Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

tractorbeam

Apoi se pare ca nu numai in Orientul Mijlociu lovesc meteoritii ci si in Carpati si iata cum cetatea Luanei este facuta scrum (martor tacut acum si stratul de sol ars gasit de onorabilul domn V. Rudan in cursul aventurilor sale pionieresti si mai apoi si alti Initiati gen Mironov&co.
Deci o fi existat cetatea Luanei? EU INCLIN SA CRED CA DA.

2. Despre disparitiile din zona Nucu si despre teleportarea din zona Stalpilor Tainitei: aici e aici - cuiul lui Pepelea Oare s-a intamplat ceva de genul asta? INCLIN SA CRED CA DA. Motiv? Inca din vremuri de trista amintire pentru unii, nu pentru subsemnatul - si atentie nu am fost nomenclaturist ci doar profitor al regimului intr-unanume sens - revista Flacara publica de mai multe ori articole legate de zona legat de acele disparitii si reaparitii. Este o zona normala? EU INCLIN SA CRED CA E O ZONA DEOSEBITA.

3. Despre experimentele desfasurate acolo: erau ele dirijate? INCLIN SA CRED CA NU. Baietii care se invarteau pe acolo habar nu aveau cu ce au de-a face. Insa un fenomen deosebit daca e mediatizat corespunzator si ajunge la urechea sensibila acuiva e posibil sa genereze valuri de entuziasm gen Savanta se lanseaza in cautat de comori - si hop apar si unii care par a fi capabili sa le descopere - par zic deoarece pana azi nici o dovada nu a fost exhibata ca sa ne convinga ca asa este.

4. Despre cursul de si pentru aspirantii la paranormalitate: Este dl. Rudan -paranormal? INCLIN SA CRED CA NU. Cred insa ca poate detecta cumva starea de anormalitate a unora dintre noi iar cursurile sale pot fi un bun exemplu de manipulare mentala - cei de la servicii aflati in sala cred ca se amuzau teribil studiind mimica celor "convinsi".

tractorbeam

O sa ma intrebati: de unde stii dom'le chestile astea? Va raspund: SUNT PARANORMAL!

A si inca ceva, cei care sunteti convinsi sau aproape convinsi: nu o sa mai fie nici un modul - dl. Rudan precis se retrage, cred ca de vina este incalzirea globala.


Sys_Ascendent

Citat din: tractorbeam din  09 August 2010, 20:52:07
O sa ma intrebati: de unde stii dom'le chestile astea? Va raspund: SUNT PARANORMAL!

A si inca ceva, cei care sunteti convinsi sau aproape convinsi: nu o sa mai fie nici un modul - dl. Rudan precis se retrage, cred ca de vina este incalzirea globala.


Ati putea detalia " SUNT PARANORMAL! " domnule Andrei ?

tractorbeam

Aha, touche pussycat!
Hai sa zicem ca posed un simt mai ascutit decat altii si o intuitie care functioneaza mai repede.
Deocamdata atat.

tractorbeam

#274
Deci sa continuam:
Este dl.Rudan descoperitorul zonei cu vestigii din muntii Buzaului? INCLI SA CRED CA DA. Este metoda folosita de dansul o inventie personala? INCLIN SA CRED CA NU SI DA IN ACELASI TIMP. Sa ma explic: pe vremea odiosului si sinistrei publicatiile straine intrau in biblioteci cu parcimonie iar cei ce aveau acces la ele erau legitimati gen permis acces biblioteca academiei sau echivalentul BCU sau alte fonduri de documentatie mai secreta sau nu (CID etc.,).
Oricum din cauza schizofreniei secretomaniace a regimului Ceausescu foarte multe publicatii cu caracter stiintific si tehnic din vest ajungeau la BDS ("la Secret"). Este foarte posibil ca dl. Rudan sa se fi inspirat pentru metoda sa fotocinematografica din alte surse caci "cartile din carti sunt scrise" oricum este ceva ce s-a petrecut demult si nu merita sa ne aplecam asupra.
Meritul dansului este insa ca a folosit cu succes metoda de detectie (perfectionata sau nu).
Deocamdata ne referim la instructorul de pionieri Rudan (pe vremea aia un fel de activist pentru copii de tzatza) Sa nu intelegeti de aici ca am ceva cu instructorii de pionieri, am cunoscut destui oameni onesti si la locul lor, participand de mai multe ori la tabere pionieresti (tabara de la Posada si tabara "Cravata Rosie" de la Eforie - cine stie cunoaste ,  :-D). asta inainte ca aceste tabere sa treaca la sindicate - urmare instructiunilor "Savantei" .

De aici si pana a sustine ca a dobandit dansul alese capacitati paranormale este insa cale lunga.  

romulus

Citatsecreta sau nu (CID etc.,).
Pentru cei care nu cunosc, CID inseamna Centrul de Informatica si Documentare.
A functionat pana in 1990 in cadrul Ministerului de Interne ca baza centrala de date si informatii clasificate si accesul era restrictionat . Corespondent in teritoriu, la fiecare judet se afla o baza(Birou) locala de date similare care se numea BID (Biroul de Informatica si Documentare ).
In acele baze de date se aflau preponderent documente si date secrete, clasificate de la confidential pana la secret de stat de importanta deosebita . Printre altele aici se concentrau date DESPRE TOATE ACTIUNILE entitatilor de informatii si contrainformatii inclusiv datele in clar privind identitatea surselor secrete de informare (adica ale informatorilor).
TOTI ofiterii de informatii erau obligati prin reglementari interne ca inainte de a intreprinde orice actiune (in plan informativ operativ ) sa solicite date din aceasta baza , referitoare la cazul/persoana/locul/ aflate in atentia sa . De asemenea, la finalizarea actiunilor sale , intregul dosar - ori o sinteza, uneori - era trimis spre pastrare la CID. Nu de putine ori , dupa ani si ani de zile, cazul se redeschidea iar dosarul era solicitat de la CID si continuate investigatiile de catre  un alt ofier ori colectiv de ofiteri .

"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

abyss

Bun venit pe forum, @tractorbean!

De câte ori scrii rãspunsul cu majuscule îmi vin ecourile din trecut când la securitate þi se spunea aºa: scrieþi rãspunsurile pe foaie cu litere de tipar... Deci toaºu, sã ne înþelegem. În prezent când scrii pe internet cu litere de tipar înseamnã cã strigi sau þipi un rãspuns la cineva. Ok?

Acum, subiectul topicului este care este, prin urmare puteþi oferi câteva impresii depre el? V-a impresionat ceva, o demostraþie par examplu la cursuri? Spun acestea deoarece aici nu este tribunalul care-l judeca pe domnul profesor Rudan. Deci cum spunea ºi Tovarãºa: "dovada" ...

tractorbeam

Departe de mine de am transforma in mai stiu eu ce instanta de judecata a cuiva cu atat mai putin a d-lui Rudan, incercam cum se spune sa pun fiecare bufnita pe creanga cuvenita.

Cat despre tovarasie si alte chestii de astea, nu am fost secure, cunostintele mele transcend toata treaba asta si vin mai de demult, inca din zona lagarului de la Tg.Jiu si a PCR-ului ante-Ceausescu, a marii caderi din 1942, a excluderilor din PCR pentru ca nu erai de acord cu Ghita Dej, etc. poate pentru majoritatea dintre dvs. (mai ales cei tineri) cei care cititi aceste randuri, o zona cu totul neclara.

Despre dovezi certe nu pot sa ma exprim aici dar, cred ca e vorba de mult intox, faze gen Prichici care guitza "..ca nu au fost divulgate informatii care sa aduca atingere sigurantei antionale", MA LASA RECE, evident ca nu avea ce sa atinga fiindca dl. Rudan nu mai are acces la asa ceva.

   

abyss

Am inteles.
Deci ce parere aveti despre asa zisul atentat? adica ce inclinati sa credeti?  :-D

calator astral

Citat din: tractorbeam din  11 August 2010, 12:16:10
Cat despre tovarasie si alte chestii de astea, nu am fost secure, cunostintele mele transcend toata treaba asta si vin mai de demult, inca din zona lagarului de la Tg.Jiu si a PCR-ului ante-Ceausescu, a marii caderi din 1942, a excluderilor din PCR pentru ca nu erai de acord cu Ghita Dej, etc. poate pentru majoritatea dintre dvs. (mai ales cei tineri) cei care cititi aceste randuri, o zona cu totul neclara.
Despre dovezi certe nu pot sa ma exprim aici dar, cred ca e vorba de mult intox, faze gen Prichici care guitza "..ca nu au fost divulgate informatii care sa aduca atingere sigurantei antionale", MA LASA RECE, evident ca nu avea ce sa atinga fiindca dl. Rudan nu mai are acces la asa ceva.
Buna Tractorbeam, interesante postarile tale, vorbesti ca un întelept,dar ma-ntreb oare cît de batrîn poti fi ?! si eu, ca si Rudan, am unele capacitati paranormale reale, le amplific prin remote-viewing & intuitie, citesc mesajele tale, ma concentrez,si ca prin miracol vad un tînar exuberant de maximum 40 de ani,brunet,tuns stil militar, pasionat de drumetii prin munti,amator de masini (de tip 4X4),si ce e mai straniu (în contradictie cu postarile tale aici!) care urmareste om-la-om-pe-tot-terenul pasii unui anume V.Rudan, te "vad" cu ochii mintii prin zona Buzaului, Buzioru,coltii Tainitei, exact pe unde umbla cei care vor sa cunoasca conflictu dintre cele doua factiuni rivale extraterestre...
sau ma însel?
nici noi nu suntem deloc prosti pe aici, pe rufon....

Serban M

Citat din: calator astral din  11 August 2010, 17:08:09
Buna Tractorbeam, interesante postarile tale, vorbesti ca un întelept,dar ma-ntreb oare cît de batrîn poti fi ?! si eu, ca si Rudan, am unele capacitati paranormale reale, le amplific prin remote-viewing & intuitie, citesc mesajele tale, ma concentrez,si ca prin miracol vad un tînar exuberant de maximum 40 de ani,brunet,tuns stil militar, pasionat de drumetii prin munti,amator de masini (de tip 4X4),si ce e mai straniu (în contradictie cu postarile tale aici!) care urmareste om-la-om-pe-tot-terenul pasii unui anume V.Rudan, te "vad" cu ochii mintii prin zona Buzaului, Buzioru,coltii Tainitei, exact pe unde umbla cei care vor sa cunoasca conflictu dintre cele doua factiuni rivale extraterestre...
sau ma însel?
nici noi nu suntem deloc prosti pe aici, pe rufon....

Sau mai usor e sa spui ca ai capacitati asupra unor retele de socializare.  :-D

tractorbeam

Va rog frumos, putina claritate in remote viewing: "tanar brunet, grizonat, tuns stil militar"  :-D

Biodegradabil

E interesant sa vezi diversionistii in actiune. Atat aici pe forum cat si in lumea reala.
Daca venerabilul domn Rudan avea macar jumatate din capacitatile cu care se lauda, ar fi putut sa le foloseasca in scopuri umanitare de genul gasitul copiilor disparuti/rapiti. Nu s-a implicat pana acum in asa ceva, desi se lauda ca poate indica si daca o persoana este in viata sau nu, si ii poate preciza si locatia. Macar pe Elodia sa o fi gasit, vie sau nu, si tot era ceva. Poate ca asemenea realizari ar fi sub standardele dumnealui de lucru, ca sa ma exprim cat mai eufemistic. Dar macar cand dispare un copil sa ii ajute familia sa afle unde este si ar fi un lucru demn de toata stima, nu? Sau, patriot fiind, sa ajute la recuperarea timbrelor Cap de bour furate de la Posta Romana...
Cursul probabil a fost organizat in ideea de a ii strange la un loc pe cei interesati de domeniu si care eventual au si ceva abilitati, pentru a-i documenta rapid si ieftin, chiar pe banii lor de fapt. Poate cautau pe cineva anume, poate doar asa, de exercitiu, poate pentru completarea unei baze de date. Ca nu ar fi fost lasat de fostii colegi/sefi, dar dumnealui nu si nu, s-a incapatanat sa tina cursul in ciuda avertismentelor, pare sa fie o diversiune menita sa il credibilieze cat de cat. Daca vroiau cu adevarat sa il opreasca aveau suficiente mijloace sa o faca, inclusiv eliminarea fizica. Asa cum si dansul, daca vroia sa transmita cuiva cunostintele importante pe care le detine, scria pur si simplu o carte. Iar ideea ca au participat multi ofiteri din servicii la curs este hazlie ca si bancul cu "Mai rasfirati, baieti! Mai rasfirati! Daca aveau nevoie de vreun curs si-l organizau ei unde vroiau, cu tot cu domul Rudan.
Iar intorsatura de telenovela paranormala cu atacul energetic e chiar interesanta. Adica dusmanul ii da tarcoale, vrea neaparat sa il impiedice sa tina cursul, dar nu sa il elimine definitiv. Il lasa sa inceapa cursul si abia apoi intervine de la distanta, ca nu cumva sa mai continue. Nu stim cine e dusmanul, poate serviciile noastre, dar ni se indica si pista rusilor ca sa fie totul mai palpitant, poate ne mai si speriem un pic de ei, asa, cat sa-i stim de frica! Mister si suspans, si un pretext bun pentru a intrerupe cursul. Probabil scopul de a ii documenta pe respectivii a fost atins si mai departe se ocupa de ei alt departament.
Oricum ii doresc multa sanatate domnului Rudan si succes in tot ceea ce face.
Poate lucrurile stau un pic diferit de cum le-am imaginat eu aici, dar nu cu mult. Pentru ca e mai usor sa creezi legende decat fapte concrete, si ii prinde bine fostei Securitati sa apara ca un institut de cercetare a stiintelor de granita, ceea ce nu a fost si nu va fi oricum niciodata, in loc de un aparat de reprimare a populatiei civile si de mentinere la putere a partidului unic ceea ce a fost si in parte mai este si acum.

tractorbeam

Citat din: @biss din  11 August 2010, 16:45:23
Am inteles.
Deci ce parere aveti despre asa zisul atentat? adica ce inclinati sa credeti?  :-D

Imi voi face cunoscuta parerea la momentul potrivit.
Asta numai dupa ce imi termin argumentatia.

tractorbeam

Citat din: Biodegradabil din  11 August 2010, 23:00:43
E interesant sa vezi diversionistii in actiune..... Iar ideea ca au participat multi ofiteri din servicii la curs este hazlie ca si bancul cu "Mai rasfirati, baieti! Mai rasfirati! Daca aveau nevoie de vreun curs si-l organizau ei unde vroiau, cu tot cu domul Rudan.

Sa nu ne pripim. Poate ca au participat in calitate de observatori ai fenomenului de inducere a unor credinte prin  persuasiune. Nu a fost totul filmat HD? Pai cum vreti sa se vada mai bine mimica participantilor decat filmati HD? Oricum filmarea va ramane in arhiva de la baietii cu ochi albastri si va fi folosita drept suport de curs la tema "Cum sa te conving ca este cand nu este". Oricum trebuie sa existe si un contract semnat intre parti. Omul tine cursul , isi ia banii din doua surse (cursanti si agentia cu pricina), toata lumea multumita, unii creduli devin convinsi ceilalti se aleg cu dovada materiala si uite asa impusca omul 2 iepuri dintr-un foc.
Deci revin si spun toata operatia este un imens intox, cu sau fara participarea intotdeauna interesata a sistemului in forma sa cea mai manipulatorie - inteligence-ul.