Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Departamentul zero

Creat de Flight33, 31 Martie 2006, 13:27:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

antoniu

#75
[... continut sters: reclama daca va mai dau o avertizare, va moderez posturile de acum incolo...]
 Reclama repetata!

spooky

#76
DL. BUTNARIU
ACEST FORUM NU ESTE UN LOC DE FACUT RECLAMA LA SITE-UL DVS. DACA IN TRECUT AM LASAT UNELE REFERIRI LA SITE, ACUM ATI INTRECUT MASURA SI AM STERS TOATE REFERIRILE DIN POSTURILE DVS.

DACA ASA CUM SUSTINETI PE SITE-UL DVS. AVETI PROIECTE DE 300.000 RON (SUSTINUTE DIN SURSE PROPII), BANUIESC CA VA PERMITETI SA FACETI O RECLAMA TARGETATA PE SITE-URI SPECIFICE SAU PE GOOGLE. MULT SUCCESS... IAR DACA NU AVETI SURSE PROPII VA RECOMAND SA TINTIti FONDURILE EUROPENE!
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

Cyberdog

Foarte departe de casa fiind, am reusit sa citesc abia ieri primul volum din seria lui Radu Cinamar ( ? ).  Imi pare interesant faptul ca autorul ( autorii ) a (au) facut vizibil eforturi in a copia stilul lui Pavel Corut si a crea astfel o confuzie controlata intre cititori. 
Exista, dupa parerea mea, doua posibilitati ( pot fi mai multe, dar eu cred ca doua sunt mai interesante):

1.  Un oportunist din categoria "nediletant", posesor de cultura generala si cu oarece relatii prin fostul DSS ( sau poate cu o experienta personala de scurta durata in bransa ), beneficiaza de tehnica succesului lui Corut si decide sa-l reediteze pe cont propriu.  Mimeaza anonimatul, sugereaza maxima conspirativitate.  Operatiunea ii reuseste.  Publicul aplauda, banul curge.

2.  Un grup de stimati telespectatori imbracati civil romanteaza un sambure de adevar si il ridica la patrat pentru a putea fi intins pe felia de paine a cititorului si a putea fi inghitit fara prea multe noduri in gat.  Folosind deasemenea tehnica Corut ( batatorita si cu succes garantat ) scot in semipublic o informatie ce nu trebuia sa ajunga acolo, nu numai pentru a demonstra ( unora ) ca se poate. Publicul cititor inghite informatia lejer, sub forma de beletristica si duce vorba mai departe.  Au adaugat sare si piper peste principiile masonice.  Mason impotriva roman, suna bine, mai ales daca totul se leaga cu un zid energetic.  Il amintesc civilii nostri si pe parintele Arsenie Boca, pentru a mari credibilitatea personajelor si a atrage credinciosii crestini ortodocsi care citind isi fac cruci si-si scuipa-n san.  Actorii cu roluri in distributia scenariului de baza privesc cum informatia ajunge "pe post", inghit in sec, dar se greg cu o Coca-Cola.  Misiune partial indeplinita...Cu profesionalism, pana aici...

OK.  Cine o fi "Departamentul Zero"? 
Pai cine sa fie?  Un nume.  Un indice. O metafora, daca vreti. 
Cert este ca nu exista serviciu de informatii in lume care sa nu posede cel putin o "celula" care sa studieze fenomenele paranormale.  Logic, un asemenea departament ar trebui sa existe si in Romania ( mai ales ca iesirile din normalitate sunt ceva obisnuit in tara noastra scumpa si draga  :-D). 
Este acest departament sau serviciu sau ce o fi el subordonat direct structurilor SRI ?  Poate da, poate nu, poate doar intr-o anumita masura.  Cert este ca daca exista, nu poate functiona absolut independent, fiindca orice oala are nevoie de capac. 
Poate avea departamentul angajati de exceptie, de tipul Cezar Brad?  Absolut! Astfel de persoane au existat, exista si vor exista.  Marea lor majoritate au fost "cooptate' pentru a lucra in domeniul informatiilor, sau a colabora cu serviciile de informatii, de-a lungul si de-a latul globului.

Ronin

Eu cred ca genul asta de carte face parte dintr-un scenariu care pune pe o pista gresita lumea in timp ce adevaratii 'inamici' isi vad nestingheriti de 'opera' lor...opera in care si noi, prin propaganda anti-masonica, suntem 'actori'...

Vezi la site-ul de mai jos 'tehnica' pe care au mai folosit-o si in alte perioade ale istoriei.

http://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/content/content.php?cat.26

Redau putin...

"De aceea au fost publicate aºa de multe cãrþi care demascau comunismul, comisia trilateralã, imperiul Rockefeller, sionismul, iluminaþii, opus dei, clubul de la Roma, etc. Partea tragicã este cã cei mai mulþi dintre scriitori ºi cei ce-i urmeazã, sunt orbi la faptul cã Roma (The Jesuits) a creat cele mai multe dintre aceste organizaþii, precum ºi pe cele ce luptã împotriva lor. Este un joc imens."
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Lone Ranger

Citat din: Ronin din  27 Martie 2008, 14:13:58
Eu cred ca genul asta de carte face parte dintr-un scenariu care pune pe o pista gresita lumea in timp ce adevaratii 'inamici' isi vad nestingheriti de 'opera' lor...opera in care si noi, prin propaganda anti-masonica, suntem 'actori'...

Vezi la site-ul de mai jos 'tehnica' pe care au mai folosit-o si in alte perioade ale istoriei.

http://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/content/content.php?cat.26

Redau putin...

"De aceea au fost publicate aºa de multe cãrþi care demascau comunismul, comisia trilateralã, imperiul Rockefeller, sionismul, iluminaþii, opus dei, clubul de la Roma, etc. Partea tragicã este cã cei mai mulþi dintre scriitori ºi cei ce-i urmeazã, sunt orbi la faptul cã Roma (The Jesuits) a creat cele mai multe dintre aceste organizaþii, precum ºi pe cele ce luptã împotriva lor. Este un joc imens."
Traim într-o lume cladita pe minciuni. Care, pentru a fi mai credibile, contzin shi jumatatzi de adevaruri. E foarte, foarte greu sa descîlceshti tot acest paianjenis...

Cyberdog

Perfect adevarat.  Cea mai credibila minciuna este cea care contine un sambure de adevar.

Ce ma distreaza cel mai mult este faptul ca, incercand sa parcurg tot continutul acestui topic, am dat de "pareri avizate", ca sa zic asa....
Hai sa presupunem ca ar exista un "Departament Zero".  Bun.  Daca el exista, atunci lucratorii sai ar trebui sa NU fie cunoscuti in mediile interne sau externe SRI.  De ce ? Pai, pentru ca in primul rand aceasta activitate trebuie sa existe in secret absolut si in al doilea rand fiindca toata lumea ar fi speriata de "colegi".  Cum ar fi sa stii ca ai un coleg care iti citeste gandurile, altul care iti misca din fata paharul cu apa sau altul care iti influenteaza deciziile, etc. ...?!  Asa ca nu cred  sa fie mai mult de o mana de persoane care sa fie avizate in existenta sau inexistenta unui asemenea corp de profesionisti.  Iar acele persoane nu vor veni pe nici un forum sa-si dea cu parerea....
Bun.  Daca asa ar sta lucrurile, atunci nu cred sa existe in comentariile la acest topic pareri "avizate" vis a vis de existenta sau inexistenta in SRI a unui asemenea departament.  Ne putem da cu presupusul, avem toate posibilitatile din lume sa construim scenarii, care poate vor pica cateodata pe sablonul construit de altii.

Structura cartii a fost gandita foarte bine, cred eu.  Pana si afirmatiile ridicole isi au locul lor in scenariul publicarii acestei carti.  Spre exemplu, prezenta unui mare steag american pe acoperisul unei baraci ( sau cort, ce-o fi fost ) din zona in care se desfasurau activitatile ultrasecrete din Bucegi.  Autorul ( autorii ) s-au gandit foarte bine cum sa acopere eventualele "coincidente involuntare" in informatia pe care o prezinta in carte si ofera din cand in cand cititorului posibilitatea de a  spune in sinea sa " bai, ce porcarii vorbesc astia aici".

Sincer, eu nu cred in nici o "descoperire din Bucegi". Doar daca continutul ghilimelelor n-o fi vreun "cod subliminal" prin care autorii ne baga in cap dinainte rezultatele Romaniei la Euro 2008  :-D.  Sau poate "Descoperirea din Bucegi" o fi vreun junior ce urmeaza sa plece in strainatate fara a trece prin ciurul clanului Becalian ( alt neam de extraterestrii, dintr-o ramura derivat reptiliana ).

Lone Ranger

Citat din: Cyberdog din  27 Martie 2008, 16:17:42
...clanul Becalian ( alt neam de extraterestrii, dintr-o ramura derivat reptiliana ).
Mai degraba ciobaniana!  :-D

Lone Ranger


flavian

Citat1.  Un oportunist din categoria "nediletant", posesor de cultura generala si cu oarece relatii prin fostul DSS ( sau poate cu o experienta personala de scurta durata in bransa ), beneficiaza de tehnica succesului lui Corut si decide sa-l reediteze pe cont propriu.  Mimeaza anonimatul, sugereaza maxima conspirativitate.  Operatiunea ii reuseste.  Publicul aplauda, banul curge.

Cum se explica totusi ca la cateva luni dupa aparitie, fiecare din cele 3 carti era deja disponibila gratis pe net si se putea gasi la o simpla cautare cu google ?

Si ma refer la varianta PDF probabil cea dactilografiata pentru trimiterea la editura, ca nu stiu cine ar fi stat sa se chinuie cu tastatul.

Adica nu ca in cazul lui corut sau alti autori ale caror carti se gasesc rar si mai greu, de obicei in varianta scanata dupa cartea originala si mai greu lizibila sau editabila.

Am o vaga impresie ca interesul material nu a fost principala tinta a autorului si datorita stilului "anonim" de publicare nu prea poate da in judecata nici diversele site-uri pentru drepturile de autor fara sa-si deconspire astfel anonimatul. Avand in vedere categoria "nediletant" nu cred ca a fost o simpla greseala aceasta tactica ce scade probabil rata de vanzare a cartilor la probabil un 30% din cititorii si asa putini, comparat cu rata de vreo 70% la alte materiale de gen... ;)
Nothing smart to say...

romulus

CitatCum ar fi sa stii ca ai un coleg care iti citeste gandurile, altul care iti misca din fata paharul cu apa sau altul care iti influenteaza deciziile, etc. ...?! 

Eu nu vad nimic extraordinar in asta. Iar din cate am citit, serviciile secrete isi avertizeaza lucratorii/agentii  asupra faptului ca sunt,  ori vor fi,  monitorizati 24/7 ! Si atunci ? De ce sa te mai temi ca un coleg iti citeste gandurile , atat timp cat nu ai nimic de ascuns .
Daca ar fi totusi sa ne intrebam ceva, problema ar fi alta  - ori cel putin asa o vad eu -  si anume cum vor trai cei care au creat unitatea la gandul ca exista cineva - asupra caruia nu are practic nici un control real -care poate sti oricand ce exista in tartacuta  lui....???!~!!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

mr

Fiind primul post pe acest forum tin sa va salut respectuos si sa va felicit pentru nivelul discutiei.

Am citit cele 3 carti ale lui Radu Cinamar. Intradevar, sub masca anominatului total, trateaza subiecte greu de argumentat avand in vedere cantitatea extrem de mica de informatii reale prezentate publicului despre orice activitate a nenumaratelor noastre servicii secrete.
Desi fac parte din categoria celor care au ajuns sa-si doreasca sa schimbe sau sa inlocuieasca sistemul economico-social existent...cu o versiune mai transparenta si mai orientata pe nevoile celor multi... nu pot lua de bune cele descrise acolo...desi mi-as dori asta.
Nu descrierile descoperirilor din Bucegi mi-au atras atentia cel mai mult (care descoperiri pot fi mai mult sau mai putin fictive ...pana la proba contrarie), ci abundenta elementelor ezoterice. Ele sunt imbinate intr-un mod destul de interesant cu "descoperirile" si asta are o priza destul de mare la un public tinta mai avizat. Preocupandu-ma de ceva vreme latura spirituala a naturii umane (nu dogma si ritualuri) am parcurs cateva lucrari ezoterice de referinta in domeniu. Dupa citirea volumelor lui Cinamar am remarcat ca autorul (oricine ar fi el) nu incearca sa impuna cu orice pret ideea ca exista ceea ce descrie, ci lasa la latitudinea cititorului sa aprecieze ce e adevarat si ce nu. Personal, mi se pare foarte corect acest lucru. Informatiile ezoterice prezentate dovedesc ca sunt autentice si de bun simt..."vizibil"  pentru cine a "muncit" putin cu propriul sine.
Neavand dovezi palpabile deocamdata...si neexistand intentii la nivelul serviciilor secrete de a face publice informatii ce ar privi adevarata istorie a omenirii (care oricum este alta decat cea "oficiala") nu ne ramane decat sa facem supozitii si sa ne contram pe ele....ceea ce e de evitat.
Ca un exercitiu de imaginatie ....incercati dvs...din perspectiva activarii intr-un serviciu de informatii care are acces la astfel de evenimente, presupunand ca sunteti bine intentionat si doriti sa impartasiti si semenilor dvs ce ati vazut...cum ati proceda? :)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Ronin

Ar fi interesant daca am continua discutia despre DZ si in anul 2009...
Daca exista, sa existe, Romulus are dreptate atunci cand afirma ca "nu-i nevoie sa sti mai mult decat este nevoie", dar noi, ca si oameni de rand, este normal sa fim 'curiosi' si sa intrebam...acum pe bune, daca un asemenea "serviciu" ar face 'angajari'..., cam cati dintre noi am fi dispusi sa ne depunem CV-ul...?!
Eu v-am spus pct-ul meu de vedere, punct care se regaseste in cel putin 3 carti scrise de autori romani diferiti, dar care lasa sa se inteleaga, poate fi doar imaginatia sau dorinta lor, etc, ca ar exista un "nucleu" bine protejat si ascuns si care, in ciuda timpurilor si regimurilor, ar continua sa existe, sa activeze si sa se dezvolte....

PS: ma zisun prieten sa va intreb, daca tot vorbim de 'ciudatenii'..., cam ce explicatie aveti la urmatoarea chestie..., uneori, atunci cand se spala pe maini, in contact cu apa, se curenteaza...adica simte o usoara electrocutare in contactul cu apa..., asta se intampla si cand pune mana pe portiera masini, alte persoane, etc...??!!

Un an bun !
R.
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

alx

Citat din: Ronin din  23 Ianuarie 2009, 13:40:19
ma zisun prieten sa va intreb, daca tot vorbim de 'ciudatenii'..., cam ce explicatie aveti la urmatoarea chestie..., uneori, atunci cand se spala pe maini, in contact cu apa, se curenteaza...adica simte o usoara electrocutare in contactul cu apa..., asta se intampla si cand pune mana pe portiera masini, alte persoane, etc...??!!


maestre,prietenul tau a auzit de electricitate statica...sau inca nu a studiat fenomenul respectiv la scoala?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

radu_lg

Citat din: Ronin din  23 Ianuarie 2009, 13:40:19
Ar fi interesant daca am continua discutia despre DZ si in anul 2009...
Daca exista, sa existe, Romulus are dreptate atunci cand afirma ca "nu-i nevoie sa sti mai mult decat este nevoie", dar noi, ca si oameni de rand, este normal sa fim 'curiosi' si sa intrebam...acum pe bune, daca un asemenea "serviciu" ar face 'angajari'..., cam cati dintre noi am fi dispusi sa ne depunem CV-ul...?!
Eu v-am spus pct-ul meu de vedere, punct care se regaseste in cel putin 3 carti scrise de autori romani diferiti, dar care lasa sa se inteleaga, poate fi doar imaginatia sau dorinta lor, etc, ca ar exista un "nucleu" bine protejat si ascuns si care, in ciuda timpurilor si regimurilor, ar continua sa existe, sa activeze si sa se dezvolte....

PS: ma zisun prieten sa va intreb, daca tot vorbim de 'ciudatenii'..., cam ce explicatie aveti la urmatoarea chestie..., uneori, atunci cand se spala pe maini, in contact cu apa, se curenteaza...adica simte o usoara electrocutare in contactul cu apa..., asta se intampla si cand pune mana pe portiera masini, alte persoane, etc...??!!

Un an bun !
R.
Oare un astfel de "nucleu" face angajari cu primiri de CV-uri??? :lol:  Adica se duc romanii, intra la un birou si-si depun CV-uri sa se angajeze in cel mai conspirat departament al serviciilor secrete??? Asta, presupunand ca ar fi in serviciile secrete un asemenea departament/nucleu. Sa fim seriosi si sa coboram in realitate. Un asemenea nucleu, daca exista, nu face parte din "servicii", nu are cum, pentru ca atunci ar avea subordonare politica, fie ca e de la armata (cu ministru politic), fie ca e de la SRI...nu spun ca astea nu-si au, poate, propriile departamente mai...secrete, insa acel "nucleu" foarte secret, care lupta doar pentru binele romanilor, nu are cum sa fie in subordinea politicienilor (am vazut ce au facut ei din Romania in toti acesti ani), indiferent ca era vorba ministri (de la armata sau interne), fie ca era vorba de presedinti (Iliescu, Constantinescu, Basescu). Va puteti imagina OCTOGONUL descris de Corut, sau NUCLEUL subordonandu-se lui Ion Iliescu??? Sau, lui Emil Constantinescu??? Eu nu pot, dar poate sunt prea limitat in gandire. E adevarat, nu cunosc mai nimic din dedesupturile activitatilor din aceste domenii (asa cum am vazut ca sunt unii pe aici), eu neavand legaturi cu structurile, dar ca un simplu cititor de carti politiste si de spionaj, cred ca o asemenea superstructura informativa nu se subordoneaza unor politicieni.

romulus

Citatdar ca un simplu cititor de carti politiste si de spionaj, cred ca o asemenea superstructura informativa nu se subordoneaza unor politicieni.

Rezon monser! Uite o gandire simpla, dar la obiect ! Brava!
Si stii de ce e asa? Pentru ca in servicii , de regula se cam  stie a cui papusa este "X" din partidul "Y"....!!
De-aia politicienii se tem ca dreakul de tamaie de "servicii" si cauta sa le destructureze, sa le puna bete'n roate, sa-i timoreze  ofiteri,  mai ales "lucrandu-i" la moral si la bani !
Ia priviti voi in urma si cautati iavas, iavas, prin gazete sa vedeti cat de nemernic a fost Tariceanu si ai lui cu "serviciile" ! Se intreaba cineva : DE CE ?
Pai asa, d'aia ......!
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David