Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Visul

Creat de baaron, 02 Aprilie 2006, 15:25:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

TurnusX

  Interpretarea viselor (si nu visurilor deoarece pluralul este vise, visurile reprezentand tezluri - de exemplu : visuri de preamarire) nu ar trebui sa faca parte din ocupatia noastra. Cel putin eu asa vad lucrurile. Exista cateva sute de carti cu titlul "Dictionar de vise" sau adiacente. Eu cred ca un vis poate fi interpretat numai de persoana care l-a avut sau in cel mai bun caz de o persoana ce detine profilul psihologic amanuntit al persoanei supuse analizei.
  Este adevarat ca visele sunt rabufniri ale subconstientului. De ce insa sa fie toate refulari? Daca (si ne intoarcem la ce am spus mai devreme) eu visez un copac asta ce inseamna? Orice persoana ce viseaza un copac are subconstientul incarcat identic cu al meu? Atat timp cat exista un "Dictionar de vise" inseamna ca da. Permiteti-mi va rog frumos sa contest acest lucru.
  A analiza un vis si a-l interpreta este o sarcina comparabila cu analiza alegerii unui numar situat intre 1 si 7 miliarde de catre o persoana. Repet, fara profilul psihologic extrem de amanuntit al persoanei analiza este nula.

jackie28t

Citat din: TurnusX din  11 Iunie 2006, 15:55:40A analiza un vis si a-l interpreta este o sarcina comparabila cu analiza alegerii unui numar situat intre 1 si 7 miliarde de catre o persoana. Repet, fara profilul psihologic extrem de amanuntit al persoanei analiza este nula.
Am inteles parerea ta TurnusX dar eu nu inteleg cum esti tu atat de sigur la cele spuse fara sa investighezi unele persoane cu anumite visuri,fara sa studiezi si fara sa ai vreo experienta in acest domeniu?
Cum iti explici tu cand la unele persoane au fost rapite subconstientul in vis..dupa care la trezire s-au gasit in unele parti ale corpului simboluri ciudate facute prin arsuri?Arsuri nu imaginatii..asa cum te arzi tu la foc!
Cum iti explici tu cand unii au trait senzatii mai reale decat cea de zi cu zi?
De ce nu ne explici parerea ta despre ''Interpretarea viselor'' asa cum spui tu ,a ar fi mai constructic...nu crezi?
Chiar unde crezi ca este subconstientul atunci cand tu dormi?
Deci lasa oamenii sa vorbeasca despre subiectele lor iar daca nu ai nimic constructiv de adaugat poti foarte bine sa ignori acest topic fara a mai fi nevoie sa strici motivatia de discutie.
Parerea mea personala oricum :wink:

Skywalker

De acord cu tine, Jackie!

pri3st3ss

si eu il sustin pe jackie

1. vis s. n., pl. vísuri /víse
Trimis de siveco, 10/08/2004. Sursa: Dicţionar ortografic 
2.VIS, visuri, s.n. 1. Faptul de a visa; înlănţuire de imagini, de fenomene psihice şi de idei care apar în conştiinţa omului în timpul somnului. ◊ Carte de vise = carte care cuprinde semnificaţia profetică a visurilor. ◊ Loc. adj. De vis = propriu visului; fig. extrem de frumos, de necrezut, ireal. ◊ Loc. adv. Ca prin vis = vag, confuz. ♦ Fig. Atmosferă, imagine, frumuseţe ireală. 2. Reverie, meditaţie, visare. 3. Fig. Iluzie deşartă; gând, idee, aspiraţie irealizabilă. ♦ Dorinţă arzătoare. ◊ Expr. A-şi vedea visul cu ochii = a-şi (sau a i se) îndeplini cea mai arzătoare dorinţă, a-şi (sau a i se) realiza tot ce şi-a propus. [Pl. şi: vise] – Lat. visum.
Trimis de ana_zecheru, 20/05/2002. Sursa: DEX '98 

deci,TurnusX,ambele variante sunt corecte...in plus,daca si eu visez un copac,nu inseamna ca avem aceeasi incarcatura in  inconstient pentru ca  E IMPOSIBIL...asta vorbind despre inconstientul individual...adica,mai pe scurt eu nu este egal cu persoana ta....daca vorbesti de INCONSTIENTUL COLECTIV,ANCESTRAL, atunci se schimba RADICAL  directia si te intrebi ce inseamna copacul pentru lume si apoi ce inseamna pentru tine...

imi pare rau ca pt tine ceea ce se intampla aici e penibil....adu-ti aminte ca in trecuturi,cand oamenii erau inca in trib, nu se incepea ziua fara  sa se povesteasca visul fiecarui membru...ai putea sa imi spui ca tinea de superstitii etc, sau ca omul a evoluat,desi eu ma indoiesc, dar daca stai bine sa te gandesti, tipii erau super destepti...e ca si cum ai face o comparatie cu "spovedania", sau discutia cu iubita ta atunci cand ajungi acasa de la munca si iti vine sa ii omori pe toti.... te calmeaza,te linisteste, te face sa gasesti raspunsuri la intrebari/probleme...e o descarcare psihica...
dar nu uita ca au existat si vise profetice...


monk,nero...asteptam vis....si u,jackie

no hard feelings,udar.....marfa vis... eu mai visez ca lucrez cu micii grii..ii ajut sa fuga...dupa ce ii ingrop in var,ca sa nu mai fie gri :-D :lol: :lol: :lol:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

udar

Citat din: pri3st3ss din  11 Iunie 2006, 20:40:45
imi pare rau ca pt tine ceea ce se intampla aici e penibil....adu-ti aminte ca in trecuturi,cand oamenii erau inca in trib, nu se incepea ziua fara  sa se povesteasca visul fiecarui membru...ai putea sa imi spui ca tinea de superstitii etc, sau ca omul a evoluat,desi eu ma indoiesc, dar daca stai bine sa te gandesti, tipii erau super destepti...e ca si cum ai face o comparatie cu "spovedania", sau discutia cu iubita ta atunci cand ajungi acasa de la munca si iti vine sa ii omori pe toti.... te calmeaza,te linisteste, te face sa gasesti raspunsuri la intrebari/probleme...e o descarcare psihica...
dar nu uita ca au existat si vise profetice...

Eu auzisem cu mult timp in urma de faptul ca ar trebui sa ne notam visele in fiecare dimineata, si pe cat posibil, am facut lucrul acesta. Am tinut asa, timp de cateva luni o enciclopedie a tuturor viselor, si trebuie sa spun ca nu pot sa-mi explic de ce, dar m-a ajutat enorm. M-am descarcat psihic, si m-a ajutat in a ma elibera de visele acelea rele.

Citat din: pri3st3ss din  11 Iunie 2006, 20:40:45
no hard feelings,udar.....marfa vis... eu mai visez ca lucrez cu micii grii..ii ajut sa fuga...dupa ce ii ingrop in var,ca sa nu mai fie gri :-D :lol: :lol: :lol:

LOL  :lol: :lol: :lol:

P.S.: Cristian Tudor Popescu spunea, la un moment dat, ca pentur el visele sunt o dovada ca acest creier pe care il posedam e o masinarie, si ca in timpul somnului, la fel ca si toate masinariile, mai merge in gol... Ce parere aveti?
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

pri3st3ss

da,este o metoda buna sa iti notezi tot ce visezi cu cat mai multe detalii,mai ales daca urmaresti sa obtii "visul lucid"....am inteles ca cei care  urmeaza cursuri de yoga asa fac....

eu nu sunt de acord cu parerea dlui CTP...creierul nu merge niciodata in gol..si chiar daca ar merge,de ce tocmai noaptea?! :?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

lory

#36
(modificat de Skywalker)
eu una nu imi aduc aminte ce visez noaptea... :x ce sa scriu daca nu imi amintesc? :| :?

pri3st3ss

nu a mai visat nimeni nimic?
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

udar

Am mai visat eu, dar nu pot sa le scriu pentru ca "riscam sa cadem in penibilitate"  :wink:
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Skywalker

Nu vi s-a intamplat niciodata sa visati ca fugiti si ceva fortza invizibila va tot franeaza? Si depuneti un efort tot mai mare sa fugiti, dar nu reusiti.

Cine a visat ca a zburat? Ca asa am auzit ca de la o oanumita varsta nu mai visezi ca zbori. Sicred ca asa este, ca nu am mai visat demult ca zbor. :x Mi-e un dor enorm de astfel de vise, visul de a zbura...

pri3st3ss

hai,udar,nu lua in considerare totul...pe mine ma intereseaza..hai,mai povesteste

Skywalker, visele in care zbori nu se opresc de la o varsta...mereu visezi ca zbori.....e ca si cum ai zice ca ai cosmaruri numai la varsta de 5-8  ani..mie mi s-a intamplat sa visez ca alerg,si alerg...dar de fapt nu ma misc....e chiar frustrant :x
ieri am zburat insa....deasupra marii...oplanare frumoasa in lumina apusului... :roll: :roll:
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

ryn

Ne poti povesti visul tau ?

udar

Daca sunteti cuminti, voi deschide documentul cu vise si voi posta aici cateva dintre ele  :-P

Dar asta dupa ce sunt mai liber, dupa ce imi refac lista de CD-uri, si daca mai imi aduc aminte parola de la document  :lol:

Da, am visat de multe ori ca zbor. Ceea ce e interesant e ca de ficare data am simtit fizic ca ma ridic de la pamant si aceasta ridicare o produceam cu ajutorul mainilor proprii (ca si in poza)

Am avut si vise in care am fost incetinit de o forta necunoascuta, si vise in care m-am intalnit pe mine insumi si am dorit sa ma omor...

Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

lory

asta e levitatie si e simplu de realizat daca ai ceva disciplina in minte si exercitiu...bine,ma refer la cazurile reale, fara scripeti si mai stiu eu ce....

hai,udar,povesteste visul,uite si ryn te incurajeaza :lol:

eu sunt cuminte...aici,ca altfel sunt o bridezilla :lol:,daca vede cineva emisiunea respectiva...

din cate stiu tot de la prieneta mea, si ea simte chestii de genul....ea  nu stie ce sa aleaga intre decorporalizare si levitatie...eu cred ca ea leviteaza...ea zice ca nu,e doar o iesire din trup...ce e? :?macar ma marit linistita,stiind ca poate va levita pana in NY :-D

pri3st3ss

nu e asa simplu precum crezi....
ce ai mai visat,udar?eu sunt curioasa...si nu mi se pare nimic penibil...penibil e atunci cand visezi ca bagi pe micii gri in var ca sa nu mai fie gri...atunci chiar e penibil :-D :lol:

eu ascult...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.