Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

horia2008

#840
Ganditorule, tu esti de treaba si de buna credinta, dar poate ai ratat asta; citatul lui Alx este din postarea lui !nofur si la asta facea referire (usor ironic  :lol:) si Xanadron in fraza incifrata; ramane valabila si intrebarea de baraj de dupa... :roll:

Ce spui tu poate fi ok, dar sa pui tu mana si s-o lungesti prin experimente de teledetectie extrasenzoriala enorm de mult... ma leshi  :-o :-o




AdarM

#841
"Sa nu ne discreditam valorile!",  asa suna indemnul unui coleg de forum, ba mai mult decat atat, domnia sa cere - cu manie proletara! - pedepsirea drastica a celor care indraznesc s-o faca.
Dragii mosului, pentru multi romani, Guta si Salam sunt valori incontestabile, dar nu si pentru mine sau prietenii mei.
La fel si-n cazul lui Rudan.
Dom'le, vorbim aici despre stiinte de frontiera, nu dogma religioasa care trebuie acceptata fara dovezi.
Rudan spune ca are nimic de dovedit, nimanui. Cred si eu, de mirare ar fi fost s-o faca...
Tot 'mnealui isi atribuie calitatea de consultant NASA, insa agentia yankee n-a auzit de el. La fel si-n cazul colaborarilor cu MApN, unde nu exista vreun document, chit ca vorbim de o institutie a statului, de bani publici, iar cu astea nu-i de joaca, nu putea fi platit din ciubucurile ospatarilor.
Un alt aspect ar fi accesul liber la structurile de conducere apartinand defunctului regim.
Hai sa fim seriosi!
Pana si mama Omida sustinea acelasi lucru, imediat dupa evenimentele din decembrie '89. Parca si Ion Tugui, ala care certifica toate tigancile "fermecatoare", spunea ceva asemanator. Concluzia ar fi ca Rudan e pe aceeasi treapta cu Maria Campina sau Vrajitoarea Sidonia, iar daca astea-s valori, mie nu-mi ramane nimic de adaugat...
Acum vine randul extraselor din cursul rudanian: o monstra clara de pseudostiinta si sfertodoctrism.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

horia2008

Oameni buni, pe topicul asta, lately, s-a cam ales praful de misterul din Carpati si am ramas doar cu Vasile Rudan
Alx a avut o idee stralucita  :evil: de a initia un topic (chiar daca la cosul de gunoi  :mrgreen:) Cu si despre calatorul astral
Poate ar fi bine, ca tot a luat un avant impresionant, si cum bine a sesizat si calatorul, desigur, sa facem un topic de mare interes/succes Cu si despre Vasile Rudan, si sa lasam curat topicul cu misterele din Carpati



calator astral

Citat din: horia2008 din  08 Noiembrie 2012, 10:33:51
Oameni buni, pe topicul asta, lately, s-a cam ales praful de misterul din Carpati si am ramas doar cu Vasile Rudan
Alx a avut o idee stralucita  :evil: de a initia un topic (chiar daca la cosul de gunoi  :mrgreen:) Cu si despre calatorul astral
Poate ar fi bine, ca tot a luat un avant impresionant, si cum bine a sesizat si calatorul, desigur, sa facem un topic de mare interes/succes Cu si despre Vasile Rudan, si sa lasam curat topicul cu misterele din Carpati


   Stai o secunda...poate nu trebuie disociat!

Vezi ca apare un nume p-acolo, o locatie exacta: O R A S T I E.

Poate e o pista, mai stii... :wink:

Ganditorul

#844
Horia, nu merge asa de usor cu selectia pt ca negand tot ce a aparut de acum 40 de ani incoace "cu si despre Rudan" negi si rezultatele cercetarilor. Si atunci unde-i castigul ?
Pe de alta parte AdarM are dreptate in unele aprecieri (si dupa cum vede si el - dar se face ca nu pricepe - apreciez obiectivitatea, nu si marlania care o insoteste uneori in mesajele sale).  Nu e vb de patriotism - dar nu vad de ce sa torn cu noroi in capul unui om care in Romania anilor comunisti a reusit sa scoata din sistemul de invatamant marxist o suma de elevi (azi maturi) o suma de profesori si alti participanti oferindu-le o "gura de oxigen" pe taramul cercetarii arheologice, pe tarmul iesirii in natura. "vetejii" de azi care vb despre "cat de mult rau a facut dl Rudan" raman asa cum am spus niste "pafaristi", niste cunoscatori superficiali ai problemei  care arunca cu noroi in romani (in tineretea  lor, atat cat a fost ea de buna/rea , in efortul bun/rau al unor profesori care au facut si altfel de educatie pt tinerii de atunci, in haina militara care - dupa unii "viteji" - ar fi fost paravanul escapadelor nocturne de "copulare" a elevelor).
Ori asta nu sunt obligat sa accept "cu capul in jos si privire natanga" .
Despre dovezile avute pe subiectul "mistere/paranormal" - sunt de acord ... nu prea sunt.
- hai sa le cautam impreuna - daca vb de gasirea unor obiecte ascunse prin tele-detectie, e clar ca aceste demonstratii au fost facute cu succes. Si ne putem opri chiar pana la determinarea unor campuri cu hidrocarburi in subteran sau in determinarea unor cavitati subterane (ce pot fi apoi usor evidentiate prin escavari ulterioare).
Daca vb insa de alte "ingrediente" - campuri geopatogene, cutremure si influenta lor asupra viitorului umanitatii ...si alte "ingrediente" inedite - eclar ca nu avem decat speculatii, mai mult sau mai putin reusite ca logica, ca descriere stiintifica, ca legatura interdisciplinara ce poate da un rezultat concludent al cercetarii.
Si aici sunt de acord cu toti "scpticii" care au scris pana acum. Pana la urma intre calitatea de a gasi un "obiect de interes" ascuns cine stie pe unde si ... previziunile asupra evolutiei vietii terrane e o linie fina ce poate desparte geniul de nebunie.
Aici cred ca ne aflam cu discutia - "pana unde se poate extinde credibilitatea asupra celor spuse de dl Rudan & Co ".
Pe de alta parte inca nu am inteles care ar putea fi dovezile necesare si suficiente dorite de "sceptici" pt a fi convinsi ca ... ceva ceva exista din tot ceea ce s-a scris.
E o practica veche, de a imbraca adevaruri aparent banale, in scrieri bombastice, care sa atraga atentia de la banalitatea unor metode - cum pare a fi si aceasta metoda de tele-detectie, care pana la urma este o (re)descoperire a unor capacitati pe care le avem din nastere dar care stau latente, nefolosite. Si atunci clar vine intrebarea : cate din stirile bombastice/anacronice din relatari sau din cursuri sunt bagate cu buna stiinta ca "perdea de ceata".
Dar daca vrem sa privim lucrurile simplist - "uite ca acest curs e o aiureala" - cu siguranta nu vom ajunge nicaieri. Cel mult la niste balacareli continue care vor avea ca rezultanta pierderea unei baze de date extrem de folositoare, si care pe viitor ne vom chinui sa o refacem din fragmente asa cum facem acum cu pierderea bazei de date de la Valeriu Popa.
Alegerea ne apartine...


P.S. Cine crede ca gasirea  prin metoda tele-detectiei aunor obiecte ascunse e putin lucru si ca nu avem de ce ne lauda, ca romani, cu persoane care au astfel de capacitati - e departe de subiect. Eu personal sunt mandru ca sunt contemporan cu dl Rudan, chiar si numai pentru faptul ca singura chestie reala este "gasirea prin tele-detectie a unor obiecte ascunse" - restul fiind povesti SF.

padme

#845
Citat din: Xanadron din  08 Noiembrie 2012, 06:35:59
(Later Edit): In cazul de mai sus inclin sa cred ca nici macar cineva ca proful VR n-ar putea da un raspuns exact, fiind vorba de-o... tripla tele-detectie, in "straturi" succesive:
1. A identitatii reale a colegului Urban
2. A localizarii domiciliului sau
3. Abia in final si-a numarului de tablouri din casa. 8-)

Nu e vorba de aflarea identitatii (nume, prenume), sa fim seriosi, trebuie doar "sa-l vada" si apoi sa-l localizeze, ca un fel de GPS(n.a.). Pot sa fiu oricand contrazisa, eu nu fac chestia asta deci stiu doar din povestite.


Citat din: Ganditorul din  08 Noiembrie 2012, 09:55:17
E ceva normal si atat de cotidian incat nici nu o mai bagam in seama - De cate ori nu am auzit la persoane trecute de o anumita varsta fraza "nici nu stiu cand a trecut timpul, si n-am facut mai nimic azi" .
Tu iei asta drept explicatie stiintifica si deasupra oricarui dubiu? E un fel de a spune, oamenii simt curgerea timpului in moduri diferite in functie de ceea ce fac. Eu as zice ca perceptia asupra timpului se schimba si odata cu varsta. De cate ori n-ai auzit si varianta "doamne da' cat a durat" si pt obervatorul extern chestia respectiva poate a durat 5 minute! Unul care sta si face o munca, eu stiu, repetitiva sau monotona percepe curgerea timpului mai incet decat unul care e stimulat cerebral si n-are timp sa stea cu ochii pe ceas. Pe de alta parte, chestia cu "n-am facut mai nimic azi" daca ai pune-o pe persoana respectiva sa spuna ce a facut, o sa descoperi ca de fapt a facut destule lucruri, poate/eventual mai putin ceea ce-si programase pe ziua respectiva si de aici concluzia de rigoare...
Eu de exemplu mi-am schimbat perceptia asupra timpului intr-un anumit moment din viata si intr-un anumit context, astfel incat simt in permanenta ca "nu mai e timp" sau ca "timpul nu e suficient" - acuma ce sa fac, sa o iau ca pe o dovada ca timpul s-a micsorat? Si eu nu fac parte din generatia aia.


In alta ordine de idei si eu am cam ramas cu gura cascata cand am vazut materia predata la curs. Oricum vad ca nimeni nici nu infirma, nici nu confirma ca aia e, pana la urma si-a facut curaj @calatorul, care adauga "partial", sper ca partea cealalta sa fie fost aia care trebuie!

Citat din: Ganditorul din  08 Noiembrie 2012, 11:03:56
Dar daca vrem sa privim lucrurile simplist - "uite ca acest curs e o aiureala" - cu siguranta nu vom ajunge nicaieri.

Nu trebuie sa privim simplist, trebuie sa privim realist. Nu, cursul in sine nu este o aiureala, materia de curs da! Dupa mine (si dupa cum ma asteptam), altfel trebuia sa se desfasoare un asemnea curs.  Si eu as fi fost dezamagita sa platesc o poala de bani si sa ma trezesc la un curs unde mi se spun aiureli care zburda pe net in ultimii 10 ani, dintre care unele sunt chiar crancene, ceea ce ma duce cu gandul la universitarii aia participanti.

Ganditorul

Padme, e corect ce spui - eu am dat insa numai o idee de interpretare a fenomenului bazat numai pe eperienta proprie - si eu sunt generatie "veche". Si desi am experienta, desi fac obiectul muncii mele de atatia ani (ceea ce ar insemna un randament mai mare) realitatea ma contrazice discret "alergand" acele ceasornicului mai repede decat imi convine sa observ. Asta-i tot.
- Ceea ce a spus calatorul subliniaza exact ce am subliniat si eu mai sus - multe stiri bombastice sunt "perdea de ceata". Nu va luati dupa chestia cu "la Orastie nu sunt serpi" - sunt serpi, si inca multi, care se numesc VIPERE. Luati de bun ce scrie in curs si aveti sansa sa ajungeti in cel mai bun caz la spital sau luati de buna ceea ce am vazut de atatea ori in zona Orastie - multi serpi care fug din calea ta ... daca sti sa-i gonesti.

horia2008

Citat din: Ganditorul din  08 Noiembrie 2012, 11:03:56
Horia, nu merge asa de usor cu selectia pt ca negand tot ce a aparut de acum 40 de ani incoace "cu si despre Rudan" negi si rezultatele cercetarilor. Si atunci unde-i castigul ?
......
Dar daca vrem sa privim lucrurile simplist - "uite ca acest curs e o aiureala" - cu siguranta nu vom ajunge nicaieri. Cel mult la niste balacareli continue care vor avea ca rezultanta pierderea unei baze de date extrem de folositoare, si care pe viitor ne vom chinui sa o refacem din fragmente asa cum facem acum cu pierderea bazei de date de la Valeriu Popa.
Alegerea ne apartine...

Ganditorule, cum zice rabinul, si tu ai dreptate :roll:, sunt de acord cu tine; dar si Xanadron, in intreaga-i postare cu fraza...
Propunerea mea era la modul serios, poate un pic discreditata de ironia/paralela cu calatorul si topicul lui....
Eu nu incerc sa-l neg pe Rudan sau rezultatele cercetarilor lui, si nu ma consider in masura sa-l judec sau sa emit judecati de valoare (cu exceptia lungirii zilei) la adresa D-lui Rudan pentru ca nu cunosc in detaliu activitatea si capacitatile dansului, dar vad ca sunt altii care o fac, uneori cu patima, pro sau contra, cu un interes sau nu, si poate ar fi bine sa fie separat ce nu tine strict de topicul cu misterele din Carpati, pentru ca este pacat ca un topic interesant sa fie acoperit de dezbateri pro sau contra Rudan, care se potface pe un topic separat cum am spus daca au generat atata interes si patima



memphis

Citat din: Xanadron din  08 Noiembrie 2012, 06:35:59
"In data de 07.11.2012, dl. Xanadron, a reusit, sa lungeasca ziua enorm de mult, timp in care a facut foarte multe lucruri, desi n-a mai postat pe RUFOn, traind insa un sentiment de fericire (poate tocmai fiindca n-a mai citit, dar nici n-a mai scris timpenii), iar dupa cele 24 de ore latzi-lungite, s-a reintors brusc si s-a reglat iar la ziua de 16 minute. Sau 16 secunde, nu mai stie bine, ca si-a pierdut ceasu' odata cu rabdarea." :-D
Intrebare de baraj: ati mai participa la un curs (n.b. pe bani buni) organizat de dl X, de v-ar fi prezentat asa din deschidere? :roll:

Serios acum, asta-i ULTIMA mea postare pe topicul asta - f. interesant dealtfel - cel putin pina cind oi descoperi poate misterul Carpatilor. Munti pe care, chiar daca i-am colindat destul cindva, nu speram sa-i "desecretizez" decit cel mult cazind ca prostu' in vreun tunel uriesesc pe care dl prof VR l-ar fi pre-detectat sau chiar pre-vizitat probabil inca inainte de-a pleca din Bucuresti.

Repet, nici fostele mele dubii, nici ironia de mai sus nu echivaleaza cu negarea realelor capacitati paranormale demonstrate cindva efectiv de VR. Doar subliniaza nivelul nu doar scazut, ci chiar caraghios - pina la hilar uneori - al formei scrise a primului sau "modul" de curs (n-are rost sa reproduc si altele, de genul "asteroizii au crescut pe orbite" sau "Primele efecte ale cosmonautilor este scaderea masei osoase si a calciului." :-o :lol:).

OK, se poate ca altcineva sa-i fi scris materialele, dar un minim respect de sine ar fi trebuit sa-l determine pe dl VR sa le verifice-n prealabil. Stiu ca simpaticul si f. deschisul nostru nou coleg (de apreciat asta) @spanda poate spune ca nu forma, ci fondul conteaza, dar eu continui sa cred si-n forma ideilor... credibile - lasind deoparte faptul ca si fondul e dubios al naibii-n unele puncte ale cursului, preluate ad litteram de pe cele mai naiv-manipulatorii website-uri (curs de care "am facut rost" si eu inca de-acum 2 ani - de la un cursant dezamagit si... cinstit cu el insusi, ca sa fiu mai exact). Nu-i de mirare ca l-am sters din memoria computerului mai rapid decit pe-o musca de pe parbriz.

Inteleg deci reactiile colegilor nostri ex-cursanti RV din pdv uman-psihologic dupa ce si-au luat cumva "leapsa" - si deloc gratis - (ia zi, colega Calator Astral, ce dioptrii am? :-D), dar nu neg pe de alta parte dreptul oricui de-a se... juca un pic de-a spionu' PSI cumva. Si poate, din joaca asta, sa descopere ca are chiar stofa de 007. 8-)

P.S. Exemplu aleatoriu de importantza a detaliilor legate de forma, peste care se trece impardonabil de usor nu doar aici pe RUFOn; colegul Urban intreba  - a enshpea oara si tot fara sa-i raspunda cineva - cite tablouri are in CASA (=domiciliu), nu in CAMERA... :wink:

Io zic ca are... iegzakt 11 tablouri (asta, doar ca sa va demonstrez ca n-am nici cel mai mic talent RV - mi-s bata deci). :-D

(Later Edit): In cazul de mai sus inclin sa cred ca nici macar cineva ca proful VR n-ar putea da un raspuns exact, fiind vorba de-o... tripla tele-detectie, in "straturi" succesive:
1. A identitatii reale a colegului Urban
2. A localizarii domiciliului sau
3. Abia in final si-a numarului de tablouri din casa. 8-)

Xanadrosoane, banuiesc ca ai fi putut sa iti dai seama ca ce a postat colegul !nofur (si aici nu fac nicio referire la cat de incorecta a fost decizia lui de a posta notitele luate la curs) sunt doar niste notite luate pe genunchi, pline de greseli de scriere/exprimare sau mai stiu eu..., ce apartin strict cursantului. Oare nu iti mai aduci aminte de pe bancile facultatii ce anume din ce preda profesorul ajungea in notitele tale si ca a doua zi nu mai intelegeai nici ce dracu vroia sa spuna bietul profesor, la cat de mutilate erau de graba ta de a scrie la viteza de nustiu cati metrii pe secunda?

Cum sa iei de bun ceva ce a postat un presupus cursant ce a luat pe fuga niste notite?

Poate pe viitor vor trebui interzise si notitele, pentru a nu se mai ajunge la situatii de genul....

horia2008

Citat din: calator astral din  08 Noiembrie 2012, 11:00:23
Poate e o pista, mai stii... :wink:

Daca stii tu, exprima-te; nu mai faceti atat pe misteriosii....; nu vezi ca din cauza asta sunt atatea suspiciuni si apar atatea dispute??



padme

Citat din: memphis din  08 Noiembrie 2012, 11:44:52
Xanadrosoane, banuiesc ca ai fi putut sa iti dai seama ca ce a postat colegul !nofur (si aici nu fac nicio referire la cat de incorecta a fost decizia lui de a posta notitele luate la curs) sunt doar niste notite luate pe genunchi, pline de greseli de scriere/exprimare sau mai stiu eu..., ce apartin strict cursantului. Oare nu iti mai aduci aminte de pe bancile facultatii ce anume din ce preda profesorul ajungea in notitele tale si ca a doua zi nu mai intelegeai nici ce dracu vroia sa spuna bietul profesor, la cat de mutilate erau de graba ta de a scrie la viteza de nustiu cati metrii pe secunda?

Cum sa iei de bun ceva ce a postat un presupus cursant ce a luat pe fuga niste notite?

Poate pe viitor vor trebui interzise si notitele, pentru a nu se mai ajunge la situatii de genul....

Pe cuvantu' tau! Si de unde stii ce fel de student a fost userul care a postat cursurile? Poate stie stenodactilografie, sau poate a inregistrat...Sa inteleg ca a scris gresit si datele? Cum ar fi prapastia cu Palatul Cotroceni? si altele, daca vrei neaparat putem sa le buchisim pe toate, dar pt asta tre' sa-mi dai tu mie 300 eur.:))) Notitele le-a platit,  sunt ale lui si poate face ce vrea cu ele, nu am inteles ca s-a semnat un pact de confidentialitate la inscriere...asa cum nu am inteles de ce trebuia sa fie atat de secretos acest curs, pt care s-a dat un anunt public si a fost deschis tuturor....

AdarM

Citat din: horia2008 din  08 Noiembrie 2012, 11:38:47
poate ar fi bine sa fie separat ce nu tine strict de topicul cu misterele din Carpati, pentru ca este pacat ca un topic interesant sa fie acoperit de dezbateri pro sau contra Rudan, care se pot face pe un topic separat cum am spus daca au generat atata interes si patima
Cate vreme Rudan isi leaga numele (in titlu) de misterele din Carpati, nu poti dezbate una fara ailalta.
Ideal ar fi un topic dedicat misterelor, fara Rudan.
Citat din: padme din  08 Noiembrie 2012, 12:00:00
Notitele le-a platit,  sunt ale lui si poate face ce vrea cu ele, nu am inteles ca s-a semnat un pact de confidentialitate la inscriere...asa cum nu am inteles de ce trebuia sa fie atat de secretos acest curs, pt care s-a dat un anunt public si a fost deschis tuturor....
Simplu: daca intreaga balarie devine accesibila oricui, fiind publica pe net, unde mai gasesti fraieri care sa plateasca doua sute saij'  de euroi pentru ea?
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

abyss

@memphis, ar trebui sa ne oferi varianta oficiala a acestei parti de curs. S-ar putea sa atrageti mai multi cursanti decat credeti voi si spun unii mai rautaciosi pe aici!


Imi plac cursurile respective, scrise chiar si asa. Pentru cei "bata" sunt zeama de clopot... pentru ceilalti sunt o chemare.

fiulploii

Citat
In locul si(s)turilor arheologice ale Ministerului Culturii, nu vom scoate biolocatoarele,
pentru ca vom avea de-a face cu legea, fara permis, in celelalte locuri, nu sint probleme
:-D Asta da informatie , eu cel putin deduc ca exista situri arheologice care nu sunt ale Guvernului Roman.
Citat

Exista inregistrata in subconstientul nostru, lungimea de 1 m
:-D De aici am putea deduce ca aceasta stiinta este numai pentru cei care au adoptat sistemul metric ?
Citat
Dupa citiva ani de antrenament, se poate vizualiza tinta in culori estompate.
contrazis de urmatorul citat
Citat
Chiar din copilarie, suferim o atenuare a programului genetic de viata, a
subconstientului copilului, care e virusat, de ex. e invatat ca omul, la 70 de ani, e batrin, se
face o asociatie de idei eronata, pe hard-discul sau se scrie asta si se implementeaza
; de
aceea trebuie corectat acel segment al acelor virusi acumulati de-a lungul anilor, conform
carora, un om nu poate fi vindecat, nu poate sa zboare sau sa calatoreasca, de ex.
La cele de mai sus adaugam atentionarea voalata de la inceput si anume:
Citat
Dezimformarea se realizeaza prin;
- telepatie;
- premonitie;
- dezimformarea privind abilitatile extrasenzoriale
Fara comentarii, nu?
Citat

Psihoterapia – procedura de vindecare
bolnavul are o conceptie preconceputa ca boala lui – cancerul – e nevindecabila
Citat
Deci , informatia este una eronata

bolnavul trebuie remontat psihologic si convins ca boala lui e vindecabila si tratabila,
sa i se scoata informatia care i-a virusat subconstientul
se sterge informatia si i se da alta in loc,

Citat
Totul este informatie , aceasta este caramida fundamentala pe care este construit restul, nu?

Si pentru ca informatia conteaza cu adevarat , cine vrea se poate distra facand micile experiente din cartea de mai jos

36971812 Dezvoltarea Capacitatilor Parapsihologice William W Hewitt

Unele informatii din unele stiinte stravechi ramase din alte timpuri , au ajuns la noi pe diverse cai si sunt cifrate de obicei prin cartile zis sfinte . Una din aceste informatii este : cere si ti se va da   insa lipseste know-how-ul sau tehnica/procedura de urmat pt a face asta cu succes.
Informatia esentiala a ajuns pana la noi , chiar daca imbracata intr-o forma care sa-i asigure continuitatea transmisiei cifrate peste timp.  8-)
Parerea mea..

Nox

#854
Citat din: Ganditorul din  08 Noiembrie 2012, 09:27:11
3. Exercitiile de bio-tele-detectie sunt mari consumatoare de energie, iar pentru incepatori asta chiar este o problema ( si aici probabil ca, coforumistul nostru Nox va avea un raspuns la intrebarea sa - de ce sa cheltui energie doar ca sa dau satisfactie spunand cate tablouri are Nox in casa )

Wtf, am scris eu ceva de tablouri? Eu am pus alte întrebări pertinente şi tehnice, mult mai dificil de abordat decât unele filosofii de baltă discutate aici.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee