Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

amintiri de nicaieri

Creat de melanogaster36, 15 Octombrie 2010, 11:59:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

melanogaster36

M-am tot gandit cum sa denumesc topicul, fiind acesta un subiect care poate unora li se va parea ciudat.Dar din  epoca copilariei mele am amintiri care nu-si au locul in viata mea.Adica stiu sigur ca nu s-au intamplat.De pilda am o amintire cu o femeie electrocutandu-se.Este un episod de scurta dutata dar mi-l amintesc si acum perfect.De unde oare am amintirea aceasta?Si mai am inca una cre, la fel ma intriga.Am sa o povestesc mai tarziu daca vad ca este cineva interesat de experienta mea....?

calator astral

salve, fa macar un mic efort gramatical...uite aici raspunsurile asteptate:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2237.0.html

padme

#2
Citat din: calator astral din  15 Octombrie 2010, 13:16:23
salve, fa macar un mic efort gramatical...uite aici raspunsurile asteptate:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2237.0.html

Omu' vorbeste de amintiri, adica ceva diferit! :-p

Poti sa faci o hipnoza regresiva, ceva, sa vezi ev. de unde vin, daca ai mai multe, chiar ieri- alaltaieri am citit despre persoane cu amintiri din alte vieti, de ex....
Am dat de chestia asta pe net, nu mai stiu unde, daca o mai gasesc iti dau un link.
Faptu' ca eu am citit ieri fara motiv si el are nevoie azi, o fi si asta ceva paraanormal? :))))))))))

melanogaster36

Citat din: calator astral din  15 Octombrie 2010, 13:16:23
salve, fa macar un mic efort gramatical...uite aici raspunsurile asteptate:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2237.0.html
A ,va rog umil sa ma iertati dom' profesor...Am sa fiu atent la ortografie.Si multumesc pentrul raspunsul detaliat..
Chiar crezi ca ai reusit sa clarifici problema?Nu ma intereseaza cine esti, dar vad ca ai o parere exagerat de buna despre tine.Mai taie din aere si vezi-ti de lungul nasului!!!Ai inceput sa-ti dai aere de vedeta!

darksid3

Am mai auzit undeva de ceva asemanator, se pare ca orice om le are dar multi nu dau importanta. Au impresia ca sunt niste amintiri din copilarie in stadiul dezvoltarii "constiintei" sau "vise", etc. Daca retin corect e vorba de "sindromul amintirilor false"...de aici pleaca mai multe ipoteze, unele suna chiar SF dar nu cred ca se poate filtra ceva pe baza prejudecatilor. Este un subiect interesant si care merita foarte multa atentie mai ales pentru cineva abstract in gandire :wink:
11.11

calator astral

Citat din: melanogaster36 din  15 Octombrie 2010, 16:12:22
A ,va rog umil sa ma iertati dom' profesor...Am sa fiu atent la ortografie.Si multumesc pentrul raspunsul detaliat..
Chiar crezi ca ai reusit sa clarifici problema?Nu ma intereseaza cine esti, dar vad ca ai o parere exagerat de buna despre tine.Mai taie din aere si vezi-ti de lungul nasului!!!Ai inceput sa-ti dai aere de vedeta!
okey megalogangster, te las în lumea ta agramata, a fost efectiv un dialog de "scurta dutata", desi nimeni nu s-a sinchisit, "cre", de frazele alea monosilabice si explicatia în cazul tau tre' cautata pe la Freud si teama disparitiei obiectului afectiv.

romulus

CitatAm sa o povestesc mai tarziu daca vad ca este cineva interesat de experienta mea....?
Da, este .
Asa ca da-i drumul !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

fiulploii

Citat din: melanogaster36 din  15 Octombrie 2010, 11:59:47
M-am tot gandit cum sa denumesc topicul, fiind acesta un subiect care poate unora li se va parea ciudat.Dar din  epoca copilariei mele am amintiri care nu-si au locul in viata mea.Adica stiu sigur ca nu s-au intamplat.De pilda am o amintire cu o femeie electrocutandu-se.Este un episod de scurta dutata dar mi-l amintesc si acum perfect.De unde oare am amintirea aceasta?Si mai am inca una cre, la fel ma intriga.Am sa o povestesc mai tarziu daca vad ca este cineva interesat de experienta mea....?


Citat din: romulus din  18 Octombrie 2010, 19:22:25
Da, este .
Asa ca da-i drumul !
Am zis !

subscriu si eu si astept relatarea experientei , asa ca da-i drumul !

Tzipi

#8
Citat din: darksid3 din  15 Octombrie 2010, 16:48:00
Daca retin corect e vorba de "sindromul amintirilor false"...de aici pleaca mai multe ipoteze, unele suna chiar SF dar nu cred ca se poate filtra ceva pe baza prejudecatilor.
Si ce te faci daca amintirile despre organizarea unei societati "familiare " nu corespund cu nici o societate umana din zilele noastre, insa ai surpriza totala sa le regasesti descrise in istorie : exista un singur " trib" care avea o organizare total diferita de a celorlalti ( acum multe sute de ani ) ?