Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

@tractorbeam
     
     Cum ar zice Florin a lu' Piersic : mai ficior , baga si tu mai des lemne pe foc ca sufera lumea   :lol:
     Sigur nu lucrezi consultant la Hollywood  ? Ca ai un dar aparte de a intrerupe actiunea cand ii mai super-mega-extra , ceva de groaza ... :evil: 
      Poate sunt printre noi oameni mai in varsta care ar dori sa apuce si sfarsitul povestirii inainte de obstescul sfarsit .. al internetului si al democratiei  :evil:  Gandeste-te ca vine comeata ISON de dupa Soare si se schimba tot .

    Traiasca 1 Mai - ziua oamenilor muncii !    :lol: :lol: :lol:


fiulploii

Citat din: liviutatarus din  11 August 2013, 12:33:06
http://web.nationalisti.ro/2013/06/29/fostul-director-sri-radu-timofte-asasinat/

  Imi pare rau ca te dezamagesc insa articolul respectiv este preluat din saitul fara secrete al lui dragos-annunaki un tip care a fost data afara de pe forumul lui lovendal din diverse motive  :evil:
  Lipsa ratiunii si logicii in discernerea fenomenelor il face sa fie un fervent si fanatic propovaduitor al teoriilor cu annunaki si al misa-cinamar.
  Deviza lui se poate rezuma '' annunaki e peste tot , hai sa le dam in bot''    :lol: 

  Bineinteles , fiecare e liber sa verifice cele spuse de oricine si sa traga propriile concluzii - asta apropo de liberul arbitru combinat cu discernamant de la alt subiect.  :wink:

 

tractorbeam

Stau de cel putin 3 zile (dupa aprecierea mea) pe malul lacului subteran iar foamea nu-mi mai da pace. Oricata apa am baut asta nu tine de foame si deja ma simt cum nu se poate mai slabit. Daca la inceput mai aveam ceva forte si l-am tras pe nefericitul diver la mal si i-am acoperit trupul cu cateva stanci acum simt ca nu mai pot sa fac mai nimic. Explorarea cavitatii s-a terminat relativ repede, nici urma de iesire si totusi nivelul apei in lac nu creste si nu scade de unde am tras concluzia ca trebuie sa existe un sistem de evacuare, un sistem de sifoane submersibile dar la care nu am acces mai ales ca apa rece ca gheata imi interzice orice incercare. Bine o sa ziceti, de ce nu l-ai dezbracat dom'le mai repede pe nefericitu' ala de neopren si nu ai incercat sa-i folosesti aparatul de respirat? Primo, cand am incercat sa fac asta neoprenul s-a desprins cu fasii de piele cu tot si a trebui sa muncesc sa curat epiderma care se lipise de cauciuc de zici ca era prinsa cu UHU, o treaba extrem de neplacuta asta ca sa ma exprim delicat, secundo aparatul respectivului era demult gol dupa cum arata si manometrul al carui ac statea descurajant in dreptul cifrei 0. Zero! Nada! Adica am dat-o in bara rau de tot si o sa raman aici sa-i tin companie diver-ului pana la sfarsitul veacurilor sau pana cand vreun cutremur o sa darame cavitatea peste trupurile noastre lipsite de viata. Cam asta era starea mea sufleteasca in timp ce stateam intins pe o lespede de piatra in zona cat de cat uscata la o temperatura de cam 15 C. Ce mi-a mai ramas? Ah da, am uitat, am Glock-ul tipului si pot oricand sa-mi trag un glont in cap si gata! Distrat, ma joc cu arma si apas tragaciul din cand in cand urmarind cu privirea firul subtire al dispozitivului laser incorporat. Am extras mai inainte magazia si am verificat sa nu fi ramas cartus pe teava iar pentru asta am mai sacrificat unul din betele luminiscente, de fapt mi-au mai ramas doua. Dupa ce le amorsez si pe astea, Aleluia!
Ma cuprinde incet incet o stare de prostratie din care incerc sa ies punandu-mi diverseintrebari. Pe unde ai venit tipule aicea ? Ma uit spre movila de pietre cladita de mine mai incolo. Tipul asta de oriude o fi fost venit ceva nu ia priit. Ce ar fi sa o iau inapoi prin tunel? Poate ca daca ma reped prin membrana cu toata viteza ma ard nitel dar poate ca reusesc sa trec? Luminiscenta bastonului scade incet si intunericul pune iar stapanire pe tot. Acum am si arma tipului si poate ii conving pe ,,baietii buni" sa-mi dea lucrurile inapoi? Poate sa mai dorm putin poae uit de foame. Luminiscenta creste iar, la inceput nu ma prind, dar pe masura ce o depaseste pe cea cu care eram deja obisnuit incep sa intru in alarma, probabil ca incep de foame, sa am vedenii. Un bolborosit ciudat ma face sa-mi intorc capul spre respectiva sursa de zgomot si lumina. Iata ca in mijlocul lacului ceva foarte stralucitor, aparut de niciunde, pare sa pluteasca, fara nici o noima, aproape de suprafata apei. Nu pot privi lumina este prea intensa. Un sentiment ciudat de liniste ma invaluie. Nu trebuie sa fac nimic. Lumina se apropie si desi acum imi zgarie de-a binelea retina, in mijlocul sferei de lumina pot intrezari o silueta, zic gata, pana aici mi-a fost, acum ma ia gaia, cand parca citindu-mi gandurile, lumina scade brusc, pare ca se retrage in interiorul sferei si pot vedea clar o silueta feminina intinzand o mana catre mine cu palma deschisa intr-un gest fara echivoc. Fruntea parca imi este prinsa intr-o menghina de gheata. Stop Cadru. De aici mi se taie filmul.

tractorbeam

Medicul se uita la mine ca la o curiozitate a naturii. Eu ma uit la el cam tot asa. Sant internat undeva intr-o rezerva dar nu pot iesi nici 3 pasi afara fara sa fiu insotit de un tip solid care poarte o uniforma de camuflaj si o brasarda PM. Purtatorul de brasarda are si un ditai bulanul cu care nu as vrea sa fac cunostinta. Rezerva are propriul grup sanitar iar eu sunt in pijama, unde sunt hainele mele inca nu am aflat. Infiermiera care imi aduce tavita cu cele 3,4 pastile, la orice intrebare duce degetul aratator la buze si rosteste hotarat: ,,Sssst! Trebuie sa va adihniti!" Merci frumos duduie, ma simt foarte odihnit si foarte curios. Ma holbez in continuare pe geam si incerc sa disting dupa perdeaua de arbori.
Un curent de aer ma face sa-mi intorc capul. Usa tocmai s-a deschis.Un tip inalt, intzolit intr-un costum cenusiu intra, insotit de doi tzutzeri purtatori de sepci. Dupa cum se misca aia in jurul lui e clar cine e seful. Sincer acum va spun,  intalnirea intre un costum si o pijama are unele dezavantaje pentru purtatorul celei din urma. Nexam autoritate, ma simt ca un pui golas abandonat de parinti prada vantului rece. Nici nu mai este nevoie de pradatori. Fara prea mare ceremonie tipul mi se adreseaza:
- D-le S. avem o problema cu dvs., dupa ce ati fost gasit langa autostrada A5 in zona M..., a trebuit sa va indetificam si bineinteles ca am gasit datele biometrice in baza noastra de date.
Rasuflu usurat, bine ca inca stiu cine sunt si bine ca au aflat si ei acelasi lucru.
- Numai ca datele dvs. biometrice si ma refer aici nu numai la amprentele digitale dar si la scanarea irisului inregistrate in ultimul act electronic emis in anul 2013 si de mult expirat, adica ultimul pasaport electronic valid, indica o varsta neverosimil de mare, respectiv 77 de ani daca punem la socoteala si anul acesta.
Din cercetarile facute rezulta ca nu ati folosit vreun act sau mijloc de plata electronic ulterior datei de 14 august 2013, ba mai mult, figurati in registrul cu persoane disparute la nivelul anului 2014 si mai este o problema, oficial ati fost declarat decedat de familie in anul 2023 adica acum 23 de ani. Suntem insa siguri ca sunteti cine pretindeti deoarece in cursul internarii dvs. vi s-au prelevat mostre de sange si alte secretii care au fost analizate si s-a stabilit profilul ADN, pe care l-am comparat cu profilul rudelor dvs. care se afla in viata. Profilul se potriveste 100% fara marja de eroare. Amprentele corespund, scanarea irisului este confirmata, fotografiile dvs pe care am reusit sa le mai gasim se potrivesc cu cele facute de curand in scop forensic. 
Boing! Care rude ? zic usor confuz. Tipul se uita pe hartia pe care tocmai a scos-o din buzunarul sacoului si dupa o scurta pauza, usor mohorat imi raspunde: din pacate singura dvs. ruda aflata inca in viata este .. fiul dvs., acum in varsta de 36 de ani.
Bine zic, OK, dar ce s-a intamplat cu mine, am fost in coma, am avut vreun accident? In ce an suntem? In ce luna? Toate chestiile astea, atat de repede comunicate imi dau o stare de ameteala.
-Nu, nu cred ca este vorba de un accident, zice tipul, singurul lucru care il stim cu certitudine este ca ati fost gasit langa autostrada, intr-o stare foarte proasta, complet deshidratat si cu hainele zdrente. De altfel inca aveti cateva zgarieturi zdravene si echimoze ca si cum ati participat la o incaierare. Ca sa nu mai spun ca datele dvs. biometrice se aflau in fisierul de arhiva care nu putea fi consultat in mod curent si numai intuitia unui functionar a facut sa puteti fi identificat. Ne aflam in anul ...2046.
Le relatez tot ce imi amintesc si observ scena in timp ce reportofonul tipului  fashaie discret langa pat.

tractorbeam

- D-le S., daca sunteti bun sa ne raspundeti la cateva intrebari, va previn ca nu este obligatoriu sa o faceti daca credeti ca ceea ce veti spune va poate incrimina, uite domnii sunt de la serviciul special de investigatii al Israeli Navy si ar dori sa va intrebe cate ceva.
Care este motivul, intreb curios la randul meu?
Costumul isi drege vocea, ...pai in posesia dvs. a fost gasit in ceas de mana subacvatic marca Kontiki Eterna cu seria 22235876..., aceasta serie a fost comandata si achizitionata de o firma din Elvetia in anul 2030 si apoi revanduta armatei israeliene, iar ceasurile au fost repartizate, unor ofiteri ai fortelor aeriene si navale.
- Pot sa vorbesc cu dumnealor in engleza? Da, tipul da din cap si atunci ma adresez direct celor doi. Incerc sa fiu cat de concis pot si sa le dau toate detaliile. Dupa ce le relatez tot ce stiu sau imi amintesc, risc si eu o intrebare referitoare la identitatea celui disparut.
Raspunsul vine naucitor, este vorba de un diver militar israelian care se antrena intr-o pestera din nordul Romaniei si care a disparut in anul 2035 iar trupul acestuia, cu toate eforturile facute in comun de serviciile specializate ale celor doua tari, nu a putut fi recuperat vreodata, banuindu-se ca ar fi fost aspirat intr-un aven. Colegul lui mai tanar a fost gasit in stare de semi-constienta iar la recapatarea simtirilor nu a putut furniza nici un detaliu privind disparitia superiorului sau, nefacand altceva decat sa repete obsesiv: lumina...lumina....lumina. Acesta parea confuz si inspaimantat desi era un militar care avea la activ cateva sute de ore de scufundare in diverse medii din cele mai variate.

tractorbeam

Nea' Rudan recidiveaza, din nou, si ne informeaza ca el s-a incordat putin asa si... ce credeti?
A reusit sa detecteze extra-senzorial neshte chestii pe... planeta Marte, fratzica ! Adica niste vestigii arheologice.
Eu il informez ca independent de persoana dumnealui, eu am detectat cu la fel de mult efort, niste structuri din astea pe, tineti-va bine, pe una din planetele lui Kepler 62.
Daca nu ma credeti iaca poftiti in vagoane (stelare) si merjeti pana acolo de va convinjeti. :evil:
E o mica problea insa, Kepler 62 se afla la nu mai putin de 1.200 de ani lumina de Terra.
Asa ca eu va recomand o calatorie mai scurta si mai putin costisitoare pana pe Marte ca este aici colea dupa coltz.

Tamerlan

#1177
Citat din: fiulploii din  25 Iulie 2012, 10:22:58
Are cineva poze cu Mecetul Turcesc la rezolutie mai mare si din toate partile ?  :roll: si e dispus sa le sheruiasca ... :-D
citat :
Dan Loghin, Joi, 19 Iul 2007, 10:24


Mecet provine din bulgara. In turca este mescit. Mecetul nu este biserica ci lacas de cult (mahomedan) - de exemplu o moschee mai mica. Denumirea de "Mecetul turcesc" indica inutil drept turcesc cuvintul mecet. Numai ca mecet inseamna si cimitirul aferent lacasului de cult respectiv (turcesc).
Denumirea ca atare are sursa legendara - ca si fuga lui Mihnea Voda - la 1510. Se spune ca Voda ar fi trecut/fugit in Transilvania pe la Pestera si urmaritorii sai turci nu l-au putut prinde dar nu s-au putut intoarce cu "mina goala". Ma rog, e o poveste si doar atit!
Au existat perioade de denumire a diferitelor puncte turistice din Carpatii Romanesti (precizarea e necesara!): 1875 - 1895, apoi 1913 - 1935 si mai apoi 1946 - 1956. E posibil sa avem o astfel de perioada si acum.
In anii 1920 s-au oficializat astfel de denumiri pentru Bucegi.
Pe harta din 1910 Mecetul nu apare ca atare.

preluat de aici http://alpinet.org/main/foto/showfoto_ro_item_60689.html

În ultima ieşire în Bucegi am cercetat în special zona Mecetului Turcesc. O zonă deosebit de interesantă. Poate sunt eu paranoic, dar mie mi se pare evident că acolo a fost o construcţie cândva foarte de mult. O construcţie imensă, impozantă din piatră care s-a prăbuşit. Muntele din partea stângă a Mecetului turcesc (muntele Obârșia / cum stați pe Mecet și vă uitați în vale către Hotel Peștera pe partea stângă), iarăși mi se pare a fi "zidit" pe partea opusă Mecetului Turcesc (se văd două astfel de "ziduri" de pe drumul Babele - Vf. Omu).

Să o luăm metodic. În primul rând poziţia. Pentru cei care au urcat la Omu au putut vedea că Mecetul Turcesc se află exact în mijlocul văii dintre muntele Doamnele şi Muntele Obârşia. O poziţie ideală pentru o cetate. Apărată din lateral şi spate de munţi (ca o potcoavă) şi cu vedere asupra unei văi abrupte.

Stâncile prăbuşite. Un al doilea element care pare foarte ciudat sunt stâncile albe din jurul Mecetului Turcesc, provenite mai mult ca sigur de la o prăbușire. Se poate vedea o bază rămasă intactă, cu pereți neverosimil de netezi pentru o simplă stâncă. Nu am citit pe nicăieri așa ceva, dar mie mi se pare mai mult decât evident din ceea ce se vede la fața locului. Această prăbușire a condus chiar și la crearea unor mici grote, una din ele - foarte îngustă - am reușit s-o pozez. Stânci sau bucăți mari de piatră au căzut de la înălțime și în cădere s-au sprijinit pe peretele vertical al Mecetului turcesc formând aceste spații (semi)închise sub forma unor mici grote.

De la distanță se poate vedea o pareidolie interesantă. Un extraterestru (sau un dac???) stând pe un tron înalt cu spatele la  peretele de stâncă (MT5.jpg). Asta așa ca fapt divers. :-) V-am spus că sunt paranoic. :D

Cunoaşte cineva zona şi a întreprins cercetări similare sau a avut aceleaşi "senzaţii"?

Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

Tamerlan

Citat din: RHEMAXOS din  25 Iulie 2012, 06:23:54
           
                  Revin cu detalii despre pestera din Mecetul Turcesc, se pare ca a fost descoperita in 1979, asa cum sunt prezentate datele pe  http://www.romania-natura.ro/node/791, la pozitia 32. Desi am trecut pe acolo, nu am vazut nici o intrare  :)
Eu am descoperit aici două grote (cavităţi destul de mari care pot adăposti doi - trei oameni lejer pe timp nefavorabil) şi acea mini-peşteră din fotografia publicată mai sus. Mai ataşez câteva imagini cu aceasta. La prima vedere pare un culoar îngust de vreo 10-15 metri. După cum v-am zis, aceasta s-a format prin prăbuşirea de sus a unor bucăţi mari de stâncă care acum s-au sprijinit pe peretele vertical.
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

fiulploii

Citat din: Tamerlan din  27 August 2013, 15:57:23

De la distanță se poate vedea o pareidolie interesantă. Un extraterestru (sau un dac???) stând pe un tron înalt cu spatele la  peretele de stâncă (MT5.jpg). Asta așa ca fapt divers. :-) V-am spus că sunt paranoic. :D



Cu pozele prelucrate ies in evidenta mai multe figuri  :-D

Tamerlan

Citat din: fiulploii din  27 August 2013, 21:58:48
Cu pozele prelucrate ies in evidenta mai multe figuri  :-D

Sper că nu insinuezi nimic...  8-)
Singura prelucrare în acea imagine a fost adăugarea cercului şi a săgeţii care indicau presupusa figură... Pentru conformitate, public şi imaginea originală.
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

mr

Citat din: Tamerlan din  27 August 2013, 15:57:23
Cunoaşte cineva zona şi a întreprins cercetări similare sau a avut aceleaşi "senzaţii"?

"Senzatia" mea este ca taierea acestei stanci in aceasta forma, parca dupa un sablon, pare mai mult premeditata decat "mana naturii". Si procedeul taierii pare a fi singular in zona aceea, sfidand parca formele naturale ale imbinarii golului alpin cu stancaria din jur.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

#1182
Citat din: Tamerlan din  28 August 2013, 10:47:26
Sper că nu insinuezi nimic...  8-)
Singura prelucrare în acea imagine a fost adăugarea cercului şi a săgeţii care indicau presupusa figură... Pentru conformitate, public şi imaginea originală.
Ma refeream la faptul ca daca prelucrezi pozele cu anumite stanci - schimbi luminozitatea, unghiul sub care cade lumina , etc. - ies in evidenta tot felul de figuri interesante. Nu am timp acum insa o sa caut prin arhiva si o sa postez cateva mai interesante cu prima ocazie tot aici la acest subiect.

Rayden

@tractorbeam,

pe cand ..next chapter?  :mrgreen:

tractorbeam

Citat din: Rayden din  29 August 2013, 21:28:45
@tractorbeam,

pe cand ..next chapter?  :mrgreen:

Couple of days off pal but I'll be back.