Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

fiulploii

Si totusi , vin si intreb  : care este efectul Rudan atat de discutat ? ca am impresia ca se apropie de fuziunea la rece ca si secretomanie si existenta reala .
  Conceptul de efect   presupune a fi un  fenomen care rezultă în mod necesar dintr-o anumită cauză, fiind într-o legătură indestructibilă cu aceasta; rezultat, urmare, consecință. - sursa DEX.

  Doar parerea mea..

Xanadron

Pe moment, eu as fi totusi tentat sa caut mai mult (d)efectul Rudan... :roll: 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

tractorbeam

#1007
Ca s-au folosit generatoare de infrasunete in acea zona este aproape o certitudine, insa ca acel generator putea sa produca acele efecte nu a fost verificat niciodata, aici este vorba de clasicul procedeu al extrapolarii, pentru cine nu le are cu matematica e ceva cam ca regula de 3 simpla pentru cei care cunosc discutam de o functie a carei valori au fost extrapolate si s-au obtinut TEORETIC "neste valori-rezultat". f(xi) = yj unde i de la 1 la  n si j de la 1 la m. La revedere.

Am tot respectul pentru dl.profesor Coja, domnia sa este un mare roman, un mare patriot,  insa dansul este lingvist de meserie si vocatie deci mate si fizica = 0 si nu cred ca poate intelege f. bine chestiile intim legate de decibeli, watti, jouli, etc. Parerea mea.

alx

#1008
@tractorbeam
  Nu am afirmat niciodata ca acolo nu s-ar fi folosit generatoare de infrasunete...asta daca te referi la cele din spectrul...audibil.(sau,ma rog,ne-audibil,pentru ca astea nu pot fi auzite,doar simtite efectele).Ca sa generezi infrasunete ca si frecvente audio,e relativ usor...sunt difuzoare speciale care fac asta,cuplate la generatoare de semnal. Chiar imi amintesc de un studiu care scotea in evidenta faptul ca infrasunetele,la anumite frecvente au un efect foarte puternic asupra psihicului uman,adica in prezenta acestor infrasunete incepi sa ai stari de frica,anxietate,devii stresat sau chiar paranoic. Asa ca daca cunosti persoane care au trait astfel de...experiente in zona aia,asta s-ar putea sa fie explicatia...unul sau mai multe generatoare care inca functioneaza... ;D
De asemenea,tot in acel studiu se preciza ca la anumite frecvente si la valori mari ale SPL(Sound Pressure Level) exista posibilitatea ca organele interne sa fie afectate.
  Ca sa nu mai vorbim de faptul ca animalele simt foarte bine frecventele astea...frecvente care se pare ca apar si inaintea producerii cutremurelor,de unde si reactiile de fuga ale animalelor,departe de zona afectata.

Cat despre extrapolari...ei bine,daca pleci de la o tampenie,rezultatul extrapolarii va fi,normal,o tampenie mai mare.Am spus deja,ca sa generezi o frecventa electromagnetica la valoarea de 0,1Hz ai avea nevoie de dispozitive care ar putea fi portabile pe Nava Lumilor... ;D   sau pe Steaua Morti! Adica toata nava sa fie un astfel de dispozitiv...nicidecum un poti realiza un dispozitiv EFICIENT la dimensiuni cat sa il transporti cu un camion...
   Pentru comparatie,o antena cu un castig de fro 5 Db in banda de 27Mhz,la Lambda 5/6 are cam 145 cm,daca imi aduc bine aminte.O antena REALA,cu lambda 1 in aceeasi banda ar avea cativa zeci de metri lungime.Sau un alt exemplu,mai clar: antenele HAARP,care lucreaza intre 2,8Mhz si 10 Mhz.Stiti cu totii cam cum arata un camp de astfel de antene...cam asa:


Deci cam asta e cu infrasunetele...nu cred ca un astfel de dispozitiv ar putea taia metal,fasona etc.
  Acuma sigur,asta e doar parerea mea...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Ganditorul

Salutare si un an nou mai bun !
M-am intors din albul partiilor de ski tocmai aici pe "albul" unui subiect care ne pastreaza atentia treaza ... si ne consuma timpul intr-o directie aiurita - asa ca va rog sa-mi permiteti sa va consum si eu timpul cu ceva aproape off topic..

Citind detasat (si cu gandul la vacanta) ce s-a scris pe aici nu pot sa nu observ ca, daca aici la noi s-a stins ecoul unor postari care-i faceau in fel si chip pe VR-isti ( prin actiunea hotarata a moderatorilor care au inchis definitiv gura unor troli) acum trolii au aparut pe site-ul JP prin postari care ne fac pe noi, pe RUFOn-isti ...semidocti (asta e... nu poate fi toti destepti ). Asta cam seamana cu vesnicul sablon al initierii conflictelor de prin 89 cand niste "baieti destepti" initiau atacul tragand la "la misto" in cele 2 tabere "combatante" pt ca apoi sa priveasca cum cele doua grupuri de romani se decimau reciproc.

Motivul ? Nu stiu, dar ma gandesc din ce in ce mai des la existenta unei tendinte clare de a ne face pe noi, astia din spatiul mioritic, sa ne decimam si renegam valorile. Ma uit la situatia disparitiei regretatului si inegalabilului Sergiu Nicolaescu - valuri de "laturi si injurii", de contestari si de huiduieli pentru dorinta lui de a fi incinerat si multe "istorii picante" aparute dupa ce regretatul regizor nu s-a mai putut apara. Cat a fost in viata contestatarii au tacut chitic.
Pana la urma Sergiu Nicolaescu a lasat in urma o opera cinematografica de exceptie, o parte a culturii romanesti pe care nici unul dintre contestatari n-o poate egala - si normal era ca moartea lui sa fie un moment de reculegere. N-a fost asa, am fost impinsi la manifestari mitocanesti, au aparut "fii nelegitimi" (care ma duc cu gandul la CNP-ul Licuriciului... poate-si mai aduce aminte cineva de "datele reale" date de Licurici, ca si el era tot "jurnalist") etc etc
Am facut aceasta paranteza pentru a putea sa subliniez ideea principala pentru care suntem tot mai des pusi in situatia sa ne renegam valorile.
-  Ideea lui VR ca "puterile" paranormale sunt accesibile tuturor trebuie combatuta. Un matur sau un copil care poate sa vada realitatea altfel sau poate sa-si prinda de frunte sau de piept un obiect, sau care poate indoi o bucata de metal doar cu puterea privirii. cei care pot sa-si depaseasca limitele  trebuie combatuti cu orice pret. Sunt "manifestari satanice"  iar cei ce promoveaza asta trebuiesc satanizati - fie ca e vb de "puteri" paranormale, fie ca e vb de istoria veche, fie ca e vb de o stiinta antica pierduta.

Cu ani in urma Uri Geller sustinea exact acest lucru - ca oricine poate dobandi aceste "puteri paranormale" iar lectiile lui televizate au facut sa apara sute de mii de "mutanti" in toata lumea, "mutanti" care-si decoperisera "puterea" de a putea modela metalele cu privirea. A fost "satanizat" si totul s-a pierdut.
Asa este si acum. Aceste actiuni de stopare a cunoasterii la nivel de masa se manifesta sub acelasi sablon. Sablonul este acelasi - mecanismele prin care se manifesta concret actiunea sunt amanunte practice ce difera de la subiect la subiect.
Totul e sa ignoram aceste mecanisme si sa ne vedem de treaba cautand sa gasim cunoasterea.
La multi ani inca o data !

AdarM

Observatie:
- Dupa ce intreaga-i cariera s-a straduit sa combata criticile, majoritate dovedindu-se intemeiate, acum sase ani in urma, conu' Uri Geller a recunoscut cu nonsalanta ca e un simplu "om de spectacol", ca toata povestea paranormalui e doar un truc de magie.
Nu ne ramane decat sa constatam ca dom' Rudan nici macar de atat nu e in stare, adicatelea sa scoata si el vreun iepure din palarie sau panglici pe nas.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

padme

#1011
Citat din: AdarM din  15 Ianuarie 2013, 15:09:09
Observatie:
- Dupa ce intreaga-i cariera s-a straduit sa combata criticile, majoritate dovedindu-se intemeiate, acum sase ani in urma, conu' Uri Geller a recunoscut cu nonsalanta ca e un simplu "om de spectacol", ca toata povestea paranormalui e doar un truc de magie.

Ce face telepatia din om! :)))))))Am zis să nu mai îmi dau cu părerea (de-azvârlita). Întotdeauna şi unde am dat peste el, am susţinut ca Uri Geller nu are capacităţi paraanormale! De altfel a fost şi "demascat" de James Randi care prin anii '70 ?! l-a chemat în emisunea sa să facă nişte demonstraţii şi a interzis asistenţilor lui Uri să se apropie de platou şi a adus... alta recuzită pentru îndoit.

tractorbeam

#1012
Citat din: alx din  15 Ianuarie 2013, 10:50:20
@tractorbeam
  ... Asa ca daca cunosti persoane care au trait astfel de...experiente in zona aia,asta s-ar putea sa fie explicatia...unul sau mai multe generatoare care inca functioneaza... ;D
De asemenea,tot in acel studiu se preciza ca la anumite frecvente si la valori mari ale SPL(Sound Pressure Level) exista posibilitatea ca organele interne sa fie afectate.

...Cat despre extrapolari...ei bine,daca pleci de la o tampenie,rezultatul extrapolarii va fi,normal,o tampenie mai mare.

...Deci cam asta e cu infrasunetele...nu cred ca un astfel de dispozitiv ar putea taia metal,fasona etc.

Absolut de acord cu tine pt prima observatie.

Extrapolarea ca procedeu matematic nu are nici o vina daca premiza e gresita, ceea ce vreau sa subliniez este ca una este spatiul matematic si alta cel fizic, daca in matematica poti construi teoretic spatii care nu se vor regasi niciodata in lumea fizica, spatii sa-i zicem ideale sau chiar singularitati, cele care trebuie sa modeleze realitatea fizica sunt infinit mai complexe si daca nu sunt luati inconsiderare toti factorii sau termenii care ar putea afecta rezultatul chiar in conditiile in care premiza e corecta adica ipoteza nu are flaw se poate ajunge la o mega-tampenie.

La ora actuala functioneaza , asta ca exemplu fara legatura cu infrasunetele, dispozitive care pot taia diverse materiale dure cu un jet de apa/plasma/solid foarte fin, depinde de concentrarea pe unitate de suprafata a unui fascicol care aplica o presiune f mare, adica fascicul extrem de ingust si presiune extrem de mare, ceea ce duce la ruperea structurii, exclud aici laserul.

Problema este distanta de contact, una sa tai/strapungi un material la contact direct si alta la distanta.

AdarM

Citat din: tractorbeam din  15 Ianuarie 2013, 09:57:08
Am tot respectul pentru dl.profesor Coja, domnia sa este un mare roman, un mare patriot,
...asta imi aminteste un dicton celebru:
"Ultimul refugiu al lichelei e patriotismul".
Cand un fost secretar de partid isi aroga principii nationalist-crestine, din punctul meu de vedere ilustreaza exact ideea de mai sus!
Ca o paranteza: si-l imagineaza careva alaturi de Codreanu, de Mota, de Clime?
Pai, vorba lu'  Tutea - legionarii nu aveau in dictionar, la litera "G", cuvantul gluma cu referire la comunisti.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

Xanadron

#1014
Dintr-un pdv strict teoretic-principial ai perfecta dreptate cu lichelismul cameleonic, colega AdarM.
Dac-o luam insa la pas pe cararile caintzei "adevarate" (fie si ea tardiva aparent, e recunoscuta ca... eficienta :roll: in vederea mantuirii pina si de zen-budisti), totul se relativizeaza.
De unde cred ca vine si aminarea la noi pin-la pashtele cailor a promulgarii vreunei legi contra "traseismului politic". :-D - se vede ca-s profund filosofi cirnatzarii parveniti care-si aproba lor insisi legi pe la casa boborului.

Macar I. Coja nu ne conduce insa spre noi culmi ale capitalismului, :lol: ca Iliescu, Tzapu, Base si alti fosti secretari de partid.

Cum insa nu asta-i tema topicului, revin la "infrason" :roll: - chestie/notiune vaga din simplul motiv ca armele/dispozitivele cu nume de genul asta exista de mult, dar nu-s un gen de mega-cuptoare cu microunde ce fierb calcani pe fundu' marii (are vreun rost sa va mai agasez cu adevarata marja de frecventza a microundelor?!), ci emitzatoare de frecventze (sub)sonore f. joase (= infraSUNETE totusi), capabile sa influentzeze (in rau) capacitatea de lupta a soldatilor inamici, "deprimati" de unde (sub)sonore cu frecventze sub 7-8 cicli pe secunda (hertzi adica).
Sau cel putin asa stiam eu ca-i logic, chiar daca-s amator in domeniu. (n.b.: alx sau tractorbeam au lamurit-o si ei, dar pe alte laturi cred.)

De unde si pina unde implicarea prof. Rudan in treaba asta, chiar nu vad insa (aham, dintr-un e-mail primit de la un amic de-al lui I. Coja deci, amic care l-a primit de la un var al cumatrului frizerului sau probabil).
Cit despre implicarea Muntilor Carpati :lol: in toata tevatura, ce sa mai zic...

Hai c-am zbughit-o d-aici - mai credibile-s intimplarile mele din Pustia Liliachie, parol! :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

Citat din: Ganditorul din  15 Ianuarie 2013, 12:32:54
-  Ideea lui VR ca "puterile" paranormale sunt accesibile tuturor trebuie combatuta. Un matur sau un copil care poate sa vada realitatea altfel sau poate sa-si prinda de frunte sau de piept un obiect, sau care poate indoi o bucata de metal doar cu puterea privirii. cei care pot sa-si depaseasca limitele  trebuie combatuti cu orice pret. Sunt "manifestari satanice"  iar cei ce promoveaza asta trebuiesc satanizati - fie ca e vb de "puteri" paranormale, fie ca e vb de istoria veche, fie ca e vb de o stiinta antica pierduta.

La mulţi ani şi ţie! Sper că ţi-a priit vacanţa in zăpadă!

Nu ideea că "puterile paranormale" sunt accesibile tuturor e contestată! Sau cel puţin mie nu-mi rezultă, deci atenţie!
Singurul loc de unde personal cel puţin am auzit ca aceste capacităţi să fie satanizate este ... biserica. În rest ... nu văd pe nimeni pe aici care să satanizeze ceva, responsabilul cu satanismul a fost concediat!

alx

#1016
Citat din: Xanadron din  15 Ianuarie 2013, 19:03:04
emitzatoare de frecventze (sub)sonore f. joase (= infraSUNETE totusi), capabile sa influentzeze (in rau) capacitatea de lupta a soldatilor inamici, "deprimati" de unde (sub)sonore cu frecventze sub 7-8 cicli pe secunda (hertzi adica).
Păi bine ma maestre,da sa te faci ca nu pricepi? pai io ce spusăi numa fo 5-6 posturi mai inainte? Aud?
Citat din: alx din  15 Ianuarie 2013, 10:50:20
Chiar imi amintesc de un studiu care scotea in evidenta faptul ca infrasunetele,la anumite frecvente au un efect foarte puternic asupra psihicului uman,adica in prezenta acestor infrasunete incepi sa ai stari de frica,anxietate,devii stresat sau chiar paranoic.
Bine,tre sa recunosc si io ca nu fusăi cinstit de tot...ca studiu ca studiu,da praftica te omoara...stii vorba aia...
Adeca ce vreau sa spun e ca io pusăi in aplicatiune toata poliloghia asta,si construi,acu fro 7-8 ani o tărășănie de asta...ca aveam niste varza undeva,si mi-o furau aia chiar inainte de a o recolta...nu era ea multa,da ma enerva rau...asa ca făcui smecheria asta,o testai la putere redusa pe niste prieteni,si apoi o pusăi pe pozitie...rezultatul? In anul ala nimeni nu-mi furgăsi varza...
  Ce am observat: variatia in limite foarte mici a  frecventei produce efecte diferite...adeca la frecvente diferite,efecte diferite... ;D
   Oricum,anul asta cred ca voi reedita...isprava. ;D Asta pentru ca sunt posesorul unei sere micute,de 150mp,tot pe aceeasi locatie...si daca anul trecut scapara porodicile mele nefurate,ma tem ca n-oi avea ast noroc si anu in curs...asa ca voi duce smecheria la alt nivel,datorita dezvoltarii tehnicii,adica va fi ceva de genul activarii la prezenta si accentuarea efectului functie de timpul petrecut in zona respectiva... ;D Da sa nu mai spuneti la nimeni 8) .

   In rest,o seara buna si infrasunetele sa va adoarma...sau nu? >:D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Xanadron

Ei, uite astea-s adevaratele mistere din Carpati - cele infra-alx-iene mai precis. :wink:

Clar insa ca trebuie sa fiu mai putin prolix si-n romane, dar si-n postari, fiindca mi s-a pierdut mai sus printre rinduri afirmatia ca, citez, "(n.b.: alx sau tractorbeam au lamurit-o si ei, dar pe alte laturi cred.)"
Laturile fiind unele mai tehnice ca ale mele, evident - scuze confuze :lol: deci, alx!

Ontopic acum, stiam ca circula doar zvonuri despre experimentele cu asa-zisul "tun orgonic romanesc" la care ar fi contribuit si dl. prof. Rudan, dar nimic altceva pe felia studiului efectelor unor dispozitive "ciudate" cum ar fi presupusul Infrason.

Latura experimentelor para-meta-psy e insa cu totul alta zic eu, la fel cum ar fi si targetul descoperirii de artefacte la fel de importante - nu stiu, schelete, obiecte, tuneluri, ozeneuri ingropate etc...
Si, sincer sa fiu, nici nu cred c-o sa le aflam vreodata.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

socrate

Buna isprava ta alx,eu ti-as sugera doar sa amplasezi minunatia de "scula" la patriarhie :evil: ...poate se sperie popimea si mai contenesc cu "iertarea" hotilor ....asa o sa ai parte ani la rand de munca ta...,numai ia seama la "reglaje"...,ca paranoici sunt...iertatorii.... :-D

alx

#1019
Citat din: socrate din  15 Ianuarie 2013, 22:51:20
numai ia seama la "reglaje"...,ca paranoici sunt...iertatorii.... ;D
He he he..sper ca nu crezi cumva ca aia stiu ce i-a lovit... :D :D :D sau ca urmatorii vor afla... ;D

Citat din: Xanadron din  15 Ianuarie 2013, 22:42:28
Ei, uite astea-s adevaratele mistere din Carpati - cele infra-alx-iene mai precis. ;)
Aici ai nimerit-o...ca tot prin Carpati stau si eu... ;D

Citat din: Xanadron din  15 Ianuarie 2013, 22:42:28
Clar insa ca trebuie sa fiu mai putin prolix si-n romane, dar si-n postari, fiindca mi s-a pierdut mai sus printre rinduri afirmatia ca, citez, "(n.b.: alx sau tractorbeam au lamurit-o si ei, dar pe alte laturi cred.)"
Laturile fiind unele mai tehnice ca ale mele, evident - scuze confuze :D deci, alx!
Eeee,doar nu crezi ca am ratat nuanta asta 8) ...nici pomeneala.Insa ma gandeam ca te-o apuca rusinea de la atata...prolixism,si ne livrezi si urmatoarea parte din stii-tu-ce... ;D

Citat din: Xanadron din  15 Ianuarie 2013, 22:42:28
Latura experimentelor para-meta-psy e insa cu totul alta zic eu, la fel cum ar fi si targetul descoperirii de artefacte la fel de importante - nu stiu, schelete, obiecte, tuneluri, ozeneuri ingropate etc...
Si, sincer sa fiu, nici nu cred c-o sa le aflam vreodata.
Fii atent:pun pariu cu tine pe 3 pițule găurite ca cel tarziu peste 2 ani incepand de azi o sa vrei sa-ti retragi ultima afirmatie...te bagi? 8)
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."