Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Siberia

#495
Pentru @incognito:

   Copilul e bine ferecat in inima fiecaruia. Unii l-au uitat cu desavarsire acolo, unde s-a ascuns de grozavia regulilor societatii care incerca sa-l modeleze. Altii il tin acolo constienti fiind ca daca l-ar scoate la lumina, copilul va fi vanat de ceilalti, sedat, infrant, si pana la urma chiar omorat... Mai sunt unii care-l ocrotesc cu drag in inima lor, il lasa sa creasca, il asculta, dar il scot la vedere doar cand simt ca un alt suflet copil e in preajma... Si atunci sufletele copil se joaca impreuna, rad impreuna, viseaza impreuna... Dar acest ultim caz este tot mai rar.
   Sufletele copil stiu cum sa se joace cu curcubeele din baloanele de sapun... stiu ce inseamna simplitatea si frumusetea luminii reflectate intr-o lume chinuita de boala orbirii.
   Adultii bolnavi muta logic patratele colorate-n cubul Rubik, incercand sa incropeasca un curcubeu din amintiri palide.
   Si totusi... mai exista o speranta: multi isi regasesc sufletul copil la batranete.

P.S. - Empatia se dezvolta de la individ la individ, la grupuri, la popoare, la civilizatii... orice este posibil.       Empatia nu cunoaste timpul si spatiul...
         
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

Citat din: tractorbeam din  17 Iunie 2012, 00:25:12
Referitor la Misterul din Carpati, adicatelea misterul din Muntii Buzaului, sa asteptam rezultatele grupului de investigatie pluridisciplinar care, la ora cand scriu, si-a incheiat prima zi de colectare a datelor "in situ" in zona Colti - Bozioru.
Cum se va petrece acest lucru? Va fi ceva oficial sau te ocupi cu PR in acest caz ? Sincer , as prefera o raza(ex)tractoare   8-)
Citat din: tractorbeam din  17 Iunie 2012, 00:25:12
..Nu pot sa dau nume, nu am dreptul sa dezvalui componenta echipei dar din ea fac parte atat geologi cat si fizicieni.
Le tin pumnii si le urez distractie placuta.
Sa ne spui daca se intorc toti (sau tot atatia cat au plecat) .... si intregi  :-D  - glumesc, desigur.
Parerea mea..

Xanadron

#497
Citat din: tractorbeam din  17 Iunie 2012, 00:25:12
Referitor la Misterul din Carpati, adicatelea misterul din Muntii Buzaului, sa asteptam rezultatele grupului de investigatie pluridisciplinar care, la ora cand scriu, si-a incheiat prima zi de colectare a datelor "in situ" in zona Colti - Bozioru.
Desi am fost invitat sa particip, anumite probleme prea pamantesti m-au tinut de aceasta data departe de locurile indragite de mine.
Probabil ca aceste date vor fi disponibile zic eu intr-o luna iar interpretarea lor va lua ceva timp.
Nu pot decat sa sper ca cei carora le-am trezit interesul pentru aceste locuri vor fi transparenti in demersul lor.
Nu pot sa dau nume, nu am dreptul sa dezvalui componenta echipei dar din ea fac parte atat geologi cat si fizicieni.
Le tin pumnii si le urez distractie placuta.   

Desi nici eu nu-s implicat in vreo operatiune PR legata de cercetarile din citeva zone ale m-tilor Buzaului ale grupului pluridisciplinar de care facea vorbire colegul tractorbeam, pot sa confirm doar seriozitatea intreprinderii respective.
Chiar daca nu-i vorba de ceva catalogabil drept "oficial".

Cind anume (sau chiar... daca vreodata :-D) vom afla unele concluzii interesante, depinde doar de dorintza participantilor - printre care nici eu nu m-am putut numara din pacate, din diverse motive limitative strict personale.
Am facut totusi efortul unor modeste contributii teoretice la unele preclarificari/directionari din faza de organizare a actiunii respectivilor entuziasti - deloc "amatori" insa. 8-)

P.S. Comunicarea publica a unor concluzii mai depinde, evident, si de... existentza efectiva a eventualelor descoperiri care sa merite calificativul de "interesante", fiindca numita echipa n-a avut totusi nici toate resursele, nici tot timpul din lume.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Mda... Apai sanatate si viatza lunga mai fratzilor.

Apropo, cand sunt sanzienele?

Xanadron

Citat din: @biss din  20 Iunie 2012, 22:55:47
Mda... Apai sanatate si viatza lunga mai fratzilor.

Apropo, cand sunt sanzienele?
Multzam fain de urari si sa ai parte de ele-n ecou, compadre @biss!

Raspuns aprox. la obiect insa: dupa 24 giugno (na ca nu scap de bantuirile elenei78), :lol: sa speram ca sanzienele or sa dezlege unele limbi... 8-)

"Pentru ca sunt din alta lume si sunt atat de frumoase, ,,cine le vede nu le crede si cine le-aude nu le raspunde". Despre ele se stie ca iau glasul cucului, pentru ca incepand de pe 24 iunie, cucul amuteste, pleaca in munte si se transforma in uliu pasaresc, razbunandu-se pe toate celelalte pasari cantatoare. In realitate, ziua exacta cand, cu adevarat, cucul pleaca, pierzandu-si orice speranta de recapatare a glasului, nimeni din lumea oamenilor n-o stie existand si exista o spusa foarte subtila in acest sens: ,,Atunci va sti femeia gandul barbatului, cand va sti ziua cand pleaca cucul". Uneori, din mila, Sanzienele ii mai dezleaga limba sa cante o data sau de doua ori si dupa 24 iunie, dar ,,bine ar fi daca nimeni nu l-ar auzi", fiindca numai de rau canta atunci, pentru cine-l aude."

Serios acum: desi n-am cunoscut la modul "face-to-face" pe niciunul din numitii expeditionari (din motive obiective), continutul relativ numeroaselor comunicari e-mailo-telefonice :-D cu sefu' echipei ma face sa sustin fara rezerve seriozitatea lor.

In orice caz - si asta-i ultima mea interventie "vizibila" aici pina la un eventual anunt public al lor - mi se pare laudabila initiativa asta... aparent privata, 8-) dupa 3-4 decenii de mult mai secretoase actiuni oficial negate si urmate implicit de o infinitate de prezumtii nebuloase.
Care nici nu puteau fi altfel, in lipsa unor minime clarificari din partea "subiectului principal" din titlul topicului - Vasile Rudan.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

tractorbeam

Citat din: Xanadron din  20 Iunie 2012, 23:22:32
...In orice caz - ...- mi se pare laudabila initiativa asta... aparent privata, dupa 3-4 decenii de mult mai secretoase actiuni oficial negate si urmate implicit de o infinitate de prezumtii nebuloase. Care nici nu puteau fi altfel, in lipsa unor minime clarificari din partea "subiectului principal" din titlul topicului - Vasile Rudan.

Deocamdata este privata datorita unor oameni inimosi.
Minimele clarificari se pare ca nu vor veni prea curand, am citit chiar azi pe situl lui Rudan ceva despre ce va dori sa faca dansul in viitor dar eu unul m-am saturat sa tot astept promisiuni de genul : "o sa facem si o sa dregem". Nu vreau sa fiu acuzat ca-i fac PR d-lui Rudan de aceea dau link-ul  http://rudan.ro/content/interviu-cu-vasile-rudan-2 sub toata rezerva ca omul va face ceea ce spune acolo, pentru mine prezinta interes chestiunea aparitiei UFO in zona de actiune a copiilor telepati si a poligonului paranormal din zona Tainita. Sunt acele aparitii strans legate de existenta vortexului? Este aceasi entitate care produce diverse chestii in zona "La Saritoare" sau este ceva distinct? Discutam deja de un vortex pe unde pot circula si rematerializa obiecte cu structura definita sau e vorba de ceva redus la fluxuri de fotoni? Sunt foarte multe intrebari la care personal pana acum nu am un raspuns desi uneori banuiesc ca ceea ce se ascunde acolo ne scapa in mare parte datorita nivelului redus de cunoastere la care suntem noi - rasa umana.

fiulploii

Citeam ieri - parca ca un turist a fost luat de viitura in munti .  :-o

Xanadron

Citat din: fiulploii din  25 Iunie 2012, 01:42:43
Citeam ieri - parca ca un turist a fost luat de viitura in munti .  :-o
...in Bucegi si nu in M-tii de Curbura (Buzaului), fanule Cinamar! :lol:

Serios acum, expeditia de cercetare a anomaliilor buzoiene de catre echipa de entuziasti pomenita aici a durat doar citeva zile (4 cred :roll:) si s-a incheiat de vreo saptamina.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

 :lol: Nu sunt fan cinamarez insa urmaresc cu curiozitate propagarea ipotezelor cinamareze in lume si e un fenomen interesant, dupa mine .
  Daca observa cineva , golul din literatura SF - romaneasca si de aiurea - e luat de un alt gen aflat la granita a ceva ce nici nu stiu cum sa denumesc  :-D
  Cat despre propozitia din postarea mea precedenta , era posibil ca acel turist sa faca parte din expeditie si sa fii ajuns acolo printr-un portal  :evil: - asa-i ca stau bine cu imaginatia ? cateodata cel putin  :lol: si voiam sa verific daca asa e.
  Ori, se pare ca nu e asa .  :-)

Xanadron

#504
Citat din: fiulploii din  25 Iunie 2012, 16:59:24
:lol: Nu sunt fan cinamarez insa urmaresc cu curiozitate propagarea ipotezelor cinamareze in lume si e un fenomen interesant, dupa mine .
  Daca observa cineva , golul din literatura SF - romaneasca si de aiurea - e luat de un alt gen aflat la granita a ceva ce nici nu stiu cum sa denumesc  :-D
  Cat despre propozitia din postarea mea precedenta , era posibil ca acel turist sa faca parte din expeditie si sa fii ajuns acolo printr-un portal  :evil: - asa-i ca stau bine cu imaginatia ? cateodata cel putin  :lol: si voiam sa verific daca asa e.
  Ori, se pare ca nu e asa .  :-)

Glumeam doar, in urma trecutelor coincidentze dintre amintirile tale uneori vagi - pt. clarificarea carora strigai "help" :-D citeodata - si unele idei expuse-n semi-SF-urile (cum bine le definesti) cinamareze.

P.S. Genul e numit de unii "maise" si-i deseori folosit de agenti de influentza cu targeturi dubioase, care amesteca cel mult sferturi de adevar cu tone de gogosi ("celebra" :lol: ex-securista amica de-a lui Pavel Corutz cu idei putine, dar fixe Ileana Stan e una din asa-zisele scriitoare care abuzeaza de termenul asta).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Tamerlan

Scuzaţi întrebarea, off-topic...  :|
Este cineva interesat de o expediţie de vreo două zile în Bucegi în week-end-ul 24-25-26 august? Aer curat, voie bună, poveşti despre Radu Cinamar şi Sala Proiecţiilor, despre Zamolxis şi ai lui ktistai, despre NWO, reptilieni, MGs şi aşa mai departe. Momentan suntem 3 prieteni. Avem hărţi (adevărăciuni militare, nu doar turistice...  :-D) şi chef de a ieşi din aerul greu al Bucureştiului.
Poate cine ştie... dăm şi de "piciorul de plai"... sau de chestia aia căutată de elicopterul israelian prăbuşit... şi de ce nu... chiar de Sala Proiecţiilor !?  :-P :-D
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

RHEMAXOS

         Doresc sa va salut pe toti cei care ati postat aici, am citit cu interes punctele voastre de vedere si va apreciez. Ma intereseaza subiectele abordate si doresc sa pun urmatoarea intrebare:  stie cineva unde este zona din imagine? are legatura cumva cu ..... vreuna din zonele despre care se scriu userii ,  Tamerlan, Xanadron, tractorbeam ?

mr

#507
Din pozitia in care este facuta poza reiese ca-i undeva la nivelul golului alpin, cca.. 2000m altitudine, chiar peste, un varf ceva...
De departe, nu-i pozitita cea mai relevanta. Vino te rog cu mai multe detalii. De unde ai luat aceasta imagine?
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Gabri001

Marcajul cu dunga galbena in Bucegi este pentru traseul Busteni - Vf. Omu prin Valea Cerbului si continuarea lui cu traseul de creasta de la Omu catre Babele, Piatra Arsa cu finalitate Miorita. Pot confirma ca nu exista pe Valea Cerbului asa ceva, de la Babele pana aproape de Omu se merge pe un mare platou...deci n-ar trebui sa fie atat de aproape de marginea muntelui.  As avea nevoie de o fotografie sa-mi arate spre dreapta peisajul.

Xanadron

Citat din: RHEMAXOS din  22 Iulie 2012, 07:00:57
         Doresc sa va salut pe toti cei care ati postat aici, am citit cu interes punctele voastre de vedere si va apreciez. Ma intereseaza subiectele abordate si doresc sa pun urmatoarea intrebare:  stie cineva unde este zona din imagine? are legatura cumva cu ..... vreuna din zonele despre care se scriu userii ,  Tamerlan, Xanadron, tractorbeam ?

Varful montan din imaginea postata de tine-i Gavanele si are o altitudine de 2493 m. Se afla pe aceeasi axa cu Vf. Bucura (2503 m) si Vf. Omu (2505 m). In ,,Dacia preistorica", Nicolae Densusianu se refera la astea 3 varfuri montane ca fiind cei 3 STALPI CARE SUSTIN CERUL.

Potrivit mai multor cercetatori romani si japonezi, Vf. Bucura (Dumbrava), cunoscut si sub denumirea locala de Vf. (Coltul) Ocolit, ar fi locul cu cea mai puternica energie pozitiva de pe Terra si ar include un portal catre alte dimensiuni. :star:
Revenind la Vf. Gavanele, merita poate adaugat ca pe el se intalnesc tot felul de aranjamente din pietre albe.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/