Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Oare suntem cu adevarat pregatiti?

Creat de Shiro Phoenix, 25 Februarie 2010, 22:35:54

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Shiro Phoenix

Citind discutiile de pe acest forum, am inceput, acum , odata in plus, sa imi ridic anumite semne de intrebare.
Bine, bine sa spunem ca guvernele vor declasifica dosarele despre evenimentele extraterestre, sau , contextul schimbarilor ce vor surveni in anul 2012, an pe care aproape toata lumea il vede ca fiind sfarsitul, si doar putini sunt constienti de adevarata esenta a lucrurilor ce se vor intampla, a schimbarilor urmatoare.Aici intervine si  problema mea.Sa nu uitam ca inca sunt multi fanatici religiosi, si cam nicio religie nu accepta ideea de extraterestru, sustinand in continuare ca suntem singuri in univers, incercand sa mentina fraiele puterii.Tocmai de aceea oamenii sunt invatati sa se teama de ceea ce nu cunosc, iar ,daca va fi ca extraterestrii sa isi faca prezenta pe aici, eu cred ca vor starni numai panica celor nestiutori, admiratia celor invatati, dar vor starni si un adevarat jihad in randul credinciosilor fanatici, iar, acestia fiind in superioritate numerica, totul s-ar putea lasa intr-o baie de sange, sfasiindu-i pe cei ce vor sustine prezenta extraterestra, dar ajungand sa se sfasie si intre ei.Avand in vedere tensiunile religioase tinute in frau cu un mare, mare efort, astfel de evenimente ar putea fi cele in masura sa spulbere orice bariera, si totul s-ar putea sfarsi intr-un haos total.
As vrea sa aflu si parerile voastre in legatura cu acest lucru, in contextul in care ne apropiem cu pasi repezi spre o noua era.
"Avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.Avem timp sa invatam lectii si sa le uitam mai apoi. Eroii sunt cei ce fac ce trebuie CAND trebuie, indiferent de consecinte." "Dominati cu mintea!Nu-i nimic mai frumos decat asta!"

Quicksilver

Eu cred ca daca vor ateriza extraterestrii in fata Casei Parlamentului, sau a Casei Albe sau oriunde alt undeva, acele fiinte ar avea mai multa influenta (una pozitiva) asupra maselor, decat preotii si patriarhii care ar spune ca acele creaturi sunt draci din ceruri. Crede-ma, in lume predomina efectul de turma, nu prostia.
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

abyss


Bine ai venit pe forum zânã micã!
Aici e un adevãrat câmp de bãtãlie... al inteligențelor bineînțeles!

Vetita magis placent, quam concessa et licita, nec non ad ea omnes maxime anhelant.

Quicksilver

#3
Tu ce parere ai despre acest subiect, @biss? Sunt foarte curios!
CitatVetita magis placent, quam concessa et licita, nec non ad ea omnes maxime anhelant.
Bine zis! Eh, asta e ... mentalitatea turmei.
You are here on Earth at this time because you chose to be ... So stop whining about it!

Serban M

Citat din: Shiro Phoenix din  25 Februarie 2010, 22:35:54
Citind discutiile de pe acest forum, am inceput, acum , odata in plus, sa imi ridic anumite semne de intrebare.
Bine, bine sa spunem ca guvernele vor declasifica dosarele despre evenimentele extraterestre, sau , contextul schimbarilor ce vor surveni in anul 2012, an pe care aproape toata lumea il vede ca fiind sfarsitul, si doar putini sunt constienti de adevarata esenta a lucrurilor ce se vor intampla, a schimbarilor urmatoare.Aici intervine si  problema mea.Sa nu uitam ca inca sunt multi fanatici religiosi, si cam nicio religie nu accepta ideea de extraterestru, sustinand in continuare ca suntem singuri in univers, incercand sa mentina fraiele puterii.Tocmai de aceea oamenii sunt invatati sa se teama de ceea ce nu cunosc, iar ,daca va fi ca extraterestrii sa isi faca prezenta pe aici, eu cred ca vor starni numai panica celor nestiutori, admiratia celor invatati, dar vor starni si un adevarat jihad in randul credinciosilor fanatici, iar, acestia fiind in superioritate numerica, totul s-ar putea lasa intr-o baie de sange, sfasiindu-i pe cei ce vor sustine prezenta extraterestra, dar ajungand sa se sfasie si intre ei.Avand in vedere tensiunile religioase tinute in frau cu un mare, mare efort, astfel de evenimente ar putea fi cele in masura sa spulbere orice bariera, si totul s-ar putea sfarsi intr-un haos total.
As vrea sa aflu si parerile voastre in legatura cu acest lucru, in contextul in care ne apropiem cu pasi repezi spre o noua era.

Acum intelegi la ce a fost buna religia in secolul 20 ? extraterestrii nu vor intra in scena pana nu scapam de religie.

Serban M

CitatUn contact direct cu omenirea zilelor de astazi va reprezenta un esec total pentru ambele civilizatii.

Contactul in sine va rezulta in informarea de tip blitz (massmedia) a intregii planete ,rezultand astfel intr-o stare de panica generala iminenta din partea maselor ;urmarile vor fi scenarii de domeniul filmelor SF; religiosii sau marea majoritate a populatiei vor interpreta evenimentul  drept apocalipsa / un eveniment mesianic sau mai rau, coborarea lui satan/antihrist pe pamant;in asemenea situatii logica si ratiunea umana vor fi cu siguranta excluse.

Vom fi pregatiti ca rasa atunci cand vom putea sa intelegem conceptul de spiritualitate,atunci cand doctrinele religioase nu vor mai reprezenta un motiv pentru ''credincios'' sa ucida sau sa se teama;este nevoie de mult curaj pe toate planurile din partea tuturor ,curaj de a pune intrebarea de ce? ,si de a cauta raspunsuri in viata de zi cu zi,in interior.

Atunci cand mentalitatea de turma se va sparge ,cand religia si celelalte mijloace de manipulare in masa vor disparea ,iar principiile vietii se vor schimba de la mecanic la viu.

Cred ca ei sunt indeajuns de capabili sa inteleaga din exterior in ce stadiu ne aflam si cand sa intervina.

personal cred ca pana in 2011 vom reusi sa trecem peste aceste obstacole si ei se vor arata,treptat.

« Ultima modificare: 17 Februarie 2009, 20:35:45 de cãtre Sirius13 »


Tayka

Sirius 13-Ce te face sã crezi cã Ei ,extratereºtrii ar vrea sã vinã însã vãzându-ne aºa de înapoiaþi,mai aºteaptã un pic sã ne mai deºteptãm,crezi oare cã dacã voiau acest lucru,nu gãseau ei de atâta vreme o cale de a ne deºtepta?Eu cred cã aceasta ar fii ca ºi cum într-o salã de examene ar intra profesorii ºi le-ar da rãspunsurile elevilor.Pãi ce rost ar mai avea examenele?Ar dispare însuºi motivaþia lecþiei vieþii,treptat ne-am învãþa sã cerem dela EI totul;apa,papa,energia,tehnologiile,aºa încât practic vor fii nevoiþi sã ne întreþinã,ºi cine ºtie sã intre iar în corturile femeilor noastre,repetând istoria pãcãtoasã,ºi de aceia zic eu cã sânt mai de grabã interesaþi sã NU îi mai cunoaºtem aºa cum i-au cunoscut strãbunii noºtrii,ci dimpotrivã sã ne civilizãm singuri,convinºi fiind cã e mai bine aºa.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Guest

Nu cred ca trebuie sa calculam procentul de populatie care este pregatita si sa asteptam dupa cei care NU sunt.Trebuie sa ne preocupam de dezvoltarea noastra indiferent de ce "era" vine, indiferent daca este sau nu o poveste. Nu exista scuza pentru o alta atitudine in afara de invatarea continua.
Daca ar fii sa asteptam dupa cei care nu sunt pregatiti, am astepta mult si bine!
Chiar daca e vorba despre ET sau despre altceva nu cred ca trebuie asteptat.
Eu ma amuz copios deja pe cata rautate e in lume si chiar cred ca ar fii nevoie de o schimbare de vibratie, sau alte exemple de genul. Pur si simplu m-am saturat! Ma amuz dar nu ma amuz.
Nu cred ca e nevoie sa vina ET ca sa se sfasie oamenii intre ei! Hei! Deja se sfasie pe te miri ce! Si or sa se mai sfasie pana nu or sa-si dea seama de ce fac si de cat de pr*sti sunt. De asemenea, nu este religia cea care ii tine frau, fie el fraul bun sau rau, pentru ca gandirea si moralitatea trebuie s-o ai indiferent de religie sau de era in care traiesti. Asta nu-i o scuza! M-am saturat de scuze si de teorii!
Trebuie sa punem in practica pentru ca noi in practica traim! Sa fim noi ACUM ceea ce ar trebui sa fim. Sa facem o lume mai buna. Altfel ma supar rau!

Ronin

#8
Citat din: Quicksilver din  25 Februarie 2010, 23:09:12
Eu cred ca daca vor ateriza extraterestrii in fata Casei Parlamentului, sau a Casei Albe sau oriunde alt undeva, acele fiinte ar avea mai multa influenta (una pozitiva) asupra maselor, decat preotii si patriarhii care ar spune ca acele creaturi sunt draci din ceruri. Crede-ma, in lume predomina efectul de turma, nu prostia.

Eu cred tocmai invers. Preotii si patriarhii (si nu numai) nu vor spune asta. Din contra.
Oare manipularea extraterestra sa nu o intreaca pe cea a oamenilor ??? Va exista un ELEMENT care va asigura "unitatea tuturor"...

Recomand cartea "Queen of All".

"Mary...Millions of Catholics travel to shrines to pray before her image. But what is not commonly known is that Muslims also hold her in high regard, and even among Hindus and Buddhists there is worship of goddesses that bear a striking resemblance to the Catholic Mary.
In this book, the authors show that Mary is not only Queen of Rome, but will be the unifying factor to bring all the great religions of the world into unity under Rome. She will be "Queen of All."
http://www.chick.com/catalog/books/1255.asp
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

jean

Citat din: Tayka din  26 Februarie 2010, 02:52:07
Ei ,extratereºtrii ar vrea sã vinã însã vãzându-ne aºa de înapoiaþi,mai aºteaptã un pic sã ne mai deºteptãm,crezi oare cã dacã voiau acest lucru,nu gãseau ei de atâta vreme o cale de a ne deºtepta?
Eu cred ca deja sunt aici si sigur au gasit o cale de a ne destepta, numai ca o fac fara stinta noastra. Adica nu suntem constienti de acest fapt sau cand ne dam seama ca ceva se intampla, ne zapacesc mintea asa cum facem si noi cu animalele. O dovedesc multimea de cazuri de intalniri apropiate dar absurde din punct de vedere al desfasurari evenimentelor. Cred ca omul de astazi este opera unei maniplulari genetice asupra anumitor indivizi dea lungul timpului.
Citat din: X din  26 Februarie 2010, 07:06:51
Trebuie sa ne preocupam de dezvoltarea noastra indiferent de ce "era" vine. Nu exista scuza pentru o alta atitudine in afara de invatarea continua.
Trebuie sa punem in practica pentru ca noi in practica traim!
Corect, sunt de aceasi parere!
La imtrebarea ,,Oare suntem cu adevarat pregatiti?'', Un raspuns poate fi: pe marea majoritate nu-i intereseaza. Va lua totul asa cum este atat timp cat acest contact nu il implica direct pe el.
Adevarul este dincolo de noi

padme

@biss, mai iti zic o data sa rasfoiesti cartea lui Toni Victor Moldovan, dupa care nu mai insist! cine stie ce intelegi tu din ea?!

Shiro Phoenix

#11
as vrea sa il citez pe " X "
"De asemenea, nu este religia cea care ii tine frau, fie el fraul bun sau rau, pentru ca gandirea si moralitatea trebuie s-o ai indiferent de religie sau de era in care traiesti."
Eu am observat ca moralitatea si gandirea sunt impuse de religie multor oameni,individiualitatea fiind prea putin existenta. Stau mereu si ascult anumiti oameni, mai tineri, mai batrani care zic in felul urmator " a nu pot face cutare lucru pentru ca scrie nu stiu unde ca nu e bine".Daca religia le va spune sfasie-l pe cutare  pentru ca asa o sa ajungi in rai, il vor sfasia cu siguranta.
"Avem timp sa ne facem iluzii si sa rascolim prin cenusa lor mai tarziu.Avem timp sa invatam lectii si sa le uitam mai apoi. Eroii sunt cei ce fac ce trebuie CAND trebuie, indiferent de consecinte." "Dominati cu mintea!Nu-i nimic mai frumos decat asta!"

abyss

Citat din: padme din  26 Februarie 2010, 13:44:19
@biss, mai iti zic o data sa rasfoiesti cartea lui Toni Victor Moldovan, dupa care nu mai insist! cine stie ce intelegi tu din ea?!
:rainbow: bine, promit ca am sa o citesc dar abia peste o sãptãmânã.
Mulțumesc.

Guest

Eu sunt de parere ca Adevarul este unul singur, indiferent de gandirea/conceptele oamenilor, sau indiferent de vremea in care traiesc. De aceea, moralitatea o avem in noi insine si nu ne trebuie sa ne zica cineva sau ceva ce sa credem sau cum sa simtim. De exemplu: a omori un om este "gresit" , este "pacat", este "inadmisibil", este XYZ. Este ceva rau si atat, nu putem sa il multifatetam dupa religie sau mai stiu eu ce.
De aceea, nu este neaparat nevoie de religie, desi nu sunt impotriva acesteia, (pe mine ma pasioneaza mai multe lucruri), pentru ca noi avem deja in noi insine Raspunsul. Daca vrem, putem sa ne documentam, putem sa citim diverse.
Nu exista un moment perfect in care sa ne schimbam, pe noi insine sau lumea in care traim, totul este sa incepem acum, cu ce avem deja, nu sa-l asteptam pe XYZ ca nu a trecut in clasa a II-a. Trebuie sa ne preocupam daca noi am trecut mai departe.