Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Departamentul zero

Creat de Flight33, 31 Martie 2006, 13:27:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mopeka

@Romulus,asa pentru luminarea "meselor",spune te rog,de unde dr......acu isi mai trage "nemernicul" seva?  8-)
Ai grija ceea ce-ti doresti,s-ar putea sa se intimple!

romulus

Citatpentru luminarea "meselor",spune te rog,de unde dr......acu isi mai trage "nemernicul" seva
Da' ce monser io's luminator ?
Am zis sa cautati , sa va documnetati ca nu-i dificil !
Cateva trimiteri la unele publicatii as putea sa va fac eu dar ati zice apoi ca va influentez !
Am zis ?
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

mopeka

Glumeam. :wink:Poate sunt unele "stiri"care au scapat,printre "meandrele concretului" si,de ce nu,este bine sa poata fii vazute sau revazute si subliniate de cei care au capacitatea sa o faca. Luminarea sau cum ar spune unii ,iluminarea maselor........dauneaza grav,........,las la aprecierea colegilor forumisti, sa se pronunte ,cui dauneaza.
Ai grija ceea ce-ti doresti,s-ar putea sa se intimple!

Ronin

Unii fac referire la "Sectiunea 17" din MApN.
Interesant, de la 0 sa ajunga la 17...?!
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Ronin

http://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?10163.last

A aparut:
Pergamentul Secret, de Radu Cinamar.

"Al patrulea volum din serie este o revelatie bulversanta, care ne arata ca Radu Cinamar are inca multi asi ascunsi in maneca obscura a Serviciilor Secrete.

Dupa o absenta editoriala indelungata, scriitorul ne prezinta o succesiune uimitoare de elemente biografice, care include modificari spectaculoase la nivelul Departamentului Zero, colaborarea cu Pentagonul intr-o misiune foarte importanta in Antarctica, "cheia" Pergamentului Secret si mai ales esenta dezvaluirilor pe care Cezar Brad le face cu privire la una dintre cele mai controversate descoperiri din muntii Carpati, in anii "90. O mina de informatii care nu trebuie ignorata..."

Am cumparat cartea, urmeaza sa o comentam (putin) dupa ce o lecturam !
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

alx

#95
Desi am amanat cat am putut de mult,a venit vremea sa citesc si eu,pe sarite,faimoasa carte a lui radu cinamar,viitor cu cap de mort...faimoasa pentru ca,indirect,a dat titlul acestui topic...
    Desi am citit pe sarite,respectiv am sarit peste vorbaria goala,peste povestile nemuritoare de adormit copii si peste descrierile tehnicilor yoga,voalat prezentate in carte,pot sa spun ca aceasta carte m-a impresionat,NEPLACUT,pentru ca isi trateaza cititorii ca pe niste fraieri buni de plata,si gata sa accepte orice "adevaruri" relevate pe aceasta cale...
    Concret,autorul doreste a se strecura cu abilitate printre "capcanele" temporale viitoare care pot sa apara,DUPA publicarea cartii,lasand cititorul intr-o stare de incertitudine crasa in mai multe puncte importante ale actiunii...justificand aceste "lipsuri" prin imposibilitatea relevarii "secretului"...si prin promisiunile unor viitoare dezvaluiri...
Mai apoi,apeleaza la diferite subterfugii subliminale sau la prejudecati pentru a justifica astfel anumite actiuni prezentate in carte...si face asta pretinzand ca el,de fapt,face exact contrariul...ceea ce se dovedeste a fi o metoda parsiva dar extrem de eficienta de dezinformare!
   In plus,"adevarurile" prezentate in aceasta prima carte stau foarte tare sub semnul intrebarii: daca informatiile acestea "ultrasecrete" despre masonerie nu trebuie sa fie cunoscute de publicul larg,daca informatiile despre ce se afla in muntii Bucegi trebuie sa ramana secrete macar pentru o perioada,si asta datorita unui acord semnat intre partea romana si cea americana,daca partea americana a fost reprezentata de 2 generali si un  secretar de stat,CONTROLATI DE MASONi,cum se face ca acestia au fost de acord cu vizita sus-numitului radu cinamar in pantecul bucegilor?  ba mai mult,s-a stabilit si limita pana unde poate merge...asta in conditiile in care respectivul cezar tocmai a fost numit colonel sri,deci se supune direct si imediat acelor directive care stipuleaza pastrarea secretului si respectarea acordurilor internationale facute...
   Sigur,vor fi unii dintre dumneavostra care vor spune ca ce a facut acest domn,radu cinamar,este un act de inalta constiinta patriotica,si ca ne-a pus "in garda" cu privire la fenomene si actiuni viitoare...eu cred ca ne-a bagat in "priza" doar pentru a-si vinde mai departe maculatura,cu titlu de vol2,3,4,etc...
Partea "frumoasa" a acestei carti este "explicarea" anumitor intamplari si fapte din ultimii 50 de ani,respectiv "imbracarea" anumitor fapte istorice-politice incontestabile cu o aura de mister,care da bine la public...sau macar la o anumita parte a acestuia...in plus,SF-ul e la el acasa in universul lui cezar si a lui cinamar...insa,daca doriti o carte SF cu adevarat buna,va recomand sa cautati la alti autori...

  ma intreb insa cat de mult se poate distra autorul acestor "capodopere" vazand ce valuri au provocat cartile sale...sau cat de vinovat se simte cand realizeaza cat de mult a intoxicat mintile celor care "mananca" pe paine aventurile "eroului" cezar ????
   
    de aceea,daca ar fi dupa mine,as modifica titlul cartii din : "Viitor cu cap de mort" in "VIITOR CU CAP DE PROST!",pentru ca numai o astfel de persoana ar putea sa ia de buna toata "ciorba" asta de potroace SF...din nefericire,se pare ca exista unii care au mancat mai multe portii... :-D

cam asta e prima impresie(si ultima,probabil) pe care mi-a facut-o "cartea" asta...


parerea mea...
   
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

spooky

Si totusi, din ce stiu eu, numele de "Departament Zero" preceda cartile lui Radu Cinamar.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

alx

Citat din: spooky din  13 Martie 2009, 17:10:09
Si totusi, din ce stiu eu, numele de "Departament Zero" preceda cartile lui Radu Cinamar.
dar asta nu inseamna ca trebuia sa se ocupe cu aceleasi "trebusoare"  ca si cel descris in cartuliile astea...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Ronin

Spooky, de unde sti ca denumirea de DZ precede cartilor lui RC,,,?!
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Nox

#99
Ronin ºi pânã la urmã cine sau ce este acest Radu Cinamar?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

alx

Citat din: Nox din  14 Martie 2009, 16:38:44
Ronin ºi pânã la urmã cine sau ce este acest Radu Cinamar?
Nox,ai pus,in sfarsit,intrebarea care trebuia pusa de mult...pacat ca raspunsul nu e,deocamdata,la indemana noastra...unii dintre noi probabil ca intuiesc adevarul...dar nu te poti prezenta cu simple "spiculatii" in fata "tugulanului"... :-D

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

#101
alx, nu e prima datã când intreb asta. Am mai întrebat ºi aici. Dar nu mã mulþumeºte rãspunsul. Ramanicu Dar ar putea fi la fel de bine tot un pseudonim. Pe forumul octogonul (unde se mai pun ºi alte întrebãri pertinente) se vehiculezã ideea cã nu ar fi o persoanã ci un grup de persoane (cred cã acestã idee a fost prima oarã avansatã de Pavel Coruþ). Prima carte pare OK la prima vedere, dar a 2-a ºi a 3-a abundã de tot felul de învãþãturi mistice, preponderent orientale (yoga), religie ºi alte chestii new age.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

alx

#102
Citat din: Nox din  14 Martie 2009, 18:28:02
Prima carte pare OK la prima vedere, dar a 2-a ºi a 3-a abundã de tot felul de învãþãturi mistice, preponderent orientale (yoga).
si asa ajungem,finaly,la guru... :-D

  pentru ca asa cum zici si tu,cartile astea,care se vor a fi niste dezvaluiri socante pentru poporul roman si nu numai,se transforma in niste "deschizatoare de ochi"...respectiv al treilea ochi,al patrulea,al taspelea,etc...insa conditia esentiala ca sa-ti deschizi "ochii" astia "speciali",e sa ti-i scoti pe aia din "dotare" de la mama natura...ca numa asa esti (ne)bun pentru...

    din nefericire,oamenii de rand "devoreaza" aceste carti,pentru ca ele ii fac sa spere ca "o veni si vremea noasta"...iar ei fiind ocupati cu speratul,pierd din vedere unele aspecte mai sensibile" din viata de zi cu zi,in special din cea politica...si atunci stii ce-si spune,probabil,nenea RC?   asta:"misiune indeplinita!"
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Nox

Citat din: alx din  14 Martie 2009, 18:37:45
  si asa ajungem,finaly,la guru... :-D

Sã-i luãm un autograf!  :evil:
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Ronin

http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.