Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Minunile lumii antice

Creat de Necunoscutul, 29 Martie 2006, 16:09:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Piramidele din Egipt, Stonehenge si templele civilizatiilor maia, inca..  plus cunoastintele lor au fost daruite de extraterestrii sau oamenii au facut aceste minuni?

Monumentele au fost facute de extraterestrii
3 (18.8%)
oamenii au fost ajutati de extraterestrii
11 (68.8%)
oamenii au construit singuri aceste minuni fara nici un ajutor
2 (12.5%)

Numărul total de membrii care au votat: 2

Votare închisă: 07 Iulie 2006, 16:09:29

Necunoscutul

   Aceasta este intrebare care ne-a framantat mult timp. Pentru construirea marilor minuni ale lumii antice Omul a fost ajutat de "ei" sau a construit el singur aceste sit-uri incredibile? Idea comform careia omul a fost ajutat de extraterestrii vine ca o insulta la adresa speciei. DAR totusi noi nu am avut la acea vreme uneltele necesare constructiei. 8-)

Skywalker

Istoricii au observat ca civilizatia egipteana a evoluat foarte repede de la cioplitul pietrei la construirea piramidelor si stiinta lor evoluata. Suspect de repede.

Megalitii care alcatuiesc monumentul de la Stonehenge sau Carnac-din Franta, sau din America, sunt mult prea grei pentru a fi transportati de oameni pe distante asa de lungi. Unde mai punem ca acei oameni primitivi nici nu cunosteau roata. Ar fi fost posibil sa existe o armata de oameni care sa fi tras blocurile de piatra? N-as crede.

Puteau sumerienii de acum 5000 de ani sa minta in Enuma Ellish? Daca totusi acele scrieri au izvorat din imaginatia unora, atunci cum de se potriveste perfect descrierea planetei Nibiru cu Planeta X?

Ceea ce am scris mai sus, le-am scris ca sa va dea de gandit.

Necunoscutul

Citat din: Blacky din  29 Martie 2006, 17:56:59
Nici una :)

Blacki, as dori sa fi mai explicit, daca se poate. Multumesc. 8-)

Skywalker

Un link interesant si util in problema asta:
  http://www.evdaniken.com

   
 

Necunoscutul

  Este foarte interesanta pagina,eu am citit o carte scrisa de Erich von Daniken ce se numea "Amintiri despre viitor", pe aceasta adresa am gasit unele lucruri ce erau mentionate in carte. Daca mai stii altele te rog sa mi le dai. Multumesc pentru adresa.:lol:

8-)

Necunoscutul

   Pentru cei interesati va recomand urmatoarele pagini de net:

   Detalii despre Stonehenge: http://en.wikipedia.org/wiki/Stonehenge
   Detalii despre Civilizatia Maia: http://www.mayaruins.com/

8-)

Skywalker

Interesante site-uri, mai ales cel cu mayasii!

Skywalker

Aici este un site pentru cei pasionati de artefacte sumeriene:
http://www.xfacts.com/ancient/

Necunoscutul

  Interesante artefectele sumeriene, dar tot aici am gasit si niste lucruri interesante despre Planeta X si niste plimbari virtuale prin templele egiptene.

8-)

Necunoscutul

  As dori sa-i intreb pe cei ce au participat la sondaj, de ce au votat ce au votat? As dori sa discutam daca se poate alegerile noastre. De ce unii cred ca monumentele au fost facute de oameni si de ce altii cred ca au fost facute de extraterestrii.

8-)

Skywalker


  Desi daca voi scrie aici, iarasi o sa fiu combatut de Toma(necredinciosul), totusi, hai ca spun motivul pentru care am votat ce am votat:

   Am votat varanta a 2-a :oamenii au fost ajutati de extraterestri. Expun aici argumentele.

   - In multe dintre constructiile antice, s-au transportat blocuri mari de piatra la distante mari de cariera. O metoda ar fi fost rostogolirea megalitilor pe busteni de lemn, insa asta presupunea totusi sa existe o armata de oameni care sa traga sau sa impinga de megaliti. Iar numarul de busteni trebuia sa fie atat de mare, incat ar fi trebuit sa se defriseze paduri intregi. Si apoi ar fi trebuit iarasi mobilizati o gramada de oameni care sa insiruie bustenii pe distante de sute poate chiar mii de km. Si in cele din urma, sa vina armata de oameni, si aceea trebuie sa fie destul de consistenta, care sa traga megalitii pe busteni. Deci ar fi fost prea multa munca inutila.
  Asa ca in mod sigur s-a folosit o alta tehnologie de transport, care la vremea aceea era inaccesibila oamenilor semiprimitivi. Mi se pare destul de plauzibila ideea lui Florin Gheorghita, in care blocurile de piatra au fost degravitate, astfel ca ele pluteau in aer si asa au fost trase de niste vehicule.

  - Sa zicem totusi ca megalitii au fost rostogoliti pe busteni. Insa in Insula Pastelui nu exista asa de multi arbori, ca sa se faca atatia busteni pentru transportarea megalitilor. Si in plus de asta, acolo nici populatia nu e asa de numeroasa incat sa se poata mobiliza atatia oameni. Multi din acei megaliti cantaresc peste 2000 de tone. Ce macara din zilele noastre poate ridica 2000 de tone? Poate cele din santierele navale, insa acelea nu pot transporta obiectele la distanta. Ce elicopter din zilele noastre poate sa ridice si sa transporte 2000 de tone?

  -Marea Piramida este un model al emisferei nordice, la scara 1:43200. In sensul ca Inaltimea piramidei si perimetrul bazei acesteia corespund cu inaltimea emisferei nordice si cu perimetrul cercului bazei acesteia, evident micsorate la scara. Credeti ca aceste asemanari sunt intamplatoare? Creeti ca asezarea piramidelor dupa stelele Centurii Orion este intamplatoare?
Iar faptul ca Marea Piramida este o macheta a emisferei nordice presupunea efectuarea unor masuratori, poate si ceva iesiri in afara Terrei.

  -Cum se puteau realiza fara instrumente topometrice, desenele de la Nazca? Si de ce erau construite asa de mari? A nu se uita ca ele nu se vad decat de sus, asa ca trebuiau sa fie destinate ca niste repere pentru piloti. Si cine puteau sa zboare in vremea aceea? Nu extraterestrii?

Voi mai reveni la acest subiect.

Skywalker


  Si inca un argument, la cele de mai sus: Sumerienii cunosteau date despre Planeta X, care nu poate fi vazuta cu ochiul liber! De la cine stiau?

Pentru Toma si alti sceptici: Credti ca scrierile despre Annunaki erau doar niste vrajeli, iar descrierea Planetei X corespunde doar intamplator cu adevarata planeta? De unde atata coincidenta?

Necunoscutul

  Skywalker, daca cunpsti mai multe informatii despre aceasta planeta (Planeta X) as dori sa le postezi si pe topicul deschis de mine:

http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,344.0.html

8-)

Skywalker

  Inca nu cunosc prea multe destpre Planeta X, dar indata ce voi afla ceva, voi posta.

  Acum mai vreau sa adaug ceva la cele scrise mai sus, insa de data asta e vorba de un trib care exista chiar in zilele noastre.

   Nu mai stiu in ce zona a Africii exista un trib de oameni primitivi, numiti dogoni. Legenda lor spune ca se trag din niste oameni-amfibieni, veniti cu mult timp in urma de pe Sirius, bineinteles, altfel il denumesc.
   Ce e interesant la ei e ca cunosc cu mare precizie tot sistemul stelar Sirius. Se stie ca acel sistem este compus din steaua Sirius A, Sirius B, Sirius C. Ei stiu toate acestea, plus multe alte detalii, insa fara sa aibe telescop, fara sa cunoasca astronomia pe care o stim noi. De unde? Pur si simplu, cineva dintre ei a compus peste noapte o poveste de adormit copiii, iar aceea poveste coincide cu descrierea sistemului Sirius? De unde si pana unde asa coincidente? Ultraconservatorilor! Nu credeti ca deja deveniti ridicoli dand tot felul de explicatii copilaresti uneori, numai cu scopul de a ascunde enigmele, de a nega cu vehementa existenta altor civilizatii!!
 
  Imi vin in minte cuvintele lui Marylin Manson: "Oamenii cenzureaza ceea de ce le e frica"
Da, inca la multi le e frica de adevar...

Necunoscutul

  Nu te supara Skywalker daca iti cer un link referitor la acest Sirius.

8-)