Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Noi date despre valul de OZN-uri din Belgia

Creat de jean, 17 Martie 2010, 21:27:31

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

  Prin anul 1989 -1990 pe cerul belgiei au avut loc mai multe aparitii de obiecte neidentificate care au fost vazute de mai multi martori. O descriere a acestor fenomene  este facuta de dl. Dan Farcas intr-un articol aparut in revista Magazin. Articolul este interesant si merita citit. http://www.revistamagazin.ro/content/view/7690/4/
Citat din articol:
CitatCand in cele din urma acestea s-au stins brusc, acolo unde fusesera capetele lor au ramas doua sfere luminoase rosii, care s-au apropiat apoi de lumina centrala, s-au rotit in jurul sau, dupa care s-au stins toate simultan.
Inca un caz care arata ca este o stransa legatura intre aceste obiecte neidentificate si sferele observate in diferite locuri.
Dupa care s-au stins simultan...Este posibil ca el sa fi trecut aproape instantaneu in afara zonei simturilor noastre, alta dimensiune.
Citatori de cate ori era prins de radar, obiectul isi schimba viteza, aproape instantaneu (intr-un interval insesizabil chiar si pentru calculatoarele atasate aparatelor de masura), de pilda, de la circa 200 kilometri pe ora la circa 1800. La fel, la un moment dat, el si-a schimbat altitudinea de la circa 2000 de metri la 250, intr-o secunda.
Deci, obiectul respectiv este sensibil, simte inpulsurile radio ale radarului. Schimbarile de viteza de la 200 la 1800 Km pe ora ma duc cu gandul ca, poate nu se deplaseaza normal, in spatiul fizic, poate disparea dintr-un loc si aprea aproape instantaneu in altul in alt mod de cat cunoastem noi. Chiar in text se spune ca un om nu ar rezista la o asemenea acceleratie. Atunci ei cum  rezista? Poate ca nici ei si nici OZN-urile nu sunt materiale cand fac asemenea tranzitie.
Adevarul este dincolo de noi

Quicksilver

E chiar logic sa te gandesti ca o civilizatie care calatoreste printre stele a stapanit deplasarea trans-dimensionala. Viteza luminii e pur si simplu prea mica. Acele vehicule se materializeaza/dematerializeaza la comanda "pilotului". Totodata aici apare o confuzie: OZN = "zburator". Acele vehicule nu folosesc astfel de principii; nu zboara. Folosesc sisteme avansate de reducere - pana la anularea masei (dematerializare). Asta imi spune logica mea .... Si oameni ca Steven Greer care au experienta in asa ceva si dovezi care sa ateste asta.
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

Shiro Phoenix

Da, din cate stiu eu navigatia spatiala se poate practica pe principiul plierii spatiului, in acest mod nava nu se misca absolut deloc, pur si simplu va parcurge distanta printr-o scurtatura interdimensionala, asa ca acele viteze colosale pe care le presupui tu jean, nu exista de fapt.Daca stam sa ne gandim, universul este infinit, si sa stai sa parcurgi efectiv distanta in plan material ar fi imposibil, indiferent de viteza deplasarii, nu se vor putea atinge distante prea mari, chiar daca echipajul s-ar putea obisnui cu acceleratia.Asa ca, dupa parerea mea, si in conformitate cu unele cercetari, metoda plierii spatiului mi se pare cea mai plauzibila.
"Avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.Avem timp sa invatam lectii si sa le uitam mai apoi. Eroii sunt cei ce fac ce trebuie CAND trebuie, indiferent de consecinte." "Dominati cu mintea!Nu-i nimic mai frumos decat asta!"

jean

#3
Citat din: Shiro Phoenix din  17 Martie 2010, 22:38:15
asa ca acele viteze colosale pe care le presupui tu jean, nu exista de fapt.
Eu nu presupun nimic, vitezele respective sunt pomenite in articol. Incerc numai sa inteleg. Cat despre teoria plieri spatiului o cunosc si eu, am citit despre ea mai de mult. Numai ca este nevoie de o masa foarte mare pt. a produce o deformare a spatiului asa de mare incat doua puncte aflate in mod normal la distanta in spatiu sa fie apropiate prin hiperspatiu. In realitate nu cred ca OZN-urile calatoresc asa in spatiu. Trebuie sa existe o cale mult mai simpla pe care noi nu o cunoastem. Daca nu sunt in mod normal materiale asa cum cred eu si se materializeaza numai la nevoie, atunci se aplica alte legi ale fizici pe care noi inca nu le cunoastem. Si nici nu stim din starea materiala in ce se transforma. Probabil un fel de energie ceva. Nu sunt construite  din table, suruburi, sudui si sarme, ca ale noastre. Asta face diferenta intre ale lor si ale noastre, intre noi si ei.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

Da Jean, ceea ce noi numim OZN, par sa fie cu totul altceva decat ceea ce ne inchipuim noi ca ar fi niste sofisticate nave de zbor interstelar. De multe ori, in observatii ele au doar o simpla forma de disc, ovoidale, sferice, fara detalii, si da multeori de dimensiuni relativ mici. Acestea executa manevre aparent imposibile devin invizibile, si reapar. Cam departe de imaginea pe care as avea-o eu despre o nava interstelara. Am impresia ca aceste obiecte nici macar nu sunt nave, in sensul in care noi intelegem acest cuvant, ci altceva, posibil niste dispozitive actionate de energii necunoscute, si probabil care pot efectua manevre interdimensionale. E o ipoteza. pe care eu o gasesc f. plauzibila.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

  Salut! Sunt de acord, cam asta am vrut sa spun si eu mai sus.
Adevarul este dincolo de noi

bk

Referitor la incidentele din vara anului 1989 din Belgia ar fi bine sa discutam despre acest subiect deoarece poate fi considerat ca fiind unul din episoadele de referinta ale observatiilor OZN in Europa. Pt. cine nu este la curent iata "filmul evenimentelor":