Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Întîlnire cu al 7lea Dzogchen Rinpoche,Jigme Losel Wangpo.

Creat de calator astral, 06 Mai 2010, 14:43:09

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calator astral

As dori sa va împartasesc cîteva fragmente dintr-un scurt dialog pe care l-am avut ieri seara cu niste calugari budisti.
Ieri seara deci am fost la o conferinta (contra cost) organizata de budistii din Franta. invitatul de onoare a fost al 7lea Dzogchen Rinpoche,Jigme Losel Wangpo :



De la început am fost impresionat de organizarea ireprosabila a acestei manifestari, dar în sala mica erau doar vreo 50 de persoane, numai batrîni, doar trei tineri veniti din alt oras,dar si ei faceau parte din stafful francez al celebrului budist. M-am mirat de rigiditatea sedintei, din start s-a precizat ca "nu se admit întrebari!" iar ritualul de bun-venit era complex, parca ar fi fost un rege. Dzogchen Rinpoche a venit cu întîrziere, înconjurat de tot alaiul, sa explice cîteva din secretele initiatice tibetane, dar am fost dezamagit,dincolo de banalitati (respiratie controlata, lipsa emotiilor, dualitatea bine-rau, puterea spiritului, auto-disciplina si meditatia, precum si necesitatea de a darui dragoste si bunuri tuturor, fara a astepta ceva în schimb) nu m-a atins decît privirea intensa si inteligenta a lui Jigme Losel Wangpo, care din prima m-a fixat si a zis :" e a treia oara cînd vin în Franta, va cunosc pe toti, dar vad si unele chipuri noi...",din clipa aia nu l-am lasat o secunda din ochi, încercînd prin remote viewing sa identific gradul de initiere spirituala la care a ajuns tibetanul si am simtit ca si el ma "analiza" la sînge. Aproape toti erau concentrati pe traducator (el de adresa în engleza),asta îi dadea timp sa ma scaneze de la A la Z. Dupa doua ore de fraze deja cunoscute, s-a ridicat si a parasit în graba încaperea, urmat de tot alaiul, un film a fost imediat proiectat ,unde se aratau manastirile budiste din Hymalaia (India & China) si numerosii "invitati" europeni (occidentali) care au decis sa traiasca acolo, rupti de lume, în inima muntilor.Am profitat de neatentia publiculuji pentru a o sterge englezeste si m-am apropiat de ucenicul lui (de zece ani), un micut tibetan care parea sanatos si pozitiv, cu o privire sfredelitoare, si care , observasem, în timpul expozeului, se ruga pentru stapînul sau. L-am abordat direct în engleza "Buna seara, sunteti ucenicul lui Dzogchen Rinpoche,felicitari, eu am o problema personala din cauza violentei generate de gelozie, am pierdut dragostea unei femei si cuvintele stapînului tau mi-au mers la inima,într-adevar nu trebuie sa fim sclavii emotiilor, si cred ca totul are un rost, unele schimbari sunt necesare, am vazut ca sunteti foarte atasat stapînului,calatoriti împreuna peste tot, va place Franta/Europa, ce program aveti, cum vi s-a parut prestatia stapînului, etc", mi-a zambit, fericit ca cineva îl baga-n seama si îi încredinteaza unele secrete personale, atunci a început,foarte calm, sa-mi raspunda la întrebari..."Am auzit ca sub niste manastiri tibetane ar exista niste tunele care patrund în Shamabala, niste imense tunele subterane, ce stiti de asta?" "Da, e adevarat, dar tunelele se termina brusc, numai poti avansa,decît Spiritul din tine, daca e acceptat de acesti Buda care ne vegheaza..." ."Foarte interesant, ati folosit pluralul, nu va înselati? Sînt mai multi...?". "Da! sînt numerosi si bine organizati,ei decid cine este suficient de avansat spiritual si emotional pentru a fi initiat în unle secrete ale Omenirii!"."Serios? si cum arata ei? sau ele?"..."EI! sînt masculi, dar e adevarat ca au în fruntea lor o zeita!"."O zeita? sigur? o femela?!"."Da! o zeita, o femela, o femela!" "Cum arata ei?Zeii..." "Sînt luminosi, semi-transparenti, uite,cam asa (si-mi arata o reproductie grafica a unui buda din aur)se materializeaza clar numai cînd vor ei...înalti cam...de doua ori cît tine!"..."Stai asa...tu zici ca nu i-ai vazut...dar ma iei de referinta ca sa-mi descrii înaltimea lor...cam ciudat, i-ai vazut sau nu, spune drept!"..."Nu, personal nu i-am vazut, dar alti calugari i-au întîlnit, ei sînt în contact permanent cu Maestrii Spirituali tibetani, stiu ca Lama sînt 24 ore din 24 monitorizati de ei...eu nu am decît cinspe ani de antrenament, nu mi-a ramas decît vreo cinci ani si îi voi întîlni!"..."Sigur? deci dupa douazeci de ani de exercitii esti în masura sa-i întîlnesti,exact?"..."Da! cam asa, vreo douazeci de ani, dar unii, din copilarie sînt tinta lor, ei sînt urmariti si fara vreun exercitiu particular, initiati si dusi în fata Zeitei"..."Acesti...zei, sînt ei chiar si în Europa? "."Peste tot! Au tunele peste tot, care îi poarta din lumea lor oriunde pe glob, inclusiv în Europa,da.""Dar de ce nu-i vedem aici, care e buba?!"."Ei decid cine si cînd va fi contactat,daca ei te vor, ei te vor avea, nici un spirit nu le poate rezista!Daca ai o "chemare" cu siguranta ca ei au ochiu pe tine si cînd vor crede de cuviinta ca esti "copt" ,te vor contacta!".Doream sa mai vorbesc cu el de o mie si una de subiecte, dar organizatorii francezi roiau pe lînga mine si ma admonestau cu privirea...pîna la urma mi-a strîns mîna (am simtit o mîna fierbinte si deschisa, sincera si încurajatoare) si a disparut repede sa-si regaseasca stapînul...eu a trebuit sa fac fata la multiplele întrebari cu care m-au bombardat organizatorii (" de unde stiti de el, cine v-a informat, ce credinta aveti,din ce tara veniti, ce parere aveti de Budism, care este demersul dvoastra spiritual", etc) pe care le-am eschivat si am disparut la repezeala pe strazile pustii, sub ploaie & frig.





calator astral
-octogonarul-

romulus

Da, interesante informatii! Dar, din cate descrii tu, ai impresia ca astia se cred o casta superioara, probabil buricul pamantului, cine stie !
ca sa vezi : nu vor intrebari!!
Atunci la ce mama naibii mai organizeaza " conferinte " ??
Sa stranga buricii/buricele lor acolo si sa se conferentieze   pana le-o veni rau !
Se pare ca tu ai facut ceva rau de l-ai descusut p'ala micu, pe ucenic !!
Deocamdata am doar o sipla curiozitate : stiu ca ei (calugarii budisti) isi rad parul de pe cap; cel din poza - Rimpche al 7 lea asta - cum ii zici tu - vad ca are parul mare !  De ce oare ?
Am zis!
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

calator astral

uite ca habar n-am de ce are parul mare, dar sincer ,nu stiam ca ei se rad în cap....
revenind la fondul întrebarii: DA ! ei se cred buricul terrei, asta e clar, ei pentru ei...

Shadowman

Citat din: calator astral din  06 Mai 2010, 14:43:09
"Am auzit ca sub niste manastiri tibetane ar exista niste tunele care patrund în Shamabala, niste imense tunele subterane, ce stiti de asta?" "Da, e adevarat, dar tunelele se termina brusc, numai poti avansa,decît Spiritul din tine, daca e acceptat de acesti Buda care ne vegheaza..." .
...............................................................


"Interviul" e redat din memorie ?  :roll:  Sau l-ai inregistrat cu microfonul de la celular...?  :lol:
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY


calator astral

Citat din: Shadowman din  06 Mai 2010, 18:33:06
"Interviul" e redat din memorie ?  :roll:  Sau l-ai inregistrat cu microfonul de la celular...?  :lol:
din memorie...ca doar nu uit de la mîna pîn la gura, daca seara am asistat la conferinta, a doua zi am postat mesajul...
As mai adauga ca am omis expré cîteva fraze spuse de ucenicul lui Dzogchen Rinpoche, referitoare la "o alta Dimensiune" din care ar proveni "zeii" respectivi...

calator astral

Citat din: X din  06 Mai 2010, 19:42:23
Ai facut RV pe loc?
x> mdea...îti spun drept, desi poate voi fi acuzat de minciuna : ca orice abilitate cerebrala inexploatata suficient, trebuie repetata si numai antrenamentul te poate apropia de perfectiune, ma antrenez cu o prietena, e o cale simpla, ea deseneaza într-o încapere,iar eu îi spun ce a desenat, acum reusesc sapte desene din sapte, ultima oara, am vizualizat o biserica, o printesa, un buchet de flori, etc...nimic nu mi-a scapat.E greu da faci vidul în jurul tau si sa te detasezi de zgomotul ambiant, restul e intuitie & exercitiu.

Shadowman

Citat din: calator astral din  07 Mai 2010, 13:51:08

As mai adauga ca am omis expré cîteva fraze spuse de ucenicul lui Dzogchen Rinpoche, referitoare la "o alta Dimensiune" din care ar proveni "zeii" respectivi...

:-o :-o :-o
Iti marturisesc ca nu mor de curiozitate sa aflu ce-a grait ucenicul... :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

padme

@Calator astral daca esti atat de expert atunci cand ti-a facut @biss propunerea de a da o proba de ce nu ai raspuns??

calator astral

Citat din: Shadowman din  07 Mai 2010, 14:41:55
:-o :-o :-o
Iti marturisesc ca nu mor de curiozitate sa aflu ce-a grait ucenicul... :-)
:lol:
a zis si el unele prostioare...

calator astral

Citat din: padme din  07 Mai 2010, 16:00:30
@Calator astral daca esti atat de expert atunci cand ti-a facut @biss propunerea de a da o proba de ce nu ai raspuns??

nu dau teste hombre. 8-)

padme

Sigur ca da! Si eu pot spune ca am capacitati telekinetice dar nu arat la nimeni, tre' sa fiu crezuta pe cuvant! Hai sa fim seriosi! Chestia asta cu "nu dau teste" cred ca am auzit-o de prea multe ori de la persoane care pretind anumite lucruri...Te pomenesti ca din cauza testelor nu pretinde nimeni premiul ala de 1 mil$ :evil:

calator astral

Citat din: padme din  07 Mai 2010, 21:40:02
Sigur ca da! Si eu pot spune ca am capacitati telekinetice dar nu arat la nimeni, tre' sa fiu crezuta pe cuvant! Hai sa fim seriosi! Chestia asta cu "nu dau teste" cred ca am auzit-o de prea multe ori de la persoane care pretind anumite lucruri...Te pomenesti ca din cauza testelor nu pretinde nimeni premiul ala de 1 mil$ :evil:
padme,imi permit sa te citez: Sectiune pentru limba româna / Fenomene conexe si paranormale / Raspuns: Blesteme...  : 09 Aprilie 2010, 22:12:00 
Stiu ca vorbesc in gol, dar nu ma pot abtine:
1- sfantul nu a fost sfant in viata ci canonizat dupa moarte, daca nu era canonizat, ar fi fost un simplu muritor ca toata lumea; da, e adevarat ca a fost canonizat datorita faptelor sale bune, dar in contextul in care il pui tu trebuie ca a savarsit adevarate minuni documentate de biserica si medici, nu???
2- eu n-am ce sa inteleg legat de medicamente, se pare ca tu nu intelegi, sau nu vrei sa te documentezi, e parerea ta personala si o respect;)


foarte interesant...un flash de luciditate, o farima de Evolutie.

padme

Nu am inteles ce vrei sa spui?! Fii mai explicit, te rog!

StarDust

Probabil ca liderii sprituali budisti (numai cei f. evoluati) nu se rad pe cap. Probabil ca sa fie recunoscuti de confratii lor :D Asta ar fi o noutate pe care o aflu acum! Interesant e ca acesti "budisti" raspandesc adevaruri contra cost. O fi o noua meserie si asta...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16