Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

roxaline

Citat din: Siberia din  19 Aprilie 2012, 23:04:10
Mersi mult de lamurire.
Ma uimeste in continuare locul in care se cauta "cheia/cheile" sau "configuratia" :)

@Siberia - pls, ce intelegi prin "locul" unde se cauta cheia?

@Nicipreaprea - te rog sa nu te superi daca raspund mai tarziu un pic, am incurcat borcanele "de" timp  :-D Oricum, ceea ce o sa scriu ref configuratie (inclusiv ceea ce am scris mai jos) este DOAR parerea mea, conform experientelor mele in zona Buzaului ( de acum 26/27 de ani si pana acum) + alte diverse experimentate si / sau acumulate intr-o forma sau alta ( citit, practica, visat etc)

@Ganditoru - nu a transpirat intamplator. Nimic nu este intamplator; problema unora este ca aceste "intamplari" sunt din ce in ce mai dese, necontrolabile, in ciuda tuturor masurilor de precautie. Activarea amintirilor de atunci se produce oricum .. din fericire  :lol:

@Xanadron - o expeditie privata are reale sanse sa fie ok, interesanta si cu rezultate. Nu fondurile sunt problema cea mai importanta cat componenta echipei, timpul alocat si perioada ( este necesara o pre-expeditie de recunoastere si ..hmm.. si altceva), pregatirea participantilor ( plan si un pic de antrenament) si intoarcerea. Problema reala a "cercetatorilor" din astfel de locuri este ca nu pot opri un fenomen interesant: nimeni nu stie de ce, dar un om obisnuit se poate transforma intr-un "profesionist" relativ repede. Nimeni nu stie de ce, dar este relativ clar impulsul care declanseaza asta.  :-D

Un alt aspect interesant este faptul ca umblatul dupa manifestari EM este doar un soi de masuratoare indirecta. Este deja clar ca ceea ce se intampla in locuri de acest fel implica actiunea unor tipuri de "energii" nedetectabile dar care au efecte clare si din pacate neintelese. Manifestarile EM sunt doar un efect indirect. Este clar si ca omul si tot ce-i viu reactioneaza, percep aceste stranii energii - informatii si nu au nevoie de mijloace speciale. Problema este dovedirea acestor manifestari conform dogmei stiintifice actuale, chiar daca este clar pentru toti ca-i prea "ingusta" cutiuta cunoasterii unde danseaza stiinta actuala. Ma indoiesc ca acordurile de confidentialitate ale dl. Rudan s-au incheiat in mod real. Poate cele din  epoca "de trista amintire" ... dar cred ca are acorduri noi si nu de azi, de ieri. Hm.... ar fi interesant de aflat cu cine sunt incheiate aceste noi acorduri. Mai exista si niste reguli nescrise legate de accesul la informatii, respectiv este periculos sa permiti accesul la informatii unui om ce nu este pregatit pentru ele; pur si simplu ii faci rau acelei persoane.

Apropos de ipoteze dilii  8-) ... problema din Buzau (si nu numai) este ca exista deja confirmari ref "un ceva" ca o poarta. Survolatorii sunt "suparati" ca nu pot sa controleze "jucariile" de acolo. Si's tare faine jucariile  :roll:

Have fun!
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

Xanadron

#466
Desi n-am timp nici sa mor :lol: pe moment, nu pot sa rezist tentatiei de-a readuce discutia pe carari ceva mai putin generalizatoare, macar la modul concis deocamdata (desi, asa cum zicea si Siberia deunazi, ideal ar fi s-avem viziuni integrative... pe timpul si banii cui insa? :wink:).

Hai sa reluam deci unele foste comentarii, cum ar fi asta, deloc dorit a fi detaliat ulterior de colegul Incognito - care, cu titlu de curiozitate, banuiesc cine-i in viatza reala, dar oricum nu importa asta:
Citat din: incognito din  22 Ianuarie 2012, 21:23:09
1.- Markarul fiziologic cautat la copii (care poseda capacitati deosebite) este situat undeva pe partea dreapta a corpului...

Informatia imi pare veridica prin prisma practicantilor "misterelor gnostice" :fullmoon: - tema la care am promis ca revin mai pe larg si chiar o s-o fac anul asta :-D - fiindca ei au fost primii ce-au subliniat importantza controlului "punctului de asamblare" al "Oului Luminos" "augoeides" al fiintzei umane cu corpul fizic - punct de asamblare situat zice-se exact in zona omoplatului DREPT. :-o

Shamanii tolteci ori Carlos Castaneda (in "Invataturile lui Don Juan") sint doar unii din numerosii initiati care subscriu la ideea asta expusa prima data-n Manuscrisele de la Nag Hammadi. :star:

"Maestrul gnostic" Isadorus (sotul Hypatiei si probabil ultimul profesor din Scoala Alexandrina a Misterelor) a lasat in urma-i citeva scrieri cit de cit lamuritoare asupra "Oului Auric" si-a rolului "punctului de asamblare", a carui... deplasare voluntara ne-ar conferi capacitatea extinderii perceptiei "benzilor de emanatie" ale Universului.
Care ar cuprinde si sapte "benzi anorganice" extrem de importante, fiindca perceptia lor ne-ar permite "evadarea din zona de influentza a Arhontilor":evil: - entitati anorganice, culmea, adica si fara suflet... la propriu (de tip "reptilian"= Draco si "embrionar"= Small Greys). 8-)

(Later edit for the sake of clarity: Arhonti care-ar fi si ei "emanatii" ale aceleiasi "Zeitze cazute din Pleroma" si afurisite :-D de teocratia patriarhala - "cazuta" mai precis din centrul Galaxiei (Pleroma) spre periferia ... noastra (Keroma) - Sophia / Athena / Lilith / Luana / Ishtar, ziceti-i cum vreti - cu precizarea ca "testerii" nostri pre numele lor Arhonti ar fi fost creati INAINTEA noastra si chiar a Sistemului Solar).

Evident ca din punctul asta al "povestii" (pe care as putea-o continua la nesfirsit) putem construi ipoteze si conexiuni multiple cu scopurile si/sau rezultatele experimentelor rudaniene din anii '70-'80, ba chiar cu standardele de selectie a "exploratorilor" cu o anume configuratie psiho-somatica.
...Simple presupuneri nebuloase ale unei minti prea incinse?! :lol:
Posibil - le astept insa cu interes si p-ale voastre.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

#467
Citat din: roxaline din  20 Aprilie 2012, 12:45:44
@Siberia - pls, ce intelegi prin "locul" unde se cauta cheia?

Poate am inteles eu gresit notiunile "cheie" si "configuratie".
   Sunt uimita de locatia unde se cauta acestea fiindca dupa parerea mea, "cheia configuratiei" nu se gaseste in plan fizic de genul munte sau pestera (acestea pot fi doar elemente ajutatoare declansarii sau "repararii" configuratiei) ci mai degraba intr-o locatia ca si cea expusa de Xanadron, gen 'punct de asamblare'.
   Sunt de parere ca accesul si folosirea corespunzatoare a "cheii" va reface "configuratia" functionala: adica asa cum spunea si Xanadron, folosirea anumitor puncte energetice gen "punctul de asamblare" poate "normaliza" configuratia energetica in asa masura incat sa reusim sa parcurgem cele "sapte mari" (energetice) ce despart cele "sapte tari/lumi" largindu-ne astfel orizontul lumilor stiute.
   E doar o parere, si dupa cum am spus si la inceput, poate am inteles eu gresit notiunile si cautarile domnului Rudan.

- Apropos de "punctul de asamblare": o echipa de dr. din Bulgaria a facut niste studii stiintifice interesante despre energiile dezvoltate in acest loc.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

abyss

Punctul de asamblare este cel care asambleaza realitatea pentru observator. Prin el oul energetic pe care-l reprezinta fiinta umana se racordeaza la diferite tipuri de energii sa zicem pentru a "vedea" realitatea asa cum e ea. Shamanii invatau sa deplaseze acel punct branshandu-se la alte tipuri de "energii" si asambland astfel campuri perceptuale care in mod normal ne scapa sau am fost educati sa le ignoram.

uforever

Citat din: @biss din  20 Aprilie 2012, 14:16:10
Punctul de asamblare este cel care asambleaza realitatea pentru observator. Prin el oul energetic pe care-l reprezinta fiinta umana se racordeaza la diferite tipuri de energii sa zicem pentru a "vedea" realitatea asa cum e ea. Shamanii invatau sa deplaseze acel punct branshandu-se la alte tipuri de "energii" si asambland astfel campuri perceptuale care in mod normal ne scapa sau am fost educati sa le ignoram.

Ce te faci cand o entitate alba, usor stralucitoare, coboara pe acest ou energetic, "depune" o informatie si pleaca? Si mai si vezi asta in stare de hipnoza.Ce tip de informatie a "incastrat" in acel ou energetic? si de ce? a upgradat ceva?

Rayden

Interesanta turnura a luat acest topic.. :mrgreen:
Misterul din Carpati e ca...meleagurile noastre au gazduit o civilizatie, probabil o colonie, cu multa vreme in urma..urmele se vad scultate prin carpati..altele se gasesc si sunt dosite intentionat, dar, asa cum spunea si roxaline, altele urme sunt si mai fascinante, jucarii care inca functioneaza..
Vorbeam mai demult cu cineva care..imi spunea ca in zona unor munti de prin carpati e ascunsa chiar o nava spatiala care e un pic diferita de notiunea noastra de nava spatiala, respectiv tigaile cu care ies astronautii in spatiu  :mrgreen: - no offence Stardust :-)
Questia tare legat de spaceshipul asta e ca..un singur om o poate activa..cu vibratia sa, el o poate deschide si el o poate comanda..si, si mai tare e ca, nava e..vie intr-un fel.. Si dosita intr-un loc special..poate fi un loc despre care vorbeste maestrul Xanadron...
Poveste sau nu, mi-a dat de gandit treaba asta cu cheia..e vibratia unica a fiintei..
Ma bate gandul unei expeditii prin carpatii nostrii..numai ca, asa cum imi spunea cineva care bate bucegii saptamanal..trebuie sa ai o anumita stare ca muntele si/sau gardienii locurilor sa te lase sa vezi..atingi misterele locurilor..oare cati dintre noi avem intentii bune, altruiste?

Sau poate eo poveste de adormit copiii..dar, poate ca nu e, din moment ce unii tot cotrobaie prin muntii nostrii cautand ceva...

Ganditorul

Acuma daca tot suntem pe drumul asta si e posibil sa patim si noi ca vestitul forum in care se vorbea de originea vietii pe Pamant, macar sa punem punctul pe "i" inainte de a apasa cineva pe butonul "delete". Sa vedem daca albul e alb si negru e negru sau cineva ne sugestioneaza puternic ca albul e negru si... negrul e alb.
Citat- entitati anorganice, culmea, adica si fara suflet... la propriu (de tip "reptilian"= Draco si "embrionar"= Small Greys).

Fiecare parte implicata in "istoria adevarata a omenirii" isi are punctul ei de vedere, sau altfel spus "istoria o scriu invingatorii" chiar daca noi simtim cateodata ca este altfel. Privind atent tot ce s-a emis ca imagine pana acum despre "embrionar"= Small Greys" se observa clar ca le lipseste ceva - organele de reproducere. Din punctul de vedere al "embrionarilor" felul cum noi creem viata e un pacat - "pacatul originar" - iar ideea de femeie, de maternitate, de perpetuare "materna" a vietii trebuie combatuta, satanizata, eliminata. Numai ca apare un inconvenient - convingi lumea de existenta "pacatului originar", chiar ii creezi un sentiment de vinovatie fata de acest "pacat" al creerii vietii - dar inchizi in acelasi timp capacitatea omului de a ajunge la "punctul de convergenta" cu stiintele stravechi, cu stiinta pierduta. Asa ca probabil se "bate pasul pe loc" in fata unor urme ale stiintei antice pierdute, pe care cei care vor sa le patrunda nu au putinta de a o face, iar cei care au putinta de a o face sunt obligati sa creada ... in alte repere, in alta piramida a valorilor.
Asa se face ca situatia poate fi descrisa (dintr-un anumit punct de vedere...) ca eterna dilema a "magarului lui Buridan" - sa tinem/dominam umanitatea sub semnul ignorantei, violentei si vinovatiei "pacatului originar", pierzand definitiv "punctul de convergenta" sau sa o lasam sa se dezvolte armonios, gandind liber, avand acces la "punctul de convergenta", dar pierzand definitiv parghiile de dominare !?
Singura sansa e o calauza, o "cheie" vibrationala care in inocenta ei sa nu fie constienta de "pacate" si astfel sa poata ajunge la "punctul de convergenta" pe care educatia - si nu natura umana - il inchide in fata adolescentului/maturului.
Natura umana - o paranteza off topic, daca-mi e permisa - nu e violenta, ignoranta bestialitatea, cum s-a mai afirmat frecvent pe aici. Asa suntem noi sugestionati sa credem. Copilul, cand se naste, daca e satul si curat, e o fiinta adorabila care nu stie decat sa se bucure de viata - rade, canta, admira florile, culorile calde, iubeste animalele, vorbeste cu ele uneori, comunica cu delfinii, iubeste lumina, soarele. Dar vine un moment cand noi, maturii educati, ii spunem de Bau-Bau, ii interzicem una sau alta, il "hranim" cu temeri si imagini apocaliptice, cu frica de intuneric sau de "iad", inventam povesti de groaza pentru "educatia lui", ii limitam perceptia asupra realitatii la nivelul perceptiei noastre ciuntite, ii "taiem aripile" cu ignoranta si frica din cutumele noastre sociale ( aduceti-va doar aminte de "satanismul" educatoarei care invatase o intreaga grupa de copii telekinezia si biomagnetismul  ). Asta e adevarata natura umana - si nu violenta/bestialitatea izvorata din contradictiile ce se formeaza la interferenta informatiei din subconstientul si constientul copilului/adolescentului - ce dau uneori fenomenul de "rap" sau alte fenomene de "razvratire". Inchid paranteza.
Se cauta o calauza - un copil. Nu orice calauza si nu in orice loc de pe Pamant. Unul din locurile acestea speciale a fost descoperit intamplator la noi, iar calauza se cauta pe criterii doar de "ei" stiute. Intamplator sau nu au "transpirat" ceva informatii despre aceasta "cautare" facuta la nivel foarte inalt, de care probabil nu au stiut totul decat cativa oameni, numarati pe degetele de la o mana. Restul sunt doar impresii, ipoteze, deductii logice facute de o suma de oameni ce au fost mai mult sau mai putin tangentiali cu fenomenul. Si in acest context apare presant intrebarea : oare albul e alb si negrul e negru sau suntem fortati, sugestionati puternic - de cateva mii de ani - sa credem ca albul e negru si negrul e alb ?
Cum bine spunea bunul nostru coleg de forum :

"...Simple presupuneri nebuloase ale unei minti prea incinse?!  :-D
Posibil - le astept insa cu interes si p-ale voastre"
.

uforever

#472
Citat din: Ganditorul din  21 Aprilie 2012, 01:36:50
Acuma daca tot suntem pe drumul asta si e posibil sa patim si noi ca vestitul forum in care se vorbea de originea vietii pe Pamant, macar sa punem punctul pe "i" inainte de a apasa cineva pe butonul "delete". Sa vedem daca albul e alb si negru e negru sau cineva ne sugestioneaza puternic ca albul e negru si... negrul e alb.
Fiecare parte implicata in "istoria adevarata a omenirii" isi are punctul ei de vedere, sau altfel spus "istoria o scriu invingatorii" chiar daca noi simtim cateodata ca este altfel. Privind atent tot ce s-a emis ca imagine pana acum despre "embrionar"= Small Greys" se observa clar ca le lipseste ceva - organele de reproducere. Din punctul de vedere al "embrionarilor" felul cum noi creem viata e un pacat - "pacatul originar" - iar ideea de femeie, de maternitate, de perpetuare "materna" a vietii trebuie combatuta, satanizata, eliminata. Numai ca apare un inconvenient - convingi lumea de existenta "pacatului originar", chiar ii creezi un sentiment de vinovatie fata de acest "pacat" al creerii vietii - dar inchizi in acelasi timp capacitatea omului de a ajunge la "punctul de convergenta" cu stiintele stravechi, cu stiinta pierduta. Asa ca probabil se "bate pasul pe loc" in fata unor urme ale stiintei antice pierdute, pe care cei care vor sa le patrunda nu au putinta de a o face, iar cei care au putinta de a o face sunt obligati sa creada ... in alte repere, in alta piramida a valorilor.
Asa se face ca situatia poate fi descrisa (dintr-un anumit punct de vedere...) ca eterna dilema a "magarului lui Buridan" - sa tinem/dominam umanitatea sub semnul ignorantei, violentei si vinovatiei "pacatului originar", pierzand definitiv "punctul de convergenta" sau sa o lasam sa se dezvolte armonios, gandind liber, avand acces la "punctul de convergenta", dar pierzand definitiv parghiile de dominare !?
Singura sansa e o calauza, o "cheie" vibrationala care in inocenta ei sa nu fie constienta de "pacate" si astfel sa poata ajunge la "punctul de convergenta" pe care educatia - si nu natura umana - il inchide in fata adolescentului/maturului.
Natura umana - o paranteza off topic, daca-mi e permisa - nu e violenta, ignoranta bestialitatea, cum s-a mai afirmat frecvent pe aici. Asa suntem noi sugestionati sa credem. Copilul, cand se naste, daca e satul si curat, e o fiinta adorabila care nu stie decat sa se bucure de viata - rade, canta, admira florile, culorile calde, iubeste animalele, vorbeste cu ele uneori, comunica cu delfinii, iubeste lumina, soarele. Dar vine un moment cand noi, maturii educati, ii spunem de Bau-Bau, ii interzicem una sau alta, il "hranim" cu temeri si imagini apocaliptice, cu frica de intuneric sau de "iad", inventam povesti de groaza pentru "educatia lui", ii limitam perceptia asupra realitatii la nivelul perceptiei noastre ciuntite, ii "taiem aripile" cu ignoranta si frica din cutumele noastre sociale ( aduceti-va doar aminte de "satanismul" educatoarei care invatase o intreaga grupa de copii telekinezia si biomagnetismul  ). Asta e adevarata natura umana - si nu violenta/bestialitatea izvorata din contradictiile ce se formeaza la interferenta informatiei din subconstientul si constientul copilului/adolescentului - ce dau uneori fenomenul de "rap" sau alte fenomene de "razvratire". Inchid paranteza.
Se cauta o calauza - un copil. Nu orice calauza si nu in orice loc de pe Pamant. Unul din locurile acestea speciale a fost descoperit intamplator la noi, iar calauza se cauta pe criterii doar de "ei" stiute. Intamplator sau nu au "transpirat" ceva informatii despre aceasta "cautare" facuta la nivel foarte inalt, de care probabil nu au stiut totul decat cativa oameni, numarati pe degetele de la o mana. Restul sunt doar impresii, ipoteze, deductii logice facute de o suma de oameni ce au fost mai mult sau mai putin tangentiali cu fenomenul. Si in acest context apare presant intrebarea : oare albul e alb si negrul e negru sau suntem fortati, sugestionati puternic - de cateva mii de ani - sa credem ca albul e negru si negrul e alb ?
Cum bine spunea bunul nostru coleg de forum :

"...Simple presupuneri nebuloase ale unei minti prea incinse?!  :-D
Posibil - le astept insa cu interes si p-ale voastre"
.

Presupunem ca natura umana nu este agresiva, nu are instincte puternice de dominare si nici egoism, cum iti explici atunci reactia acestui copil, "micul manipulator" , desi doar un copil stapaneste foarte bine situatia.Sunt deacord ca suntem bombardati in permanenta cu sugestii negative, stim toti de ce, dar n-as "supraestima" natura umana.Nu am pus acest clip pentru amuzament, urmariti cu atentie "jocul de teatru" al acestui copil, de unde a invatat aceste lucruri? nu cumva ne nastem cu aceste lucruri? nu cumva creierul reptilian, cel mai vechi creier din lume "detine" informatia supravietuirii?
Este un mare semn de intrebare, am mai postat vis-a-vis de natura umana, n-as vrea sa ma contrazic acum prin acest post, doar intreb. Modul in care actioneaza acest copil este "precognitie' sau pur si simplu a mostenit genetic aceasta "arta de manipulare".Eu nu am copii, dar imi plac si de cate ori am ocazia sa ma joc cu pruncii prietenilor, le analizez reactile, micile activitati, interactionez cu ei cat ma tin nervii.Un copil ar trebui sa fie ca un "blank", nu m-as baza pe asta.
copilul plange doar cand nu esti in jur

roxaline

#473
Citat din: uforever din  22 Aprilie 2012, 17:25:15
Presupunem ca natura umana nu este agresiva, nu are instincte puternice de dominare si nici egoism, cum iti explici atunci reactia acestui copil, "micul manipulator" , desi doar un copil stapaneste foarte bine situatia.Sunt deacord ca suntem bombardati in permanenta cu sugestii negative, stim toti de ce, dar n-as "supraestima" natura umana.Nu am pus acest clip pentru amuzament, urmariti cu atentie "jocul de teatru" al acestui copil, de unde a invatat aceste lucruri? nu cumva ne nastem cu aceste lucruri? nu cumva creierul reptilian, cel mai vechi creier din lume "detine" informatia supravietuirii?
Este un mare semn de intrebare, am mai postat vis-a-vis de natura umana, n-as vrea sa ma contrazic acum prin acest post, doar intreb. Modul in care actioneaza acest copil este "precognitie' sau pur si simplu a mostenit genetic aceasta "arta de manipulare".Eu nu am copii, dar imi plac si de cate ori am ocazia sa ma joc cu pruncii prietenilor, le analizez reactile, micile activitati, interactionez cu ei cat ma tin nervii.Un copil ar trebui sa fie ca un "blank", nu m-as baza pe asta.
copilul plange doar cand nu esti in jur

Doamne, ce trist si crud! Nu este nimic altceva decat un pui dresat urat. DRESAT! Si nu exagerez. Ne dresam copiii, oricat de putin ne convine sa recunoastem. Si suntem dresati la randul nostru. Ceea ce vezi este un pui care simte o acuta nevoie de afectiune si nu primeste; "programul primar" pe care il are deja inscriptionat prin grija parintilor SI a societatii ( campul colectiv) este ca trebuie sa planga / sa fie victima ca sa primeasca afectiunea necesara. De fapt experienta de apartenenta, cumva. Pentru copil este doar o reactie care ar trebui sa-i aduca ceea ce are nevoie. La fel cum atunci cand tie ti-e sete, te duci si bei apa!

Faptul ca unui copil ii trec lacrimile usor, adica sare de la o stare la alta NU inseamna ca "nu a fost pe bune"; un copil functioneaza in legea credintei, pentru el parintii ( la inceput) sunt "zeii" care gestioneaza lumea maaare si uluitoare din jurul lui si ii dau putere, il invata, il ocrotesc. Copilul crede 100% ceea ce este ACUM! Lacrimile unui copil sunt pe bune! El simte ACUM ce are nevoie si declanseaza programul care are cele mai mari sanse sa aduca ceea ce are nevoie.

ceea ce este in videoclip este cauza pentru psihoterapia individuala sau de cuplu de mai tarziu. Variantele de cuplu in care fiecare dintre parteneri are acuta senzatie ca nu este pretuit, ceea ce face nu conteaza pentru celalalt, nu este inteles, nu are locul lui etc etc etc. Adultul permanent nemultumit ... si nu pentru ca nu ar avea de ce sa fie multumit. Nici macar nu conteaza ce are! Pur si simplu programul reflex spune ca doar daca esti nemultumit / plangi / esti victima primesti atentie. Si in timp in "dictionarul" subconstient atentie = iubire.

La triburile "necivilizate", mama / parintii tin copilul in brate cat are nevoie; de obicei pana spre 3 ani. La "civilizati" exista ideea ca copilul "se invata in brate". Si asta este o judecata extrem de nenaturala. Cand copilul primeste ceea ce are nevoie -  atentia de care are nevoie ( daca stai cu copilul si cu mintea la servici copilul NU primeste ce are nevoie), experientele de care are nevoie ( de exemplu sa faca impreuna cu cineva ceva, dar sa faca el CU tine, bucurandu-se de fiecare pas, validand tot ce face, fara corecturile din mintea adultului - evident, cu exceptiile de genul degete in rpiza etc), validarea necesara, pur si simplu - constati ca  pruncul se desprinde, are incredere in el si exploreaza singur lumea, pe o raza proportionala cu increderea din el. Din cand in cand vine inapoi la "sursa", sa verifice ca-i acolo, ca un pui la cuib, inainte sa zboare de tot.

Uita-te in parcul unde merg copii mai mici, in jur de 2-4 ani. La copiii echilibrati afectiv o sa vezi un comportament cam asa: se uita de jur imprejur si isi cauta noua "aventura", ce-l inspira si realmente il inspira. Ocheste bine, are cateva secunde cand se uita intens si apoi brusc o zbugheste in directia respectiva. Sa zicem spre tobogan (desi, in limba lor, multi copii ii spun potogan  ;D ). cand ajunge la baza "tintei" se opreste 2secunde, apreciaza traseul si apoi porneste. O treapta, inca una. Si face pauze din cand in cand si se bucura .... chiuie sau striga "mamaaaa" ... dar nu ca ar avea nevoie de ea ci pentru ... a impartasi succesul!  :roll:Si uite asa, din succes in straduinta treapta cu treapta - aproape fara sa se uite dupa "miza" !!! - ajunge in varf, se da pe tobogan, traieste minunea si daca mai vrea .. o ia de la capat. Daca nu ... cauta alt Hymalaia!

Tot in parc o sa auzi cel mai tembel "program" care este cauza multor esecuri si reflexe din viata de adult - de exemplu amanarea chestiilor personale, a succesului si programul care ne face sa mergem impotriva propriilor noastre inspiratii. Acest program se aude in parcul cu copii cel putin de 2 ori pe minut! "Ai grija, nu te urca acolo / nu face aia .... ca o sa cazi si o sa te doara si o sa plangi". Mai tarziu amenintarea ajunge la "iti rupi gatul si mori". Ei bine, aceasta replica reflexa se lipeste peste tentativele de a urma propia inspiratie, propriul drum. Si la cat de des se aude in copilarie, nu-i nimic anormal faptul ca majoritatea adultilor peste 35 de ani sunt resemnati pur si simplu, se conformeaza mai bine sau mai putin bine unei scheme considerate de succes de catre comunitatea din care face parte, amana termene si traieste cosmaruri cand are proiecte importante ...mari ca un tobogan rosu in iarba, tobogan ce pare urias pentru un sufletel intr-un trup de 70 de centimetri!

Deci ... e trist! Nu ti-as dori sa simti ce este in sufletelul unui copil cand plange. Noi ca adulti nu am putea duce astfel de emotii. Din pacate nici pe cele de bucurie, desi tare bine ar fi sa ne antrenam in asta. Daca poti sa consideri ca un bebelus poate sa-ti fie maestru, sa stii ca te poate invata cele mai importante 2 lectii dintr-o viata de om: focus in ACUM si bucurie de viata completa!! Unii se chinuie zeci de ani cu meditatii, asane si altele ca sa obtina ceea ce, de drept si de fapt, avem din start atunci cand suntem copiii.

Recitind ceea ce am scris imi dau seama ca tonul meu este un pic cam ... hmmm... sa spunem accentuat. Imi cer iertare! Pur si simplu vad cum imi trebuie cel putin 1 an de lucrat cu un om, saptamana de saptamana, ca sa "rescrie" programele de mai sus. Si trece omul acela prin tot si toate emotiile legate de aceste "programe". Si e nashpa! Si pe langa asta, pe omul acela il si costa bani; si nu putini!


Ptr clarificare: nu sunt medic, nu sunt psiholog sau terapeut din aceasta zona. Lucrez cu oamenii, dar altfel.
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

Ganditorul

#474
Nu prea inteleg ce este anormal la clipul cu copilul. Este reactia unui copil in situatie de abandon .
Parintele trece nepasator urmat de caine ... relatia parinte-caine facand copilul sa-si manifeste nevoia atentie/afectiune prin plans si "trantit pe jos" (autovictimizare/autoaccidentare). Cine are copil stie ca micutul atrage atentia prin acest gen de comportament - tuseste, stranuta ... dupa care rade cu gura pana la urechi cand apare parintele pacalit de acest joc. Este felul lui de a spune "vino, vreau sa stau/sa ma joc cu tine". Daca parintele nu intelege acest joc ... abia atunci apare plansul. Pana la urma trebuie sa constientizam ca micutul de 2-6 luni e o noua persoana in casa, care isi cere dreptul la comunicare/afectiune ... nu e doar un obiect uitat in patutul lui.
Daca va aduceti aminte de experienta cu orezul a lui Masaru Emoto - bolul cu orez cel mai afectat a fost cel tratat cu "nepasare/ignoranta".
Colega Roxaline are dreptate - filmarea este rezultatul unui DRESAJ - copilul a fost ignorat in favoarea cainelui de mai multe ori pentru a putea ajunge la aceasta filmare. Nu o sa vedeti asa ceva la parinti care stiu ce inseamna afectiunea si grija pentru copil.
Manipulare - exista manipulare in orice forma de comunicare. Si parfumul, si tinuta eleganta sau provocatoare, si felul cum ne pieptanam parul sau aranjam mustatza, culuoarea hainelor, timbrul vocii, intonatia - sunt forme de manipulare. Ce condamnam de obicei ca "manipulare" este actiunea care ne face sa facem rau, sa distrugem, sa luam hotarari care afecteaza negativ viata mai multor semeni - impotriva unel logici si evolutii naturale a lucrurilor. Manipularea afectiva in relatia cu cei apropiati este ceva normal si intalnit zilnic in procesul de comunicare intre oameni. Exista un prag al "manipularii" care este perceput ca negativ. Sunt multe de spus pe acest subiect si de obicei suntem subiectivi in tratarea lui. Un "liber albitru" perfect, fara nici o infuenta "manipulatoare" nu cred ca exista.

tractorbeam

Citat din: Xanadron din  20 Aprilie 2012, 11:40:29

"... Linia" preferata a survolarilor observate... nu doar din fotoliu ;) (Bozioru-Colti-Nucu-Poiana Cozenii-Culmea Tainitza-Lacul Hansaru-Culmea Rusila-Genunea Dracului-Basca Mica-n suuus, plus un alt "culoar aerian" din zona Siriu) ma face sa cred in existentza unor structuri/retzele subterane extinse, asupra carora n-are insa rost sa speculam acum, fie si doar din motivul imposibilitatii relevarii lor cu mijloace "amatoristice".

Ma gandesc ca o explicatie a survolului ar putea fi anomaliile geomagnetice ale zonei si antrenamentele anumitor piloti in a recalibra aparatura de navigatie si mijloacele de lovire in aceste conditii. Este posibil ca aceste conditii specifice din zona sa fie asemanatoare cu cele din Iran pe culoarele de patrundere in caz de intentie de lovire a unor centre de interes fie de americani fie de israelieni.

Xanadron

#476
Citat din: Rayden din  20 Aprilie 2012, 22:57:44
Interesanta turnura a luat acest topic.. :mrgreen:
Misterul din Carpati e ca...meleagurile noastre au gazduit o civilizatie, probabil o colonie, cu multa vreme in urma..urmele se vad scultate prin carpati..altele se gasesc si sunt dosite intentionat, dar, asa cum spunea si roxaline, altele urme sunt si mai fascinante, jucarii care inca functioneaza..
Vorbeam mai demult cu cineva care..imi spunea ca in zona unor munti de prin carpati e ascunsa chiar o nava spatiala care e un pic diferita de notiunea noastra de nava spatiala, respectiv tigaile cu care ies astronautii in spatiu  :mrgreen: - no offence Stardust :-)
Questia tare legat de spaceshipul asta e ca..un singur om o poate activa..cu vibratia sa, el o poate deschide si el o poate comanda..si, si mai tare e ca, nava e..vie intr-un fel.. Si dosita intr-un loc special..[...]
Sau poate eo poveste de adormit copiii..dar, poate ca nu e, din moment ce unii tot cotrobaie prin muntii nostrii cautand ceva...
Citat din: tractorbeam din  23 Aprilie 2012, 10:25:57
Ma gandesc ca o explicatie a survolului ar putea fi anomaliile geomagnetice ale zonei si antrenamentele anumitor piloti in a recalibra aparatura de navigatie si mijloacele de lovire in aceste conditii. Este posibil ca aceste conditii specifice din zona sa fie asemanatoare cu cele din Iran pe culoarele de patrundere in caz de intentie de lovire a unor centre de interes fie de americani fie de israelieni.

In fine, si ceva pareri ontopic. :-P Posibila deci si ipoteza ta, tractorbeam, mai ales daca iranienii or fi utilizat pt ascunderea primitivelor lor centrifuge tuneluri de mare adincime "ET-made" :-) preexistente. Desi inclin sa cred ca eventualele lovituri asupra bazelor subterane iraniene ar fi coordonate - si unele chiar executate - de pe orbita Pamintului.

Cit despre ipoteza "coloniei ET din Carpati" a colegului Rayden, aveam si eu o teorie similara apropo de Carpatii de Curbura (nu neaparat legata de expeditiile din anii '70-'80 conduse de prof. Rudan) - unde, de pilda, miticul Iason cauta Lina de Aur...ce pare sa fie un alt simbol departe de semnificatia aparenta (Colchida fiind poate zona Coltzi - IMHO si asta). Ba chiar si annunakii lui Io-Anu tot p-acolo presupuneam ca si-ar fi facut veacul (si eventual experimentele de clonare-hibridare a rasei Homo Sapiens 4.0), inainte sa "emigreze" in Sumer, lasind in urma si cite-un Sfinx. :roll:

Povestea-mi "iese" insa ceva mai complicata acum, cind sint tentat sa subscriu la teoria iluzionarii milenare din partea Annunakilor-Arhonti Solzosi, :evil: "slujbasi-testeri" supraevaluati cu scopuri clar manipulatoriu-submisive si deveniti  treptat figuri inghetzate-n proiect in toate cele trei mari religii teocratic-patriarhale rigide impuse cu un surprinzator succes "turmei", in ciuda unor remanentze rapid anihilate de proto-popimea eleno-bizantina (v. sarpele intelept Glycon).
Egal deci dupa mine daca vorbim de Biblie, Coran sau Tora/Talmud/Zohar - subiect pe care o sa incerc sa-l ating insa abia cind oi gasi calea sa "n-o dau pe religie" prea ofuscant :lol: pentru unii si altii. Ar mai fi de discutat de fapt o infinitate de alte ipoteze conexe - protocroniste sau nu, cu pelasgi, strablajini, Cavaleri Danubieni Orfici atit de clar "vazuti" de acelasi Eminescu etc etc.

Asta, in conexiune deloc simpla si cu "amestecarea-hibridizarea raselor/castelor" stimulata christic zice-se acum doua milenii dupa unii si 4-5 dupa altii - dar pe care personal n-o vad ca pe o simpla incepere a actiunii finale de eradicare a actualului program genetic, asa cum deduce TVM (fiindca o logica simpla arata ca-n +2.000 ani operatiunea de "stingere a luminii" ar fi fost de mult incheiata).

Sint convins deci ca si detaliile/scopurile reale ale operatiunii de lunga durata "Nefilimi/Anakimi/Refaimi uriesi la tot cartieru'" :-D ("deleted" poate prin Potop) sint cunoscute doar de esalonul superior laborantzilor carpato-sumerieni de talia lui Enkidu/Ninhursag si - pe linia optimista "anti-deprimantul Program Terra" - salturile noastre evolutive nu-s circumscrise "zdroabei tescuitoare" atit de repetitive banuite de inventivul si minutiosul, dar uneori limitatul in viziune pur tehnicista TVM. Fiindca pur si simplu nu pot accepta ca "simplificarea" (ca notiune generica - inclusiv genetica deci) ar putea conduce la evolutia noastra sub vreo forma.

Ca asta ar conduce insa la mentinerea unui status-qvo al prostelii globale util altora :martiansad: pe moment (si ascuns prin toate mijloacele, inclusiv dosirea urgenta a oricaror ciolane de ex-giganti de catre sforarii umani actuali), tot ce-i posibil...  8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

panta_rh_ei

Citat din: Xanadron din  23 Aprilie 2012, 14:40:58
- unde, de pilda, miticul Iason cauta Lina de Aur...ce pare sa fie un alt simbol departe de semnificatia aparenta (Colchida fiind poate zona Coltzi - IMHO si asta).

O alta ipoteza pentru Colhida, lana de aur(poate nici nu are un simbol mitic) si argonauti.
Colhida era situata pe tarmul de rasarit al Marii Negre – in Georgia de azi – iar 'lana de aur' era mai degraba o metafora  ce face trimitere la procedeul de colectare a pulberii de aur din nisipurile raurilor aurifere : o blana de oaie cu lana foarte fina se scufunda in apele raurilor aurifere si in firele ei se prindeau firicelele de aur.
Trecerea argonautilor pe teritoriile noastre s-ar fi petrecut intr-adevar dar undeva pe Dunare. S-au intors spre casa pe alt drum si singura iesire din Marea Neagra , alta decat Bosfor , este Dunarea ; au navigat in amonte pe Dunare pana la raul Sava si de acolo la Adriatica. Se zice ca exista texte antice care fac vorbire despre faptul ca Dunarea ar avea doua 'guri' (de varsare) : una la Marea neagra si una in nordul Adriaticii.
  = Colhida(Kolcha/Kulcha), stat situat in estul Marii Negre, in sec. IX-VIII i.e.n.( inlocuind regatul Diaochi), renumit prin bogatiile sale printre care si 'lana de aur'.
Grecia ca si Fenicia erau talasocratii(spre deosebire de SUA zilelor noastre care imbina armonios si cu succesuri marete  talasocratia cu telurocratia si...cosmocratia ?), erau in cautare de tarmuri bogate pe care sa le stapaneasca/exploateze si de aici incursiunile pe marile lumii nu doar de dragul explorarii geografice sau mai degraba deloc pentru asta  desi... s-au descoperit cu aceste ocazii teritorii noi si s-au intocmit harti ; au fost deci, printre altele, exploratori si mercatori.
Chihlimbarul, numit si elektrum datorita prorietatii sale de-a se electriza prin frecare cu panza moale de lana, era foarte apreciat ca element de podoaba si ornamental, prin urmare cautat. Era preferat cel din zona M .Baltice de culoare galben-auriu pana la galben-rosiatic, insula chihlimbarului fiind una dintre cele mai cautate si care ar fi fost localizata la ~80km de tarmurile Suediei.
Zona Buzaului nostru fiind bogata in chihlimbar
(mai inchis la culoare) poate sa fi fost in atentia argonautilor exploratori care-au facut o escala undeva pe malul Dunarii si o incursiune pe uscat desi...zona e departe de Dunare – n-am auzit sa fie zacaminte de aur in zona si nici rauri aurifere iar despre existenta unui berbec in carne si oase cu lana de aur ma cam indoiesc.
De altfel toate legendele despre ciclopi, monstri marini si alte intamplari povestite de navigatori se pare ca erau doar exagerari care  scoteau in evidenta curajul si primejdiile la care se expuneau in indeplinirea misiunii lor si mai ales pentru descurajarea concurentei.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Xanadron

Desi departe de mine gindul de-a arunca la cos teoria "oficiala" a Colchidei georgiene (de unde atitea argumente solide? :-D), ramin un fan al lui Densusianu ("Dacia secreta"), incercind s-o leg de alte diverse date aparent tangentiale, de la urmele vagi lasate-n trecere de exilatul Ovidius pina la zicerile despre Pan/Orfeu, Apollon, marea de apa dulce sub-dobrogeana, retzeaua de tuneluri braileana ce chiar merita explorata 8-) sau locatia posibil dunareana a miticei insule Leuke.

Revenind insa un pic deasupra nivelului marii ca sa fiu si ontopic, :-P reamintesc amatorilor interesati de explorari montane buzoiene para/metanormale ca nici zona M-tilor Vrancei n-ar trebui ocolita (com. Nucu e de pilda la o aruncatura de batz peste deal de Soveja).
Fie si doar din motivul ca-n VN (Soveja-Lepsa-Ojdula etc) aparitiile OZN-istice "clasice" :ufo: sint mult mai frecvente decit in BZ, unde predomina fenomene stranii tereste sau... intraterestre (ex.: celebra "ceatza albastra", teleportari involuntare etc).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Ganditorul

#479
Vorbim de M-tii Buzaului, de Sarmisegetuza sau padurea Baciu pentru ca sunt subiecte 'populare", cunoscute. Asa cum spune si colegul Xanadron sunt multe, mult mai multe locuri despre care merita sa vorbim - locuri care sunt pline de inedit, mister si istorie straveche. Dar oare e bine ? Pentru ca la noi nu e ca in alte parti - descoperi ceva si acel loc intra in conservare pentru a ramane spre studiul si stiinta urmasilor si umanitatii. La noi apar imediat "vanatorii de comori" (mai mult sau mai putin colorati) care distrug si frumuseetile naturii si marturiile istoriei. La noi nu apar grupuri de elevi care sa vada ce este acolo - "nu sunt bani de salarii pt profesori... care sa faca asta"- apar in schimb traficantii de piese de muzeu/colectii (interne sau externe - la comanda ).
Un mic exemplu - stiti stirea cu pestera din Apuseni unde s-au descoperit picturi si urme ale activitatii umane (plus oseminte de animale preistorice) vechi de 35.000 de ani. Se stie de aceasta pestera de mult. Am vizitat-o si e superba - daca sti sa treci de greutatile unei incursiuni in pestera, si nu e singura din acel loc al Apusenilor . Au trecut 2 ani, au venit echipe de specialisti care au studiat acele vestigii, s-a facut publicitate (si din cate stiu mai sunt si alte pesteri sub cercetarea unor specialisti care au venit la noi sa vada ceva inedit ).  Ce este aceasta pestera acum ? Un teren de vanatoare unde localnici sau straini vin si iau tot ce se poate. In loc sa ne bucuram si sa pastram ceea ce avem - vanzand imaginea/vizitarea locului noi distrugem, vindem oseminte, stalactite/stalagmite, cristale de cuart si picturi rupestre. Autoritatile noastre nu au bani pentru conservare/amenajare. Cel mult pun o poarta mare de fier si un lacat cat un clopot pe ea - si apoi uita ca mai exista.
Si in aceste conditii mai merita sa vorbim deschis si public de aceste izvoarelor de istorie din Romania ? DE CE ? Doar ca sa-l convingem pe "calator astral" ca dacii nu au fost niste salbateci si ca aici, in Romania, a fost o civilizatie mult mai dezvoltata decat se prezinta oficial ?
Dupa parerea mea se stie bine in mediul academic acest lucru si se face tot posibilul ca aceste urme sa dispara, "neputinta" autoritatilor in fata "vanatorilor de comori" fiind doar una din metodele prin care se disstrug (dirijat) aceste urme.

P.S. Pestera de care vorbeam mai sus avea o legenda stranie... care tinea la distanta localnicii, care pana de curand se fereau sa intre in ea din cauza superstitiilor. Acum aceasta legenda nu mai poate tine la distanta ... localnicii si "vanatorii de comori".