Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Telefon mobil intr-un film din 1928

Creat de MW83, 22 Octombrie 2010, 20:44:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

MW83

Nu am stiut in ce sectiune a forumului sa postez asta, pentru ca poate avea tangente cu mai multe. Cred totusi ca in "laborator" ar fi cel mai bine:

http://www.youtube.com/watch?v=Y6a4T2tJaSU

Implicatiile sunt uriase daca ceea ce vedem e o persoana care vorbeste intr-un dispozitiv ce nu ar trebuie sa existe in acea perioada.

abyss

Da. Demn de laudã spiritul de observaþie al tipului... Iar filmul te cam lasã fãrã replicã. Asta în cazul în care nu era o tipã care vorbea cu muºtele pe stradã :)

prodcomb

Nu are nici un obiect in mana stanga; vorbeste cu cel din fata ei, care nu prea o baga in seama.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

MW83

Citat din: prodcomb din  22 Octombrie 2010, 22:11:22
Nu are nici un obiect in mana stanga; vorbeste cu cel din fata ei, care nu prea o baga in seama.

Te inseli.

Daca va uitati atent la 4:25-28 veti vedea cum obiectul din mana lasa o umbra pe fata femeii. E clar ca tine in mana un obiect dreptunghiular la care vorbeste.

Si nu are nici o treaba cu tipul din fata, nici el cu ea.

adrian75

Imaginile sant intradevar extraordinare,insa editarea filmului pe suport digital este relativ recenta. Ar trebui vazuta pelicula originala sau macar editiile scoase pe pelicula de 35 mm prin anii 60-70 atunci cand nu exista telefon mobil. Oricum,gestul femeii este exact gestul cuiva care vorbeste la un telefon mobil. Un asemenea gest pur si simplu nu isi are locul in 1928.

Tayka

Cred ca filmul se numeste ,,Pudriera Vorbitoare" cei doi fiind spioni in Germania hitlerista si comunicand: Ea printr-o pudriera care intra in emisie atunci cand o deschidea,iar El nu mai imi amintesc dar cred ca prin ceasul de buzunar,bine-nteles totul era o parodie,si rula la cinematografe acum vreo 50 de ani.Cred totusi ca sa gresit la datare,in loc de anul 1948 sa scris 1928.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

MW83

Citat din: Tayka din  22 Octombrie 2010, 23:01:47
Cred ca filmul se numeste ,,Pudriera Vorbitoare" cei doi fiind spioni in Germania hitlerista si comunicand: Ea printr-o pudriera care intra in emisie atunci cand o deschidea,iar El nu mai imi amintesc dar cred ca prin ceasul de buzunar,bine-nteles totul era o parodie,si rula la cinematografe acum vreo 50 de ani.Cred totusi ca sa gresit la datare,in loc de anul 1948 sa scris 1928.

Imaginile sunt de la premiera filmului "Circul" (Charlie Chaplin), la Manns Chinese Theatre in Hollywood. Ele nu fac parte din filmul propriu-zis, ci sunt imagini cu oameni obisnuiti prezenti in locul numit mai sus candva in 1927-28 cu ocazia premierei.

MW83

Citat din: adrian75 din  22 Octombrie 2010, 23:23:11
Atunci se complica treaba!

In ce sens?

Eu cred ca face imaginile si mai naucitoare. Pentru ca daca ar fi facut parte din film multi ar fi spus ca e un actor, ca face parte cumva din scenariul lui Chaplin, mai stiu eu ce.

adrian75

Eu am vrut sa spun ca se complica...in sensul ca este mai greu de verificat! Aceste imagini nu apar pe peliculele cinematografice sau casetele vhs-pt ca nu fac parte din film. La editarea pe suport digital.producatorul s-a gandit sa adauge ca bonus imagini de la premiera si eventual din timpul filmarilor si asa s-a descoperit acea secventa. Pelicula originala filmata atunci in 28 ar lamuri totul si fi sigur ca daca nu este un fals...atunci cei de la CIA deja o vizioneaza!

MW83

Citat din: adrian75 din  22 Octombrie 2010, 23:34:59
Eu am vrut sa spun ca se complica...in sensul ca este mai greu de verificat! Aceste imagini nu apar pe peliculele cinematografice sau casetele vhs-pt ca nu fac parte din film. La editarea pe suport digital.producatorul s-a gandit sa adauge ca bonus imagini de la premiera si eventual din timpul filmarilor si asa s-a descoperit acea secventa. Pelicula originala filmata atunci in 28 ar lamuri totul si fi sigur ca daca nu este un fals...atunci cei de la CIA deja o vizioneaza!

Nu cred ca e greu de verificat pentru ca pelicula de care vorbim e un "newsreel" al vremii:

CitatDocuments:

Hollywood Premiere (6:23) — The Circus's L.A. opening occurred at Grauman's Chinese Theatre (a short walk from Chaplin Studios) on January 26, 1928. This silent newsreel footage records real circus performers hired for the hoopla, plus celebrities such as W.C. Fields, Cecil B. DeMille, John Barrymore, and Jackie "The Kid" Coogan stepping up to the radio broadcast microphone at the theater's entrance.

http://www.dvdjournal.com/reviews/c/circus.shtml

Bineinteles nu o putem face noi de aici.

Tayka

Ca sa faci un tel. mobil ai nevoie de procesor care are incorporate doar cateva sute de mii de tranzistori:nici procesoarele si nici tranzistorii nu erau cunoscuti la acea vreme,asa dar imaginile au fost,,lucrate"probabil pentru reclama care consta tocmai in a declansa curiozitatea celor f. atenti cu detaliile.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

MW83

Citat din: Tayka din  23 Octombrie 2010, 00:09:40
Ca sa faci un tel. mobil ai nevoie de procesor care are incorporate doar cateva sute de mii de tranzistori:nici procesoarele si nici tranzistorii nu erau cunoscuti la acea vreme,asa dar imaginile au fost,,lucrate"probabil pentru reclama care consta tocmai in a declansa curiozitatea celor f. atenti cu detaliile.

Posibil. Totusi DVD-ul a fost pus in vanzare in 2003 parca si sa-i faci reclama de felul asta indoielnic tocmai in 2010 e cam greu de crezut.

Daca filmul e real si acela este un dispozitiv ce nu ar trebui sa existe in 1928 atunci inseamna ca ceea ce am fost noi invatati despre istoria descoperirilor tehnologice sau despre stadiul actual al tehnologiei este cu siguranta fals (sau incomplet).

prodcomb

Nu tine nici un obiect in mana; umbra pe fata este a mainii.
Chiar pozitia degetelor si miscarea lor indica un gest reflex, degetele sunt relaxate; aratatorul si mijlociul sunt folosite pentru un mic aranjament al parului si palariei.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

MW83

Citat din: prodcomb din  23 Octombrie 2010, 10:23:08
Nu tine nici un obiect in mana; umbra pe fata este a mainii.
Chiar pozitia degetelor si miscarea lor indica un gest reflex, degetele sunt relaxate; aratatorul si mijlociul sunt folosite pentru un mic aranjament al parului si palariei.

Hai ca partea cu gestul reflex, degetele relaxate si micul aranjament al parului e trasa de par rau de tot. :roll:

padme

#14
In mana poate sa aiba foarte bine si o pereche de manusi! "Dispozitivul" e mai mare decat palma si implicit decat un tel. mobil de noua generatie, am mari dubii ca avea un Iphone sau un tel. Nokia dintr-ala vechi cu conexiune internet! :))))))))) Daca exista un tel. mobil inseamna ca exista si al doilea, doar nu vorbea in eter, nu? Si atunci existau si antenele, caz in care nu vorbea cu cineva de pe orbita, nu mai zic de wierless!  E clar ca nu e un telefon 3D, pt ca altfel l-ar fi tinut in fata! :))))))))))
Atata timp cat nu are sonor si nu se intelege ce vorbeste si implicit daca vorbea cu cineva din jur sau cu altcineva.... banuiesc ca putem doar sa ne dam cu parerea in lipsa unui fond sonor! Intr-adevar vorbeste cu cineva, cu cine? Poate co-vorbitorul ramasese in spate uitandu-se cu gura cascata la elefantul cu coltii taiati! :)))))))))