Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

padme

#645
Citat din: panta_rh_ei din  12 Octombrie 2012, 19:39:33

DESCOPERIRI ARHEOLOGICE

http;//www.scribd.com/doc/35094264/DESCOPERIRI-ARHEOLOGICE

Eu cand am citit parte din faza asta nu mi-a venit in minte altceva decat "Rorschach".
Lucrarea D-lui Ardelean pare ceva gen "Un veac de singuratate" GGM - dar acolo macar stii ca e fictiune!
Sunt aruncate in joc niste ipoteze si niste descoperiri atat de...halucinante la un moment dat, ca te si miri cum de n-am auzit pana acum de ele?! intrucat se pare ca au bulversat complet umanitatea inclusiv lumea stiintifica! Desi se pare ca au fost seminarii la nivel international si tot tacamu'.
Parerea mea, poate gresesc....


Citat din: panta_rh_ei din  12 Octombrie 2012, 20:06:20
Daca Gradina Edenului a fost in Zarand atunci se leaga cu uriasii din Muntii de Curbura, fiind poate locul in care s-au refugiat o parte din ei cand Creatorul a decis sa-i piarda si are astfel logica si legenda despre cetatea uriasilor distrusa c-o arma nucleara si scheletele din livada de meri etc.
Zic si eu.

Gradina Edenului scrie foarte bine unde e. Textul este inserat din Enoch, care nici nu o localizeaza macar - daca imi aduc aminte pe Terra si de aici ipoteza lui TVM ca unele creatii au avut loc prin alte parti! De unde ma gandesc ca sunt niste chestii luate de prin diverse parti si amestecate. Nu vom sti clar ce parere a avut Moise, cel caruia i se atribuie Geneza.
Uriasii nu au fost gasiti numai in ro. Putem la fel de bine sa punem bani sa cumparam terenurile din Sardegna si sa vedem de ce a fost nevoie de bloace de ciment in mijlocul campului! (facem pariu ca nu le vinde nimeni si nici livada?) Si despre uriasii din ro, ca si despre cei din it s-a vorbit in emisiuni de gen "paraanormal" si alte chestii considerate de oameni desene animate si tratate ca atare - ca doar in ro imi aduc aminte de tipul care sustinea ca au gasit un schelet in curte la...bunica lui si apucase sa-l si fotografieze; in Sardegna tipul care a gasit uriasul inmormantat, l-a dus pe reporter si i-a adunat dinti de pe jos, erau o gramada de ramasite, cam ca si resturile de ceramica pe care le gaseste matusa mea cand se duce la sapa!


Citat din: licuriciu din  12 Octombrie 2012, 00:14:04
In cazul Posesti, problema cu livada de acolo e mai complicata. Asta deoarece niste smecheri au inscris-o in RAN (registrul arheologic national). Si sapand, la o adica, intri automat la braconaj arheologic.

Poate nu crezi dar i s-a facut un bine. Odata descarcata de sit arheologic, poate sa fie foarte bine rasa si construit deasupra si adieu cu ce e dedesubt!

Xanadron

#646
Anagramatul :-D "academician" Teodor Ardelean bine ca nu posteaza p-aici, fiindca si-ar lua o mare banare de la conu' alx dupa primele postari, fiind doar un cunoscut impostor cu deliruri mistice, din pacate. Probabil ca n-ai avut rabdarea de-a citi prea mult din "lucrarile" lui, altfel ai fi ajuns rapid la aceeasi concluzie, draga panta_rh_ei.
Stiu de citiva ani teoriile lui cu armatele impietrite ale lui Lucifer :evil: pozate de Satelitul (cu S mare, evident) "care-l au americanii" (OK, nici Tariceanu de ex. nu [re]cunoaste acuzativul, da' macar nu pretinde c-ar fi academician) ori afirmatia hotarita c-a inregistrat vocea lui Iisus Cristos (HiFi, evident :lol:). Toate astea-l califica deci cel mult pentru Academia Catzavencu. Rar am avut oricum ocazia de-a citi un... anacolut continuu asa cum e talmes-balmesul deranjatului "cercetator".

Revenind insa la chestii mai serioase si ontopic, harta cu locatiile uriesesti ceruta/cautata ca intotdeauna "la obiect" de agerul coleg FiuAlPloii exista mai mult ca sigur pe undeva intr-un seif (in mai multe de fapt, daca-i vorba de aia globala), dar nu-i si pentru okiu' nostru. La noi, se pare ca cele mai multe schelete enorme au fost totusi dezgropate in zona sudica, de cimpie (v. Argedava si Lebada/Pantelimon).
Maretzele ciolane-s de fapt colectionate "discret" peste tot in lume (mai ales in depozitele Smithsonian-ului), dar si ele-s subiect tabu - poate fiindca unele mega-schelete au si coarne-n dotare. :evil: Chiar daca, pe vremurile cind umblau, contineau si-o jumatate angelica. :star: (Scurta precizare: primii din triada citata, Nefilimii, par sa nu fi fost... atit de gigantici - doar urmasii lor Anakimi/Refaimi, conceputi intr-adevar cu fomeile "noastre").
Nicio sperantza de "Disclosure" nici pe felia asta deci, chiar daca respectivii curatori n-au negat vreodata ca le poseda (n-are rost sa reiau postari mai vechi pe tema cererilor repetate de analizare ADN a osemintelor gigatice, respinse fara explicatii in repetate rinduri).

Cit despre ipoteza "ingineriei" mi(s)tificarii de origine rudaniana a zonei Buzaului expusa de tine compadre @biss, cred ca esti p-aproape de adevar, dar numai dintr-o anume directie. Fiindca insusi domnul profesor a recunoscut (inclusiv in unica-i postare d-aici) scopul "gulgutier" de acoperire a realelor scopuri ale expeditiilor "arheologic-pionieresti", jucat de celebrul articol din fosta revista Flacara.
Scopuri reale care nu ne-au fost insa deloc dezvaluite, asa cum speram poate unii dintre noi - mai naivi, ce-i drept.

In rest, daca sintem cuminti in continuare o sa fie sigur bine si la iarna cald.  :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

Citat din: Xanadron din  12 Octombrie 2012, 21:38:35
draga panta_rh_ei.


Cea ce bate-n poarta, Xanadron, ahimè!
Se intoarce la oaste si sunt eu Padmè! :))))))))

Si cand te gandesti ca i-am scris pe blog o chestie de prea bun simt fata de sentimentele care ma incercau cand am citit ce scria pe acolo. Daca puneai postarea mai inainte nu ma mai "virusam" cu asemenea lecturi, desi cumva sunt si ele folositoare....

incognito


Xanadron

Citat din: padme din  12 Octombrie 2012, 22:00:32
Cea ce bate-n poarta, Xanadron, ahimè!
Se intoarce la oaste si sunt eu Padmè! :))))))))

Si cand te gandesti ca i-am scris pe blog o chestie de prea bun simt fata de sentimentele care ma incercau cand am citit ce scria pe acolo. Daca puneai postarea mai inainte nu ma mai "virusam" cu asemenea lecturi, desi cumva sunt si ele folositoare....

:-D Amen, tot draga padme! (mai toti coforumistii-mi sint de fapt dragi, din simplul motiv ca-s din tagma "deranjatilor pozitiv" deloc cazuti sub vraja tembelizoarelor si-a actualei prosteli globale-n general).
Mai clar insa: cind scriam aiurelile de mai sus nu citisem inca postarea ta, ci doar p-alea anterioare ale colegei panta_rh_ei.

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

panta_rh_ei

Am citit suficient ca sa-mi dau seama de anumite chestii tocmai de aceea am cautat pe site-ul Academiei Romane. Am postat trimiterea la materialul respectiv cu un singur si simplu scop: ca exemplu de cate se pot spune  despre aproape orice, de oricine  ca ramai crucit pur si simplu.
@padme:  presupun ca te referi la blogul tovului T.Ardelean ca eu n-am asa ceva.
@xanadron:  am sesizat amabilitatea stilului tau de adresare dar te rog, de acum inainte, abtine-te sa mai folosesti la adresa mea apelativul " draga" daca asta  produce 'iritatzii' .
Am vrut sa mai adaug ceva legat de subiectul topicului dar mai bine ma abtin sa nu-mi atrag mania zeilor :-)
Va doresc o seara si-un week-end placute :-)
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

licuriciu

Daca-mi permiteti...
Intai cate ceva despre expeditiile pionieresti. Cred ca initial Rudan a ajuns acolo la pont sau marsutizat (dirijat) pentru a filma in infrarosu inscriptiile din schiturile rupestre (ceea ce in mod sigur, data fiind pregatirea sa, a si facut).
Nu stiu cand au aparut in scena arheologii Konig si Vasile Drambocianu. Probabil ei, pe baza informatiilor de la localnici si in urma unei parigheze, l-au dirijat unde sa faca niste sapaturi. Sa nu uitam ca multe sapaturi in perioada comunista se faceau cu soldati in termen (asa-zisii militari) si ca din considerente evidente, unii copii pasionati pot face sapaturi mai ingrijite.
Faptul ca articolul din Flacara ar fi o acoperire, e o minciuna, deoarece dupa aparitia acelui articol, respectiv in 1980, a fost pelerinaj in zona, mai toti cercetatorii OZN/paleoastronautica si conexe din tara trecand pe acolo. Halal acoperire... Dupa 1990, Rudan a mintit constient, lasand sa se inteleaga ca de fapt descoperirile in zona au fost si mai extraordinare decat6 cele livrate in asa-zisa legendare din Flacara. N-au fost...
Legatura dintre Rudan si Muzeul Militar Central e facuta prin arheologul Konig. Artefactele gasite au fost predate la MMC deoarece Konig era de acolo.
In emisiunea cu Hobana, din ce zice si din microsemnele corporale, e clar ca Rudan a auzit de scheletele de la Scaieni, dar nu le-a vazut in viata lui. Daca le-ar fi vazut, in mod evident avea si poze, repet, data fiind meseria lui.
Voi argumenta la un moment dat cum Rudan a participat la un Simpozion de la Academia Militara Carol I, cu participare platita si cu lectori civili, pentru a lasa impresia ca e combinat cu "militarii".
Va las acum, ca am scris "militarii" si m-am excitat. Ma duc sa fac o ...

SLEAH19

#652
.......................
Max, spune Rabi, dăi banii lui Moriz înapoi !
- Nu-i dau , spune Max.
- Cum să nu-i dai , dă-i banii omului înapoi..
- Nu-i dau ...
- Max , îmi pierd răbdarea, spune iritat Rabi, te somez pentru ultima dată , da-i înapoi mia lui Moriz!
- Îi dau un kkt...
- Buuuun, spune Rabi ,...... i-o bază de discuţii ! Deci ...


Doar părerea mea ,

..teza asta spusă undeva pe topic de incognito- ...,,du-te acolo, vezi simte,traieste si poate ca vei intelege de ce avem lucruri si locuri menite sa ramana nestiute si nebantuite de oameni , daca strabuni ar fi vrut sa fie pe buzele noastre ,am fi avut temple ,statui si monumente care sa ne arate cu degetul drumul catre ei,, , teză reantamată şi de colegul Gânditorul ,... care va să zică, eu nu cred în ea.
Dacă toţi ar fi gândit aşa cu secretomanie românească , nu am fi ştiut de Machu Picchu,  orasul subteran Kaymakli din Cappadocia Turcia, piramidele împădurite din junglele asiatice sau din fosta Iugoslavie ,etc.
Lucrurile şi locurile nu trebuie să rămână neştiute pentru că este clar că în arealul munţilor Buzăului avem de-a face cu ceva ieşit din comun. Băgăm în retorică patriotism dar nu vedem cu ce metode au abordat problema serviciile secrete de-a lungul timpului. Să mă ierte cei care mai servesc patria şi poartă şapca în suflet pe aici , dar străbunii serviciilor secrete româneşti sunt ciobanii cu bâtă recrutaţi de ruşi prin anii 50 să-i facă securişti pentru că au dosarul şi originile sănătase , ori la aşa origini aşa metode şi altă metodă mai bună decât dinamitarea piramidei cu blocuri clar tăiate artificial şi îmbinate cu oxizi de fier de pe vârful Ţurţudui, nu au găsit. Scopul? Doar ei îl ştiu dar prin analogie cum ar fi fost ca egiptenii să facă arheologie cu dinamita pe platoul Ghizeh?
  În postul lui licuriciu despre , Codrul Todoruselor este o mărturisire la prima mână a celui născut în Stroeasca despre locaţii unde se găsesc necropole de uriaşi. Omul acela dacă mai trăieşte şi poate fi contactat ar putea da nişte locaţii mai exacte şi ne-ar scuti de săpături aiurea în livezi cu polimeri sau ploiperi.
Locurile au fost încărcate cu legende şi fenomene paranormale dar ar putea fi doar un oraş minier al anunnakilor căutători de aur , cu minieri care s-au răzvrătit într-un fel grav şi aşteptându-se la o răzbunare au săpat acele tuneluri şi săli subterane pentru apărare sau la fel de bine le-au făcut pentru că se aşteptau la nişte dezastre naturale , aşa cum în zilele noastre  se sapă bunkere pentru survive 2012 .
Peste câteva mii de ani , urmaşii care vor descoperi în bunkere ,scheletele ,,şobolanilor potenteţi,, de azi , ar putea spune  cu respect că ....,,sunt străbunii noştrii,,  , şi îi vor bănui că au fost plini de calităţi si inteligenţi.

  În cartea lui Enoh se face referire la apariţia uriaşilor, ce probleme au creat pe pământ şi cum Fiinţa Supremă a luat hotărârea nimicirii lor . De aceia au fost probabil trosniti precum Sodoma şi Gomora , iar pietrele au luat forme atât de ciudate ,parcă au fost topite.
Posibil să fi  intervenit în creerea omului, dar în scop de exploatare .
De aceia dacă aş lua la talpă muţii Buzăului să verific legenda nu aş fi atât de cuprins de sacralitate.

http://www.panoramio.com/photo/73614533

Je n'aime pas, Rudan Vasile.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

licuriciu

SL, vezi tu, noi nu stim ce cauta povestea aia Codrul Tuderoselor, intr-o revista de femei casnice si frustrate gen Destine, Povesti adevarate, etc. E ca nuca-n perete acolo. De aceea cred ca ori s-a vrut sa se arate pisica cuiva, ori a fost o resuscitate a povestii rudaniene. Am incercat, acum mult timp sa dau de urma autorului,k dar mi-a fost imposibil, si datorita faptului ca cei de la redactie nu-si mai aminteau nimik.
Cat despre celelalte... Ceea ce par sa uite unii e ca o zona dinamitata prezinta urme si dupa n ani. Asa ca s-ar putea verifica daca a fost dinamitata stanca aia, ceea ce eu personal nu prea cred. De asemenea, oxidul de fier rosu (rugina), e un praf, o pudra, si nimeni n-a folosit-o ever ca liant. Iti recomand sa fii mai precaut in preluari, desi8 pozele sunt interesante.
Ipoteza sumeriana in Buzau a lansat-o Paul Lazar Tonciulescu si e o aberatie. L-am cunoscut indeaproape pe batran (acum e mort), si stiu unde gresea si unde avea teorii solide. Asta cu Lu-ana nume sumerian e pe langa rau, mai ales ca nu exista in zona o legenda reala cu acest personaj, inventat de Rudan 1000%.

licuriciu

Am postat pe site-ul din josul postului transcriptul unui fragment de emisiune cu Rudan - sursa: Național TV, Emisiunea: Miezul Problemei, moderator: Mădălin Ionescu, data: 27 iunie 2007.
Desi video-ul e pe Youtube de mult timp, celor care l-au vizionat (multi, putini) le-a scapat un amanunt esential, cred eu... Cititi acel transcript si o sa va sara in ochi...

fiulploii

Citat din: licuriciu din  13 Octombrie 2012, 02:39:47
Am postat pe site-ul din josul postului transcriptul unui fragment de emisiune cu Rudan - sursa: Național TV, Emisiunea: Miezul Problemei, moderator: Mădălin Ionescu, data: 27 iunie 2007.
Desi video-ul e pe Youtube de mult timp, celor care l-au vizionat (multi, putini) le-a scapat un amanunt esential, cred eu... Cititi acel transcript si o sa va sara in ochi...
Poate ca amanuntul de care vorbesti rezida in faptul ca au fost doua expeditii si nu una  :-D
E o ipoteza la fel de valabila ca a ta , nu crezi ?

padme

Citat din: Xanadron din  12 Octombrie 2012, 22:42:07
:-D Amen, tot draga padme! (mai toti coforumistii-mi sint de fapt dragi, din simplul motiv ca-s din tagma "deranjatilor pozitiv" deloc cazuti sub vraja tembelizoarelor si-a actualei prosteli globale-n general).
Mai clar insa: cind scriam aiurelile de mai sus nu citisem inca postarea ta, ci doar p-alea anterioare ale colegei panta_rh_ei.

Scuze, n-am citit cu atentie, aparuse postarea dupa a mea....

Citat din: panta_rh_ei din  12 Octombrie 2012, 23:43:40
@padme:  presupun ca te referi la blogul tovului T.Ardelean ca eu n-am asa ceva.

Da, despre blogul lui Ardelean este vorba, pt ca daca aveam sa-ti zic ceva, iti ziceam direct tie ....chiar daca imi spun o parere vizavi de cele postate, comentariile au un caracter general, nu le adresez cuiva anume fara sa specific....si nu atac pe nimeni, daca s-a inteles asta cumva...

incognito

... licuriciul,
    Am asistat direct ( sigur exista si aici persoane care au cunostinta si pot confirma ) la discutiile  organizarii unei expeditii cu scopul de a deshuma... ramasitele omenesti existente in Scaieni .Au fost luate TOATE autorizatiile necesare inclusiv acceptul ,,raposatei" ministre a turismului care cu drag a fost de acord(numai daca un interviu magulitor la adresa ei va aparea intr-o revista(ceea-ce sa si intamplat)revista Nexus nr.15/2010)...dar Vasile Rudan care era INITIATORUL acestei expeditii a suferit ,,accidentul".
...licuriciul stiu sigur ca V.Rudan a fost de acord ca la expeditia de deshumare sa participe si cursantii de la primul curs de.... pentru rafinarea capacitatilor(exercitii in teren)tocmai de aceea inclin sa cred ca: ,,accidentul" are de a face m-ai mult cu deshumarea si nu cu materialul predat in acel curs.
...tocmai de aceea V.Rudan in ochii mei indiferent de micile inadvertenții, este un deschizator de ...opinii,pareri,drumurii si SINGURUL care a vrut sa faca ceva concret (vizavi de ceva paranormal) si a acceptat acest joc in care risti ,reputatia, viitorul...viata
...terenul apartine primariei

licuriciu

nu a fost nici una, nici doua, ci mai multe expeditii rudaniene in Buzau. Dar zona Scaieni nu a fost abordata, sapata niciodata de Rudan. Iar povestea descoperirii scheletilor spune ca satenii, sapand gauri de plantat meri (deci la max. 60 cm. adancime) au gasit acele oseminte.Intreaba ORICE arheolog cam ce gasesti la 60 cm.
Din articolul din Stiinta si Tehnica, pare a rezulta ca au fost, pana in august 1980, 4 expeditii Burebista 2050 in Buzau. O sa-l plasez pe site-ul deja cunoscut.

incognito

licuriciu...pierzi contextul (ura ta nu trebuie sa fie mai presus de realitate) expeditia se organiza la Scaieni in 2010 de catre Rudan Vasile tocmai pentru a se stabili daca exista cu adevarat ...restul este istorie...
P.S.
...da-i cezarului ce-i al cezarului...