Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN Cãpãþâneºti,judetul Buzau (1987)

Creat de Shadowman, 09 Octombrie 2010, 20:20:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shadowman

 Doi profesori de la ºcoala din satul Cãpãþâneºti,comuna Mãrãcineni,judetul Buzau,au fost martorii aterizarii unui OZN, in 1987,cind se aflau cu elevii la cules de struguri.

"Mãrturii ascunse de comuniºti despre OZN-ul care a aterizat la Cãpãþâneºti "

http://www.adevarul.ro/locale/buzau/Marturii_ascunse_de_comunisti_despre_OZN-ul_care_a_aterizat_la_Capatanesti_0_348565371.html
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

jean

  Interesant, nu cred ca oamenii au mintit. Inteleg ca au fost mai multe persoane, daca ar mai putea confirma cineva observatia i-ar conferi un plus de credibilitate.
Adevarul este dincolo de noi

Xanadron

Subscriu la credibilitatea marturiei celor doi profesori buzoieni, in ciuda unor aparente inadvertentze ("globul imens" initial a aparut ca fiind "de forma piramidala" atunci cind s-a mai apropiat de observatori).
Mai mult ca sigur ca, in urma unor investigatii mai atente, dintre zecile (sau poate sutele) de elevi prezenti pe-atunci la aparitia respectivei "flotile" de OZN-uri, s-ar putea regasi mai multi martori oculari cu o virsta de 35-40 ani probabil - desi, prin zona aia, doar batrinii, popii si politistii nu-s plecati acum la munca prin Italia...  :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

adrian75

Un caz interesant.Pacat insa ca nici unul din cei doi profesori nu a avut un aparat de fotografiat la el ...ar fi fost niste dovezi extraordinare...asta in cazul in care li s-ar fi permis sa pastreze pozele si negativul.

Shadowman

#4
Citat din: jean din  09 Octombrie 2010, 21:50:21
 Interesant, nu cred ca oamenii au mintit. Inteleg ca au fost mai multe persoane, daca ar mai putea confirma cineva observatia i-ar conferi un plus de credibilitate.

Citat din: adrian75 din  10 Octombrie 2010, 16:24:05
Un caz interesant.

Dintr-un caz interesant s-ar transforma intr-un caz SENZATIONAL  :star:,daca s-ar mai gasi persoane care sa confirme observatia ! Ce-ar fi sa apara si rapoarte ale "organelor" din vremea respectiva...?
Un caz care nu se petrece in fiecare zi si care trebuie cercetat amanuntit.

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Xanadron

Rapoartele DSS de odinioara ar fi intr-adevar interesant de citit, dar o pasarica-mi ciripeste :-D ca n-or sa iasa prea curind la lumina, :star: Shadowman - poate doar in cadrul unei "Disclosure" concertate, care mi se pare insa la fel de improbabila ca, de pilda, dezvaluirea dosarului de informator/ofiter acoperit sau ce-o fi fost marinelu' Base. 8-)

Rapoarte insotite, evident, si de ceva dovezi concludente (nu neaparat poze ale evenimentului propriu-zis, ci macar probe post-factum: masuratori de nivel radiatii, imagini ale zonelor arse etc).

Si intimplarea asta stranie (importanta, nici vorba) inclin sa cred ca va ramine insa din pacate la nivel anecdotic.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Shadowman

#6
Citat din: Xanadron din  10 Octombrie 2010, 15:22:51

Mai mult ca sigur ca, in urma unor investigatii mai atente, dintre zecile (sau poate sutele) de elevi prezenti pe-atunci la aparitia respectivei "flotile" de OZN-uri, s-ar putea regasi mai multi martori oculari cu o virsta de 35-40 ani probabil - desi, prin zona aia, doar batrinii, popii si politistii nu-s plecati acum la munca prin Italia...  :-D

Sunt sanse...
http://www.edrc.ro/recensamant.jsp?regiune_id=503&judet_id=548&localitate_id=591


Si-o imagine din satelit a zonei
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

adrian75

Un caz senzational ar putea deveni daca raportul autoritatilor din acea vreme s-ar face publice.Martori pot apare multi,unii adevarati si bine intentionati,altii nu.Un raport oficial intocmit de autoritatile vremii ar schimba complet situatia si s-ar face lumina in acest caz.

Rayden

sincer sa fiu..cred ca s-ar putea afla ceva daca cineva cu timp liber ar da o fuga pe la arhivele nationale la Buzau unde sunt pastrate si o parte din ce avea secu' pe vremurile alea..
anumite servicii - filialele judetene ale acestora - o parte din arhiva veche o duc la arhiva nationala din resedintele de judet..asa ca printr-o cerere ceva..cred ca se poate afla vreo frantura de informatie..
cin' se incumeta ?