Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Calator în Timp ? incredibila poveste a lui Hakan NORDKVIST.

Creat de calator astral, 23 Mai 2010, 17:00:46

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calator astral

Este oare posibil, în anumite circumstante, sa calatorim involuntar în Timp? Care ar putea fi calea aceea misterioasa pe care la un moment dat, a luat-o fara voia lui, simpaticul (si dupa mine sincerul) Hakan Nordkvist?
El s-a întors din Viitor cu un mic film înregistrat pe portabil,îl putem vedea,nedumerit,alaturi de el însusi,dar batrîn.
Mistificare sau autentica Calatorie în Timp? Astept opinia voastra,stimati forumisti,dupa vizionarea acestui tulburator document.
Precizez ca dl Nordkvist a fost invitatul mai multor posturi de televiziune si a pus la dispozitia stiintei marturia&filmul din Viitor.
Uitati povestea lui:


calator astral


spooky

Imi pare rau, dar acel video nu poate fi considerata o dovada.

O fi posibila calatoria in timp asa cum zice, dar ma asteptam la o dovada... cum ar fi fost sa fi filmat/fotografia un ziar nu pe el insusi in viitor :)

"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

calator astral

Citat din: spooky din  23 Mai 2010, 17:06:18
Imi pare rau, dar acel video nu poate fi considerata o dovada.

O fi posibila calatoria in timp asa cum zice, dar ma asteptam la o dovada... cum ar fi fost sa fi filmat/fotografia un ziar nu pe el insusi in viitor :)


multumesc pentru atentia acordata, spooky, bineînteles ca atitudinea dvoastra nu poate fi decît sceptica, dar, sa admitem ca în viitor...nu vor mai fi ziare,personal citesc deja carti scrise pe ecran...Locul "teleportarii" e un alt factor, nu stim exact unde se situeaza magica întîlnire.Daca esti în creierii muntilor, de unde iei repede un ziar?!Si daca oamenii din perioada interbelica ar fi avut aceeasi aventura, ce ar fi cerut ca dovada oare ?vre-o telegrama,normal,sau vreun porumbel...calator cu un mic mesaj la aripioara, altfel nu...daca acum ni se întîmpla, desi avem cîteva minute la dispozitie, avem noi oare, la repezeala, la îndemîna telgrama aia sau porumbelu Spatio-Temporal ? Nu.
o alta circumstanta atenuanta ar putea fi confuzia,tulburarea, surpriza...cine stie cum vom reactiona si noi, desi avertizati, în fata unui astfel de fenomen extraordinar.
deci pentru mine obiectia dvoastra,desi în aparenta logica, nu poate fi acceptata.

calator astral

Nox

Chiar e nevoie de atașamentele astea pe care le pui sub fiecare mesaj?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

romulus

Poate fi si o farsa, dar privindu-l pe om , cum povesteste cu o oarecare detasare si un pic stanjenit - parca nevenindu-i nici lui sa creada ce zice , inclin sa zic : de ce nu ?
Intamplari de gen au mai fost povestite, amintiti-va de persoanele care, tot asa fara sa poate explica in ce mod se teleportau - dispareau dintr-un loc si apareau in altul.Tot ce se stia era ca mecanismul interior de declamsare era ba frica/groaza ori dragostea, dar subiectii nu stiau sa repete faza deliberat.
Asa si  omul in cauza, s-a trezit acolo, cum nu stie , si nici n-ar putea sa repete figura daca ar dori .
Daca as fi fost reporter l-as fi intrebat daca acolo unde a ajuns avea semnal la telefonul mobil ..... si ce ..retea!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

spooky

@calator... da, mi se pare normal sa fii mai intai sceptic.

subscriu cu romulus... de ce nu?

dar putea sa vina cu ceva mai solid... ok... nu sunt ziare... dar din ce pare acolo care sa fi fost dsintata in timp parcusa? 5? 10? 15? 20? ani? (maxim zic eu...) ... nu cred ca in acest interval de timp dispar de tot ziarele... bun, dar ramane televizorul, internetul, media.. vorba lui romulus, ce retea avea la telefon? si daca erau chiar si in creierul muntilor... sa-l fi intrebat... pe el insusi de viitor, zi-mi un eveniment important care s-a intamplat intre 2010 (sau cand s-a intamplat calatoria) si 2020 sau anul in care erau... era greu?
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Xanadron

Hmmm... desi-s convins ca e posibila calatoria in timp (mai ales in trecut, viitorul fiind "in constructie continua"  :roll:), votez aici pentru mistificare. In ce scop anume, nu stiu si, sincer, nici nu ma intereseaza.

Motive: multiple - lasind deoparte citeva inadvertentze... antropometrice intre cei doi (adica unul si-acelasi, vezi Doamne :-D), vizibile pina si pe "filmuletzul-dovada" de-o calitate execrabila. Indiferent de presupusa diferentza de virsta.

Fiindca mistificarea putea fi o tzira credibilizata :-P macar, ca sa nu mai aducem in discutie posibilitatea aducerii unor probe decisive in favoarea plauzibilitatii totale a presupusului eveniment (nu mai dezvolt asta, existind 1001 modalitati simple in sensul mentionat - unele postate mai sus de alti coforumisti).

Fie si daca Nordqvist ar fi petrecut doar citeva minute alaturi de el-insusi, tot ar fi avut timp sa se "autodescoasa" mai mult. Sa nu-mi spuneti ca oricare om normal, trezindu-se intr-o situatie similara, nu si-ar intreba "dublura" macar chestii simple, de genul "citi ani ai acum?" sau "unde sintem acum, mai exact?"-  chiar daca intilnirea aia in mijlocul unei campii pustii (no-man's-land) mi se pare oricum improbabila.

P.S. Ma-ntreb oricum CINE anume i-a filmat pe cei doi, ei ??? (fiindca-i clar ca cineva tzinea telefonul cu camera in fatza lor, ba chiar zooma pe "tatuajele identice"  8-)) Nici macar atit nu putem afla, eiii ?!  :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

spooky, pun totul pe seama surprizei si pierderea luciditatii într-o situatie de stress extrem, nu ar fi asa usor, ulterior putem cîstiga toate razboaiele...
de acord cu tine, draga romulus...ma bucur ca simti aceeasi senzatie de "autentic" cum am resimtit-o si eu!
(precizez,sa nu fie vreo confuzie aparenta, deoarece spooky pluseaza, daca citim la repezeala aprobam, ca pt a face o fotografie nu avem nevoie de retea, nu e o legatura cu mesajul lui romulus sau spooky,dar sa fim lucizi,n-avem nevoie de retea...)
_________________________________________________________________________________________________
nox: nu,nu e nevoie,normal! Deranjeaza? E doar o semnatura complementara,Nox,niste poze frumoase,adaug uneori,nu întotdeauna,intentia era doar sa personalizez oarecum mesajele mele si sa incit alti forumisti sa le utilizeze eventual,daca le-o place...Daca e interzis, renunt,desi,am verificat Regulamentu si nu e precizat ca ar fi interzis,dar numai vreau sa merg contra moderatorilor,chiar ieri ti-am cerut din nou sa tai absolut orice ti se pare neregulamentar sau inapropiat în postarile mele,adevarat au ba?m-am saturat sa fiu legat fedeles,nox...raspund si eu ca Sir Edmund Hilary înainte de cucerirea Everestului: "dar e nevoie sa va cocotati tocmai acolo? la ce bun, de ce sa faceti asta?!" "De ce? Deoarece exista." E posibil sa pui o poza dupa nick.

spooky

Citat din: calator astral din  23 Mai 2010, 18:16:54
spooky, pun totul pe seama surprizei si pierderea luciditatii într-o situatie de stress extrem, nu ar fi asa usor, ulterior putem cîstiga toate razboaiele...
de acord cu tine, draga romulus...ma bucur ca simti aceeasi senzatie de "autentic" cum am resimtit-o si eu!
(precizez,sa nu fie vreo confuzie aparenta, deoarece spooky pluseaza, daca citim la repezeala aprobam, ca pt a face o fotografie nu avem nevoie de retea, nu e o legatura cu mesajul lui romulus sau spooky,dar sa fim lucizi,n-avem nevoie de retea...)

Nici nu am zis ca e nevoie de retea pentru a face o poza... ideea era ca putea sa vina si cu alte informatii din viitor... oricum, lucid sau nu... aparent a avut timp sa se dumireasca ca si-a intalnit eu-ul in viitor... am putea presupune ca eu-ul din viitor stia deja de propia lui vizita a eu-lui din trecut... :) si atunci putea sa ii sugereze... uite aici dovezi mai concrete ;)
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

padme

Am vazut aceasta idee in ultimul Star trek! Personal nu cred ca este posibil ... fizic asa ceva! Asta ar insemna ca avem o gramada de dubluri, care traiesc viata noastra... cum? mai exact? Mai plauzibil mi s-ar fi parut aceasta calatorie in timp-intalnirea cu el insusi, la un nivel... subtil, nu stiu cum sa-l explic, ca si o vedere de sus! Am mai auzit o poveste asemanatoare intr-o emisiune tv.- un tip sustinea ca vine din viitor sa caute nu stiu ce intr-un computer prezent care ar modifica nu stiu ce in viitor, n-am vazut din pacate emisiunea sa stiu ce povestea despre viitor, dar mi se pare mai plauzibila!
Mie mi s-a intamplat sa adorm si sa "visez" (sa vad ca din exterior) ceea ce s-a intamplat in urmatoarele minute, cca 1 h, nu stiu exact perioada de timp, pt ca dupa aia am adormit la loc?! D-abia a doua zi dimineata am notat desfasurarea evenimentelor.

mm

Sunt destul de invidios pe vikingii astia nordici carora li se intampla numai lucruri faine. Ma gandesc ca daca asta s-ar fi intamplat pe la noi, sigur subiectul n-ar fi avut telefonul la el sau l-ar fi mancat vreun animal exotic ori n-ar mai fi putut sa se intoarca si sa povesteasca minunatia. Sigur, invidia nu e un sentiment laudabil.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

padme

Mai plauzibila mi s-ar parea o calatorie interdimensionala. Parca in Proiectul Montauk se lanseaza ideea existentei, sau mai bine zis a coexistentei noastre in mai multe dimensiuni! Poate i s-o fi intamplat ceva si nici el nu prea stie ce! Oricum tatuajul nu este o proba!

Narcis14

Citat din: padme din  23 Mai 2010, 20:01:39
Am mai auzit o poveste asemanatoare intr-o emisiune tv.- un tip sustinea ca vine din viitor sa caute nu stiu ce intr-un computer prezent care ar modifica nu stiu ce in viitor, n-am vazut din pacate emisiunea sa stiu ce povestea despre viitor, dar mi se pare mai plauzibila!

Da..Numele acele persoane era John Titor si el zicea ca vine din anul 2036 inspre anul 1986 parca sa caute un model de caltulator IBM 5100.
Uitati povestea in engleza (e dintr-un comic book facut in cinstea lui)


GabyS

Nu stiu cat de adevarat este ce spune acel om, dar cu siguranta pot spune ca se poate calatori in timp... orice este posibil... si de fapt oricum timpul este o iluzie :)  :ufo:

padme

Citat din: GabyS din  09 Iulie 2010, 11:08:38
dar cu siguranta pot spune ca se poate calatori in timp...

E ceva ce nu ne spui? :)))))))))