Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sfera luminoasa filmata in Geelong, Victoria, Australia pe 22 aprilie 2010

Creat de jean, 23 Aprilie 2010, 22:15:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

 Articolul si filmul a aparut pe http://www.ufocasebook.com/2010/videogreelong.html
Este interesamt modul de deplasare al sferei respective, in zigzag si cu diferente de altitudine, schimbarile de culoare si viteza de deplasare, toate acestea raportate la luminile orasului. Cum traectoria de deplasare schimbarile de culoare etc, nu seamana cu cele ale unui avion, balon, sau racheta, cred ca in acest caz este vorba de un OZN. Ceva ne identificat dar de dimensiuni mici.
Adevarul este dincolo de noi

calator astral

Un bun film. Personal, eu cred,am vizionat exact asa-ceva cîteva secunde, la mica distanta.Aceasta sfera (identica) si-a facut brusc aparitia,acum 4 zile, pe terasa unei prietene, este translucida si se ilumineaza la anumite scurte intervale, ea interactioneaza cu privirea, e foarte straniu, a venit, m-a studiat, cînd amica s-a ridicat în picioare si a aratat-o cu degetul, a fugit, pur si simplu, ca un fel de dron semi-organic sau de ce nu, ca o entitate dotata de...emotii,asta a fost impresia mea. Precizez ca spatiul aerian era închis (nici musca-n zbor).

jean

  Foarte interesanta relatarea ta. Eu sunt interesat de astfel de sfere ce par a avea o comportare inteligenta. Asi fi dorit sa intalnesc si eu asemenea entitati dar din pacate nu am amintiri constiente despre asemenea observatii. Vorbesc de sfere aflate in apropierea mea si nu pe cer.
  Poti sa ne dai mai multe amanunte? Unde s-a intamplat, cand s-a intamplat, erau mai multe persoane.
Crezi ca a fost un fulger globular?
Cum a disparut?.... A disparut subit sau a disparut pierzandu-se in zare?
De ce tocmai tie?...Tu ce crezi?
Adevarul este dincolo de noi

calator astral

personal cred ca este consecinta demersului meu personal de a întelege o anumita realitate subtila.
nu este prima data cînd "îi" surprind ca ma observa...lista întîlnirilor-de-gradu-trei e prea lunga si incredibila pentru a fi relatata aici.
Dar totul s-a accelerat dupa vizita mea surpriza din vara asta în Bucegi. Acolo e un loc initiatic.

Xanadron

Citat din: calator astral din  25 Aprilie 2010, 17:18:38
personal cred ca este consecinta demersului meu personal de a întelege o anumita realitate subtila.
nu este prima data cînd "îi" surprind ca ma observa...lista întîlnirilor-de-gradu-trei e prea lunga si incredibila pentru a fi relatata aici.
Dar totul s-a accelerat dupa vizita mea surpriza din vara asta în Bucegi. Acolo e un loc initiatic.

Interesant - fiindca in Mtii Bucegi, in afara de o subiectiva senzatie de "energizare", n-am intilnit niciodata fenomene stranii de vreun fel, nici d-astea de tip "orbs".
Ceea ce nu pot spune despre Mtii Vrancei (Soveja) si ai Buzaului (Siriu, Gura Teghii, Penteleu), unde fenomenele de genul asta sint destul de frecvente.
Nu vorbesc aici de celebrele de-acum "zone cu ceatza albastra" mentionate de V. Rudan din anii '80 (plus alte fenomene si mai stranii, inclusiv disparitii inexplicabile din asa-zisa "Tzara a Luanei", studiate pare-se si de ipoteticul "Departament Zero" :roll:) ci chiar de sfere... usor luminoase - cele vazute de mine, exclusiv in cursul zilei, in ambele zone de cite 3-4 ori fiind insa de mici dimensiuni (aprox. cit o portocala, unele cit un grapefruit :-P) si suficient de "sperioase" ca sa dispara inainte de scoaterea-declansarea aparatului foto.
Desi se apropiau suficient ca sa pot observa o structura interna filamentoasa, translucida.

Ciudat e doar faptul ca au revenit in Bucuresti, o singura data, si pareau aceleasi (mi-or fi "luat urma"?! :-P nu cred insa ca le place prea mult Capitala :-D) - aici am reusit insa sa "prind" in poza doua din ele, chiar de la fereastra unui apartament din Titan.
O sa postez curind si poza aici.
n.b. Erau vizibile "ochiometric" - nu-s deci doar "aberatii optice ale lentilelor" etc etc.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

Cadru (zoom) al pozei din vara lui 2008 de care faceam vorbire.
Habar n-am ce sint sferele astea translucid-luminoase si ce vrea ele :D (fiindca este doar doua  :-P), dar tot ce pot sa spun e ca nu-s "artefacte de refractie" (orbs), fiindca:

1. Le-am vazut, chiar daca numai inca 5-6 secunde dupa ce-am revenit cu aparatul foto la fereastra (iar cea mai mica si mai palida era clar in planul doi - in spatele ramurilor primului copac, ala inflorit). Total "vizionare" - cca. 30 secunde. Total "prezentza" - poate un minut.
2. Cea mai mare "se ovaliza" cumva pulsatoriu, in timp ce a doua, cumva ca o reactie la miscarile primei, isi modifica intensitatea conturului. Descrierea miscarii lor: oscilau limitat, simultan si contrarotativ, pe traiectoria unor segmente de cerc imaginar, cu centru aproximativ comun.
3. Nu stiu cum si de unde au aparut, clar mi-e doar ca au disparut brusc - "blimp" si gata.


Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Citat din: Xanadron din  29 Aprilie 2010, 17:29:26
Interesant - fiindca in Mtii Bucegi, in afara de o subiectiva senzatie de "energizare", n-am intilnit niciodata fenomene stranii de vreun fel, nici d-astea de tip "orbs".
buna xanadron, uite un scurt clip unde poti observa aceste manifestari energetice (de tip ORB) în vara trecuta în Bucegi, poze ziua & noaptea :

http://www.youtube.com/octogonarul#p/f/83/iBiiRZ2Lbf0

(nu am nimic de ascuns, am fost un simplu invitat,eu sînt în centrul pozei, la minutul sase pîna la sase si sase secunde 6:00 - 6:06, cel mai înalt).

a doua zi, la prima ora, cînd toti dormeau, am filmat patru sfere negra care au iesit din munte, strajuite de trei sfere albe, care le monitorizau cu atentie. Filmul expeditiei mele din Bucegi,diversele stranii manifestari si interviul unor "maestri" auto-proclamati, este personal, nu-l voi posta.
postez doar o poza sugestiva:






Shadowman

Citat din: calator astral din  06 Mai 2010, 15:12:59

a doua zi, la prima ora, cînd toti dormeau, am filmat patru sfere negra care au iesit din munte, strajuite de trei sfere albe, care le monitorizau cu atentie. Filmul expeditiei mele din Bucegi,diversele stranii manifestari si interviul unor "maestri" auto-proclamati, este personal, nu-l voi posta.


Iti reamintesc ca te afli pe un forum al celor interesati de ozn-uri.Numarul 1 in Romania ! Unde se analizeaza,se comenteaza,se viseaza,se critica,se prezinta dovezi,materiale,argumente pro sau contra...Ori se demonteaza,demoleaza mituri,zvonuri,prejudecati,facaturi...Din consideratie,din respect pentru mica noastra comunitate,care,consider eu, ti-a prezentat atatea materiale interesante,ai putea sa ne prezinti citeva secvente ori cadre din filmarea facuta...Nu sa le tii inchise sub lacat !  :-D :evil:  In viitor,propun sanctionarea ( severa !!!  :evil: )a celor care scriu asemenea posturi !
Despre "manifestarile energetice" din clipul tau m-am lamurit... :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

calator astral

shadowman> e drept ca am gasit unele materiale interesante, altele mai putin, dar asta nu poate fi un motiv pentru a publica unele filme personale...care ar da loc la controverse si sigur mi'ar aduce o noua suspendare sau "moderatie"...
acum despre acesti ORB's, ceea ce eu am numit "manifestari energetice" (deoarece nu aveau consistenta "dronurilor" sfere, militare sau extra/intra terestre), daca te'ai "lamurit", cu atît mai bine....eu le filmez & fotografiez în permanenta alaturi de mine, de obicei sînt micute, maximum cît pumnul.

Shadowman

Citat din: calator astral din  06 Mai 2010, 17:54:38
shadowman> e drept ca am gasit unele materiale interesante, altele mai putin, dar asta nu poate fi un motiv pentru a publica unele filme personale...care ar da loc la controverse si sigur mi'ar aduce o noua suspendare sau "moderatie"...

In cazul de fata,prezinti credibilitate doar daca expui secvente sau cadre din inregistrare.Altfel,ingrosi numarul raspinditorilor de zvonuri si folclor !  :-D
Chiar nu poti expune citeva secunde...? Exista posibilitatea de-a ascunde chipurile persoanelor care apar in inregistrare,prin efectul "blur",spre exemplu...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Nox

luaþi ORBsuri de vã sãturaþi...

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,328.msg23389.html#msg23389

Xanadron, pune ExIf-ul de la poza ta sau poza originalã.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Shadowman

Citat din: Nox din  06 Mai 2010, 19:07:31

Xanadron, pune ExIf-ul de la poza ta sau poza originalã.

Nox,salveaza poza si foloseste un program de vizualizare a datelor... :wink:

" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Xanadron

Citat din: Nox din  06 Mai 2010, 19:07:31
luaþi ORBsuri de vã sãturaþi...

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,328.msg23389.html#msg23389

Xanadron, pune ExIf-ul de la poza ta sau poza originalã.
Wow, daca stiam ca-i o asa satzietate de "orbs" prin zona asta, nu mai atacam subiectul...  :-P
Serios acum, n-am vreun interes sa eructez aberatii p-aici pentru vreo iluzorie popularitate, dorind doar sa precizez (sper ca destul de exact) circumstantzele receptarii unui fenomen si-atita tot. L-am considerat "mai altfel" decit altele din simplul motiv al deformarii pulsatorii (si vizibile, n.b.) a uneia din sfere, spre ovoid si "retur".

P.S.1: N-am mai gasit, din pacate, decit zoomul pozei facute intr-adevar pe 24 iunie 2008. :oops: O sa mai caut insa prin diversele computere la care am lucrat (prin presa, pt. cine-i curios).
P.S.2: Mama-mi zicea ca se spune: "Xanadron, pune TE ROG ExIf-ul de la poza ta sau poza originalã."  :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/