni). Asta e metoda din practicile orientale gen yoga, zen,  qi-gong sau falun-gong, cat si la bioenergeticienii din spatiul ex-sovietic. Daca in stare de relaxare totala avand corpul fizic al subiectului la nivel vibrational inalt, daca acel dublu astral ajunge la un nivel de energie foarte mare  si este impins prin nodul energetic din zona perineului spre exterior, atunci se obtine o stare de levitatie de mai mica sau mai mare (inaltime).
Dar asta nu se poate obtine decat prin munca asidua, prin practica continua. Orisicum in lumea asta mare cei capabili de asa ceva la un nivel mai spectaculos, probabil se numara pe degetele de la o mana. De un asemenea individ ce traieste pe undeva in SUA sunt aproape sigur ca e capabil. Dublul sau astral este pur si simplu imens cu toate nodurile energetice active. Mai dubios e in ce priveste etica, insa cred ca ar fi pe placul multora de pe aici pe forum, fiind un ateu. Dar fenomenul nu e neaparat caracteristic doar orientalilor sau celor antrenati in laboratoare. Vedeti descrierea confruntarii dintre unul din apostoli si Simon Magul, cel capabil de levitatie in vremea Noului Testament. Sau Serafim de Sarov, un sfant rus din secolul XVIII, care in timpul unor rugaciuni mai intense ajungea sa leviteze.

Ganditorul

Citat...adica sa preiei energie de la acele creaturi migatoare de la un om la altul (eu le denumesc dubli astrali ai unor oameni morti sau doar simpli demoni).

Brrr... mai bine raman pedestru, talpash for ever ! Si cum e cu preluarea asta de energie : daca "halesti" doi tipi rai, de 2 m, cu vibratie joasa, inseamna ca ai "la bord" un "Boc" de vibratie inalta si levitezi  ?  :martiansad:
Abia acum inteleg de ce "facem foamea"... ca sa ajungem la levitatie !

fiulploii

Citat din: daos din  18 Noiembrie 2011, 16:47:09
....adica sa preiei energie de la acele creaturi migatoare de la un om la altul (eu le denumesc dubli astrali ai unor oameni morti sau doar simpli demoni).
Asta e metoda din practicile orientale gen yoga, zen,  qi-gong sau falun-gong, ...
Referitor la cele subliniate pot sa spun ca esti in eroare mare .   :-)

andrei

  Salut!
Am citit cu multi ani in urma o carte despre Manastirile Tibetane.Autorul statuse un timp mai indelungat intr-o asfel de manastire si povestea ce vazuse pe acolo.Intre alte spune ceva despre antrenamentele calugarilor si despre performantele la care acestia ajung dupa ani intregi de antrenamente.Intr-un capitol,autorul zice ceva despre calugarii care duc corespondenta intre manastiri si care pot alerga sute de km fara oprire intr-o stare de semitransa,dar si despre cei care incearca sa leviteze si despre antrenamentele la care ar fi fost martor.Dupa spusele omului se pare ca acesti calugari chiar reusesc ..asta.Din pacate, eu nu reusesc sa-mi amintesc cum se numea cartea respectiva sau numele autorului.  :?
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

Tayka

....adica sa preiei energie de la acele creaturi migatoare de la un om la altul (eu le denumesc dubli astrali ai unor oameni morti sau doar simpli demoni).
Asta e metoda din practicile orientale gen yoga, zen,  qi-gong sau falun-gong, ...
Citat din: fiulploii din  18 Noiembrie 2011, 19:37:50
Referitor la cele subliniate pot sa spun ca esti in eroare mare .   :-)
Eroarea este voită şi provine din negura dogmei.  :x 8-) :-(

Citat din: andrei din  18 Noiembrie 2011, 20:49:25
.Din pacate, eu nu reusesc sa-mi amintesc cum se numea cartea respectiva sau numele autorului.  :?
Cartea este:,,Mistici si magi din Tibet'', - David-Neel. :lol:
,,....,,Am vazut pentru prima oara un lung-gom-pa in desertul din partea de nord a Tibetului. Spre seara vazusem, foarte departe inainte noastra, un punct negru, in care, cu ajutorul binoclului a recunoscut un om. Am ramas foarte surprins. In tinuturile acelea indepartate intalnirile nu sunt prea frecvente si noi, de zece zile, nu mai vazusem picior de om. In afara de aceasta, in pustietatile fara de sfarsit de acolo, oamenii nu se aventureaza pe jos in calatorii solitare. Omul se apropia mereu si viteza cu care mergea devenea evidenta. Unul din insotitorii mei mi-a spus ca e vorba, probabil, de un lung-gom-pa. Asta mi-a starnit si mai mult interesul si am vrut sa-i vorbesc, sa-l fotografiez. Cand mi-am rostit dorinta cu voce tare, slujitorul mi-a spus:
-  Nu-i permis sa opresti un lama si nici sa-i vorbesti. Asta i-ar provoca moartea. Cand merg, ei n-au voie sa-si intrerupa meditatiile. Daca inceteaza sa repete formulele magice, zeul care salasluieste in el fuge, si daca-l paraseste prea devreme, sufera un soc care-l omoara." – Mistici si magi din Tibet, Al. David-Neel.

Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Siberia

#27
Citat din: andrei din  18 Noiembrie 2011, 20:49:25
  Salut!
Am citit cu multi ani in urma o carte despre Manastirile Tibetane.Autorul statuse un timp mai indelungat intr-o asfel de manastire si povestea ce vazuse pe acolo.Intre alte spune ceva despre antrenamentele calugarilor si despre performantele la care acestia ajung dupa ani intregi de antrenamente.Intr-un capitol,autorul zice ceva despre calugarii care duc corespondenta intre manastiri si care pot alerga sute de km fara oprire intr-o stare de semitransa,dar si despre cei care incearca sa leviteze si despre antrenamentele la care ar fi fost martor.Dupa spusele omului se pare ca acesti calugari chiar reusesc ..asta.Din pacate, eu nu reusesc sa-mi amintesc cum se numea cartea respectiva sau numele autorului.  :?

Am citit si eu ceva de acest gen in "Invataturile Marilor Maestri" - daca e vorba despre cei ce-au facut o expeditie in Tibet si au vietuit cativa ani (parca) impreuna cu acei calugari... A trecut ceva vreme de cand am citit-o :))
(Viata si invataturile marilor maestri din Extremul Orient - T. Baird Spalding)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

andrei

   Cred ca este vorba despre cartea lui David Neel ,,Mistici si magi din Tibet".Mi-am amintit ca atunci ma frapat pasajul postat de Tayka.De asemeni imi amintesc acum, cum se desfasurau antrenamentele pentru a se ajunge la starea de levitatie.Mi se pare ca aspirantul era coborat intr-o groapa adanca de cativa metrii si acoperita cu un cos de nuiele.Nu mai stiu dupa cat timp(saptamani parca) :? de meditatie si rugaciuni,unii reuseau sa ,,zboare" afara.Si mi se pare de asemeni ca autorul pretindea ca a fost de fata la asfel de reusite. :?
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

Ganditorul

Am facut o gluma mai devreme - cu "halitul" energiei - pentru a sublinia ca lucrurile nu sunt asa simple, meditezi si gata.
Primul pas este o igiena fizica si psihica de exceptie - iar asta inseamna hrana si modul de hrana, respiratia, calitatea aerului folosit in exercitii si tehnica exercitiilor, igiena proprie si nu in ultimul rand igiena psihica. Ganduri de genul "preluam energia altora" sunt agresiuni, si cu asa ceva nu poti ajunge decat la balamuc.

Nu spun ca nu poti avea ceva performante in autocizelarea si autoperfectionarea ta... dar daca vrei mai mult, daca vrei sa ajungi la cele mai inalte practici ( cum e levitatia) fara sa faci acest prim pas spre curatenie fizica si psihica... finalul tot "balamuc" se cheama.
"Calea"  implica renuntarea la orice forma de agresiune, la multe aspecte din modul de viata actual, iar cine doreste asa ceva (levitatia) poate ca ar trebui sa se intrebe intai "Vreau, sunt pregatit sa renunt la atatea aspecte din viata mea si sa devin ascet ?"
De aceea am recomandat M Eliade - pt ca explica romantat, pe intelesul tuturor, acest drum si greutatile sale in nuvela "secretul doctorului H...". Din tot ce am citit pana acum cartile scrise de romani sunt cele mai ...  concludente pe aceste subiecte, chiar daca nu sunt rrecunoscute "international" ca fiind asa bune.