Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Inundatii 2010- intrebare..

Creat de rontzo, 13 Iulie 2010, 09:22:32

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

rontzo

..despre inundatiile din 2008- gen.Emil Streinu spunea ca au fost provocate 100%  de vecinii nostri "iubitori"..
ce parere aveti- nu vi se pare ca si astea din 2010 sunt la fel ???? - ca de o luna tot o furam cu nori si ploi in draci cum de mult n-am mai avut parte...

Nox

Dar tu ce pãrere ai de milioanele de m3 de lemn tãiat din Moldova?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Xanadron

#2
"Razboiul meteorologic" clar ca exista, dar am totusi (ca si Nox) indoieli apropo de eventuale prioritati ale Mamei Rusia apropo de Absurdistania noastra. Au ei (parerea mea, evident :-P) alte treburi pe cap si-n plus nu vad ce-ar avea de cistigat de pe urma inundarii unor localitati in definitiv insignifiante din Moldova noastra.

Mai clar: comunele alea amarastene gen Urechesti nu cred sa gazduiasca totusi vreun laborator de fuziune la rece ori instalatii nucleare secrete. :-D Cum a fost insa cazul cutremurului din China (Sichuan) unde chiar sint motive de suspicionare a utilizarii HAARP de catre "jadarmul mondial", care-i de altfel si dator vindut chinezilor... care ar dori disparitia dolarului tiparit in nestire si fara acoperire de catre hienele de la Federal Reserve Fund etc etc. Astea, da motive !  :evil:

P.S. Cit despre ipotezele... butoiului plin ochi cu palinca :lol: numit generalul Strainu, chiar nu cred ca merita discutat. Poate doar despre modul cum a ajuns general - ce ne mai mira de fapt, daca semianalfabetul "doctor in istorie" Gabriel Oprea a ajuns si el rapid ditamai generalul din sublocotenent de izmene - intendentza? :?
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

jean

#3
Citat din: rontzo din  13 Iulie 2010, 09:22:32
..despre inundatiile din 2008- gen.Emil Streinu spunea ca au fost provocate 100%  de vecinii nostri "iubitori"..
ce parere aveti- nu vi se pare ca si astea din 2010 sunt la fel ???? - ca de o luna tot o furam cu nori si ploi in draci cum de mult n-am mai avut parte...
Nu are legatura cu vecinii nostrii, nu este vorba de nici un atac din partea lor. Atacul este din partea noastra,a oamenilor, asupra sistemului Pamant. Noi, oamenii, avem tendinta de a rupe acest echilibru iar el reactioneaza. Noi actionam violent, el reactioneaza la fel. Incalzirea atmosferei duce la o evaporare mai puternica a apei de pe suprafata Pamantului (intinderilor de apa), deci avem mai multi vapori de apa in atmosfera. Acestia ajung din nou pe Pamant prin ploi, grindina, ninsori, dar mult mai insemnate cantitativ. Si daca se mai topesc si ghetarii cantitatea de apa este mult mai mare. Aceasta apa a provocat inundatiile respective.
Adevarul este dincolo de noi

rontzo

Merci de feedback
Corecta remarca privind dezechilibrul creat  de noi, oamenii
cred si eu in mod sigur ca in "comunele alea amarastene gen Urechesti" nu prea gazduiesc vreun laborator shmeker care sa starneasca invidia jupanilor.. si mai mult ca sigur e vorba de milioanele de m3 de lemn tãiat din Moldova intr-o manie proletara a capitalismului salbatic de la noi :p
Excelenta sintagma "butoiul plin ochi cu palinca numit generalul Strainu" :))
cred ca e vremea sa ne intoarcem la oile noastre cum ar fi
- Disclosure project
- TR-3B si urmasii sai
- prindem sau nu un loc in adaposturile subterane?
Sa ne ajute bunul Dumnezeu

padme

Mai ziceti-mi si mie, adaposturi subterane... pentru? Unde si cine le construieste?

@rontzo, stai linistit, daca exista asa ceva, cred ca biletele sunt deja vandute :)))))))

Xanadron

#6
Citat din: padme din  13 Iulie 2010, 15:15:25
Mai ziceti-mi si mie, adaposturi subterane... pentru? Unde si cine le construieste?

@rontzo, stai linistit, daca exista asa ceva, cred ca biletele sunt deja vandute :)))))))
Tema-i inepuizabila - si a mai fost atinsa cumva si pe-aici - un singur exemplu:

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,524.msg39522.html#msg39522

Ar fi poate nesesara crearea unui topic separat, si nu doar fiindca de ex. Phil Schneider a fost asasinat in 1991 (parca) fiindca a vorbit prea mult despre nenumaratele bunkere (de fapt, adevarate orase subterane complet echipate, cu volume excavate de kilometri cubi) construite de americani in ritmul de 2-3/an, incepind din anii '50.
Toate tzarile au de fapt asemenea programe "negre" - adica finantzate din fonduri deloc controlate de parlamente - si ma indoiesc ca romanasii "de top" n-ar avea si ei deja locuri "rezervate"  8-) in respectivele locatzii secrete.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

klingonianul mascat

Atunci cand incompetenta noastra ne aduce necazuri nu facem decat sa scornim tot felul de ipoteze despre vecinii care arunca cu arma meteo in noi. De fapt daca romanii ar fi mai responsabili cu bogatiile naturale atunci nu s-ar mai ajunge in situatii ca asta.
Soarele este o stea din 100 de bilioane de stele in aceasta galaxie. Galaxia noastra este una din bilioanele de galaxii ce populeaza universul. Ar fi ilogic sa credem ca suntem singuri in acest univers. (Werner von Braun)

tractorbeam

In principiu de acord cu cele spuse de Jean cu amendamentul ca razboiul meteo global pe care rasa umana il duce contra propriilor interese pe termen lung in ale carui fenomene intra si inundatiile si radicalizarea el Ninho si cantitatile de CO2 eliberate in nestire, vor duce la consecinte grave pe langa care inundatiile moldovenesti vor fi floare la ureche.

Nox

Vecinii noștri au acum probleme cu incendiile de vegetație. Dacã e sã urmez logica stimabilului ce sã înțeleg?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee