Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sistem binar de pitice albe

Creat de StarDust, 14 Martie 2010, 00:39:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Cu siguranta cele doua pitice albe orbiteaza in jurul centrului comun de masa. Cred ca ~ 5 minute viteza de revolutie  e real, asta denota ca cele doua pitice albe sunt f. apropiate si urmeaza sa fuzioneze in final. Probabil se vor apropia treptat, viteza de rotatie va creste si mai mult iar in final se vor contopi. Sa nu uitam ca masa lor e enorma si in ciuda vitezei mari de rotatie ele nu mai pot scapa de atractia gravitationala reciproca.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

mm

Chiar nestiind distanta dintre cele doua pitice, e de asteptat ca datorita fortelor centrifuge, unde viteza e la patrat, cele doua corpuri sa se pulverizeze. Viteza deja e foarte mare si deducem acest lucru din perioada de rotatie extrem de mica. N-am putea sti, macar cu aproximatie, distanta dintre cele doua corpuri?
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

StarDust

#2
Am creeat un nou subiect ca si continuare la stirea prezentata de Jean:
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,2436.msg47823/topicseen.html#msg47823
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

Da, pai se si precizeaza ca ar exista un disc de acretie in jurul sistemului binar. Mai mult ca sigur ceva materie e azvarlita in exterior de catre forta centrifuga generata de rotatia rapida. Se spune de altfel ca cele doua pitice albe si schimba materie intre ele. Cred ca distanta dintre ele e destul de mica, eu zic(estimativ) 1-5 UA.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

Ce este o pitica alba?
Miezul stelei de odinioara se numeste pitica alba. O pitica alba cu o masa egala cu cea a Soarelui are o raza comparabila cu cea a pamantului si o densitate de zece mii de ori mai mare decat cea a centrului Soarelui. Daca in preajma unui pitice albe nu se afla nici o alta stea pentru a-i influenta evolutia, temperatura acesteia scade si cu aceasta si luminozitatea sa.
In schimb daca o pitica alba se afla in compania unei alte stele, o alta pitica alba sau a unei stele din secventa principala, prin procesul de acretie (transferul de masa de la companion) masa acesteia poate creste pana la o valoare egala cu limita Chandrasekhar, iar la aceasta valoare a masei pitica alba fie colapseaza si formeaza o stea neutronica, fie devine o supernova (acest tip de supernova ce deriva dintr-o pitica alba se numeste supernova de tipul I). http://www.stiinta.info/news/430/

   Din textul de mai sus rezulta ca unele stele de tipul pitica alba pot avea un diametru comparabil cu al Pamantului. Daca Pamantul are o lungime pe ecuator de aprox.40192Km, rezulta ca un punct de pe suprafata unei pitice albe cu un diametru comparabil cu pamintul la o rotatie in jurul axei sale in 5.5 min, acel punct se deplaseaza cu o viteza de 438458 Km pe ora. Asta daca este numai o singura stea. Fiind doua stele ce se misca in jurul centrului comun de masa, cercul pe care se misca steaua este mult mai mare decat diametrul unei singure componente. Rezulta deci, o viteza mult mai mare de 438458 Km/h.
Realizati ce viteza imensa este?... Cum se comporta o sfera de materie la asemenea viteza? Cum isi mai mentine forma? Da am uitat are masa de zece mii de ori mai mare de cat soarele si fortele sunt mult mai puternice acolo. Multe enigme are acest univers si foarte putine cunoastem noi.
Adevarul este dincolo de noi

Kymosabe

Citat din: jean din  14 Martie 2010, 16:16:52
  Din textul de mai sus rezulta ca unele stele de tipul pitica alba pot avea un diametru comparabil cu al Pamantului. Daca Pamantul are o lungime pe ecuator de aprox.40192Km, rezulta ca un punct de pe suprafata unei pitice albe cu un diametru comparabil cu pamintul la o rotatie in jurul axei sale in 5.5 min, acel punct se deplaseaza cu o viteza de 438458 Km pe ora. Asta daca este numai o singura stea. Fiind doua stele ce se misca in jurul centrului comun de masa, cercul pe care se misca steaua este mult mai mare decat diametrul unei singure componente. Rezulta deci, o viteza mult mai mare de 438458 Km/h.
Realizati ce viteza imensa este?... Cum se comporta o sfera de materie la asemenea viteza? Cum isi mai mentine forma?

Nu cred cã 438458 Km/h este ,,o vitezã imensã''.
Terra de exemplu are o vitezã pe orbitã de 108.000 km/h, în timp ce Soarele (ºi implicit, întregul nostru sistem solar) se roteºte în jurul centrului galactic cu o vitezã de peste 800.000 de km/h.  
Singura diferenþã este desigur durata de revoluþie - 5 minute în cazul stelei pitice, în comparatie cu 365 de zile, 1 an (pentru Terra) , respectiv ~250 milioane de ani (pentru Soare).
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

prodcomb

Formula care leagã între ele datele sistemului binar este:

P^2 = 4 x PI^2 x a^3 / (G X (m1 + m2))

P - perioada de rotaþie în jurul centrului comun de masã, exprimatã în ani tereºtrii
a - semiaxa mare a orbitei, exprimatã în U.A.
G - constanta atracþiei universale

Celelalte valori fiind cunoscute, se poate "jongla" cu semiaxa orbitei ºi suma maselor celor douã stele.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

#7
Deci chestia asta cu piticele albe m-a acaparat cu totul. :D Nu prea m-am obosit sa aplic formula expusa de prodcomb, si am trecut la aplicarea datelor intr-un simulator gravitational. Iata datele care au rezultat:

Date de intrare:
Circumferinta WhiteDwarf=Terra
Masa WD=Soare(1.9891e+030)

Pentru a obtine o perioada de revolutie de 5,4 minute in jurul centrului de masa comun au rezultat datele:

Distanta WD fata de centrul de masa comun=0.0003UA (44879.3609 km)
Viteza de revolutie=833054 m/sec
Perioada de revolutie ~5,4 minute (+/- 5 sec)

Atasez si un film din simulator, proportiile obiectelor sunt la scara (diametre, distante) doar viteza de rotatie e 10x

L.E. Pt. cei interesati programul folosit e "Gravity 6" e free.
Inca ceva... ulterior am observat ca spre finalul filmarii imaginea s-a blocat, cred ca s-a intamplat ceva in timpul conversiei video. Cred totusi ca e suficient ca sa va faceti o idee.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

mm

Cu datele aproximative pe care le avem, putem face niste calcule.
Fcf = mv2/r [kg*m/s2] , forta centrifuga, m -masa piticei, r -raza cercului pe care se roteste, v -viteza tangentiala pe cerc;
v = 83,3054*104 [m/s];
v2 = 69,398*1010;
r = 44,879*106 [m];
r2 = 20,14*1014;

Fcf = m*69,398*1010/44879/106 = 15463*m

Fatr = G*m1*m2/d2 = G*m2/4/r2, forta de atractie grav., G-constanta grav., d -distanta dintre pitice, egala cu 2r, aproximam ca cele doua pitice au masele egale cu valoarea m.
G = 6,673*10(-11) [Nm2/kg2]
m = m(soare) = ~2*1030 [kg], am aproximat masele fiecarei pitice cu masa solara deoarece acesta e ordinul de marime dat de astronomi
Fatr = 6,673*10-11*2*1030*m/4/20,14/1014 = 16566*m
Am obtinut, in ciuda datelor numerice aproximate sau presupuse, o egalitate aproape perfecta intre cele doua forte, cea de atractie si cea centrifuga, dupa cum si trebuie sa fie dupa legile mecanicii. Practic, Fcf = Fatr = ~16.000*m

Ce deducem de aici? Intrucat oamenii de stiinta nu au fost "la fata locului" pentru a masura masele piticelor, este clar ca ei au presupus valorile acelor mase -egale cu una solara- si au dedus acest lucru tocmai egaland cele doua forte. Concluziile lor bazate pe legile -presupus universale- sunt neverosimile.

Iata un simplu calcul, ca si cel dinainte, prin care incercam sa aflam la ce forte este supusa materia piticelor. Din egalul celor doua forte, care trag in sensuri opuse de materia unei pitice, rezulta ca vom avea o sectiune de rupere(A), de efort, transversala, pe care am considerat-o -prin aproximare in plus- cea mai mare sectiune a piticei, adica sectiunea circulara cea mai mare (diametrul maxim al piticei, de ordin de marime egal cu al pamantului, zic astronomii).
A = pi*r2 = 3,14*6,342*1012 [m2] = 126,278*1012 [m2]

Cat este efortul unitar/tensiunea la care trebuie sa reziste materialul piticei? Folosim formula Navier de la intindere:
sigma = N/A = 320*1032/126,278/1012 = 2,534*1020 [N/m2] = 253,4*1011 [kgf/mm2]
unde N=Fcf=Fatr=~16.000*m(soare) = 32*1033 [N]

Un otel de cea mai buna calitate are un sigma de 120 [kgf/mm2]!!!
Ce material are pitica de nu se pulverizeaza sub actiunea unui efort unitar, tensiune de ~200 miliarde de ori mai mare?
Orice raspuns la aceasta intrebare este neverosimil!

Prin urmare, savantii au presupus, din nou, ca materialul piticelor e unul formidabil si rezista, etc.
Dar totul se bazeaza pe niste presupuneri teoretice -ce-ar putea sa nu existe "in teren"- precum ca G este constanta peste tot (oare?), ca exista forta de atractie gravitationala (Newton nu a spus asa ceva in Principia), cu toate ca tot mai multi oameni de stiinta -altii- contesta tot mai des si insistent aceste presupuneri, teorii.
Parerea mea: atentie la ce cititi, verificati mai intai si nu mai credeti in "bombe" de "presa (pseudo)stiintifica"!


Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

StarDust

#9
mm, sunt de acord cu tine. Si mie mi se pare suspecta perioada de rotatie f. mica, avand in vedere masele implicate.
Sincer sa fiu, nu prea am pus la indoiala observatia facuta de un observator respectabil, si confirmata inclusiv de NASA:

http://www.nasa.gov/multimedia/imagegallery/image_feature_793.html.

Din cate se stie din analiza deplasarii luminii spre spectrul rosu se poate deduce cu acuratete vitezele obiectelor din cosmos, astfel determinandu-se multe alte lucruri ca perioadele de rotatie a galaxiilor etc. Nu prea ma indoiesc ca s-a determinat corect perioada de revolutie si a celor doua obiecte. Acum, cred ca ar fi o pretentie cam mare a se afirma ca stim ce se petrece cu acele nucleee f. grele la asemenea viteze. Un lucru e cert pt. mine, daca la inceput am estimat o distanta intre cele doua corpuri de 1-5UA, acum sunt sigur ca acestea sunt mult mai apropiate. In rest, ce se petrece cu acea materie in asemenea conditii extreme, cred ca inca suntem la stadiul de presupuneri.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Cautatorul

Atentie! Formula fortei gravitationale se aplica pentru doua puncte materiale. Un corp se considera un punct material atunci cand dimensiunile sale sunt cu mult mai mici decat distantele implicate.  In cazul acesta dimensiunile stelelor sunt comparabile cu distanta dintre ele, rezulta ca forumula nu se mai poate aplica reducand masele stelelor la un punct material aflat in centrul de greutate al fiecarei stele.

Voi considerati fiecare stea ca fiind sferica si centrul de greutate in mijlocul sau. Fals! Fiecare stea se deformeaza puternic si nu simetric (mareele sunt foarte puternice pe fiecare din stele). Aici simularea trebuie facuta nereducand fiecare stea la un punct material, ci simularea numerica trebuie facuta pe baza metodei elementului finit, iar rezultatele probabil ca vor fi mult diferite, mai ales ca in acest caz trebuie tinut cont si de vascozitatea stelelor, etc.

StarDust

#11
Sunt de acord, nu am nici un dubiu ca acolo exista un disc de acretie format din materia smulsa de imensele forte, totusi raman cei doi centrii de masa care graviteaza in jurul centrului comun. Posibil ca in mare, intregul sistem sa poata fi deja privit ca si un intreg.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

mm

#12
w.nasa.gov prezinta acea stire deoarece ea poate veni in sprijinul teoriei relativitatii. Daca ar fi fost contra TR, nu s-ar mai fi dat publicitatii. Slabiciunile acestei teorii complectate, in cazul de fata, cu presupunerea existentei de stele "neutronice" mai degraba decat la a renunta la teorie, sunt evidentiate si atacate de tot mai multi cercetatori. Folosesc acest prilej pentru a prezenta parerea unui cercetator roman, Radu Forgaci. Fac acest lucru constient, in contrast cu atitudinea generala si permanenta a presei romanesti de a se caciuli doar la autori straini. Puteti citi parerile lui la adresa:
http://cercetare.forumgratuit.ro/teoria-eterului-f24/eterul-si-radu-forgaci-o-noua-fizica-t147.htm
unde veti gasi o lucrare a D-sale, despre gravitatie, intamplator aflata si in posesia mea.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

StarDust

Recent, s-au observat emisii energetice tot de la un sistem dublu de stele, care graviteaza in jurul centrului comun de masa, in constelatia Lebada, cu diferenta ca de data aceasta e vorba de o giganta rosie si o pitica alba. Se pare ca materia din giganta rosie e absorbita de catre pitica alba acesta generand eruptii energetice.

http://www.universetoday.com/2010/03/21/unprecedented-eruption-catches-astronomers-by-surprise/
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16