Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

andrei

  Am gasit si cealalta emisiune (cu greu dar am gasit-o) :-D.cea cu continuarea povestii genovezului.
  Se numeste,,Extraterestrii antici",Iar pe YOUTUBE o gasiti dand cautare dupa:-,,Codrin Stefanescu si Doru Braia despre extraterestrii din antichitate"-  .Atentie dupa minutul 30.
  Mai va recomand si ,,Masina Timpului" in care veti vedea cum Vaticanul a inventat si folosit masina timpului si cum a genzurat toata informatia despre asta de-a lungul a peste 700 de ani.
  Vizionare placuta!...MERITA!
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

fiulploii

Citat din: Ganditorul din  18 Februarie 2013, 19:16:46
..productia de carti "made in Rufon".
Din seria '' Dosarele apocrife RUFON'' cumpar si acest volum . Bineinteles daca autorul e dispus sa o  comercializeze  :lol:

Apele intra pe fagasul lor incet-incet.
Parerea mea..

tractorbeam

Citat din: Ganditorul din  18 Februarie 2013, 19:16:46
....- si pariu ca s-ar vinde ca "painea calda" (mai ales daca o traduci si in limba "verilor" cu combinezon verde-pai ). Probabil ca vor cumpara editia de 100.000 de exemplare inca din tipografie, inainte sa apara. :evil:

Ehe, cred ca ai dreptate, dar tot asa de sigur este ca dupa ce vor cumpara cele 100.000 de exemplare or sa vrea si drepturile de autor iar cele 100.000 de carti vor sfarsi la topitorie si uite asa as deveni autor fara opera (cunoscuta). Avand in vedere ca tara asta a mai produs si academicieni fara opera, vorba aia "Unde merge mia merge si suta!"

 

fiulploii

Citat din: tractorbeam din  19 Februarie 2013, 10:22:19
Ehe, cred ca ai dreptate, dar tot asa de sigur este ca dupa ce vor cumpara cele 100.000 de exemplare or sa vrea si drepturile de autor iar cele 100.000 de carti vor sfarsi la topitorie si uite asa as deveni autor fara opera (cunoscuta). Avand in vedere ca tara asta a mai produs si academicieni fara opera, vorba aia "Unde merge mia merge si suta!"


Nu-ti ramane atunci decat sa continui pe aici , @tractorbeam . Ca o asigurare si o precautie.
Apropo, solzi si gheare la ce se refera?  :-D

tractorbeam

Citat din: fiulploii din  19 Februarie 2013, 11:42:20
Apropo, solzi si gheare la ce se refera?  :-D

Ca orisice saurian-reptilian ma bazez pe solzi ca masura de aparare pasiva in timp ce ghearele le pastrez pentru atac.  :evil:

tractorbeam

Portia de astazi:


,,...Convoiul format din trei masini se misca anevoios pe drumul de tara, un drum care pe harti apare modernizat (poate si asfaltat?) dar cruda realitate este ca nu vedem vreun strop de asfalt ci numai mocirla galbuie, anvelopele MT musca din pamantul umed, lumina farurilor nu ne arata decat niste garduri continue facute din leaturi, ici colo cate o poarta de regula vopsita albastru, deoadata ireal, in fata la vreo 20 de metri izbucneste o fantana de lumini albastre albe si rosii, cuibarit in spate printre sufe, canistre si alte acareturi am impresia ca se trage cu artificii, masina stopeaza net, ce sa vezi: Politia! Cracanat in mijlocul drumului si murdar de noroi pe pantofii din dotare politaiul racneste: Actele voastre si ale masinilor!
Evident ne executam subito. Tipul se uita chioras cand la cartile  de identitate cand la figurile noastre in lumina farurilor Loganului de politie rurala, dupa ce se lamureste cum si ce, incepe sa dea tarcoale masinilor cu taloanele in mana. Ca lovit de trasnet se opreste in spatele Toyotei si cu un deget intins acuzator comanda: Deschideti portbagajul! A vazut pesemne ceva acolo care-i trezeste instinctul de vanator. Razvan deschide portbagajul si .... garcea icneste, Ce faceti cu asta?! Ne uitam toti precum vitelul la cea poarta, ce drac vrea asta de la noi, ce a vazut el in portbajgaj? Caraliul mustacios se intoarce catre noi si intreaba rastit: A cui e dom'ne aia?!
In final intelegem ca e vorba de drujba. Draguta de drujba. Evident ii explicam ca acolo unde mergem noi dacaintalnim un copac cazut in drum il sectionam ca ne facem loc sa trecem si il asiguram ca nu suntem nicidecum hoti de lemne ci numai niste inocenti turisti motorizati."


kefren

  Tractorbeam,incepe sa devina interesant.Eu zic sa te hotarasti,ori maresti lungimea fragmentelor ori le lasi asa scurte dar le indesesti nitel! :-D :roll:

padme

#1057

Citat din: tractorbeam din  19 Februarie 2013, 11:55:23
Ca orisice saurian-reptilian ma bazez pe solzi ca masura de aparare pasiva in timp ce ghearele le pastrez pentru atac.  :evil:

Ce sa intelegem de aici, ca in avatar ai o poza personala? :)))))))))

Citat din: tractorbeam din  19 Februarie 2013, 10:22:19
Ehe, cred ca ai dreptate, dar tot asa de sigur este ca dupa ce vor cumpara cele 100.000 de exemplare or sa vrea si drepturile de autor iar cele 100.000 de carti vor sfarsi la topitorie si uite asa as deveni autor fara opera (cunoscuta). Avand in vedere ca tara asta a mai produs si academicieni fara opera, vorba aia "Unde merge mia merge si suta!"

Daca ti-e teama si ti-e teama, sunt o gramada de edituri care ti-ar publica bucuroase cartea online.
In alta ordine de idei, are dreptate @fiulploii, poti posta fragmente ca si asigurare, ce-o sa faca, o sa topeasca internetul?
Mai mult ca sigur pe cartea ta va scrie fantasy ori tu ai impresia ca pe cea a lui Xanadron va scrie roman aparent SF? Asta a fost o informatie suplimentara transmisa de catre autor, in rest, as vrea sa stiu, daca are cineva prin casa, ce scrie pe cea a lui Timothy Good, de exemplu.

Daca vrei sa raspandesti informatia neaparat, dupa publicare, sa zicem unde ti-au fost cumparate si topite exemplarele, cartea poate circula ca viral pe mail. Crede-ma, succesul Codului lui da Vinci in ro cred ca de aici vine in proportie de 90%. Oamenii sunt mult mai interesati sa citeasca ceva interzis, care starneste scandal public, incalca regulile stiute, etc....

Vezi sa nu uiti sa ne anunti unde si cand sa o cautam! :)))

Rayden

#1058
Citat din: padme din  19 Februarie 2013, 16:04:25
.... as vrea sa stiu, daca are cineva prin casa, ce scrie pe cea a lui Timothy Good, de exemplu.

hehe @padme, autorul asta este unul din preferatii mei..am vreo 3 carti prin casa inca vreo 2 pe la parinti ramase..
pe cartile lui scoase la editura zona pe vremea aia (1990 - 1992 - 1994..cred) sta scris asa:

colectia fenomenelor stranii
colectia intamplarilor enigmatice
colectia realului ingemanat cu fantasticul
colectia frontierelor cunoasterii

si..cam asta e adevarul, nu?

bag sama tot in colectiile astea se incadreaza si cartea lui Xanadron  :mrgreen: ...care, apropo' cand iese pe piata?

tractorbeam

Citat din: padme din  19 Februarie 2013, 16:04:25
Ce sa intelegem de aici, ca in avatar ai o poza personala? :)))))))))

Aproape personala.
Cred ca trebuia sa mai barbieresc cativa solzi inainte.
Avatarul este oglinda sufletului meu.  :wink:

tractorbeam

#1060
N.A. Anumite nume de persoane si denumiri de locatii au fost inadins schimbate pentru a proteja un areal inca necercetat suficient de autor pentru a emite o judecata definitiva, dorind in acelasi timp sa ramana necalcat  de amatorii de senzational.

,,... Apai domnule draga zice omul casei cocotate in creasta dealului, apai domnule cine sa le stie daca au fost sau nu baze pe vremea lu' Ceausescu pe aicea pe la noi, or fi fost da' dincoace de padure dincolo devale la Poiana lu' Achim, acolo nu se ajunge decat cu caruta cu cal, nu merje cu masina sunt mari prapastiile acolo si nici ai nostri nu se duc acolo, ca e greu si e mult lemn cazut, cine sa-l traga devale?
Cucoana se baga in vorba si ea dornica de dialog: Haaaaaa, pai acolo Gigi nu ajunge nimenea, nu stii tu, ca esti venit mai in anii din urma, zambeste mieros, asta-i casa alor mei eu am copilarit aicea de mica, el cand a venit, a venit la de-a gata, si face o pauza, timp in care tipul in maieu isi aprinde molcom o tigara, probabi ca avatarurile casniciei nu-l mai nevrozeaza de mult, femeia continua, - acolo in creasta veneau elicoptere maica da' numa' noaptea, ca le auzeam si ma trezeam, in unele seri venea si de cate trei ori dar pleca numa' dimineata devreme.
-Cat de devreme? Intreb.
-Pe la 3 jumate maica sau pe la 4, ca tot intuneric ierea.
Facem un set de fotografii si brusc pe Bifa il loveste inspiratia, dar acolo in cealalta culme?"


padme

Scuza-ma ca intrerup firul povestirii, dar de ce te-ai speriat de tipul in combinezon?

Xanadron

#1062
Citat din: padme din  21 Februarie 2013, 12:29:51
Scuza-ma ca intrerup firul povestirii, dar de ce te-ai speriat de tipul in combinezon?

Probabil fiindca avea modelul ala de combinezon cu multe buzunare si guler cu mitraliera. :-D
(mai e o varianta - tipu' avea 90 cm inaltime si combinezon argintiu). :-)

Lasind acum gluma deoparte, ramin la parerea ca subsolul M-tilor Bzzz (si nu doar al lor) ascunde inca diverse chestii -  pe care insa doar voi, astia mai tinerii, o sa apucati a le afla cindva.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

Citat din: Xanadron din  21 Februarie 2013, 12:37:03
Probabil fiindca avea modelul ala de combinezon cu multe buzunare si guler cu mitraliera. :-D
(mai e o varianta - tipu' avea 90 cm inaltime si combinezon argintiu). :-)

Ai dreptate, scuze, intelesesem altceva, cred ca ma uit prea mult la sf-uri :))))))))

tractorbeam

Citat din: padme din  21 Februarie 2013, 12:29:51
Scuza-ma ca intrerup firul povestirii, dar de ce te-ai speriat de tipul in combinezon?

Fiindca l-am perceput, datorita alurii si rapiditatii cu care se deplasa ca un pericol imediat, senzatie intarita si de modul in care s-a oprit intr-o pozitie nu foarte relaxata era ca si cum avea o postura in interiorul saltelei de lupte.
Mai este ceva, acolo era liniste datorita perdelei de brazi care urmarea malul raului si totusi nu am reusit sa-l aud decat foarte tarziu si asta m-a socat ca era capabil sa se deplaseze foarte repede si fara zgomot.
Nu s-a comportat normal ca un taran obisnuit care ii incalci teritoriul, sa ridice pumnul, sa gesticuleze cumva, sa injure sau pur si simplu sa intrebe ce caut acolo, a ramas tacut intr-o pozitie de asteptare si a disparut brusc cand am zis sa-i facem cateva fotografii, avea Razvan un Nikon smeker cu poza in rafala, care s-a si defectat cu aceasta ocazie.
Probabil ca daca intarziam sa zicem 10-15 secunde trebuia sa il confrunt/infrunt si cumva am simtit ca nu e bine sa fac asta.