Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

AdarM

#990
CitatCei ce stiu unde vor pleca, ce-i asteapta dincolo de spectrul luminos si care le este drumul in continuare, pot privi cu detasare si serenitate tot acest balci.
Prin urmare, vanitatea nu-si mai are locul pe acesti ultimi "pasi" ramasi de parcurs iar un dialog in care mastile sa fie aruncate si adevarul spus cu demnitate ar reprezenta adevarata 'normalitate".
Sper din toata inima ca domnul Ru-Dan sa gaseasca cateva momente libere si sa ne onoreze cu prezenta si cunoasterea dansului.
Sic transit gloria mundi...
S-a plecat de la un anunt (publicitar, as zice eu), s-a trecut la osanale si critici (firesc, zic tot eu), ca in final s-o dam in prohoduri si ferpare?
In ultima instanta conchid ca intreg topicul, departe de a se constitui intr-o dezbatere, e numai publicitate - pozitiva sau negativa, deja nu mai conteaza.
Absolut intreaga sustinere a "calitatilor" ce tin de parapsihologie atribuite d-lui Rudan, se bazeaza pe argumente de tipul "stiu eu", "crede-ma", "mi-a spus cineva", insa nimeni, nici aici si nici pe saitul titular, nu ofera cea mai palida dovada.
Pe urma nu pot sa fac abstractie de o anumita atitudine prezenta in replica servita (noua?!...) de V.R, aceea in care (ni) se reproseaza ignorarea inechitatilor sociale, a lipsei tot mai evidente de morala in politica, a decesului notiunii de patriotism, in vreme ce suntem preocupati de ceea ce dumnealui ne vinde sub eticheta "Curs intensiv teoretic şi practic de protecţie si autoapărare extrasenzorială".
Dom'le, e fix ca si cum imi dau cu parerea referitor la calitatile sau defectele unui frigider care-mi este oferit in vitrina, iar politicienii, saracia si caramida sparta-n pieptul de arama stramosesc n-au nimic in comun.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

Xanadron

#991
Hai sa mai postez si eu - o ultima oara sper - pe topicul asta... pre-blocat cumva. :wink:
Si despre care imi mentin parerea c-a fost util, desi nu mai poate fi in continuare.

Subscriu in primul rind la caustica, dar valabila analiza de mai sus (nici nu putea fi altfel din partea ta, AdarM-ule), subliniind inca o data daca mai e nevoie ca dl prof VR & Co. ar trebui sa fie incintati de enorma publicitate MOCA derulata aici (si nicidecum invers, cum aiuristic se sustinea pe JP).

Ca analiza a unui efect de ricosheu sa zicem, ma bucura oricum faptul ca RUFOn e luat in serios ca o veritabila arena a disputelor de idei :star: - ba chiar drept una redutabila, in care-i preferabil sa nu intri daca esti un gladiator ceva mai... debil. :-D Indiferent de alte calitati psiho-pupu eventual posedate (nu-i asa, AdarM? - fiindca asa-zisa georgiana62 nu uita ca te remote-vedea parca mai demult ca pe o "usera batraioara" :-o - http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2856.msg76677.html#msg76677 ).

Sint asadar chiar incintat sa aud de sfatul primit de la prietenii domniei sale ("Nu te mai incontra dom'le cu semidoctii aia de pe RUFOn") - sfat care, in umila mea opinie, ii include si pe ei automat intr-o categorie plasata mult sub cea a semidoctilor.

Reactiile indirecte de auto-scuzare a tacerii de-aici si/sau reprosurile (penibile) pomenite si de tine nu-mi anuleaza insa - repet - convingerea ca VR cel putin a avut reale resurse RV - zic asta cu toata convingerea, chiar daca domnia sa nu mi-a dovedit ceva efectiv vreodata (acum ma gindesc de pilda c-as fi putut apela sa-mi gasesc macar cadavrul catzelusei border-collie disparut absolut inexplicabil chiar in zona aia "sensibila" acum aproape trei ani). :cry:

Concluzia: e o vorba ardeleneasca ce suna cam asa: "Unde-i multa minte, nu-i toata buna" :wink: - cu atit mai adevarata se pare cind vine vorba de minti para- meta- ezo- etc.

P.S. Pun si-o poza a catzelusei Bella si, daca domnia sa binevoieste sa-mi trimita (pe MP eventual) oaresce date confirmabile, zau ca vin si eu la urmatorul curs... 8-)
Altfel insa, ramin aici, IN ARENA, inca tare pe picioare - dar nu si tare de cap. :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

AdarM

Citat din: Xanadron din  02 Ianuarie 2013, 18:43:42
(nu-i asa, AdarM? - fiindca asa-zisa georgiana62 nu uita ca te remote-vedea parca mai demult ca pe o "usera batraioara" :-o - http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2856.msg76677.html#msg76677 ).
Mersi!... ratasem postarea.
Dragul meu, sunt prea multi ipochimenii care-si fac de lucru pe langa ezoterism, spiritualitate si chiar stiintele frontiera, marea lor majoritate neavand vreo legatura cu oricare dintre ele, exceptand banii castigati usor, fara bataie de cap si fara impozit.
Daca e adevarata constatarea facuta de N. Steinhardt, cum ca astazi omului ii este foame de iubire si de sens, abia sub aceasta logica pot intelege semeni de-ai mei amatori de "hrana" oferita sub semnatura unor rudani, argeseni, iordanesti si altii ca ei.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

sunnyboy

@Xanadron: faina catzelusha, sper ca si acum papa zer si branza de la un cioban din zona, dar ma gandesc la un aspect (nu reusesc sa nu fac paralele la colegul lui de Nexus - Patrut si padurea Baciu): domnul Rudan, fotograf cu shtaif, nu a publicat nici o imagine a zonei muntilor Buzaului care sa imi atraga atentia. Au trecut niste treij' de ani, ar fi momentul sa se spuna ceva daca e ceva de spus!

mr

Citat din: incognito din  03 Ianuarie 2013, 19:23:04
...ia verificatima putzin astral ca sa dau cu voi de pamant...copii
Printilor, daca spiritualitatea/paranormalul inaltimilor voastre nu trece de nivelul batausilor de cartier, cred ca nu este greu de vazut cui va inchinati.  :evil:
"Variatzia" ta ...era suficient sa ramana doar acolo.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

incognito


StarDust

Atrag atentia lui incognito sa se controleze putin cand posteaza pe forum. Altfel urmatoarele lui mesaje vor avea acelasi drum ca si ultimele doua postate aici, adica for fi sterse direct.
La urmatoarea abatere il voi trece direct in moderare.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Urban

#997
@Moderatori

De ce nu blocati topicul?
Cand o sa binevoiasca excelenta sa, venerabilul maestru, principe al secretului regal in organizatia initiatica mondiala
sa dea niscaiva raspunsuri se poate debloca, in caz contrar nu mai are nici un sens.
Reclama costa, chiar daca e negativa.

Am zis!

Citat din: abyss din  31 Decembrie 2012, 15:19:36
Topicul acesta trebuia blocat demult si redeschis eventual la cererea domnului Rudan.
Normal ca nu se mai intelege nimic din moment ce linia principala e de hartuire psihologica.
Daca nu era Xanadron care sa spere nustiuce de pe urma tiganiei asteia cu amenintari si glume proaste il inchideam demult.
Personal cred ca lucrurile chiar au denaturat...propun blocarea topicului si mutarea discutiilor pe topicul secundar deoarece e clar de acum ca Rudan nu o sa va spuna nimic.
Citat din: Xanadron din  31 Decembrie 2012, 16:47:01
Subscriu deci la propunerea de blocare a topicului...
Citat din: AdarM din  02 Ianuarie 2013, 18:19:17
In ultima instanta conchid ca intreg topicul, departe de a se constitui intr-o dezbatere, e numai publicitate - pozitiva sau negativa, deja nu mai conteaza.
Citat din: Siberia din  02 Ianuarie 2013, 16:15:29
Subscriu cu entuziasm la ideea colegului @abyss...

Cotzacarelile si amenintarile desfasurati-le pe forumul Jurnalului Paranormalistic.

roxolan

Eu vad situatia asa:   suntem pe un topic intitulat "Vasile Rudan si misterul din Carpati". As spune ca trebuie sa lamurim, sa fie limpede: ce discutam aici? Si ar fi cateva situatii:
a) vorbim despre Vasile Rudan si misterul din Carpati referindu-ne la VR si la ce a descoperit/credem ca a descoperit VR, adica despre "misterul"/descoperirea/descoperirile legate direct de VR, cu care VR are legatura etc

In situatia asta apreciez ca fiind atatia oameni interesati (ma refer la noi, cei care citim/scriem pe topicul asta) ar fi frumos ca VR sa discute direct cu noi (iar daca la unele intrebari nu poate raspunde, sa ne spuna la fel de frumos: "oameni buni, despre asta nu pot vorbi, ca nu ma lasa constiinta/legea/obligatiile asumate/interese de stat/etc"), iar noi ar trebui sa fim decenti si civilizati in exprimare.           

b)vorbim despre Vasile Rudan

In situatia asta ar trebui redenumit topicul in "opinii PRO/CONTRA VR" si fiecare sa scrie parerea lui, iar VR in calitatea sa de persoana publica sa admita ca pot exista pareri diverse si, daca doreste, in conditiile unor tonuri civilizate, sa si dialogheze. Parerea mea.     

c)vorbim despre "misterul" din Carpati si ne referim la diverse chestii despre care noi credem ca ar avea caracteristicile necesare includerii lor pe lista "misterelor" din Carpati

In situatia asta ar trebui redenumit topicul in "misterul din Carpati" si gata, am terminat orice discutii si despre VR si despre reclama si poate scapam si de exprimarile "sa ii fac/dreg lu' cutare", ca odata disparut subiectu'....ar fi in zadar sa urlam/injuram la luna. Iar...parerea mea. Sau, fie: ar putea sa mai traga cate unul cate o injuratura ca deh, zicea un domn respectabil ca la romani injuratura e deja arta  :)  Da' sa nu exageram ca deja e atat de plin de "arta" acum topicul ca aproape ne loveste sindromu' Stockholm

d)vorbim si despre misterele lui VR si despre alte mistere care nu au legatura cu VR.

In situatia asta nu as intelege de ce ne-am focaliza aproape 100% pe VR.

Eu am citit multe postari pe care le calific FOARTE INTERESANTE, de aceea mi-ar placea ca acest topic sa nu fie inchis, chiar daca mai sunt unii care injura ca la usa cortului. In fond, importante sunt adevarurile transmise. Ca sa fiu bine inteles, as admite sa imi lase unul la poarta o basculanta de balegar daca in  basculanta aia ar fi si o editie originala a bibliei, fara adagiile ulterioare (acesta este exemplu, doar un exemplu, fara sa existe intentia de a ofensa pe cineva sau credinta cuiva).
Cam asa si cu topicul asta. Daca noi cei multi si mai mult sau mai putin ignoranti citim ceva care ne intereseaza, scopul este atins. Pe de alta parte, raspunderea e personala. Daca x sau y profereaza aici diverse, sa fie sanatosi. E problema lor de educatie, instructie, cultura, mediu social si alte asemenea.
Am dori sa avem schimburi de idei via limbaj "academic"...ori macar "colocvial". Uite ca nu se intampla. Ce sa facem, sa devenim muti? As spune ca nu ar fi nimerit.

Sper ca nu am lezat pe nimeni, e doar opinia unui cititor care apreciaza RUFOn.  Daca totusi am deranjat pe cineva .... mea culpa.

                                                                                                                                           Roxolan

abyss

Interesanta comparatia cu biblia si movila  de baliga. Nu am mai auzit-o.
Deocamdata topicul ramane deschis. Se discuta despre misterul pe care VR l-a descoperit in Carpaţi. Pro si contra din toate punctele de vedere.

Xanadron

#1000
Expunerea logica a colegului roxolan merita un Like.
Asta nu inseamna insa ca m-am sucit in privintza subscrierii la blocarea topicului, pina la o eventuala interventie a dlui profesor VR in persoana... domniei sale si nu a altor nick-name-uri. Eveniment asupra caruia ramin oricum sceptic.

E OK pina la urma din partea mea si pastrarea topicului sub o forma cumva "suspendata" (criogenia poate salveaza Romania :-D), dar n-as fi de acord chiar deloc cu o noua schimbare de titlu - si implicit o alta eventuala deturnare a sensului discutiilor care, asa cum sint ele cu galci si hartoape, se circumscriu totusi tematicii initiale.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Nici eu nu m-am sucit insa nu pot lua totusi decizii de unul singur cand e vorba de topicuri extra-large cum e acesta.
Pana cand administratia in totalitatea sa nu va lua o hotarare clara, topicul va ramane deschis. Deocamdata.
Numele topicului ramane acesta oricat de enervant e pentru unii...

acme

Care ar fi legatura intre VR si armele "infrasonice"?
http://www.ioncoja.ro/textele-altora/infrasonul-o-arma-redutabila-conceputa-de-romani/

Cred ca unul dintre locurile experimentelor exteriaore ar putea in zonele buzoiene.
We're born alone, we live alone, we die alone.

Xanadron

Citat din: acme din  14 Ianuarie 2013, 21:01:12
Care ar fi legatura intre VR si armele "infrasonice"?
http://www.ioncoja.ro/textele-altora/infrasonul-o-arma-redutabila-conceputa-de-romani/

Cred ca unul dintre locurile experimentelor exteriaore ar putea in zonele buzoiene.
Pare o pista interesanta la prima vedere, dar simt si-aici perspectiva fundaturii finale.
Fiindca, oricit ne-am fierbe noi creierii la cuptoru' cu microunde a lu Nea Nicu (sau al Elenei C. :-D mai degraba), simpla zvonistica nu-i o sursa viabila.

Iar dl prof VR clar ca n-are de gind sa deschida cutia Pandorei, si daca are si daca n-are cunostintza de infrasonu' asta.
Care nu trebuie uitat ca ar trebui sa fie alimentat (n/b/: DACA ar fi existat) de o hidrocentrala de putere medie. :-o Care exista p-acolo ce-i drept, dar numai in zona Siriu.

Nu vreau sa ma mai gindesc oricum la detalii de genul lungimii si sectiunii cablurilor necesare unui asemena transfer de gigawati.
Doar daca transmiterea wireless (tip Tesla) ar fi fost si ea la indemina "geniilor mioritice" de-atunci.
Nu, nu la Emil Bobu ma gindeam, :lol: ci doar la Henri Coanda.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

alx

Citat din: acme din  14 Ianuarie 2013, 21:01:12
Care ar fi legatura intre VR si armele "infrasonice"?
http://www.ioncoja.ro/textele-altora/infrasonul-o-arma-redutabila-conceputa-de-romani/

Cred ca unul dintre locurile experimentelor exteriaore ar putea in zonele buzoiene.
Bun...ca tot n-am ce face la ora asta,hai sa ma enervez putin-putin complet de tot...
Asadar,avem asa:
"Referitor la impulsul electromagnetic ,sub semnatura Alinei Olteanu ,Ziua Online din11-09- 2008 semnala o noutate stiintifica prezentata de Institutul de Fizica Lebedev respectiv instalatia Nike. Care ,in sine ,este un generator de impuls electromagnetic avand puterea unei bombe atomice,ca efect.. Instalatia este portabila si poate fi asezata pe o masa.Raportat la consumul echivalent de energie fizicienii vorbeau de acela similar dat de o hidrocentrala medie."
  Ce avem in textul asta? Pai avem? un generator de puls electromagnetic. Adica un PEM! Care,intr-adevar,poate fi mic.Si portabil.Si care este,foarte probabil,alimentat de un mic generator nuclear,in genul celor folosite la sateliti.Sigur,alea radiaza pe langa ele de te ucid(la propriu) da asta e alta mancare de peste. Cu totul alta mancare de peste.Nu zice nimeni ca ar avea nevoie de energie electrica clasica ca sa functioneze...era doar o comparatie! (nu e foarte clar daca baietii astia nu au reusit figura cu fuziunea la rece,ceea ce le-ar garanta suficienta energie pentru o astfel de...jucarie,fara dezavantajul radiatiilor letale!) Si gata cu asta!  Ce urmeaza insa...devine de domeniul fantasticului de prost gust! Asadar,avem asa:
"Efectele infrasonice se ob tin cu ajutorul unui generator de o constructie speciala. Portabil. Gama de frecvente emise de infrason este : 0,1-5 ,0 Hertzi. Unda emisa este o unda electromagnetica. Nu acustica. Efectele produse au caracter termomecanic."
"Voi incheea cu modul de repartitie in spatiu al energiei debitate de un infrason: sa ne imaginam doua conuri ,un con inferior cu varful sprijinit pe infrason,si al doilea con cel superior cu baza suprapusa pe baza conului inferior. Ambele conuri au axa de simetrie comuna. Efectul maxim al undei electromagnetice emise de infrason se obtine pe directia axei comune celor doua conuri.Amplificarea in putere este de ordinul a 50.000 dB.In banda de frecvente emise de infrason. Adica de ordinul gigawatilor..In impuls.!50.000dB inseamna cam 10 la puterea 50. Sau cifra 1 urmata de 50 de zero-uri.!"
   Asadar,avem o jucarie portabila,care emite unde electromagnetice,cu frecventa intre 0,1-5Hz.Buuun...o fi cum zic ei.DA PORTABILA? EU ZIC CA BAIETII ASTIA S-AU TAMPIT...LA PROPRIU! Stiti cam cat de mare AR TREBUI sa fie cavitatea rezonanta care sa genereze o astfel de frecventa ELECTROMAGNETICA? IMENSA e putin spus. Spre comparatie,putem studia frecventa Schumann...faimoasa frecva de rezonanta Schumann.Si wiki zice asa:
"This global electromagnetic resonance phenomenon is named after physicist Winfried Otto Schumann who predicted it mathematically in 1952. Schumann resonances occur because the space between the surface of the Earth and the conductive ionosphere acts as a closed waveguide. The limited dimensions of the Earth cause this waveguide to act as a resonant cavity for electromagnetic waves in the ELF band. The cavity is naturally excited by electric currents in lightning. Schumann resonances are the principal background in the electromagnetic spectrum[1] beginning at 3  Hz and extend to 60 Hz,[2] and appear as distinct peaks at extremely low frequencies (ELF) around 7.83 (fundamental),[3] 14.3, 20.8, 27.3 and 33.8 Hz.[4][5]"
Sursa : http://en.wikipedia.org/wiki/Schumann_resonances

Am subliniat si ingrosat ce ne intereseaza: Ca e nevoie de o descarcare electrica intre ionosfera si suprafata Pamantului,iar spatiul dintre astea 2 e cavitatea rezonanta in care apar aceste frecvente,cu valori intre 3Hz si 60HZ.Nu mai vorbim cam cat de mare ar fi cavitatea rezonanta pt frecvente de 0,1Hz...probabil ca ar fi cam de ordinul Terra-Luna. ;D

Mai apoi ne referim la cele 2...comuri.Adica ceea ce ar trebui sa fie ghidul de unda...daca cavitatea rezonanta,cea care genereaza frecventa asta are zeci de km,atunci ghidul de unda,cel care dirijeaza frecventele generate in directia dorita ar trebui sa aiba sute de...Km.  Una peste alta,complet portabile! ;D Pe dracu!
   Nici nu vreau sa mai vorbesc de amplificarea aia de jdeemii de Db...tare sunt curios cum au masurat-o! Si cum dirijeaza unda aia in directia dorita,cu alea 2 conuri...sau cum au reusit sa fiarba apa si pestii,tinand cont ca deja pe Pamant exista NATIV aceste frecvente,si n-a fiert nimenea...
  Si in rest nu mai am chef...cine vrea,poa sa disece cat vrea tampenia asta...e o chestie de pur marketing,care nu are nici o legatura cu vreo realizare practica...
   
   cam asta e...concluzia si deasemenea si raspunsul la intrebarea:
Citat din: acme din  14 Ianuarie 2013, 21:01:12
Care ar fi legatura intre VR si armele "infrasonice"?
Pentru cine n-a priceput,raspunsul e doua: niciuna si/sau marketing-ul.

restul e...can-can,de data asta!

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."