Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Interviu in exclusivitate pt. Rufon - Toni Victor Moldovan

Creat de Urban, 30 Septembrie 2010, 11:12:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Gigi2012

 Nici macar nu e nevoie de analizat cu inima (tehnic vorbind, cu emisfera dreapta a creierului, emotionala), eu ma refer strict din punct de vedere al rationamentului logic. Pana la un punct se fac niste deductii extrem de coerente, dar rationamentul logic se opreste intr-un punct in care nu se mai bazeaza pe informatiile din aceleasi carti luate drept obiect de studiu, ci pe fabulatii, minciuni.
Mesajul acestor carti este unul optimist, de posibilitate de salvare individuala, de simbioza care exista in creatori si noi, si nu de parazitare a noastra de catre ei, nu de a te impinge in stadiul in care-ti tai venele, ca nu mai ai nicio sansa. Oricum se pare ca fiecare vede doar ce vrea sa vada, sau ce e setat sa vada. Cine citeste NT si PT o sa vada ca vorbesc limbi total diferite.

dab270277

Gigi2012

Trufia a devenit a permanenta stare de fapt a omului modern ca sa zic asa. Avem pretentia sa cunoastem tot si avem impresia ca totul se cuvine. Maine, poimaine o sa inceapa si animalele din ferme o revolutie :))

"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

@Lex

Pe mine nu ma intereseaza sa fiu in simbioza cu nici un e.t eu dar sa mai si fiu ''bagajul '' lui de experienta.???!! :fullmoon:. Si daca o luam logic eu ma intreb cum drq de EI si au rezervat dreptul ca atunci cand un CS trecut prin jdemii de reintrupari NU mai poate fi salvat ei luandu-si  ''dreptul'' de ''a-i da cu DELETE'',mai pe scurt  ''AL' MARE'' si UNIC  nu face nimic in privinta asta?? ma refer la CS ul care vine direct din SURSA si pe care EI nu's in stare sa l reproduca decat capteze.Ei si cu treaba asta cum sta??? De ce hotarasc ei ca la un anumit nivel Nu se mai poate ''salva'' acel CS. Sa nu uitam ,Constiinta Universala/Dumnezeu se experimenteaza pe SINE intr o infinitate de posibilitati adica si in rolul acelui CS care NU mai poate fi ''salvat'' cica , poi cum asa???? ca ce chestie bajetii astia ii dau ''delete'' Creatorului sau mai pe scurt  Creatorul  isi da''delete'' singur pentru ca la un anumit punct TOTI suntem interconectati stim foarte bine.Hopa hopa penelopa, ia ca s curios cum e cu logica aici :evil: :evil: :roll:

mr

Citat din: Gigi2012 din  26 Ianuarie 2012, 14:51:42
Nici macar nu e nevoie de analizat cu inima (tehnic vorbind, cu emisfera dreapta a creierului, emotionala), eu ma refer strict din punct de vedere al rationamentului logic. Pana la un punct se fac niste deductii extrem de coerente, dar rationamentul logic se opreste intr-un punct in care nu se mai bazeaza pe informatiile din aceleasi carti luate drept obiect de studiu, ci pe fabulatii, minciuni.
Mesajul acestor carti este unul optimist, de posibilitate de salvare individuala, de simbioza care exista in creatori si noi, si nu de parazitare a noastra de catre ei, nu de a te impinge in stadiul in care-ti tai venele, ca nu mai ai nicio sansa. Oricum se pare ca fiecare vede doar ce vrea sa vada, sau ce e setat sa vada. Cine citeste NT si PT o sa vada ca vorbesc limbi total diferite.
In urma studiului textelor vechi, a simbolismului grotei si al cavitatii din munte si nu in ultimul rand al experientei personale, am constatat ca zona inimii reprezinta localizarea spiritului, scanteii divine, luz-ului. Si nu am facut decat sa descopar ceea ce au descoperit si altii inaintea mea. Spiritul este farama noastra de divinitate si totodata legatura directa cu Creatorul si cu planul cauzal al existentei noastre fizice. Nu intamplator in zona inimii se afla chakra Anahata, un fel de centru de echilibru si de trecere din planul fizic, intretinut si gestionat de chakrele inferioare (Muladhara, Svadhistana, Manipura), si planurile astral si cauzal controlate de chakrele superioare (Vishudda, Ajna, Sahasrara), un loc ideal pentru a permite schimbul informational dintre planurile non-fizice si cel fizic.
Emisfera dreapta a creierului, alaturi de cea stanga, nu cred ca este decat un "etaj hardware" bazat pe o logica mai abstracta decat cea rationala, etaj necesar ca punte de legatura intre scanteia divina si ratiunea, logica mintii (necesara fiintarii in lumea fizica). Doar emanatiile emisferei drepte a creierului, neechilibrate si integrate in raportul de forte coordonat de spirit, genereaza emotii si sentimente de atasement extrem si mai rau, doar identificarea cu acestea.
In acelasi context nu cred ca trebuie subestimata complexitatea maduvei spinarii, ca element "hardware" de legatura.

Gandul modifica materia, implicit structurile trupului - gene si campuri energetico-informationale de diferite nivele. De aceea cred ca mesajele optimiste transmise pe diverse cai, pana acum, au avut rolul de a ghida echilibrarea functionarii chakrelor si armonizarea tuturor aspectelor ce privesc fiintarea individului, pentru a permite acestuia accesul informational superior.
Binenteles, "pozitivismul", pentru a avea eficienta, trebuie sa vina in urma alegerilor constiente, asumate si mai ales, argumentate si armonizate conform legilor acestui univers. Simpla credinta in ceva, fara a fi aplicata prin efort, convingere si vointa, nu are rezultat si duce individul in lipsa de logica, in haos. Si e suficient sa privim in jur pentru a vedea acest fenomen...
Parerea mea!

Citat din: @Lex din  27 Ianuarie 2012, 11:18:19
Pe mine nu ma intereseaza sa fiu in simbioza cu nici un e.t eu dar sa mai si fiu ''bagajul '' lui de experienta.???!!
Pai se intampla asta tocmai pentru ca nu te intereseaza. Cel putin deocamdata, ei au "interesul" si vointa mai mari decat ale tale, facandu-te sa crezi ca stii cum stau lucrurile. Cand te vei decide sa-ti reanalizezi aceasta senzatie ca stii, va sta in puterea ta sa mai schimbi balanta. Si cam asta ne tot spun strabunii de atata vreme... dar nu pot face in locul nostru ceea ce trebuie noi sa facem. Ei au facut in dreptul lor, la timpul lor... :wink:

Citat din: @Lex din  27 Ianuarie 2012, 11:18:19
Si daca o luam logic eu ma intreb cum drq de EI si au rezervat dreptul ca atunci cand un CS trecut prin jdemii de reintrupari NU mai poate fi salvat ei luandu-si  ''dreptul'' de ''a-i da cu DELETE'',mai pe scurt  ''AL' MARE'' si UNIC  nu face nimic in privinta asta?? ma refer la CS ul care vine direct din SURSA si pe care EI nu's in stare sa l reproduca decat capteze.Ei si cu treaba asta cum sta??? De ce hotarasc ei ca la un anumit nivel Nu se mai poate ''salva'' acel CS. Sa nu uitam ,Constiinta Universala/Dumnezeu se experimenteaza pe SINE intr o infinitate de posibilitati adica si in rolul acelui CS care NU mai poate fi ''salvat'' cica , poi cum asa???? ca ce chestie bajetii astia ii dau ''delete'' Creatorului sau mai pe scurt  Creatorul  isi da''delete'' singur pentru ca la un anumit punct TOTI suntem interconectati stim foarte bine.Hopa hopa penelopa, ia ca s curios cum e cu logica aici :evil: :evil: :roll:
Ce a creeat nenea Unicu', nu prea poate sa distruga nimeni. Si cum Unicul a decis sa se experimenteze prin El Insusi, cel putin in lumea creata pentru asta, a lasat creatia sa se polarizeze, chiar excesiv prin anumite parti ale universului. Normal ca zeisorii astia se joaca cu parti din creatie, atat cat le este permis. Si, in egoismul lor, au ajuns sa se creada primi. Dar o fac pentru ca noi ceilalti sa ne dam seama si sa ne exercitam liberul arbitru de a alege sa nu se mai joace cu noi. In fond, tot raul este spre binele nostru. Si trebuie sa intelegem acest mecansim, mai ales pentru a ajunge sa intelegem atat de ravnita logica a Unicului. Numai cine nu a incercat ...spune ca nu se poate asa ceva.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

calator astral

Mr> de acord cu rolul primordial al Inimii, care nu este absolut deloc un simplu organ cu un rol limitat de a pompa singele.

Citat din: @Lex din  27 Ianuarie 2012, 11:18:19
Pe mine nu ma intereseaza sa fiu in simbioza cu nici un e.t eu dar sa mai si fiu ''bagajul '' lui de experienta.???!! :fullmoon:. Si daca o luam logic eu ma intreb cum drq de EI si au rezervat dreptul ca atunci cand un CS trecut prin jdemii de reintrupari NU mai poate fi salvat ei luandu-si  ''dreptul'' de ''a-i da cu DELETE'',mai pe scurt  ''AL' MARE'' si UNIC  nu face nimic in privinta asta?? ma refer la CS ul care vine direct din SURSA si pe care EI nu's in stare sa l reproduca decat capteze.Ei si cu treaba asta cum sta??? De ce hotarasc ei ca la un anumit nivel Nu se mai poate ''salva'' acel CS. Sa nu uitam ,Constiinta Universala/Dumnezeu se experimenteaza pe SINE intr o infinitate de posibilitati adica si in rolul acelui CS care NU mai poate fi ''salvat'' cica , poi cum asa???? ca ce chestie bajetii astia ii dau ''delete'' Creatorului sau mai pe scurt  Creatorul  isi da''delete'' singur pentru ca la un anumit punct TOTI suntem interconectati stim foarte bine.Hopa hopa penelopa, ia ca s curios cum e cu logica aici :evil: :evil: :roll:

foarte bine punctat acest straniu paradox, colega lex!

Logica asta implacabila ma duce cu gindul la un alt paradox similar referitor la limitele Divinitatii:

  Poate Dumnezeu construi un zid atit de puternic incit sa nu poata nici El sa-l darime?


@Lex

Mr,poi eu exact asta vreau sa spun ca nu vreau sa fiu decat un simplu ''aliment'' al lor, vreau sa fiu lasat in pace sa evoluez prin caile mele, nu sa ma intrupeze ei mereu aici,sa mi stearga experientele pe care le am invatat aici si sa ma trimita din nou iar si iar la scoala .Apropo ori n am inteles eu ori ba ,eu stiu ca din contra chiar POT sa distruga si CS ul  :cry:.Treaba asta trebuie lasata in grija CREATORULUI nu a lor pentru ca sa recunoastem ei si au bagat coada in evolutia noastra doar pentru a le fi LOR bine.poi ori suntem hoti ori nu mai suntem  :lol: :lol: :roll:  Adica, atunci cand o-m ajunge la un anumit nivel de evolutie cat mai ridicat si suficient lor,oare imi vor da MIE CS -u liber drumu' sa ''zburd'' spre culmile universului sau ma trezesc in vreun kinder de al lor???  :evil:  asta vreau sa subliniez mai pe scurt  :evil: :|   Bun si pana la urma cum e : ba o fac pentru noi sa ne mai ''destaptam'', ba pentru ei ca sa  ajunga direct in niste trepte de evolutie stabilite in a lor evolutie ???  si cum pot alege prin liberul arbitru sa nu se mai joace cu mine ? :roll:

Tayka

Citat din: @Lex din  27 Ianuarie 2012, 13:08:32
...poi eu exact asta vreau sa spun;vreau sa fiu lasat in pace sa evoluez prin caile mele,
Interesantă concepţie personală de viaţă mai ai şi tu... :|  Este ca şi cum te-ai supăra pe mămica şi tăticu că te-au creat dintr-o ,,joacă''de-a lor,ideie cu care tu nu eşti de acord şi ai vrea să te naşti singur,după o concepţie personală,adică fără ,,ajutorul'' LOR. :-D :evil:
Dragul meu barza nu vine când vrem noi,ci după cum e.. rânduiala făcută de Marele Creator.Dece nu poţi înţelege şi accepta ideia că noi şi,,băieţii''aceia sântem..într-un fel de familie :-D,că aşa cum mămica şi tăticul printr-o joacă te-au născut pe tine aici,aşa şi EI,tot printr-un fel de joacă dar mai puţin asemănătoare cu cea a animalelor te vor naşte pe tine din nou.(dar asta numai dacă meriţi).Altfel rămâi la minus 2m... :evil: :ufo:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

@Lex

ntzz,mamaica si taticul nu m-au facut pe mine ca sa ma creasca sa ma umple ca pe un porc si apoi sa ma taie de craciun, eu sunt de fapt rezultatul iubirii (la e.t nu exista asa ceva) si urmasul lor deci nu MIEL DE ABATOR. :evil: :evil:. gandesc foarte bine,rasa umana trebuia lasata sa evolueze pe propiul drum si poate peste nu stiu cat timp ne intalneam si noi cu EI si chiar faceam schimb de ''miei'' prin univers :roll:  si rolul pe care eu trebuia sa l am in viata era stabilit de Unicul Oier/the Boss  si nu de berbecii care ii cica ii invata pe miei cum sta treaba cu viata

Gigi2012

Citat din: @Lex din  27 Ianuarie 2012, 17:08:58
ntzz,mamaica si taticul nu m-au facut pe mine ca sa ma creasca sa ma umple ca pe un porc si apoi sa ma taie de craciun, eu sunt de fapt rezultatul iubirii (la e.t nu exista asa ceva) si urmasul lor deci nu MIEL DE ABATOR. :evil: :evil:. gandesc foarte bine,rasa umana trebuia lasata sa evolueze pe propiul drum si poate peste nu stiu cat timp ne intalneam si noi cu EI si chiar faceam schimb de ''miei'' prin univers :roll:  si rolul pe care eu trebuia sa l am in viata era stabilit de Unicul Oier/the Boss  si nu de berbecii care ii cica ii invata pe miei cum sta treaba cu viata

Parintii tai sunt creatia Lor, esti rezultatul iubirii parintilor tai, si totusi afirmi cu tarie ca la e.t. nu exista iubire, desi indirect spui ca Ei au creat-o  :-D
Stii ce cred eu despre tine, @lex ? Ca ai sanse mari sa devii un mare credincios in final, chiar daca acum inca mai ai tentative d-astea de razvratire, esti doar in faza de negare :) Doar ca trebuie s-o faci pe calea ta, oricate argumente ti-ar aduce cineva impotriva a ceea ce crezi acum, probabil e de prisos :)

Gigi2012

As vrea sa mai zic 2 cuvinte despre codex alimentarius, de care aminteste dl Moldovan in interviu, creat de Zei pentru a ne distruge, sunt in mare parte de acord.
Acest program presupune anumite alimente modificate genetic. Studiati un pic care sunt ele azi, in ce mancaruri se gasesc, ce animale le consuma si care nu, si ce ne spune in Biblie sa mancam. Veti ajunge la concluzia ca Zeii nu vor sa faca rau tuturor, ci numai garbage-ului de pe Terra. In opinia mea e un exemplu de mesaj direct de la Zei despre ce trebuie sa facem. Dar pentru asta trebuie sa citesti Biblia, nu alte bazaconii  :wink:

@Lex

deci dupa cum reiese din afirmatia ta ai inteles gresit PT sau nu l-ai citit,OMUL a fost modificat genetic de catre EI intr o anumita perioada de timp acu muuulte zeci de mii ,milioane de ani or ''uataver'' deci fiinta umana a fost creata din IUBIRE de catre AL ' MARE si mai ATOTPUTERNIC si peste EI ca sa fie mai clar , ei au venit 'p aici' si au inceput sa umble cu fofarlica printre maimutele acelor vremuri de unde reiese ca EI nu m-au creat din iubire ci m-au modificat pentru ale lor treburi,DECI nu din IUBIRE.Iubire pentru om a fost decat din partea Unicului Creator.Bun , acum ca venii partea cu ''credinciosul'' : te rog frumos fara jigniri d-astea,pe zi ce trece ma conving din ce in ce mai MULT ca religia,credinta si biblia sunt niste mizerii care au orbit,manipulat umanitatea inca de la inceputuri si nu au facut decat sa tina OMUL in prostie si minciuna si mai ales din propria-i evolutie spirituala.cred ca ma incurci aici,recunosc acum 5 ani poate credeam dar sansele ca asta sa se mai intample vreodata sunt ca sansele rasei umane de a fi singura in Univers  :evil: :-) :-)  E hai si tu acum cu codex ul , poi acum 2000 de ani cine mai modifica mancarea si cine stia de alimente otravite.asta e vrajeala ieftina sa dam vina pe 'ei'' ca au otravit mancarea.e uite poate eu stau in varf de munte si mananc numai ce cultiv si ce chestie nu ma mai imbolnavesc. :|

Xanadron

#371
@Lex tata, ti-am capacit un Like fiindca ai observat unul din (destulele) puncte slabe ale teoriei PT - si anume lipsa oricaror explicatii ale dlui TVM asupra straniului drept al ET-ilor "biblici" :martiansmile: (nu cu antene, ci cu barbi de fapt) de-a ne recicla/distruge ireversibil unele CS-uri in Iezere de Foc, teascuri si alte vreascuri, :lol: in ciuda faptului ca EI nu-s capabili sa creeze CS-urile astea.

In plus, presupunerea ca EI :-) au capacitatea de a "distila-purifica" oarescum - in scopuri la fel de nebuloase ca si criteriile selectiei - niste "aburasi" nu prea intelesi, dar colectati/traficati cum vrea muschiu' lor (prin relee selenare, :fullmoon: capcane electromagnetice periorbitale, grid-uri parshive mai impenetrabile decit Fort Knox etc), ridica alte semne de intrebare asupra adevaratei Ierarhii Celeste si-al rolului exact al "zeilor inferiori", cu toate caprariile lor de Veghetori - chestii deloc lamurite de PT.
Inca mai sper ca ultima editie a PT va clarifica macar partial si laturile astea.

Nu mai revin asupra altor zeci de "pete albe" de pe harta interpretarilor biblice/zoharice (colegul mr a disecat de ex. f. bine alte aspecte superficiale ale viziunii inventive, dar prea limitat-tehniciste din PT, pe linga zecile dezbatute aici pina acum), dar cred ca-i momentul ca unul dintre noi sa incerce un sinopsis rezumativ al hibelor PT.

Hibe aparente cel putin, prin prisma unei logici deloc "incuiate" :-D insa (fiindca asta mi s-ar parea ultimul lucru de care ar putea fi acuzati RUFON-istii)... :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

dab270277

Eu nu inteleg de ce nu putem lua totul ca o poveste. Putem foarte bine sa asemanam istoria noastra cu alte filme gen Battlestar Galactica sau Star Wars. O sa aflam totul la momentul potrivit. Nu trebuie sa ne fie frica de necunoscut.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

@Lex

oh da,ce bine ar fi daca problema era asa simpla,lupta binele cu raul si in final ''mieii'' castiga pardon CS urile capata libertatea.macar putem spera ,numai timpul poate ne va spune   :roll:

Xanadron

#374
Citat din: dab270277 din  27 Ianuarie 2012, 22:04:05
Eu nu inteleg de ce nu putem lua totul ca o poveste. Putem foarte bine sa asemanam istoria noastra cu alte filme gen Battlestar Galactica sau Star Wars. O sa aflam totul la momentul potrivit. Nu trebuie sa ne fie frica de necunoscut.
Chiar viatza ar trebui poate s-o luam ca pe o poveste, colega dab270277. Dar ispita aflarii finalului - dac-o exista vreunul - e irezistibila pentru unii omuletzi, nu prea lamuriti de fapt nici cum/cind/de unde si mai ales DE CE a inceput de fapt povestea lor. Cu cit mai multe detalii daca se poate: de ce in spectrul asta "material" de vibratie? Sau de ce p-o planeta superba din multe pdv-uri, dar si cu statut (iscusit ocultat) de "inchisoare"?! :roll: Ori: cine-s zeii si ce vrea ei? :-D Ne-or exploata doar ca pe culturi de suflete, ori ne "reeduca" dupa subtile programe de nimeni intelese? Sau: om fi pe bune funciarmente "pacatosi" sau nu? Si, daca sintem, ce-ar trebui sa facem ca sa ne eliberam de 1001 restrictii si voaluri de ignorantza indusa? etc. s.a.m.d.

Fara sa mai redeschid asadar vesnica discutie asupra Cunoasterii ca fenomen luciferic :evil: sau nu prea, e clar ca unele spirite-s mai curios-scormonitoare si nu prea au rabdarea sa astepte Marea Trecere Dincolo :star: ca sa-si imagineze macar citeva puncte de sprijin credibile in strategia lor personala de... evolutie in definitiv. Si poate nu doar de-a lungul vietii asteia.

Dl dr. TVM sint de acord cu Tayka de pilda c-a "scormonit" intr-o nota absolut originala unele din aspectele pomenite - insa cu limitari asupra carora ne-am ciorovait destul p-aici. Intr-un final, e clar insa ca fiecare are un filtru propriu greu de explicat "pe puncte" si rezoneaza in diverse proportii cu diferite carti/idei/teorii, de care nu ducem lipsa-n era asta a interconectivitatii globale.
Uite de pilda o cartulie citibila pe scribd., pe care o recomand fie si doar ca termen de comparatie cu Programul Terra (din pacate doar in lb. engleza):

A Day With an Extraterrestrial

"O zi cu un extraterestru" e scrisa de controversatul Lou Baldin (aka "Sleeper", care are si un interesant forum - http://sleeperlou.proboards.com/ ) si, chiar daca eu cred ca-i o lucrare de fictiune (spre deosebire de alti fani "ultras" :-P) va poate sugera unele raspunsuri plauzibile la intrebari lasate inca in suspensie de meticulosul si inventivul TVM.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/